Skocz do zawartości


Zdjęcie

Grzech śmiertelny?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
23 odpowiedzi w tym temacie

#16

Mischakel.

    Ataman

  • Postów: 762
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Ale kiedyś byłeś u spowiedzi. Jeżeli uważasz, że od tamtego czasu nie nagrzeszyłeś, nie widzę tu grzechu. Owszem, nauka KRK mówi, że Katolik przynajmniej raz, w okresie wielkanocnym co roku winien wyspowiadać się i przyjąć komunię. Widać autor tego rozporządzenia uważał, że nie ma na świecie ludzi, którzy wytrzymają rok bez grzechu.
No i cóż, miał rację. Wątpię, czy w tym czasie byłeś w pełni czysty.
Inna sprawa to zaufanie do nauk Kościoła, które czasem wcale nie są zbieżne z naukami płynącymi bezpośrednio z Biblii.
Wszystko zależy od Ciebie, od twojego samopoczucia, sumienia i ufności do księży oraz Kościoła.
Jakby jednak nie było, nie ma grzechu nie mogącego zostać naprawionym. Wystarczy tylko szczery żal. I to nie przed księdzem, a Bogiem.
  • 0

#17

nexus6.
  • Postów: 1234
  • Tematów: 14
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

oj tam, ale też ta sama ewangelia mówi "kto bez grzechu niech pierwszy rzuci kamieniem".


Jest różnica między potępianiem uczynku, a potępianiem człowieka.
  • 0

#18

wieslawo.
  • Postów: 682
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

pomijając skromny fakt, że spowiedź bezpośrednia służyła do zarabiania. Chrześcijaństo to nie katolicyzm i to zawsze powinienneś mieć na uwadze. W przeszłości było wielu, którzy zobaczyli jaką drogą zmierza Watykan, w końcu schizmy w kościele i rozłamy nie powstały tak o!.
  • 0

#19

shise.
  • Postów: 23
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Znalazłem ciekawe Forum biblijne na którym ten temat był dosyć "burzliwie" roztrząsany :mrgreen:
Polecam może będzie jakąś formą zachęty do zastanowienia się nad "spowiedzią"
przykłady:

Katolicy
http://biblia.webd.p...opic.php?t=2618
http://www.spowiedz.pl/ tekst nieźle indoktrynacyjny :mrgreen:
Prawosławni
http://www.bialapodl.../spowiedz_1.htm
i pewnie w sieci można znaleźć dużo więcej

ps:
W chrześcijaństwie jest kilka definicji spowiedzi od katolickiej "szeptanej do Księdza" po rachunek sumienia np wśród wyznawców starogreckich poprzedzony trzy dniowym okresem przygotowawczym i tylu ilu chrześcijan tyle metod i racji.
W średniowieczu w "czasach mrocznych" spowiedź była też źródłem informacji "etycznego donosu" na bliźniego w której omijało się przykazanie o bliźnich, ech można by dużo roztrząsać za i przeciw ...

Użytkownik shise edytował ten post 27.10.2010 - 13:31

  • 0

#20

Akinci.
  • Postów: 318
  • Tematów: 32
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Dziekuje kazdemu za wypowiedz i bardzo ciekawe przemyslenia.

Osobiscie nie uwazam sie za katolika, mimo ze jako dziecko byłem wychowany przez bardzo wierzacych rodzicow. Pogrzeb sam w sobie jest tez tradycja i mysle, ze pojscie do kosciola i przystapienie do komunii jest swego rodzaju uszanowaniem poglądów zmarłej osoby jak i bliskich. Potraktowałem to jako kulturowe czy folklorystyczne wydarzenie i nie miałem zadnych złych zamiarow.

Tak, jak juz kiedys pisałem, mysle, ze Jezus głosił ogólne prawa wszechświata, więc jak najbardziej jego nauka tyczy się ludzi. Jako istoty rozumne powinnismy wyciagac wnioski z kazdej religii i dążyć do prawdy. Takze, jestem w jakims stopniu chrzescijaninem. Jednak nie jestem zaslepiony przez własne poglady i przekonania, tylko trzezwo myslacym obserwatorem i otwartym na swiat filozofem własnych rozważań.

Nie gryzie mnie ani sumienie ani nie czuje potrzeby spowiadania sie, byłem tylko ciekawy waszych opinii oraz spostrzezen. :)
  • 0

#21

nexus6.
  • Postów: 1234
  • Tematów: 14
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Osobiscie nie uwazam sie za katolika, mimo ze jako dziecko byłem wychowany przez bardzo wierzacych rodzicow. Pogrzeb sam w sobie jest tez tradycja i mysle, ze pojscie do kosciola i przystapienie do komunii jest swego rodzaju uszanowaniem poglądów zmarłej osoby jak i bliskich. Potraktowałem to jako kulturowe czy folklorystyczne wydarzenie i nie miałem zadnych złych zamiarow.


Myślę, że zbeszcześciłeś tą "tradycję". Albo odcinasz się od obrzędów katolickich i nie przystępujesz do komunii albo zgodnie z zasadą przystępujesz do niej po spowiedzi. Nie ma trzeciej drogi. Do katolickiej komunii nie przystępuje się bez spowiedzi, takie są zasady. Jeśli traktujesz świętą dla katolików komunię jako "folklorystyczne wydarzenie" to co to ma wspólnego z szanowaniem katolickich poglądów? Jeśli tych poglądów wprost nie szanujesz, łamiąc zasady przystępowania do komunii?

Użytkownik nexus6 edytował ten post 28.10.2010 - 18:32

  • 0

#22

Akinci.
  • Postów: 318
  • Tematów: 32
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Do katolickiej komunii nie przystępuje się bez spowiedzi, takie są zasady.


Teraz już wiem.

Jeśli traktujesz świętą dla katolików komunię jako "folklorystyczne wydarzenie" to co to ma wspólnego z szanowaniem katolickich poglądów?



Nie szanuje poglądów katolickich, tylko godność i poglądy danej osoby.
  • 0

#23

nexus6.
  • Postów: 1234
  • Tematów: 14
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano


Do katolickiej komunii nie przystępuje się bez spowiedzi, takie są zasady.


Teraz już wiem.


Swoją opinię wyraziłem, nie mam zamiaru udowadniać czegokolwiek więc główny temat jest dla mnie zakończony. Ale serio, nie wiedziałeś tego?
  • 0

#24

Akinci.
  • Postów: 318
  • Tematów: 32
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Swoją opinię wyraziłem, nie mam zamiaru udowadniać czegokolwiek więc główny temat jest dla mnie zakończony.


Oczywiscie i dziekuje Ci za poswiecony czas.

Ale serio, nie wiedziałeś tego?


Wiesz, nie byłem wczesniej na mszy z dobre 10 lat, wiec moze kiedy tam wiedzialem ale wyleciało z głowy.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych