Skocz do zawartości


Zdjęcie

Planeta do zamieszkania od zaraz.


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
96 odpowiedzi w tym temacie

#76

Alexi Arduscoini.
 • Postów: 717
 • Tematów: 85
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Styczeń 2011: nu Oph b, nu Oph c i tau Gem bLiczba egzoplanet na liście potwierdzonych obiektów wzrosła do 519 pozycji. Trzy nowe obiekty, które trafiły na tę listę, zostały już wcześniej wykryte, ale dopiero niedawno potwierdzono ich istnienie. Są to monstrualne obiekty o masach kilkanaście razy większych od Jowisza.

Rok 2011 dla egzoplanet rozpoczął się od potwierdzenia istnienia wcześniej odkrytych obiektów. Te planety pozasłoneczne równie dobrze mogą być brązowymi karłami i wraz z napływem kolejnych danych z nowych obserwacji ich status może się znów zmienić - tym razem z obiektów planetarnych na gwiazdy o małej masie.

Trzy "nowe" obiekty noszą oznaczenia nu Oph b, nu Oph c i tau Gem b. Dwie pierwsze egzoplanety krążą w jednym układzie planetarnym.

Cechą wspólną tych obiektów jest ich masa minimalna - odpowiednio 22.3, 24.5 i 18.1 masy Jowisza. Są to zatem obiekty zdolne do fuzji deuteru. Jeśli zakwalifikować je do brązowych karłów, to należałyby one prawdopodobnie do typu spektralnego Y.

Pierwsze "stare nowe" egzoplanety 2011 roku już niebawem mogą okazać się być brązowymi karłami. My natomiast czekamy na lżejsze egzoplanety najchętniej skaliste, krążące nie za blisko ani też nie za daleko od swych gwiazd macierzystych. ;)

Źródło
 • 1

#77

Alexi Arduscoini.
 • Postów: 717
 • Tematów: 85
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Nowe egzoplanety odkryte przez teleskop Kepler

W najbliższy poniedziałek (10 stycznia 2011) ogłoszone zostaną nowe wyniki zebrane przez misję Kepler.Tym razem formą komunikacji z astronomami będzie... czat.


Wyniki zebrane przez misję teleskopu Kepler bardzo często znajdują się w centrum uwagi mediów z całego świata. Jest to między innymi spowodowane możliwościami technicznymi tej sondy, która jest w stanie wykryć małe, skaliste egzoplanety. Ponadto, NASA bardzo dba o odpowiednią prezencję wyników zebranych przez teleskop Kepler.

Tym razem formą ogłoszenia wykrycia nowej planety pozasłonecznej będzie czat. Dziesiątego stycznia, od godziny 21:30 CET, na stronie NASA uruchomiony zostanie moduł czatu internetowego, gdzie każdy zainteresowany będzie mógł się zalogować i zadać pytania.

W tej chwili brak dodatkowych informacji na temat odkrycia, jednak można przewidzieć, że nie będzie to "przełomowe" odkrycie - wtedy byśmy mieli do czynienia z embargiem informacyjnym oraz specjalną konferencją o bardziej "tradycyjnej" formie. Pewne źródła wspominają jednak o prawdopodobnym potwierdzeniu egzoplanety z programu Planet Hunters.

O tym na stronie NASA : http://www.nasa.gov/...epler_chat.html

Uzupełnienie - oprócz ogłoszenia wyników z misji Kepler można się spodziewać w tym samym czasie informacji o innych, niezwiązanych odkryciach. Jutro zaczyna się duża konferencja American Astronomical Society, na której będzie ponad 2500 astronomów.

Źródło

http://www.nasa.gov/...epler_chat.html
 • 1

#78

Alexi Arduscoini.
 • Postów: 717
 • Tematów: 85
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

HD 102365 b: witamy na pokładzie :) nową egzoplanetę


Drugim prawdziwie nowym odkryciem planety pozasłonecznej w 2011 roku jest HD 102365 b. Jest to tzw. "gorący Neptun".

Zaledwie kilka godzin po ogłoszeniu istnienia niezwykłej egzoplanety Kepler-10 b pojawiła się informacja o jeszcze jednym nowym obiekcie planetarnym. Egzoplaneta nosi nazwę HD 102365 b i jest dość typowym tzw. "gorącym Neptunem".

HD 102365 b ma masę minimalną około 16 mas Ziemi (nieco więcej niż Uran) i krąży w średniej odległości około 0,46 jednostki astronomicznej od swej gwiazdy macierzystej. Okres jej obiegu wynosi około 120 dni. Gwiazda macierzysta jest typu widmowego G2V i ma masę około 85% masy naszego Słońca. Można więc zakładać, że temperatura na HD 102365 b (lub potencjalnym egzoksiężycu tego obiektu) jest rzędu kilkuset stopni Celsjusza, znacznie powyżej temperatury wrzenia wody.

W chwili obecnej (12 stycznia 2011) na liście znanych i potwierdzonych egzoplanet figuruje 518 obiektów: z listy usunięto dwie wcześniej wykryte planety pozasłoneczne, wśród nich jedyny obiekt wykryty w 1997 roku - rho Crb b.

http://www.kosmonaut...01-11-egzo.html
 • 0

#79 Gość_*Armstrong*

Gość_*Armstrong*.
 • Tematów: 0

Napisano

Odkryto planetę gorętszą od Słońca


Dołączona grafika


Naukowcy z projektu SuperWASP ogłosili w internecie odkrycie planety pozasłonecznej o temperaturze około 3200 stopni Celsjusza, co jest nowym rekordem wśród znanych planet pozasłonecznych.

Planeta nosi oznaczenie WASP-33 b i została odkryta w 2010 roku. Ma około 4,5 masy Jowisza lub nieco mniej. Krąży bardzo blisko swojej gwiazdy, w odległości niecałych 4 milionów kilometrów (mniej niż trzy setne dystansu Ziemia-Słońce). Te dwa parametry plasują ją w kategorii tzw. gorących jowiszów.

Zespół naukowców kierowany przez Alexis Smith z Uniwersytetu Keele w Staffordshire (Wielka Brytania) oszacował tzw. temperaturę jasnościową planety na prawie 3193 stopnie Celsjusza. Temperatura planety jest więc większa niż temperatura powierzchniowa niektórych czerwonych karłów - małych, słabych i chłodnych gwiazd.

Nie tylko planeta WASP-33 b jest rekordzistką, bowiem jej gwiazda WASP-33 należy do najgorętszych gwiazd posiadających planety. Temperatura efektywna powierzchni gwiazdy wynosi nieco ponad 7100 stopni Celsjusza. Dla porównania temperatura powierzchni Słońca to około 5500 stopni Celsjusza.

Źródło http://odkrywcy.pl/k...,wiadomosc.html
 • 0

#80 Gość_*Armstrong*

Gość_*Armstrong*.
 • Tematów: 0

Napisano

Nowa publikacja dotycząca Gliese 581g

Pojawiła się nowa publikacja naukowa dotycząca egzoplanety Gliese 581g. Z nowych wyliczeń wynika, że ta planeta pozasłoneczna nie istnieje. Ponadto, żadna z wcześniej wykrytych egzoplanet w tym układzie nie leży w ekosferze gwiazdy Gliese 581. Jest więc możliwe, że ten układ jest mniej fascynujący od naszych wcześniejszych wyobrażeń.

"Druga Ziemia" - tak na przełomie września i października 2010 roku nazwano egzoplanetę Gliese 581g. Ten obiekt, o masie minimalnej 3,1 mas naszej planety, wydawał się wówczas krążyć idealnie po środku ekosfery gwiazdy Gliese 581. Wszystkie wstępne wyliczenia wskazywały, że ta planeta pozasłoneczna może utrzymywać grubą atmosferę oraz ciekłą wodę na swej powierzchni. Odkrycia dokonał zespół pod przewodnictwem profesora Stevena Vogt'a.

Bardzo szybko pojawiły się jednak wątpliwości co do istnienia tej egzoplanety. Już 12 października zmieniono status Gliese 581g na "niepotwierdzony". Astronom Francesco Pepe z obserwatorium w Genewie nie doszukał się sygnałów egzoplanet Gliese 581g i 581f (drugiego obiektu wykrytego przez zespół Vogt'a) w zebranych danych. Rozpoczęła się ożywiona dyskusja w kręgach astronomicznych na temat metodyki pomiarowej oraz analizy danych. Na początku listopada 2010 roku pojawiła się kolejna publikacja dotycząca Gliese 581g, w której astronom Guillem Anglada-Escudé, wykazał możliwość "zaszumienia" sygnału w zebranych danych, pochodzącego z tej egzoplanety. Praca sugerowała, że Gliese 581g rzeczywiście istnieje, a ryzyko "fałszywego alarmu" wynosi około 0,36%.

Osiemnastego stycznia 2011 roku pojawiła się kolejna publikacja naukowa związana z Gliese 581g. Tym razem wyniki prezentuje astronom Philip Gregory z University of British Columbia. Ten astronom specjalizuje się w analizie statystycznej zebranych danych. Wykorzystując inną technikę obliczeniową (statystykę bayesowską) Gregory wykazał, że istnienie Gliese 581g jest nieprawdopodobne w tym układzie. Ponadto, wyliczenia sugerują, że statystycznie prawdopodobne są planety o orbitach o długości 3, 5, 13, 67 i 400 dni w tym układzie (orbita Gliese 581g to 36 dni). Co więcej, Gregory szacuje ryzyko błędu swoich wyliczeń na poziomie 0,0022%.

Jeśli wyliczenia tego astronoma są zgodne z rzeczywistością to żadna "druga Ziemia" nie istnieje w tym układzie, ponieważ żaden inny obiekt nie krąży blisko ekosfery gwiazdy Gliese 581. W takiej sytuacji ten układ planetarny byłby mniej fascynujący niż się astronomom wcześniej wydawało - krążą tam jedynie piekielne egzoplanety blisko swej gwiazdy macierzystej oraz zimne obiekty daleko poza ekosferą.

Jak jest w rzeczywistości? Wszystkie dotychczasowe wyliczenia bazują na tych samych danych obserwacyjnych. Nie nastąpiła jeszcze publikacja nowej porcji danych dotyczących Gliese 581. W tej chwili wydaje się, że dopiero nowa porcja danych zebranych przez różne obserwatoria pozwoli na weryfikację istnienia "drugiej Ziemi" - egzoplanety Gliese 581g. Powinno to nastąpić jeszcze w tym roku.

Źródełko, ciekawe dlaczego nikt tu wcześniej nie wrzucił tej informacji? Widać "Druga Ziemia" przestała być na topie. Ja w każdym razie, tak jak obiecałem, będę nadal śledzić ten temat 8)

Użytkownik *Armstrong* edytował ten post 23.01.2011 - 03:03

 • 0

#81

Tengron.
 • Postów: 177
 • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Odkryto planetę gorętszą od Słońca


Dołączona grafika
 • 0

#82 Gość_*Armstrong*

Gość_*Armstrong*.
 • Tematów: 0

Napisano

Odkryto planetę gorętszą od Słońca


Dołączona grafika


Mam podobne zdanie, też się zastanawiam dlaczego autor tego tekstu napisał do niego taki a nie i inny tytuł, według mnie tytuł powinien być, inny, na przykład, planeta o temperaturze gwiazd, lub podobny, a nie Słońca. Bo to zdanie jest błędne, bo jakim cudem 3 tys. stopni Celsjusza jest gorętsze od 5 tys?

Użytkownik *Armstrong* edytował ten post 23.01.2011 - 21:40

 • 0

#83 Gość_*Armstrong*

Gość_*Armstrong*.
 • Tematów: 0

Napisano

Prawdziwie anonimowa egzoplaneta


Dołączona grafika
Grafika mojego autorstwa, hipotetyczny księżyc, nie potwierdzonej w 100%, gazowej planety anonymus b.

Do listy niepotwierdzonych egzoplanet dołączono dziś obiekt o nazwie "anonymous b". Co kryje się za tym anonimowym określeniem?

Nasze artykuły o planetach pozasłonecznych z reguły nie dotyczą obiektów o statusie "niepotwierdzony". Egzoplanety o takim statusie nie mają wystarczającej ilości przekonujących danych, by móc je zakwalifikować na listę znanych i potwierdzonych obiektów. Najczęściej jest to związane z ograniczeniami metody detekcji (np ograniczenia sprzętowe), sprzecznymi informacjami z innych obserwacji lub różnymi wynikami obróbki danych. Najlepszym przykładem takiej egzoplanety jest Gliese 581g, której status jest wciąż niepotwierdzony. O tej planecie pozasłonecznej wciąż trwa żywa dyskusja i wydaje się, że jeszcze przynajmniej przez kilka najbliższych miesięcy ten obiekt będzie budzić kontrowersje.

Tym razem do listy niepotwierdzonych egzoplanet dodano obiekt o nazwie "anonymous b". Nazwa brzmi bardzo zagadkowo i sugeruje, że dalsze informacje na temat tego obiektu mogą zostać ujawnione w najbliższym czasie. Jeśli tak rzeczywiście miałoby nastąpić, to możliwe, że obiekt jest dość niecodzienny a astronomowie, informując o istnieniu "anonymous b" chcą sobie "zabezpieczyć" prawa do pierwszej publikacji naukowej.

Z dostępnych jak na razie informacji wynika jednak, że obiekt jest dość nieszczególny. Jest to typowy Jowisz, o masie minimalnej rzędu 1,7 masy Jowisza, krążący wokół swej gwiazdy macierzystej w średniej odległości około 0,77 AU. Gwiazda macierzysta jest typu G, o temperaturze fotosfery równej 4860 Kelwinów. Może to oznaczać, że "anonymous b" krąży w ekosferze gwiazdy. Jeśli to prawda, to potencjalne duże egzoksiężyce tego "anonimowego" obiektu mogłyby przypominać Ziemię lub filmową Pandorę. (Jest to oczywiście jedynie spekulacja autora tego artykułu, która może być błędna!)

Zapewne w ciągu najbliższych kilku dni dowiemy się nieco więcej na temat tej prawdziwie anonimowej egzoplanety. Może rzeczywiście jest to niesamowity obiekt?

Źródło http://www.kosmonaut...-01-24-exo.html

Użytkownik *Armstrong* edytował ten post 25.01.2011 - 22:22

 • 0

#84

zygix.
 • Postów: 671
 • Tematów: 20
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

W chwili obecnej (12 stycznia 2011) na liście znanych i potwierdzonych egzoplanet figuruje 518 obiektów

Lista potwierdzonych egzoplanet wzrosła dziś do 526. obiektów za sprawą gazowego giganta o oznaczeniu MOA-2009-BLG-387L b.

Nowo odkryty obiekt planetarny to prawdopodobnie typowy gazowy gigant.

Jak na razie wiadomo, że ta nowa egzoplaneta ma masę pomiędzy 1 a 6,7 masy Jowisza - i jest to zależne od masy gwiazdy macierzystej, której dokładnie nie udało się wyznaczyć. Obiekt wydaje się krążyć dookoła swej gwiazdy macierzystej w średniej odległości około 1,8 jednostki astronomicznej, czyli dalej niż Mars od Słońca w naszym układzie planetarnym. Okres obiegu MOA-2009-BLG-387L b dookoła gwiazdy macierzystej wynosi około 5,4 lat. Można przypuszczać, że dalsze obserwacje pozwolą na bardziej dokładne zweryfikowanie tych wartości.

Obiekt został wykryty wykorzystując zjawisko mikrosoczewkowania. Odkrycia dokonano w ramach programu Microlensing Observations in Astrophysics (MOA).

Tak w formie małej ciekawostki:MOA-2009-BLG-387L b
 • 0

#85

Alexi Arduscoini.
 • Postów: 717
 • Tematów: 85
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Kolejne Egzoplanety - potwierdzone.


Lista potwierdzonych planet pozasłonecznych wzrosła dziś do 529. pozycji - za sprawą trzech nowych, bardzo gorących obiektów.

Nowe planety pozasłoneczne otrzymały oznaczenia WASP-39 b, WASP-35 b i GJ 3634 b. Każda z tych nowych egzoplanet krąży bardzo blisko swej gwiazdy macierzystej - z czasem od półtora do zaledwie czterech dni.

Najbardziej masywnym spośród tych egzoplanet jest WASP 35-b, którego masa minimalna szacowana jest na około 2,3 masy Jowisza. Dwa pozostałe obiekty są znacznie lżejsze - WASP-39 b ma masę minimalną około 0,3 masy Jowisza (porównywalne z Saturnem) a GJ 3634 b jest jeszcze mniejsza. Masa minimalna tego ostatniego obiektu w tym zestawieniu to zaledwie 7 mas Ziemi. Może być to zatem egzoplaneta typu "super-Ziemia", choć dalsze pomiary w tym przypadku będą wymagane.

Wszystkie obiekty krążą bardzo blisko swych gwiazd macierzystych, co oznacza silne oddziaływanie gwiazd na te egzoplanety. Atmosfery tych planet pozasłonecznych mogą być podobne do ogona komety - podobnie jak w przypadku egzoplanety HD 209458 b.

Źródło

Użytkownik Alexi Arduscoini edytował ten post 08.02.2011 - 19:58

 • 0

#86

Alexi Arduscoini.
 • Postów: 717
 • Tematów: 85
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Kolejna publikacja dotycząca Gliese 581gWczoraj nastąpiła publikacja kolejnej pracy naukowej dotyczącej układu planetarnego Gliese 581. Wnioski tej publikacji są negatywne dla Gliese 581g.

Temat "drugiej Ziemi" - małej skalistej egzoplanety o nazwie Gliese 581g - wciąż wzbudza emocje wśród astronomów. Wciąż pojawiają się publikacje naukowe na temat układu Gliese 581. Ostatnia (publikacja w styczniu 2011) sugeruje, że sygnał Gliese 581g nie znajduje w obecnie zebranych danych obserwacyjnych, a wszystko jest zależne od prawidłowej analizy danych.

Szesnastego lutego 2011 roku nastąpiła publikacja kolejnej pracy dotyczącej układu planetarnego Gliese 581. Autorem tej publikacji jest fiński astronom Mikko Tuomi. Podobnie jak w przypadku pracy naukowej opublikowanej w styczniu, i tym razem zebrane dane na temat układu Gliese 581 zostały poddane analizie w oparciu o statystykę bayesowską.

I tym razem znalezione zostały mocne dowody co do istnienia czterech obiektów planetarnych w tym układzie, które już wcześniej odkryto (egzoplanety Gliese 581b, c, d i e). Jednocześnie nie znaleziono w zebranych danych żadnych sygnałów z Gliese 581g i Gliese 581f*. Jednakże, opublikowana praca jednoznacznie nie neguje możliwości istnienia tych dwóch obiektów - sugeruje jedynie, że potrzeba dodatkowych danych obserwacyjnych, które lepiej pozwolą wyjaśnić zachowanie się gwiazdy Gliese 581 oraz całego układu planetarnego.

Na chwilę obecną coraz więcej dowodów przemawia za tym, że "druga Ziemia" prawdopdobnie nie znajduje się w tym układzie. Sprawa jednak nie jest przesądzona, bowiem nie nastąpiła jeszcze publikacja nowych danych obserwacyjnych, które z pewnością pozwolą na bardziej dokładne analizy tego układu planetarnego.

* O Gliese 581g i Gliese 581f poinformowano jednocześnie - te dwa obiekty mają status "niepotwierdzony". Gliese 581f wydaje się być "mniej interesującym" obiektem, bowiem wg wyliczeń grupy prof. Vogt'a egzoplaneta krąży znacznie poza ekosferą tego układu.

http://www.kosmonaut...-17-gliese.html
 • 0

#87

Alexi Arduscoini.
 • Postów: 717
 • Tematów: 85
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

SR 12 AB c - bezpośrednia obserwacja egzoplanety


Dziś zespół japońskich astronomów poinformował o istnieniu obiektu o prawdopodobnie planetarnej masie. Co ciekawe ta egzoplaneta została wykryta metodami bezpośredniej obserwacji w zakresie bliskiej podczerwieni. Ponadto, ten obiekt planetarny krąży w dużej odległości od swych dwóch słońc.

Nowy egzoplanetarny obiekt otrzymał oznaczenie SR 12 AB c. Jest to bardzo interesujący obiekt, prawdopodobnie o planetarnej masie.

SR 12 AB c krąży od swych dwóch gwiazd centralnych w średniej odległości aż 1100 AU - czyli 1100 razy dalej niż Ziemia od Słońca. Masa SR 12 AB c szacowana jest na około 13 mas Jowisza, przy czym dolny zakres szacunków to 6 mas Jowisza, a górny to 20. Istnieje zatem możliwość, że SR 12 AB c to brązowy karzeł o niskiej masie, choć wg astronomów bardziej prawdopodobne jest, że zaobserwowano egzoplanetę.

W centrum układu SR 12 AB znajdują się dwie gwiazdy (oznaczenia odpowiednio A i B), które dzieli dystans "zaledwie" 26 AU. Układ jest bardzo młody - wiek gwiazd szacowany jest na maksymalnie zaledwie kilka milionów lat. Układ jest typu T Tauri.

W przypadku SR 12 AB c istnieje wciąż 1% szansa, że to nie jest obiekt związany z układem SR 12 AB, a niezależny obiekt tła. Kolejne obserwacje prawdopodobnie pozwolą na weryfikację statusu SR 12 AB c. Jeśli jednak ten obiekt jest rzeczywiście członkiem układu SR 12 AB to astronomowie mają szansę obserwować powstający, bardzo młody, układ planetarny.

Odkrycia dokonano za pomocą teleskopu Subaru, za pomocą bezpośrednich obserwacji w zakresie bliskiej podczerwieni oraz obserwacji spektroskopowych.

Wraz z odkryciem SR 12 AB c oraz potwierdzeniem istnienia wcześniej wykrytych egzoplanet o nazwach CHXR 73 b i DH Tau b lista znanych planet pozasłonecznych obejmuje 534 obiekty.

http://www.kosmonaut...09-sr12abc.html
 • 0

#88

Pędnik NieŁągiewki.
 • Postów: 125
 • Tematów: 1
Reputacja Zła
Reputacja

Napisano

Jest jednak oddalona o 40 lat świetlnych od nas ale skoro miało by już dojść do przełomu pokonywania odległości wspominanych przez mylo to czemu taka 40tka miała by być problemem?


Napęd termojądrowy teoretycznie już dziś mógłby osiągać 12% prędkości światła przy 4 latach działania silników. Myślę że da się te wartości zwiększyć. 40 lat świetlnych to już odległość dla dwóch pokoleń podróżników, nawet przy 50% prędkości światła. Chyba że odkryjemy dobry sposób na wywoływanie letargu kriogenicznego.

Już w jakimś temacie pisałem, że dzięki wynalazkowi pędnika elektromechanicznego zdolnego do nieprzerwanej pracy przez dekady lat pokonywanie lat świetlnych przez sondy bezzałogowe nie będzie już problemem rozłożonym, jak obecnie, na dziesiątki czy setki tysięcy lat podróży do najbliższej gwiazdy, jak np. ma to miejsce w przypadku Pioneerów i Voyagerów... Problemem nie będzie też źródlo energii elektrycznej, produkowanej przez identyczne urządzenie ale... zaprzęgnięte na poklądzie do pracy w swego rodzaju "kieracie" napędzającym generator, działające w dodatku - nolens volens - jako żyroskopowe, bezwladnościowy system stabilizujący oś pojazdu, lub - w ostateczności - energia pozyskiwana z jądrowych źródeł termoelektrycznych. Głównym i chyba jednak nie do przeskoczenia problemem pozostanie problem osłon antyzderzeniowych z atomami, cząsteczkami czy ziarnami pyłu kosmicznego, jakie pędzący z relatywistycznymi V pojazd napotka na swej drodze w ilościach kolosalnych. W "tym temacie" nic sensownego od brania przez pojazd takich kolizji "na klatę" nie przychodzi mi do głowy...
Dla uprzytomnienia stosunku wielkości urządzenia do osiąganej, wektorowo skierowanej siły ciągu (~128kG z tylko jednego twornika, a przewidziano dwa w lustrzanej symetrii, lub więcej w układzie zwielokrotnionym typu "choinka") podaję jego najważniejsze parametry:
- V twornika siły: 500obr/min
- średnica twornika: 40-50cm
- masa całkowita ~30kg, w tym 2kg czynnej masy generującej siłę,
- zużycie energii: ~ 80-120W prądu stałego o V=12V (zużycie w lwiej części zależne od metodologii zastosowanego ułożyskowania).
Czas nieporzerwanej pracy w roli napędu-hamulca statku przy lubrykancie wymienianym w cyklu automatycznym bądź na syntetyku odpornym na zużycie oraz promieniowanie kosmiczne: dekady lat, zaś na poduszce magnetycznej - nieograniczony...
 • 0

#89

BrainCollector.
 • Postów: 1825
 • Tematów: 101
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Pędnik skończ już to. Naprawde już wątpie czy ktokolwiek uważa Twoje słowa za prawdziwe. Zaraz znowu będziesz bronił się, że nie pokazujesz dowodów "bo wiadomo co dzieje się z takimi wynalazkami".
Od kilku miesięcy piszesz o swoim "wynalazku" a masz na to zero dowodów i zero poparcia tych słów czymkolwiek.
 • 0#90

Pędnik NieŁągiewki.
 • Postów: 125
 • Tematów: 1
Reputacja Zła
Reputacja

Napisano

Pędnik skończ już to. Naprawde już wątpie czy ktokolwiek uważa Twoje słowa za prawdziwe. Zaraz znowu będziesz bronił się, że nie pokazujesz dowodów "bo wiadomo co dzieje się z takimi wynalazkami".
Od kilku miesięcy piszesz o swoim "wynalazku" a masz na to zero dowodów i zero poparcia tych słów czymkolwiek.

A nawet - hipotetycznie! - gdyby, to co? Czyż te wszystkie moje/nasze/wasze dywagacje w temacie UFO(na własne oczy widzialem, wię cja akurat nie muszę "wierzyć/nie wierzyć" w te pojazdy!) życia pozaziemskiego, obcych cywilizacji i dziesiątki innych spraw nie stanowią clou istnienia tego Forum? Wszyscy tu aktywnie piszący, tworzący "mięso" dyskursu nie muszą - no bo i jak, prawda? - dawać dowodów na poparcie swoich z konieczności fantastycznych wywodów, tylko ten jeden musi "dać dowody", bo... pisze o czymś, co - jak UFO, obce cywilizacje itp. realnie istnieć nie ma prawa gdyż...a choćby dlatego, że nie zostało odkryte! :D :D - wiadomo przecież że nikt , prócz Barona Munhausena, jeszcze się za włosy chwyciwszy z bagna nie wyciągnął?! Pisze on o czymś, co - w przeciwieństwie do popuszczanych tu wodzy fantazji śmiałych teorii - istnieje, i ciągnie w przód jak gąsienicowy DT, i czeka na swój Wielki Dzień! :D :D :D

Użytkownik Pędnik NieŁągiewki edytował ten post 05.08.2011 - 23:15

 • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych