Skocz do zawartości


Zdjęcie

Piaskowa fontanna (gejzer) w Arabii Saudyjskiej


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Bardzo dziwne zjawisko pojawiło się w mieście Al-Ahsae,we wschodniej części Arabii Saudyjskiej, spod ziemi zaczęły wylatywać tony piachu na wysokość 9 metrów.
Na miejscu pojawiły się natychmiast grupy naukowców i geologów lecz nie zdołali ustalić co tak na prawdę spowodowało tak spektakularne zjawisko.
Zdarzenie to miało miejsce prawie 4 lata temu,więc być może na chwilę obecną znana jest już przyczyna tego fenomenu.
Wikipedia tłumaczy to bardzo lakonicznie,iż jest to zjawisko geologiczne, które pojawia się w związku z trzęsieniem ziemi lub towarzyszy innemu temu podobnemu zdarzeniu sejsmicznemu.
Może to i normalne zjawisko geologiczne (przynajmniej na Półwyspie Arabskim) ale ja widzę je po raz pierwszy.

[url="http://www.youtube.com/watch?v=PWdVxggSUUQ"]http://www.youtube.c...h?v=PWdVxggSUUQ[/url]
  • 3



#2

pawaw1.
  • Postów: 604
  • Tematów: 29
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Według mnie jakiś gaz ziemny spowodował taki ciekawy efekt.
  • 0



#3

mad_Angela.
  • Postów: 145
  • Tematów: 16
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 6
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano



Spójrzcie na datę dodania, cokolwiek to było powinni dawno to wyjaśnić. No chyba, że to hoax...

Gdzieś zwracali uwagę, że spadający piasek nie gromadzi się tak jak powinien, wręcz wsiąka w to samo miejsce skąd wypadł. Wygląda na to, że zostaje wystrzelony i spada prawie idealnie pionowo.

I jak to jest z tymi piaskowymi gejzerami, wyrzucają piasek na okrągło do zużycia, czy też falami? Jeśli miałoby to być spowodowane trzęsieniem to jakoś dziwnie mi to nie pasuje, albo może po prostu się nie znam...
  • 0



#4

Alexi Arduscoini.
  • Postów: 717
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Ja czytałam o Zagłębiu Norris ponoć jest tam takie środowisko kwasowe że rozpuszcza buty turystów podczas letniego sezonu turystycznego, w wyniku spacerowania wokół baterii w tym środowisku kwasu. Norris jest również jednym z najbardziej aktywnych, w wyniku zmiany aktywności termicznej niektóre obszary są okresowo zamknięte dla społeczeństwa. Kwas rozpuszcza podziemne warstwy skalne i wydostaje się na powierzchnie ciekawa sprawa być może w ten przypadek ma podobny charakter. Tam też występują gorące fontanny piaskowe, Też bym stawiała na jakiś gaz który nagle wydobywa się z ziemi. :

Gorąca fontanna piaskowa
  • 0

#5

SzymoneR.
  • Postów: 39
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Sry za lekki off-top, ale nazwa "Norris" mówi sama za siebie.
A teoria z gazem ziemnym wydaje się prawdopodobna nawet. Albo zwykły gejzer, tylko że tak powiem jest więcej piachu niż wody.
  • 0

#6

Alexi Arduscoini.
  • Postów: 717
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Sry za lekki off-top, ale nazwa "Norris" mówi sama za siebie.
A teoria z gazem ziemnym wydaje się prawdopodobna nawet. Albo zwykły gejzer, tylko że tak powiem jest więcej piachu niż wody.



Co rozumiesz przez nazwa "Norris" mówi sama za siebie? że mi się coś pomyliło z Chuckiem Norrisem? wolnego hehe proszę bardzo jak rozumiesz angielski nie sprawi ci problemu ciekawy artykulik, między innymi o ''Norris''.

Klik

Użytkownik Alexi Arduscoini edytował ten post 07.05.2010 - 18:43

  • 0

#7

Hutter.
  • Postów: 35
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

No to jest ciekawe zjawisko. Z tego co podają odnośniki na Wiki to w niektórych miejscach takie piaskowe gejzery się zdarzały na całym świecie (tam gdzie są piaski rzecz jasna) i były związane z trzęsieniami ziemi. Byćmoże jest to związane z interferencją fal sejsmicznych albo po prostu rezonansem. A druga możliwość uwolnienie się jakiegoś gazu, którego akurat w tamtych stronach nie brakuje. Jest takie zjawisko jak fluidyzacja, to jest stan, w którym ciało stałe, np piasek i inne ziarniste podczas przepuszczania gazów przez nie zaczynają sie zachowywać jak wrząca ciecz, widać nawet tworzące się w piasku pęcherze, identycznie jak we wrzącej wodzie. To akurat wygląda już nieco na stan ponad fluidalnym, ale za mało widzimy na tym filmiku. Ale zjawisko ciekawe ;)
  • 0

#8

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Skoro jesteśmy w temacie "piaskowych wariacji" to chcę Wam pokazać jak piękne a zarazem niebezpieczne widoki mieli okazję oglądać mieszkańcy chińskiej wioski,kiedy to nad ich domostwa nadciągnęła ogromna chmura piaskowa.
Potężna burza piaskowa,która uderzyła w wioskę Golmud w prowincji Qinghai nie jest czymś niezwykłym.Region ten leży bowiem na skraju pustyni Gobi.
Mimo to zjawisko robi wrażenie.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Źródło: http://www.dailymail...se-village.html
  • 3



#9

Webber.
  • Postów: 2
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dla mnie najbardziej prawdopodobnym wyjasnieniem moze byc wlasnie jakis wydobywajacy sie z wnetrza ziemi gaz np. dwutlenek wegla.
Moze sie myle, ale jezeli piasek ocieralby o siebie powstaly by wyladowania elektryczne, a to wywowalo by iskre ktora zapalila by inny gaz latwopalny i mielibysmy fonntanne ognia ;]

Z drugiej strony moze byc to jakas awaria rurociagow ;]
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych