Skocz do zawartości


Zdjęcie

Cud, a komercja.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1

pawlo18.
  • Postów: 77
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Chciałbym podjąć dyskusję właśnie na ten temat. Jak daleka jest granica od cudu (czyli czegoś czego nauka na dzień dzisiejszy nie jest w stanie wyjaśnić), a komercją, czyli chęcią zysku na czymś co zostało bardzo "rozdmuchane".

Mam tutaj kolejny przykład po słynnym "Cudzie w Sokółce", który jak już się okazało został unieważniony, bo na hostii (dla niewtajemniczonych) znalazły się bakterie tzw. Pałeczki Krwawej Mój odnośnik.

Mam teraz do przeanalizowania kolejny cud. Mój odnośnik Chciałbym waszą uwagę zwrócić na dwa ważne aspekty, mianowicie ta cudowna ikona jest kopią oraz to, że przybywają wierni, bądź i niewierni, aby obejrzeć tą ikonę. Z tego co wiem nie zanotowano żadnego cudownego ozdrowienia za sprawą tej ikony, bo wyleczenie dzięki temu olejkowi z przeziębienia czy też poprawę samopoczucia poddam efektowi placebo i zwyczajnej autosugestii.
  • 0

#2

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Kolejne oszustwo, tak jak wszystkie poprzednie płaczące obrazy i figurki.
  • 0



#3

miXUE.
  • Postów: 72
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Kolejne oszustwo, tak jak wszystkie poprzednie płaczące obrazy i figurki.


W temacie chyba bardziej chodzi o zależności komercja - cud, niż analizowanie cudu w Terespolu(gdziekolwiek by to nie było :D).

Nie wierzę w żadne cuda(jest to moja prywatna postawa), natomiast co do mojego zdania nt. problemu postawionego w temacie, to nie mam jednoznacznego zdania. Załóżmy, że dzieje się jakieś (w pierwszym wrażeniu) niewyjaśnione(najlepiej mające styczność z religią) zjawisko. Dla dobra dyskusji powiedzmy, że dzieje się w kościele, najlepiej katolickim(bo ta instytucja religijna/religia ma u nas największe znaczenie). Wiadomym jest, że muszą tę sprawę dokładnie przebadać, wiadomym jest, że bez echa to nie przejdzie.

Pytanie: czy wieści o owym zdarzeniu będą nadmiernie potęgowane, a także przez kogo?

Takie choćby pielgrzymki do takich miejsc potęgują cały efekt. W telewizji krążą dyskusji między osobami świeckimi/duchownymi, w internecie rozpoczyna się na nowo(boże, chroń!) debaty między grupami "Jesus loves you!" oraz "God doesn't exist!'. Nie jest to celowe, acz na pewno w jakimś(bardzo wielkim stopniu) przyczyni się do skomercjalizowania(tak to się odmienia?) owego zdarzenia.

Teraz ktoś to wykorzystuje. Generalnie wykorzystać to zdarzenie mogą wtedy dwie organizacje/instytucje: media i sam np. Kościół(niekoniecznie stricte instytucja, równie dobrze mogą to być poszczególni członkowie - księża, wierni lub ugrupowania prokościelne - pewne radia, gazety itp).
- Media(nasza czwarta władza) wiadomo - jakaś ciekawa sensacja, wreszcie coś nowego poza tą nudną polityką, nagonkami na różne stronnictwa polityczne, coś nowego co znów wzburzy możliwości do dyskusji nt. religii, świeckości państwa itp. Innymi słowy - ciekawy ochłap, będzie z tego dobry artykuł, sprzedaż wzrośnie n-krotnie, tak więc, bierzemy i piszemy o tym przez nast. 2 tygodnie!
- Kościół, czy ugrupowania prokościelne(nie zawsze celowo) by np. wzbudzić chwilową religijność u Polaków, spróbować 'nawrócić' parę owieczek za pomocą jeszcze niepotwierdzonego 'cudu' itd.

Nie zawsze będą to działania celowe, zaznaczam! Fakt, faktem nie można winić 'cudu' za to, że pewni ludzie starają się go wykorzystać :P

Tak, by the way.

Katolik próbuje wytłumaczyć ateiście, co to jest cud:
Katolik: - No, na przykład jak jakiś człowiek spadnie z 50 m wieży i nic mu się nie stanie.
Ateista: - Nooo… to jest przypadek.
Katolik: - Ok., a jak on wejdzie na tę wieżę skoczy i dalej nic się nie stanie?
Ateista: - Mhm… to jest szczęście.
Katolik: - O rany! A jak trzeci raz skoczy z wieży i nic?!
Ateista: - ... kwestia przyzwyczajenia.
  • 0

#4

Mischakel.

    Ataman

  • Postów: 762
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Kolejne oszustwo, tak jak wszystkie poprzednie płaczące obrazy i figurki.

Nie wiesz wszystkiego. I nie wiesz, czy wszystkie poprzednie płaczące obrazy i figurki były oszustwami. Nie można odrzucać czegoś tylko dlatego, że jest niepojęte. Zbyt dużo dawniej niepojętych rzeczy dziś jest traktowane poważnie.
  • -1

#5

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Na pewno?

http://kult.polter.p...-sakralne-c6280
http://www.racjonali...azy.i.inne.cuda

W innych przypadkach gdzie nie ma świadomego oszustwa przyczyną są naturalne zjawiska.
Potem znajdę coś jeszcze.
  • 0



#6

Mischakel.

    Ataman

  • Postów: 762
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Nie dasz rady znaleźć odpowiedzi na każdy przypadek, a nie wszystkie można wrzucić do jednego worka.
  • 0

#7

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A jak inaczej traktować kolejne takie przypadki? Jeśli milion poprzednich było oszustwami to naiwna jest wiara że milion pierwszy przypadek jest autentyczny. Trzeba mieć trochę rozsądku.
Nie jestem w stanie wyjasnić na czym polega każdy przypadek i jak to się dzieje że coś cieknie. Bo nie mam po prostu mozliwości żeby to sprawdzić, a poza tym również nie mam odpwiedniej wiedzy w tym zakresie. Ale od takich przypadków są specjalni badacze którzy właśnie zajmują się wyjaśnianiem takich zjawisk. Na świecie są specjalne grupy do których można się zwracać z takimi przypadkami. W Polsce niestety jest z tym gorzej. A w dodatku jednej ze stron nie zależy żeby cokolwiek wyjaśniać ( patrz: cud w sokółce) a druga strona musi wyłożyć kasę na badania.

Taki cud da się dość łatwo spreparować. Wszystko będzie wyglądało na autentyczne. Wystarczy że weźmiemy jakąś figurkę i ją przerobimy na krwawiącą. Potem można ją postawić gdzieś i czekać na media. Jak ktoś będzie chciał ją zbadać to wystarczy ją podmienić na zwykłą figurkę pomazaną krwią. Można się poświęcić i upuścić komuś trochę krwi.

Potem na głupawych stronach przeczytamy ,, naukowcy zbadali figurkę i nie znaleźli żadnych kanałów albo otworów:.
  • 0



#8

Kompi.
  • Postów: 131
  • Tematów: 16
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Zapłać telewizji pare baniek a w twoim kibelku znajdą cud. Bedziesz pobierał opłaty za wysikanie sie w cudownym sedesie i odrobisz szybko te pare mln.
Nie zdziwię sie jeżeli te wszystkie cudy działają na zasadzie wyżej napisanej.
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych