Skocz do zawartości


Zdjęcie

Problemy współczesnej filozofii boga?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1

goku94.
  • Postów: 52
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Witajcie. Jako że zostało mi już tylko kilka dni na napisanie pracy na olimpiadę filozoficzną, postanowiłem zwrócić się o pomoc do ekspertów. Temat brzmi: "Co wnosi tomizm do rozwiązania współczesnych problemów filozoficznych? Przedstaw to zagadnienie na wybranych przykładach z określonej dziedziny filozofii, np. metafizyki, filozofii Boga, antropologii, etyki." Po zapoznaniu się z samym tomizmem stwierdziłem, że wystarczy go jedynie skrytykować na całej linii i sprawa załatwiona - gdyż takich bzdur, jak te św. Tomasza, jeszcze nie czytałem. Niestety jednak taka prostota sprawy okazała się złudzeniem, gdyż w temacie stoi jasno: "przedstaw na określonych przykładach". I tu zaczyna się problem, bo o ile jest pełno książek o tematyce filozofii boga, to nie mogę namierzyć żadnej, w której przedstawione byłyby jej problemy współczesne. Czy ktoś mógłby podać mi jakichś autorów, albo jeszcze lepiej, tytuły, w których znajdę jakieś konkretne informacje? I jeszcze jedno pytanie: czy uważacie, że pytanie "Czy bóg istnieje?" można uznać za współczesny problem?
Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
  • 0

#2

Sadow.
  • Postów: 69
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Zacznę może od końca i odpowiem pytaniem na pytanie. "Czy bóg istnieje?" można uznać za współczesny problem? - W jakiej perspektywie? Bo z tego co widzę obszary badawcze masz przypisane z dość obszernych dziedzin.
Czy wystarczy skrytykować Tomizm po całości? Moim zdaniem nie. Natomiast jeżeli chcesz się skupić na krytyce - to wyjdź może od konstruktywnej krytyki, czy też interpretacji dowodów na istnienie Boga - na to chyba jest najwięcej materiałów źródłowych.
Nie do końca też rozumiem stwierdzenie "współczesnych problemów filozofii" - w takim wypadku kwestie XX wieku już Cię nie dotyczą? Pytanie istotne ponieważ w ubiegłym wieku Martin Heidegger dokonał krytyki onto-teologii, po czym teizm przybrał trochę inną postać i na pewien czas zszedł do defensywy(można się pokusić o stwierdzenie, że ciągle się w tym stanie znajduje). Z tego co się orientuję miałbyś to opracowane w książce: Teizm po Martina Heideggera krytyce onto-teologii. Dwie perspektywy Zdzisława Kunickiego. W sumie to mógłbyś się tylko do tego ograniczyć bo z tego wychodzi, chyba prawie cały, współczesny teizm. Z książek wartych polecenia (które oscylują wokół zagadnień "współczesnej filozofii"):
Maurice Blondel - Filozoficzne wyzwania chrześcijaństwa - Autor krytyczny wobec Tomizmu
Paul Tillich - Pytanie o Nieuwarunkowane - w tej książce znajdziesz próbę syntezy Chrześcijaństwa z filozofią w oparciu o pewne przesłanki racjonalne(w sumie w powyższej też :) ).
Wiem, że zapewne nie masz czasu na te książki, ale ze spisu treści wynajdziesz kilka krótkich fragmentów na których warto się skupić.
Podsumowując. Temat bardzo ciekawy i nie powiem że łatwy - nie twierdze, że się nie wyrobisz, ale "kilka" dni to trochę za mało żeby skonstruować coś naprawdę dobrego. W każdym razie chętnie przeczytam Twoją pracę, jak będzie taka możliwość oczywiście.

Znawcą Tomizmu nie jestem (śmiem wątpić żebyś na tym forum takowych znalazł). Napisałem tylko to co mi się przypomina (głównie z zajęć na studiach). Niemniej mam nadzieję, że choć trochę pomogłem.
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych