Skocz do zawartości


Zdjęcie

Poruszający się cień na Księżycu


  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1

Havoc.
  • Postów: 47
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Przeglądając youtube znalazłem filmik, który ma już ponad półtora miesiąca... ale nie był tutaj dyskutowany. Otóż przedstawia on kilka zdjęć z jednego dnia, co godzinę jak to cień księżyca zmienia położenie.


Może ktoś wyjaśnić czemu to się dzieje w ciągu jednego dnia?
  • 0

#2

pazuzu.
  • Postów: 767
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

ale co dokladnie chcesz wiedziec?
ksiezyc obraca sie wokol ziemi i jest oswietlany przez slonce a efekt masz na filmiku... czego nie rozumiesz?
  • 0

#3

Havoc.
  • Postów: 47
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Czyli to normalne, że cień robi 90 stopni?
  • 0

#4

Eldim.
  • Postów: 461
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Ja też nie widzę tutaj nic nadnaturalnego.
  • 0

#5

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Czyli to normalne, że cień robi 90 stopni?

Wszystko na niebie dla obserwatora wykonuje cos co się nazywa Rotacja pola. Taki sam ruch wzgledem obserwatora wykonuja np gwiazdozbiory.
Jak chcesz miec bez rotacji to aparat musi być umieszczony na obrotowej ośce r ównoległej do osi obrotu Ziemi. Czyli musisz mieć choć namiastkę montażu paralaktycznego wycelowanego w okolice Gwiazdy Polarnej (tak naprawdę ok 0,5 stopnia obok)
  • 0



#6

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Czyli to normalne, że cień robi 90 stopni?

Tak, to całkowicie normalne i wynika z ruchu Ziemi wokół własnej osi w połączeniu z położeniem Księżyca względem niej. (Dobrze prawię? Astronomem nie jestem :)) )

Chcesz więcej podobnych ciekawostek?
Trochę "odkrytych" przeze mnie:
1. Jeżeli znajdziemy na Księżycu punkt znajdujący się dokładnie na środku jego całej oświetlonej części (w przypadku Księżyca na filmiku będzie to punkt mniej więcej w połowie linii jego oświetlonego horyzontu, gdybyśmy mieli do czynienia z Księżycem w pełni punkt ten znajdowałby się niemal na samym środku tarczy Księżyca, w innych przypadkach potrzeba już trochę więcej wyobraźni przestrzennej) wskaże nam on kierunek w którym znajduje się Słońce nawet jeżeli będzie ono już dawno pod horyzontem.

2. Codziennie Księżyc wschodzi później zmieniając tym samym swoje położenie względem innych ciał niebieskich nieco na lewo i w dół w porównaniu ze swoim położeniem z dnia poprzedniego.

3. Na podstawie oświetlenia tarczy księżyca można łatwo określić czy następnego dnia będzie bliżej czy dalej pełni. Jeżeli tak jak na filmiku oświetlona jest prawa część księżyca z każdym dniem księżyca będzie przybywać a za około 6-7 dni nastanie pełnia. W przeciwnym przypadku - gdy oświetlona jest lewa część - Księżyca ubywa, zbliża się do nowiu.

4. Księżyc w drodze od nowiu do pełni widoczny jest w godzinach wieczornych (im bliżej pełni tym dłużej). Gdy idzie od pełni do nowiu - w porannych. Księżyc w pełni króluje przez całą noc.

Ciągnąć to dalej? :))

Użytkownik Ana Mert edytował ten post 30.12.2010 - 20:56

  • 2



#7

Havoc.
  • Postów: 47
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dziękuje... po prostu nie potrafiłem sobie wyobrazić ten ruch. Może wina tego, że zbliża się sylwester. :P
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych