Skocz do zawartości


Zdjęcie

Halo słoneczne


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

#1

Bercik.
  • Postów: 353
  • Tematów: 14
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Halo - zjawisko optyczne zachodzące w atmosferze ziemskiej na kryształach lodu. Jest to świetlisty, biały lub zawierający kolory tęczy (wewnątrz czerwony, fioletowy na zewnątrz), pierścień widoczny wokół Słońca lub Księżyca. Część nieba wewnątrz kręgu jest wyraźnie ciemniejsza niż na zewnątrz. Zjawisko wywołane jest załamaniem na kryształach lodu i odbiciem wewnątrz kryształów lodu znajdujących się w chmurach pierzastych piętra wysokiego (cirrostratus) lub we mgle lodowej.

Najczęściej występuje tzw. małe halo o promieniu 22° powstające przez załamanie na powierzchniach kryształków o kącie łamiącym 60°. W atmosferze polarnej lub w przypadku atmosfer planetarnych możliwe są okręgi halo o innych promieniach jeżeli kryształki lodu mają kształt inny niż sześciokątne kolumny lub płytki (np sześciany). Rzadziej widoczne bywa duże halo o promieniu 46° powstające podczas załamania światła na krawędziach kryształków wzajemnie do siebie prostopadłych (kryształki lodu mają budowę graniastosłupa prostego o podstawie sześciokątnej)
szerszy opis

To tyle teorii a teraz fotki ;)

Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika

Czyż to nie jest przepiękne ?
  • 1

#2

Sebastos.
  • Postów: 55
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Przepiękne zjawisko :mrgreen:
  • 0

#3

Eury.

    Researcher

  • Postów: 3467
  • Tematów: 975
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 108
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wyglada to fantastycznie :> hmm nie ma tam gdzies planety X? :huh: :]
  • 0



#4

Bercik.
  • Postów: 353
  • Tematów: 14
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Na zdjęciu nr 3 Słońce i jego otoczenie wygląda jakbyśmy patrzyli przez jakiś portal albo coś. Jakby w innym wymiarze.
Ciekawe czy kiedyś ujrze takie coś live.
  • 0

#5

Pit.

    pies Darwina

  • Postów: 1034
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Super to wygląda, jednak matka natura może jeszcze nie raz zaskoczyć...
  • 0



#6

kanji.
  • Postów: 27
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

MEEEEEEEEGGGGGGGGGGGGAAAAAAAAAAAAAA!!!!! Ja chce takie coś w Polsce chociarz jeden jedyny raz :>
  • 0

#7

Marcio.
  • Postów: 36
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

przeciez to bardzo czesto mozna zobaczyc, ja to juz widzialem z 5 razy w tym roku, napewno to jest to
  • 0

#8

Lynx.
  • Postów: 2210
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Na zdjęciu nr 3 Słońce i jego otoczenie wygląda jakbyśmy patrzyli przez jakiś portal albo coś. Jakby w innym wymiarze.

Niektóre fotki, zwłaszcza trzecia, są mocno podkolorowane :-) Zazwyczaj halo wygląda mniej efektownie, tak jak na piątym zdjęciu.

Ciekawe czy kiedyś ujrze takie coś live.

Ja chce takie coś w Polsce chociarz jeden jedyny raz

Patrzcie w niebo. Halo widać przynajmniej kilka razy w miesiącu.

---EDIT---

Dla przykładu fotka zrobiona w Węgierskiej Górce w zeszłą sobotę:
Dołączona grafika
  • 0



#9

Bercik.
  • Postów: 353
  • Tematów: 14
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Niektóre fotki, zwłaszcza trzecia, są mocno podkolorowane :-) Zazwyczaj halo wygląda mniej efektownie, tak jak na piątym zdjęciu.

Ja sądze, ze ma to duże znaczenie od punktu obserwacyjnego, może ze względu na położenie Polski u nas wygląda to gorzej niz w innych miejscach.
  • 0

#10

Lynx.
  • Postów: 2210
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ja sądze, ze ma to duże znaczenie od punktu obserwacyjnego, może ze względu na położenie Polski u nas wygląda to gorzej niz w innych miejscach.

Położenie geograficzne nie ma tu nic do rzeczy. Efektowność zjawiska zależy tylko od grubości warstwy chmur.
  • 0



#11

Bercik.
  • Postów: 353
  • Tematów: 14
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Lynx,
rzeczywiście, ta fotka jest znacznie mniej efektywna :D
Trzeba by przysiąść, przeanalizowac fotki i miejsca ich pstryknieć czy miesiąc/stan pogody/miejsce lub jeszcze inny czynnik nie mają wplywu na to zjawisko.
  • 0

#12

oliver axel.
  • Postów: 352
  • Tematów: 16
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

zadziwiające zjawisko , oh.... ziemia kryje tyle tajemnic i wspaniałych zjawisk itd.
a my ciągle ją niszczymy :-/
  • 0

#13

Jocker.
  • Postów: 240
  • Tematów: 9
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Widok nieziemski !!




Dołączona grafika



Dołączona grafika

świetne zjawisko musze to zobaczyć !! :-D
  • 0

#14

Lynx.
  • Postów: 2210
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

rzeczywiście, ta fotka jest znacznie mniej efektywna

Masz na myśli "efektowna"? ;-> Cóż, większość halo tak wygląda, jak już wspomniałem.

Trzeba by przysiąść, przeanalizowac fotki i miejsca ich pstryknieć czy miesiąc/stan pogody/miejsce lub jeszcze inny czynnik nie mają wplywu na to zjawisko.

To już zostało zrobione. Okazuje się, że główną rolę odgrywa grubość i zwartość warstwy cirrostratusów, a ta z kolei zależy od warunków panujących w górnej troposferze.
  • 0



#15

Avatar.
  • Postów: 34
  • Tematów: 4
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

ja to zjawisko widziałem raz ale nie wiedziałem co to jest, to było w tamtym roku na wakacjach.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych