Skocz do zawartości


Zdjęcie

Majowie popełnili błąd.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
28 odpowiedzi w tym temacie

#1

kananod.
  • Postów: 90
  • Tematów: 15
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Dołączona grafika


Wiele osób wciąż wierzy, że koniec świata nastąpi w 2012 r. W roku kojarzącym się wielu Polakom z Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej, ma też rzekomo nastąpić Armageddon. Skąd takie przypuszczenia, graniczące u niektórych z pewnością? 21 grudnia 2012 r. jest ostatnim dniem wg kalendarza Majów (czy jak wolą niektórzy, zapowiada koniec kolejnego cyklu w dziejach świata). Czy powinniśmy się bać? Cześć ekspertów uspokaja, że 21 grudnia 2012 r. wcale nie musi oznaczać schyłku. Skąd takie opinie?

Wiele wskazuje na to, że do procesu konwersji kalendarza Majów do kalendarza gregoriańskiego, mogła zakraść się pomyłka wynikająca z wzięcia pod uwagę błędnych założeń. To powoduje, że błąd w obliczeniach może wynosić 50 albo nawet 100 lat. Oznacza to, że ostateczny czas, który wg zapowiedzi ma nadejść za nieco ponad 2 lata, może nastąpić znacznie później albo... wcale. Istnieje tez bowiem pewne prawdopodobieństwo, że w trakcie transformacji kalendarza dokonano przeszacowania. A to oznaczałoby, że czas wskazywany przez Majów jako schyłkowy, już dawno mamy za sobą.

Powyższe spostrzeżenia zawarte zostały w publikacji, która niedawno ukazała się na rynku. W książce pt.: "Calendars and Years II: Astronomy and Time in the Ancient and Medieval World" pojawiła się opinia, że podczas procesu konwersji tzw. Długiej Rachuby do stosowanego dzisiaj kalendarza wykorzystano algorytm, który nie pozwolił na precyzyjną konwersję kalendarza Majów.

W trakcie prac nad "przekładem" kalendarza majów do współcześnie nam znanego systemu wykorzystano tzw. stałą GMT i daty odczytane z dokumentów kolonialnych, które zapisane były za pomocą alfabetu łacińskiego w języku Majów. - poinformował serwis LiveScience.com. W późniejszym czasie stała GMT została jeszcze "umocniona" przez lingwistę i antropologa Floyda Lounsbury'a, który wykorzystał też daty pochodzące z Kodeksu drezdeńskiego (słynnego opracowanego przez Majów dokumentu zawierającego szereg informacji astronomicznych, w którym znajdował się m.in. almanach podający ruchy Wenus). Lounsbury był święcie przekonany, że udało mu się w ten sposób spełnić wszystkie niezbędne warunki do tego, by uczynić ze stałej GMT w pełni akceptowalną i prawidłową wartość.

Jednak prof. Gerardo Aldana z University of California, który jest autorem jednego z rozdziałów w książce "Calendars and Years II: Astronomy and Time in the Ancient and Medieval World", uważa, że stała GMT, na podstawie której dokonano konwersji, wcale nie jest godna zaufania.

"Jeśli sama tabela Wenus nie może zostać użyta do potwierdzenia GMT, jak zasugerował to Lounsbury, to uznanie jego zgodności zależy od wiarygodności danych potwierdzających." - powiedział prof. Aldana. "Te historyczne dane są jednak mniej wiarygodne niż sama tabela, co powoduje, że argument, który posłużył do zaakceptowania stałej GMT runął jak 'domek z kart'."

Serwis LiveScience poinformował, że prof. Aldana, który podważył wiarygodność dotychczasowych obliczeń, nie ma jednocześnie pojęcia, jakie założenia przyjąć.

żródło: Niewiarygodne.pl
  • 0

#2

Akinci.
  • Postów: 318
  • Tematów: 32
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

W ustalaniu daty 21.12.2012 nie brano pod uwagę tylko przyrównania do kalendarza gregoriańskiego.

Użytkownik Akinci edytował ten post 20.10.2010 - 14:51

  • 0

#3

Freyja.
  • Postów: 164
  • Tematów: 12
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 6
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Kiedyś gdzieś czytałam artykuł o tym, że Majowie liczyli lata księżycowe, a co za tym idzie ichszy rok 2012 jest już hen hen za nami.
  • 0



#4

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

ja już dawno pisałem że nie doczekamy tego końca w roku 2012. Przesuwanie tej daty zaczęło się co najmniej rok temu. Sądzę że w 2011 r. już nikt nie będzie pisał o końcu w 2012. Nawet najgorętsi wyznawcy tego roku będą protestować gdy ktoś wspomni o tym zapowiadanym końcu.
  • 0



#5

adamwiacek.
  • Postów: 50
  • Tematów: 5
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

ja tylko odniosę się to nazwy tematu - Czy "Majowie popełnili błąd" czy to ludzie źle przeliczyli ich datę?

i teraz każda "przepowiednia" będzie broniona w razie jej nie powodzenia - bo daty i ustalenia były inne.
  • 2

#6

klaq.
  • Postów: 98
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

To jest już takie śmieszne, że aż mi się nie chce tego czytać. Na pewno jakaś starożytna cywilizacja określiła dokładną datę na podstawie tak naprawdę niczego. Można robić z tego dalej papkę albo w końcu uderzyć się w łeb i stwierdzić, kurde czemu akurat za mojego życia? Koniec świata za cyklicznie co 5-10 lat, w końcu dojdzie do tego, że końcem świata będzie jak porozpieprzamy się sami.

Oczywiście proroctwa są tak naprawdę z dupy. Sam mogę głosić, że do końca tego roku zginie ktoś ważny - mogę trafić albo i nie. To czyste lotto. Zakładam nową sektę i robimy kalendarz, jak się skończy to od razu to oznacza koniec świata? Ogłaszam tu i teraz, że w 2462 roku 21 listopada będzie koniec świata - skąd to wiem? No nie wiem, ale oni też nie mogli tego obliczyć zwłaszcza, że dawno ich nie ma i sami dobrze wiedzieli, że nigdy się tego nie dowiedzą.

Jeśli tak Ci się podoba koniec świata to strzel sobie w łeb i wtedy Twój koniec bd miał miejsce kiedy tylko chcesz.
  • 1

#7

Owned.
  • Postów: 26
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ten temat ogólnie rzecz biorąc jest tak samo ''wiarygodny'' jak i słynny koniec świata w 2012.


no cóż, media zbiły kase na filmach katastroficznych wiec wiekszego pożytku z tych przepowiedni nie beda mieli :mrgreen:

Użytkownik Owned edytował ten post 21.10.2010 - 08:41

  • 0

#8

Ivellios.

    ÓSMY ZMYSŁ

  • Postów: 1625
  • Tematów: 401
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 109
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

teraz każda "przepowiednia" będzie broniona w razie jej nie powodzenia - bo daty i ustalenia były inne.

Przecież tak jest ze wszystkimi przepowiedniami. Poczytaj sobie ten artykuł. Zawsze jest tak, że jak przychodzi data zapowiadanego końca świata i nie ma wielkiego fbistó, to takie przepowiednie, przynajmniej przez jakiś czas, i tak są bronione, a ich piewcy wyjaśniają, "co poszło nie tak".
  • 0



#9 Gość_c✪nvers

Gość_c✪nvers.
  • Tematów: 0

Napisano

hahahahh majowie popełnili błąd xD !

I teraz ci co zarobili na 2012 zwalą winę na biednych mają bo źle koniec świata przepowiedzieli ^^
  • 0

#10

rolpiek.
  • Postów: 577
  • Tematów: 3
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

raczej nie popełnili błędu

podobno ta data pokrywa się z przejściem ziemi przez płaszczyznę galaktyczną a to przejście to nie jest tylko wymysł majów

dla mnie ciekawostką jest skąd starożytni indianie wiedzieli :

1. żę w ogóle są jakieś galaktyki oprócz naszego układu słonecznego (przypominam - nasza kulura dopiero ok. 500 lat temu odkryła że ziemia jest okrągła i krąży wokół słońca itd. itp.)

2. znali dokładną date tego przejścia jak i daty wielu innych ciekawych zjawisk astronomicznych

zawsze wyśmiewano prymitywne ludy że czciły "boga słońca" a współcześni naukowcy dopiero od paru lat ze zdumieniem odkrywają jak ogromny wpływ na ziemie ma słońce,

a w "koniec świata" w sensie apokaliptycznym w dn 21.12.2012 nie wierze
ale jakieś ciekawe zjawiska astronomiczne mogą zachodzić w tym okresie,
chociaż z drugiej strony po co by "ostrzegali" przed tą datą ?

Użytkownik rolpiek edytował ten post 21.10.2010 - 23:40

  • 3

#11

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Rolpiek najpierw się doucz, bo piszesz coś a nie bardzo się na tym znasz.

Astronom amator Samuel Heinrich Schwabe wykazał w 1844 roku fakt zmieniającej się cyklicznie, mniej więcej co 10 lat, łącznej liczby grup plam
  • -2



#12

rolpiek.
  • Postów: 577
  • Tematów: 3
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Rolpiek najpierw się doucz, bo piszesz coś a nie bardzo się na tym znasz.

Astronom amator Samuel Heinrich Schwabe wykazał w 1844 roku fakt zmieniającej się cyklicznie, mniej więcej co 10 lat, łącznej liczby grup plam



ale podaj konkretniej o co ci biega ?

skrytykowałeś i rzuciłeś tekstem o 10 letnim cyklu plam słonecznych (i to błędnym bo ten cykl ma 11 lat tzn. pełny 22 lata a połowa 11 lat), ten twój tekst jest delikatnie mówiąc bez składu i sensu

Użytkownik rolpiek edytował ten post 22.10.2010 - 14:15

  • 0

#13

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

zawsze wyśmiewano prymitywne ludy że czciły "boga słońca" a współcześni naukowcy dopiero od paru lat ze zdumieniem odkrywają jak ogromny wpływ na ziemie ma słońce,
O ten tekst mi chodzi, a dokładniej o te pare lat. Plamy na słońcu już obserwował Galileusz a teorie wpływu słońca na klimat są dość stare.
  • 0



#14

Lynx.
  • Postów: 2210
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

podobno ta data pokrywa się z przejściem ziemi przez płaszczyznę galaktyczną a to przejście to nie jest tylko wymysł majów

O, a jeszcze parę lat temu była mowa o Słońcu przechodzącym przez równik galaktyczny ;-) Zrobiłem wtedy grafikę pokazującą, jak wielka jest to bzdura, ale czas ją wessał. Pora zatem na nową wersję:

Dołączona grafika


W momencie przesilenia zimowego możemy obserwować Słońce na tle równika galaktycznego od połowy lat 70. i tak będzie do 2020 roku. Środek tego zjawiska miał miejsce w roku 1997.

dla mnie ciekawostką jest skąd starożytni indianie wiedzieli

To dość proste: Indianie tego nie wiedzieli, ale wiedzą to dzisiejsi "badacze" pokroju Daenikena. Przedstawiają więc swoim czytelnikom współczesną wiedzę i powtarzają "starożytni o tym wiedzieli!" tak długo, aż naiwny czytelnik uwierzy, że tak było naprawdę.
  • 1



#15

klaq.
  • Postów: 98
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Otóż to. Tak samo można stwierdzić, że wiedza Majów ograniczyła się "Ziemia jest płaska i podtrzymują je dwa wieloryby". Oni jak i inne starożytne cywilizacje nigdy nie mogły potwierdzić swoich teorii, zbyt ograniczona technologia.

Jeżeli będzie dalej grzebać w tym gównie to koniec świata będzie tak często jak żałoba narodowa za czasów Jarka. Przestańmy opierać się na starej wiedzy, która tak naprawdę jest niczym. Równie dobrze to może być jeden wielki fałsz. Albo ruszamy dupę albo wieżymy w nic nie znaczące teorie, my mamy nawet takie samoloty, samochody i inne technologie a oni dobrze dupy nie umieli pewnie podetrzeć, ale nie... oni wiedzieli lepiej.

Rozwijamy się w przyszłość czy będziemy grzebać w przeszłości? Jeśli tak dalej pójdzie za 10 lat będziemy tańczyć wokół ognisk i śpiewać jakieś nic nieznaczące piosenki. Przestańcie ten cały świat opierać na wierzeniach, które nic wam nie dadzą, albo się działa albo modlimy się do kawałka drewna.

NIE! Nie mam zamiaru nikogo obrazić, ale ludzie - liczy się czyn a nie pieprzenie. Żyjesz? To rób co trzeba, nie wiesz co jest po śmierci, więc żyj tak, aby to wykorzystać bo po śmierci albo dostaniesz gówno albo mistyczne niebiosa. Nie ryzykuj tylko działaj. A ryzyko to przekonanie, że świat jest do dupy a tutaj jest piekło. Najpierw się pieprznij w łeb i pomyśl, czy to świat jest zły czy to Ty sam sobie to uroiłeś. Ludzie egoiści swojego losu.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości oraz 0 użytkowników anonimowych