Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zmieniony dekalog


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
25 odpowiedzi w tym temacie

#16

Patryczek.
  • Postów: 577
  • Tematów: 18
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Heh ludzie... nikt nie jest doskonały... kosciół tworzą ludzie a ludzie nie są doskonali mogą sie mylić czyż nie ? Nawet Jan Paweł II mówił że kosciół popełnił wiele błędów w swej działalności... a wy czepiacie sie głupich rzeczy ... masz wolną wole wiesz w co chcesz... ja wieerrze w Boga ty możesz byćateistką szatanistką kim chcesz bo to twoje życie a nie moje... DLATEGO BÓG JEST DOBRy bo dał nam wolną wolę... robimy to na co mamy ochotę... przecież nikt cie nie przymusza do wiary chyba nie ? :shock: :hmm:
  • 0

#17

neon.
  • Postów: 23
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Do @NHolokaust

Kolejno do każdego świętego jest modlitwa wymyślona, po co modlić sie do czegoś co stworzyli ludzie, bo wychodzi na to że człowiek modli się do drugiego zmarłego człowieka. A musimy pamiętać o tym cytując dekalog (..) Jestem Bogiem zazdrosnym...(...) Co tłumaczy katechizm na Nie będziesz, a Jezus nauczył nas TYLKO jednej jedynej modlitwy do Boga Ojca (Ojcze nasz).
  • 0

#18

NHolokaust.
  • Postów: 653
  • Tematów: 40
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Kolejno do każdego świętego jest modlitwa wymyślona, po co modlić sie do czegoś co stworzyli ludzie, bo wychodzi na to że człowiek modli się do drugiego zmarłego człowieka.

Tak, tutaj przyznaję rację - sprawdziłem dokładnie i faktycznie, istnieją takie modlitwy. Akurat modlitwa, jako duchowy kontakt z drugim, zmarłym człowiekiem niczym złym nie jest.

(..) Jestem Bogiem zazdrosnym...(...) Co tłumaczy katechizm na Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną.

Katechizm na "Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną" tłumaczy "Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! ", nie zaś przytoczoną przez Ciebie frazę. Ona, jak już wspomniałem, nie jest taka prosta to wyjaśnienia.

Modląc się do tych świętych łamiemy prawo Boże a ty uważasz że jest to nic złego.

Akurat czytając teksty modlitw do Świętych zauważyłem, że niemal w każdej z nich jest podkreślana tak czy inaczej wyższość Boga, tj. nigdy nie stawia się ich na równi z nim, jedynie prosi o ew. wstawiennictwo (co nie jest wbrew Boskiej Woli), co najwyżej podkreślając rolę, ale nie zmienia to faktu, że zawsze Bóg jest Panem, Najwyższą istotą. Nie widzę w tym sprzeczności.
  • 0



#19 Gość_inga

Gość_inga.
  • Tematów: 0

Napisano

Katechizm na "Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną" tłumaczy "Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! ",


W/g mnie, tłumaczenie powinno brzmieć : " Nie będziesz miał innych bogów oprócz Mnie."
Bo okreslenie "obok Mnie" , brzmi trochę dziwnie, zeby nie powiedzieć - niepokojąco.
Sugeruje, że mogą istnieć inni bogowie (?) :hmm:
  • 0

#20

neon.
  • Postów: 23
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

każdy z nas ma inne zdanie na ten temat, ale jestem wdzięczna za podjętą dyskusję ze mną która poszerzyła moje horyzonty. Dzięki.

Ps. a błędy zawsze będe pisać choćby drobne bo nie jestem doskonała, a ortografii nienawidzę.

Dzięki, cześć. ;-)
  • 0

#21

NHolokaust.
  • Postów: 653
  • Tematów: 40
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Bo okreslenie "obok Mnie" , brzmi trochę dziwnie, zeby nie powiedzieć - niepokojąco

To cytat z popularnej "Tysiąclatki", Ingo. Sam go przecież nie wymyśliłem :)
  • 0



#22 Gość_inga

Gość_inga.
  • Tematów: 0

Napisano

NH, domyślam się, że to nie Twoja wina, tylko tego, kto to wymyślił. :smile:
  • 0

#23

neon.
  • Postów: 23
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

dodałam właśnie ciekawe zdięcia w kategorii Wiara i religie.
  • 0

#24

NHolokaust.
  • Postów: 653
  • Tematów: 40
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Owszem, te zdjęcia są ciekawe, chociaż akurat niewiele mają wspólnego z tematem :) Poza tym, wystarczyło dobrze poszukać:
http://www.paranorma...hp?t=45&start=0
Enjoy.
  • 0



#25

betula_nana.
  • Postów: 25
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

W/g mnie, tłumaczenie powinno brzmieć : " Nie będziesz miał innych bogów oprócz Mnie."  
Bo okreslenie "obok Mnie" , brzmi trochę dziwnie, zeby nie powiedzieć - niepokojąco.  
Sugeruje, że mogą istnieć inni bogowie (?)  

Oczywiście, że to sugeruje. Bóg Starego Testamentu absolutnie nie uważa się za jedyne bóstwo. Inaczej nie wypowiadałby się na przykład w wielu miejscach, ze "jest Bogiem zazdrosnym". Bóstwa narodów żyjących obok Izraela są przez Stary Testament traktowane jako istoty nie mniej realne niż Jahwe. Stąd zresztą takie, nie inne brzemienie tego przykazania. To bóg tego właśnie plemienia. Rodu pochodzącego od Adama i Ewy, przez Abrahama, Izaaka itd, rozmnożonego w końcu w naród izraelski. Plemienny Bóg koczowniczego ludu. Dopiero w ramach zarówno rozwoju judaizmu, jak i po powstaniu chrześcijaństwa, roszczącego sobie pretensje do bycia religią uniwersalną, a nie rdzenną czy plemienną, zaczęto go postrzegać jako jedyne bóstwo. W starym Testamencie chodziło raczej o to, że Jahwe chciał mnieć monopol wśród wyznawców pochodzących z konkretnego ludu i dość okrutnie karał odstępców.

W szczegóły religioznawcze, mogące wyjaśnić, skąd ta zawiść, zazdrość i kary, wchodziła nie będę, bo znowu dostanę po głowie za nie tyle sceptycyzm, co obrazoburstwo... ;) Tyle, że by pewne rzeczy ocenić, należy odrzucić pryzmat samej wiary i przekonanie "bo tak jest", a spojrzeć nieco szerzej...

Zresztą uważna lektura Biblii, niezależnie od jej tłumaczenia (chyba że będzie to polskie tłumaczenie łacińskiej Wulgaty Hieronima, na której dawniej chowały się pokolenia katolików, a jest to i tłumaczenie słabe z uwagi na brak w czasach powstawania odpowiednich narzędzi językoznawczych, i w wielu miejscach celowo zmienione, by ułatwić przyjęcie wiernym rzeczy trudnych do zaakceptowania - jak to w średniowieczu bywało), może wykazać wiele innych miejsc dowodzących takiej tezy. Łącznie z Przeciwnikiem z księgi Hioba, interpretowanym jako Szatan, ale ewidentnie równym Jahwe - bo inaczej - czyż i po co zawierałby z nim zakłady, których stawką jest wiara pojedynczego człowieka, potraktowanego jak pionek na szachownicy?
  • 0

#26

NHolokaust.
  • Postów: 653
  • Tematów: 40
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Oczywiście, że to sugeruje. Bóg Starego Testamentu absolutnie nie uważa się za jedyne bóstwo. Inaczej nie wypowiadałby się na przykłąd w wielu miejscach, ze "jest Bogiem zazdrosnym". Bóstwa narodów żyjących obok Izraela są przez Stary Testament traktowani jako istoty nie mniej rewalne niż Jahwe. Stąd zresztą takie, nie inne brzemienie tego przykazania. To bóg tego właśnie plemienia. Rodu pochodzącego od Adama i Ewy, przez Abrahama, Izaaka itd, rozmnożonego w końcu w naród izraelski. Plemienny Bóg koczowniczego ludu. Dopiero w ramach zarówno rozwoju judaizmu, jak i po powstaniu chrześcijaństwa, roszczącego sobie pretensje do bycia religią uniwersalną, a nie rdzenną czy plemienną, zaczęto go postrzegać jako jedyne bóstwo. W starym Testamencie chodziło raczej o to, że Jahwe chciał mnieć monopol wśród wyznawców pochodzących z konkretnego ludu i dość okrutnie karał odstępców.

Otóż to. Zresztą Stary Testament ma silne powiązania m.in. z krainą mezopotamii i cywilizacjami tam się znajdującymi (poza tym określenie "Ogród Eden na Wschodzie" akurat dość dobrze do tego pasuje).
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych