Skocz do zawartości


Zdjęcie

Spotkanie z kometą Hartley 2


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

#16

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jakim sprzętem robiłeś tą fotkę?? Jak widze gwiazdki to typuję jakiś dość przyzwoity montaz paralaktyczny.
Tez dobrze pamietam ta kometę.Niestety wtedy dysponowałem słabym sprzetem do takich zabaw.
Sfotografować Holmesa udało mi sie tylko zwykłym kompaktem posadzonym na zwykłym statywie.

Dołączona grafika

Dopiero po tej komecie "zainwestowałem" w sprzęt : kupiłem EQ3/2 a potem przezbroiłem się w GPD2 Vixena. Jak na złość brak takich kometek jak Holmes.Na bezrybiu i rak ryba:
Maleńka C/2006 W3 (Christensen) z lipca 2009
Dołączona grafika
  • 1



#17

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jakim sprzętem robiłeś tą fotkę?? Jak widze gwiazdki to typuję jakiś dość przyzwoity montaz paralaktyczny.


Tę fotkę zrobiłem pożyczonym, o ile dobrze pamietam - "Skymasterem" 7/600mm na prostym paralitycznym "koziołku" z ręcznym napędem.
Do refraktora podłączyłem cyfrową lustrzankę Canon350D. Ekspozycje były jedno klatkowe o różnym czasie trwania. Prosta robota dla znającego się na rzeczy. Dziś już nie bardzo mi się chce, lecz jeśli pojawi się "coś dużego i jasnego", zapewne nie omieszkam wyjechać na noc w pola.

Ps. Obyśmy zbytnio nie odeszli od tematu, bo przecież jest osobny dział o fotografii i astrofotografii też.
  • 0



#18

Marok.
  • Postów: 129
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Po lekturze tego tematu, zaciekawił mnie pewien szczegół dotyczący cech fizycznych tego obiektu. Kometa posiada wyżłobienie w w części środkowej tak jak by było wypolerowane. Zwracam uwagę, że ta struktura jest podobna do efektu erozji wietrznej w skałach na ziemi.

przykład: Dołączona grafika

Źródło: http://jaskinie.blox.pl/html


Zastanawiam się, czy istnieje coś takiego jak "erozja kosmiczna" powodująca podobne efekty do erozji wietrznej lub innej na ziemi. Może Ty Dager (lub ktoś znający temat) może nam przybliżyć/wyjaśnić wpływ czynników zewnętrznych na cechy fizyczne tych obiektów?.
  • 0

#19

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tak szczegółowe obrazy asteroid i obiektów kometarnych znamy dopiero od niedawna i toczą się dyskusje na temat genezy ich powstania i ewolucji. Obiekty takie jak Hartley 2 podobne kształtem do "ogórka' lub "kości" nie muszą być pospolite. Na księżycu Marsa Dejmosie, na niewielkiej planetoidzie Itokawa

Dołączona grafika
Fragment powierzchni asteroidy Itokawa. Widoczne obszary zalegania drobnego pyłu.

Dołączona grafika
Duże zbliżenie powierzchni tej samej asteroidy. Wszędzie widać skalne odłamki zespolone drobnym pyłem.

oraz na komecie Hartley 2 widać obszary wygładzone, lecz nie jest to efekt jakiejś obróbki czy erozji, tylko nagromadzenie grubej warstwy drobnego pyłu. Zalega on w różnych miejscach i trudno sądzić, czy decydują o tym siły grawitacyjne, zjawiska elektrostatyczne, czy nieznane zjawiska zewnętrzne. Takie obiekty mogą powstawać na zasadzie przyciągania, mogą też ulegać rozerwaniu, w wyniku szybkiego ruchu wirowego. W pasie planetoid między orbitą Ziemi i Marsa krążą miliardy brył, odłamków i niezliczone ilości pyłu, które mogą się ze sobą ścierać, zderzać i łączyć w skupiska i większe obiekty. Zachodzą tam zjawiska jeszcze nieznane, dlatego tych kilka poznanych z bliska obiektów, nie przesądza o pewności określonej teorii.

Dołączona grafika
Obrazy radarowe asteroidy Kleopatra i jej cyfrowy model. Badania teleskopowe wykazały, że ten obiekt podobny do "okazałej kości", zbudowany jest głównie z żelaza.

  • 1



#20 Gość_Armstrong2009

Gość_Armstrong2009.
  • Tematów: 0

Napisano

Dołączona grafika


Pojazd kosmiczny Deep Impact/EPOXI, który 4 listopada przeleciał w pobliżu komety Hartley 2, przez ostatnie dni przekazywał zdjęcia powierzchni tego obiektu, w tym także pochodzące z instrumentu HRI (high resolution imager). Obrazy te nie były do tej pory publikowane, ponieważ konieczna była ich obróbka komputerowa. Nowy materiał wyraźnie pokazuje szczegóły powierzchni oraz potężną ilość drobin, które ulatują z komety tworząc przy tym zjawisko przypominające nieco burzę śnieżną.
Według naukowców, którzy przeanalizowali materiał zdjęciowy, wykonany w kilku zakresach spektroskopowych, na powierzchni komety można zaobserwować dwa kluczowe procesy.
W pierwszym z nich, z obu końców komety wydobywają się dżety ditlenku węgla, które odpowiedzialne są za wyrzucanie odłamków lodu wodnego o wielkości od 4 do około 25 centymetrów i luźnej strukturze, upodabniających otoczenie komety do burzy śnieżnej. Składają się one bowiem z mniejszych drobin lodu o wielkości od 1 do 10 μm i oddalają się od komety z prędkością wynoszącą zaledwie kilku metrów na sekundę.
Zjawisko to jest doskonale widoczne na zdjęciach stereoskopowych, na których poszczególne odłamki można zaobserwować zarówno przed, jak i za jądrem komety. Dokładny rozmiar chmury nie jest jednak znany - przypuszczalnie rozciąga się ona na odległość kilkudziesięciu kilometrów od jądra komety, lecz podejrzewa się, że może być znacznie większa. Szczęśliwie większe odłamki nie znalazły się w odległości 700 kilometrów, w której przeleciała sonda (przelot odbywał się z prędkością 12 kilometrów na sekundę) - zderzenie z obiektem tej wielkości mogłoby być katastrofalne dla pojazdu. Prawdopodobnie sublimując w świetle słonecznym lód ten jest bardzo nietrwały i dlatego w tej odległości nie stanowi już zagrożenia.
Jest to pierwszy przypadek zaobserwowania tego rodzaju zjawisk - w przypadku komety Temple 1, którą sonda odwiedziła w 2005 roku, aktywność dżetów była znacznie mniejsza i samych, indywidualnych odłamków lodu, uwalnianych przez jądro nie udało się zauważyć.
W drugim zarejestrowanym mechanizmie, z gładkiej powierzchni komety znajdującej się pośrodku jądra, sublimuje woda. Jest on zbieżny z obserwacjami jądra komety Tempel 1, gdzie sublimująca para wodna przedostawała się przez porowatą strukturę pyłu.
Prawdopodobnie kluczem do zrozumienia różnić w wyglądzie powierzchni jądra komety Hartley 2 jest mechanizm uwalniania ditlenku węgla w wyniku ogrzewania przez Słońce. Kometa jest bowiem bardzo aktywna pod tym względem - wyrzuca potężne ilości tego gazu, który dominuje w jej komie. Spektroskopia umożliwiła również wykrycie wyraźnych sygnatur wody (czego należało się spodziewać) oraz węglowodorów.
W trakcie przelotu sonda Deep Impact/EPOXI prawdopodobnie zderzyła się z dziewięcioma drobinami lodu, posiadającymi masę około 0.2 miligrama każdy, przypuszczalnie były to więc płatki przypominające śnieg. Zderzenia te wykryto poprzez analizę niezaplanowanych zmian w orientacji sondy, które mogłyby być spowodowane przekazaniem energii przez niewielkie fragmenty lodu. Pomimo tych impaktów sonda nie uległa uszkodzeniu i wszystkie jej podzespoły działają prawidłowo - być może posłuży ona w dalszych badaniach Układu Słonecznego, choć kierownictwo misji nie ogłosiło jeszcze stanowiska w tej sprawie.
Zespół naukowców będzie nadal analizował zdjęcia, aby zrozumieć ewolucyjną przeszłość komety Hartley 2. Być może pozwoli to na znalezienie odpowiedzi, która wytłumaczy czy widoczne różnice pomiędzy gładką powierzchnią pośrodku komety oraz jej nieregularnymi krawędziami powstały w trakcie formowania się komety 4.5 miliarda lat temu, czy też może są efektem procesów późniejszych.

(NASA)

Źródło: http://www.kosmonaut...ey-2-epoxi.html

Kolejna ciekawostka, najciekawsze są jednak zdjęcia, widać że kometa ta, nie jest raczej, jednolitym ciałem a raczej zlepkiem skał i pyłu, który trzyma się kupy dzięki sile grawitacji. Gdyby taka kometa była na kursie kolizyjnym z Ziemią, nie pomogło by użycie broni atomowej a wręcz pogorszyło by to sprawę, wybuch rozbił kometę na wiele odłamków.

Użytkownik Armstrong2009 edytował ten post 21.11.2010 - 16:18

  • 0

#21

ICM600.
  • Postów: 184
  • Tematów: 25
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Tutaj więcej zdjęć obiektu:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika


Obrazy te nie były do tej pory publikowane, ponieważ konieczna była ich obróbka komputerowa.


Zaraz pojawią się wietrzący gadzi spisek oświeceni..

Użytkownik ICM600 edytował ten post 21.11.2010 - 16:40

  • 0

#22

nexus6.
  • Postów: 1234
  • Tematów: 14
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tak czy siak podatnicy powinni się domagać natychmiastowej publikacji wszelkich dostępnych danych, bo to w końcu za ich pieniądze te zabawki latają po kosmosie. Można opublikować rawy, a obróbkę robić później.
  • 0

#23

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Na ten temat jest materiał w wątku: "Spotkanie z kometą Hartley 2".

http://www.paranorma...showtopic=25010

edit Yawgmoth
Połączyłem.

  • 0



#24 Gość_Armstrong2009

Gość_Armstrong2009.
  • Tematów: 0

Napisano

Na ten temat jest materiał w wątku: "Spotkanie z kometą Hartley 2".

http://www.paranorma...showtopic=25010


O, w takim razie warto połączyć te tematy, pole do popisu dla moderatora ;] Przy okazji, nie wiem dlaczego, ale kształt tej komety przypomina mi granat niemiecki z czasów drugiej wojny światowej. :)
  • 0

#25

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Na zbliżeniu z kamery długoogniskowej, daje się zauważyć chropowatą powierzchnię komety. Być może, jakaś część wyrzucanych w przestrzeń cząstek zmrożonego CO2 i zestalonej H2O, ponownie osiada na powierzchni komety, tworząc dziwaczne struktury. Na przemian topniejące i sublimujące pod wpływem ciepła słonecznego promieniowania cząstki, niebawem ponownie skryte w cieniu, zamarzają.

Dołączona grafika


To tylko spekulacje, które mogą się ewentualnie potwierdzić dopiero po wylądowaniu na powierzchni komety ziemskiej sondy.

Kometa Hartley 2 na tle innych czternastu asteroid i komet, sfotografowanych z bliska kamerami bezzałogowych sond badawczych, wygląda jak niepozorny okruch.

Dołączona grafika
  • 2




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych