Skocz do zawartości


Zdjęcie

Tajemniczy wisiorek


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1

s0ze.
  • Postów: 5
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dostalem w prezencie taki oto wisiorek:

WISIOREK

Z tego co dotychczas sie dowiedzialem, gorna jego czesc to tzw. vajra lub dorje z tybetanskiego buddyzmu.
DORJE

Jednak rozni sie tego, posiadajac ostrze. Ktos mogl by mi pomoc zrozumiec znaczenie tego amuletu?

Użytkownik s0ze edytował ten post 08.08.2010 - 20:56

  • 0

#2

Sniffer.
  • Postów: 323
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Może to po prostu NÓŻ ozdobiony takim symbolem? Choć na to wydaje się trochę za tępy przy szpicu...
  • 0

#3

chrumtataj.
  • Postów: 54
  • Tematów: 1
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Przypomina to - naszyjnik w kształcie sztyletu. Choć ten z linku jest bardziej ubrany w szczegółowe zdobienia.
  • 0

#4

s0ze.
  • Postów: 5
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wisiorek jest maly ok 2,5cm dlugosci, ciezko tu o zdobienia. Wiem ze jest to sztylet a szpic stepiony zapewne po to aby nie wbijal sie w cialo noszacego. Chodzi mi jednak o symbolike. Jesli ktos cos wie, to slucham.
  • 0

#5

chrumtataj.
  • Postów: 54
  • Tematów: 1
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Chodzi mi jednak o symbolike.

Niestety po angielsku: KLIK
  • 0

#6 Gość_mag1-21

Gość_mag1-21.
  • Tematów: 0

Napisano

Witam, oto moje zdanie na temat i symboliki i samego wisiorka:
Dorje
Jest to najświętsza i najsilniejsza mantra buddyzmu tybetańskiego. Klasyczny sposób tłumaczenia tej mantry to : "klejnot spoczywa w kwiecie lotosu", jest jeszcze inne(?) jej tłumaczenie OM MANI PADME HUM - Bóg działa w człowieku. Nie poprzez człowieka (jak narzędziem) ale w. Oznacza to, że w każdym człowieku znajduje się boski pierwiastek, zalążek boskiej mocy. Dlatego tybetańczycy taką wage przykładają do tej właśnie mantry i nagminnie ozdabiają nią biżuterię. Mantra ma bowiem przypominać o tej boskiej mocy, która w człowieku mieszka. Ciągłe powtarzanie tej mantry, ma za zadanie wprawić człowieka w taki stan umysłu, żeby ta niezwykła boska moc mogła sie w nim obudzić. Dlaczego ostrze? Ogolnie symbol wznoszacej sie energii KUNDALINI, MERKABA kwiat zycia, jest tu cala symolika, wznoszacej sie swiadomosci, istoty odkrywajacej w sobie Boski pierwiastek.
Nie wiem w jakich okolicznosciach do Ciebie dotarl taki prezent, ale jest to najpiekniejszy symbol tajemnicy zycia, jego ochrony i sil dzialajacych w kierunku promowania i podtrzymywania tegoz zycia w najswietszej formie. Pomaga wznosic sie swiadomosci, ale i (uwaga!), narzuca swiadoma odpowiedzialnosc za wszystko co robisz i mowisz! Tu juz wchodzisz w swiat takiej odpowiedzialnosci jak PRAWO KARMY.
To wszystko co wiem na ten temat, mam nadzieje, ze z tego co napisalam cos Ci sie przyda. :)
  • 1

#7 Gość_Dolg

Gość_Dolg.
  • Tematów: 0

Napisano

Zwykły wisiorek faktycznie zakończony dorje.Sam miałem kiedyś sztylet (tylko ostry ) z podobnym zakończeniem tylko potrójnym.Nie ma żadnych właściwości , ciężko patrzeć na aurę sztyletu na zdjęciu ( na zdjęciach jest często zniekształcona), co do symboliki to przedmówczyni opisała to chyba wystarczająco dokładnie.Ten wisiorek powinien ci przypominać twoją łączność z całym światem i to , że Bóg jest w tobie . Moim zdaniem znaczenie tego można przyrównać do słowa które również przypomina tę więż - słowo Namaste , powitanie Hindusów oznaczające "pozdrawiam BOSKIE w tobie" tym samym przypominające o łączności z bogiem.
  • 0

#8

s0ze.
  • Postów: 5
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mag 1-21, Dolg wielkie dzieki. Sam tez znalazlem cos wiecej a mianowicie przypomina to tez phurbe, tybetanski trojstronny sztylet ceremonialny. Jedynie rekojesc w ksztalcie dorje odroznia moj wisiorek.

phurba


Znalazlem jeszcze to, bardzo podobny :) LINK

Użytkownik s0ze edytował ten post 09.08.2010 - 21:50

  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych