Skocz do zawartości


Zdjęcie

[NOL] [LIPIEC 2010] Krotoszyn-Wróżewy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

#1

Shamy.
  • Postów: 27
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Witam,
jak zwykle bywa wybrałem się z kolegą na pobliską wieś na pole by obserwować ISSa. :>
Wczoraj była to godzina ok. 23.20 ISS właśnie wtedy leciał próbowaliśmy robić mu zdjęcia lecz nie wyszły. Nagle zobaczyliśmy po jego lewej stronie (południowa strona) jakiś dziwny punkt świecił tak samo mocno jak ISS ale stał w miejscu, po chwili zaczął się poruszać szybciej niż ISS raz był po jego prawej raz po lewej. Kolega próbował zrobić najpierw zdjęcie, potem filmik. Nic nie wyszło nie wiadomo czemu. Po chwili NOL pojawił się jakieś 20m od ISSa by nabrać nie ludzkiej prędkości o odlecieć w nieznane.
Nic nie było przy tym słychać, jakiegoś silniku itp.
Kolega mówił jak to zobaczył "o ku..... kosmici lecą po nas!"
Wróciliśmy do domu sprawdzić czy zdjęcia wyszły i niestety, NIC. Zastanawialiśmy się potem co to mogło być. Niedawno wróciłem od Niego, tam gadaliśmy z innymi kolegami Wszyscy nas wyśmiali oprócz jednego kolegi, który widział to samo jak mówił wyszedł na balkon zaczerpnąć świeżego powietrza przed snem.
Macie jakieś pomysły co to mogło być?
  • 0

#2

Namiro.
  • Postów: 16
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wierzę ze zdjęciami, bo mój aparat w telefonie również nie zarejestrował nic, choć nakierowałem go na samolot, z włączonymi światłami w nocy. A ogólnie to dziwna sprawa.
  • 0

#3

Chrabo.
  • Postów: 12
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Zapewne był to niezidentyfikowany obiekt latający.

edit AlienGrey
Dołączona grafika
  • 0

#4

Shamy.
  • Postów: 27
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jest jakieś inne wytłumaczenie jest bo w kosmitów to za bardzo nie wierze :D
  • 0

#5 Gość_Nestor

Gość_Nestor.
  • Tematów: 0

Napisano

Najbardziej z tego wszystkiego mnie ciekawi w jaki sposób określiłeś, że NOL znajdował się 20m od ISS. W końcu gołym okiem stwierdzić tego się nie da ;) Ale to tylko tak na marginesie.

Przede wszystkim co znaczy, że zdjęcia nie wyszły? Zarejestrowały inne obiekty (gwiazdy, ISS, etc.), ale rzekomego NOLa nie? Czy też nic na nich nie wyszło (czarna plama)? Jakim aparatem i w jakim trybie były robione te zdjęcia?

Druga sprawa co rozumiesz przez "nabranie nieludzkiej prędkości"? Jaki w przybliżeniu był stosunek owej nieludzkiej prędkości do początkowej prędkości obiektu? Czy nabranie ogromnej prędkości nastąpiło nagle, czy też obiekt wyraźnie stopniowo rozpędzał się? Jak wyglądało znikanie obiektu "w nieznanym"? Tudzież, czy obiekt zniknął za horyzontem/innymi obiektami przestrzennymi, czy też znikanie polegało na stopniowym traceniu jasności przez obiekt (złudzenie oddalania się)? Jeśli to drugie to na jakiej w przybliżeniu wysokości nad horyzontem (wyrażonej w kątach) ów obiekt "rozpłynął się"? Czy możesz narysować lub opisać przybliżoną trajektorię obiektu na sferze niebieskiej? Była to wyraźna prosta, czy też jakaś bardziej rozbudowana krzywa?
  • 0

#6

SushieEz.
  • Postów: 125
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Moim skromnym zdaniem był to Lampyris Noctiluca. Czyli świetlik świętojański. ;p Czerwiec i początek lipca to czas, w którym występuje.


@down
Świetlik sam potrafi włączać i wyłączać swoją 'lampkę'.

Użytkownik SushieEz edytował ten post 07.07.2010 - 16:00

  • 0

#7

Shamy.
  • Postów: 27
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

To było tak na oko to 20m mowie odległość ziemska nie kosmiczna.

Nic aparat nie zarejestrował czarna plama może mały zoom, aparat niezbyt profesjonalny Kodak EasyShare DX4530 kolegi bo ja swojego nie wziąłem bo zapomniałem baterie naładować. To był chyba tryb nocny ale kompletnie nic na tych fotkach nie widać.

Obiekt nabrał tej prędkości nagle, nie zniknął za horyzontem czy tez innymi przeszkodami tak jak pisalem predkosc taka z tzw. marszu od razu wygladalo to znikniecie jakby wlecial nad jakies chmury ale wtedy niebo bylo bez chmurne.
Trajektoria była jak prosta linia mniej więcej.
  • 0

#8 Gość_Nestor

Gość_Nestor.
  • Tematów: 0

Napisano

Więc jeśli to było "ziemskie" 20m to tym bardziej ;) Ja na przykład wczoraj wieczorem zakryłem sobie ręką twarz i oszacowałem, że średnica całej sfery niebieskiej nie przekracza 10cm. Jak więc dowolne dwa punkty mogą być odległe na sferze niebieskiej aż o 20m? :(
-> http://pl.wikipedia....

W kwestii zdjęć nie była to w takim razie najprawdopodobniej wina niezwykłości/tajemniczości samego obiektu, ale błędna technika wykonywania zdjęć (np. zbyt krótki czas naświetlania, mimowolne ruchy ręki, etc.), lub też w pewnym stopniu niedoskonałość samego aparatu (nie znam się na aparatach na modelach aparatów i już nie chce mi się szukać tego konkretnego modelu).

Btw. na pewno nie był to świetlik? :)

Użytkownik Nestor edytował ten post 07.07.2010 - 16:34

  • 0

#9

Shamy.
  • Postów: 27
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wyjaśnijmy sobie coś, sfera niebieska to niebo tak? Nie jestem wstanie opisać tego słowami jak ja rozumiem to 20m.

Wydaje mi się, ze jakby to był świetlik to szlo by mu zrobić zdjęcie. Dzisiaj jeszcze raz pojedziemy w to samo miejsce wieczorem o tej samej porze, jeżeli to świetlik to znowu powinien tam chyba być...
  • 0

#10 Gość_Nestor

Gość_Nestor.
  • Tematów: 0

Napisano

Tak jak pisałem w pierwszym poście owa odległość ma drugorzędne znaczenie bo i tak za wiele nie wyjaśnia. A to, że o niej napisałem wynika jedynie z mojego czepialstwa co do logiczności i sensowności przedstawianych danych. Nie możesz opisywać odległości pomiędzy dwoma punktami widzianymi na niebie posługując się klasyczną miarą długości bo taka miara w tym wypadku nie miałaby po prostu żadnego sensu. Jedyną sensowną miarą opisującą taką odległość jest odległość kątowa między dwoma punktami. Ewentualnie możesz opisywać taką odległość podając wartość promienia i długość łuku, czyli w tłumaczeniu na polski np. wyciągnąć przed siebie maksymalnie wyprostowaną rękę i powiedzieć ile szerokości dłoni oddzielało dwa punkty co będzie już bardziej miarodajną odległością bo nasze ręce są w miarę proporcjonalne i o podobnych długościach.

http://brahms.phy.va...t.shtml#flipoff

Ale tak jak pisałem to jedynie mało ważny szczegół.
  • 0

#11

adam0.
  • Postów: 163
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Mam pytanie. Czy światło ISSa też po chwili zgasło?

Edit:
Według mnie to mógł być progress, który w niedziele zadokował do ISSa. W poniedziałek mógł się odłączyć, a jego światło zgasło, ponieważ wleciał w cień ziemi (satelity świecą światłem odbitym). Rok temu również obok ISS widziałem inne światło, leciało tuż przed i w tej samej lini. Jak się potem okazało był to progress.

Użytkownik adam091991 edytował ten post 07.07.2010 - 20:38

  • 0

#12

SushieEz.
  • Postów: 125
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

W takim razie od razu uprzedzam, że w tym samym czasie będzie widoczny ISS i Iridium 25.
  • 0

#13

pudzion.
  • Postów: 163
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jeśli chcesz częściej ich widzieć to wychodź po 23, bez aparatu i jak sie poprzyglądasz to będziesz widział ich więcej
  • 0

#14

Shamy.
  • Postów: 27
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ok dobra ale jeżeli chce zacumować do ISSa to to nie jest ten opis co ja podałem. Raz lewo raz prawo potem w "pewnej" odległości od niego, nabiera prędkości i znika. To wszystko mogło by być max 2 minuty, a ta satelita żeby zacumować potrzebowała by więcej czasu chyba.
Wczoraj obserwowaliśmy ISSa i były jeden świetlik ja się kawałek przeszedłem i był kolejny. I to nie było to nie wiem może był wyżej i inaczej było widać.

A jak to sprawdzić kiedy co cumuje itd. do ISSa, bo ISS mnie zafascynował :)

@Up: Ja mam wydrukowana rozpiskę o której lecą w dany dzień. Mialem tez se sobą laptopa i zauważyłem ich jak byli nad Luksemburgiem... Ale po 10 lipca mi sie wiecej dni nie wyświetla to możliwe ze juz wiecej sie ich do poczatku sierpnia nie zobaczy?

Użytkownik Shamy edytował ten post 08.07.2010 - 09:39

  • 0

#15

SushieEz.
  • Postów: 125
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Eh.. Wszystkie przeloty ISS, Iridium i innych satelitów mogę podać na PM. Ja wciąż myślę, że był to świetlik. Nie zawsze przecież lata na tej samej wysokości więc jego pozorny ruch mógł wydawać się dosyć dziwny.

Użytkownik SushieEz edytował ten post 08.07.2010 - 10:40

  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych