Skocz do zawartości


Zdjęcie

Właściciel Wawelu i Katedry


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

Ankieta: Uważasz kto jest właścicielem Wawelu. (43 użytkowników oddało głos)

Właścicielem Wawelu jest

  1. Głosowano Naród (33 głosów [76.74%])

    Procent z głosów: 76.74%

  2. Opcja polityczna w danym czasie oktualnie majaca władzę (2 głosów [4.65%])

    Procent z głosów: 4.65%

  3. Głosowano Kościół katolicki (8 głosów [18.60%])

    Procent z głosów: 18.60%

Głosuj Goście nie mogą oddawać głosów

#1

Aidil.

    Są ci co wstają z łózka, i ci co ewentualnie wstają z kolan.

  • Postów: 4469
  • Tematów: 89
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Gdzie zaczyna się władza Kocioła Katolickiego a gdzie kończy władza państwowa. Gdzie w tym wszystkim znajduje się: Ty i ja.



#2 Gość_Aton

Gość_Aton.
  • Tematów: 0

Napisano

Ale właściwie jak naród ma być właścicielem? Mogę sobie otworzyć tam chlewnię? No bo przecież skoro każdego ma być to i mój.


Dla przypomnienia z wikipediii:

Kiedy po dwóch latach krypta była gotowa(1937), najwyższe władze postanowiły jednak pozostawić trumnę w krypcie św. Leonarda. Abp Sapieha wydał wtedy, wbrew władzom państwowym, polecenie, aby przenieść trumnę do przygotowanej krypty dnia 22 czerwca 1937 r. Powiadomił o tym natychmiast gen. Bolesława Wieniawę-Długoszowskiego, który dowiedziawszy się o tym wystąpił przeciw decyzji arcybiskupa. Tak samo postąpił Naczelny Komitet Uczczenia Pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz prezydent Ignacy Mościcki.

Rozpoczął się konflikt wawelski, który objął swoim zasięgiem władze państwowe i kościelne, Stolicę Apostolską, radio, prasę, instytucje państwowe, organizacje katolickie i zawodowe. Oskarżano abpa Sapiehę o naruszenie kultu Marszałka i obrazę prezydenta. Żądano zmiany konkordatu, oddania katedry wawelskiej we władanie władz państwowych, pozbawienia Sapiehy odznaczeń honorowych, obywatelstwa polskiego i usunięcia z kraju. Pod naciskiem otoczenia arcybiskup zdecydował się wyjaśnić swoje stanowisko i przeprosić prezydenta za niewykonanie jego życzenia. Konflikt zakończył się po posiedzeniu Sejmu, na którym oświadczono że arcybiskup krakowski przeprosił prezydenta. Konflikt wawelski miał rangę ogólnonarodową. Abp Sapieha argumentował, że tak postąpić nakazywało mu sumienie i prawo kościelne, według którego jako gospodarz katedry wawelskiej był zobowiązany troszczyć się o tak ważny budynek sakralny.




Dobrze, że tym razem Kościół nie jest stroną bo tego durnego narodu żadna hekatomba nie zmieni. Ale mimo wszystko dla fanatycznych antykatolików zawsze znajdzie się powód żeby zaatakować kościół, a inni podłapują i sieją cudze chwasty miedzy ludźmi i sieją i sieją ...

Użytkownik Aton edytował ten post 14.04.2010 - 08:42


#3 Gość_osiris

Gość_osiris.
  • Tematów: 0

Napisano

bo tego durnego narodu żadna hekatomba nie zmieni

Co racja, to racja.

#4

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dziwne, zawsze mi się wydawało, że właścicielem Wawelu a przynajmniej jego "gospodarzem" jak i większości zabytków jest osoba prywatna. Nie jest tak?



#5

Seboolek.
  • Postów: 239
  • Tematów: 13
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dziwne, zawsze mi się wydawało, że właścicielem Wawelu a przynajmniej jego "gospodarzem" jak i większości zabytków jest osoba prywatna. Nie jest tak?


Dokładnie. Mi tak samo sie wydaje że jakiś potomek jest właścicielem.

A pomyślcie co bedzię gdy tak zjadą sie te wszystkie głowy państwa a na środku wyskoczy jakiś "Allah" i sie wysadzi? 3 wojna światowa by była. Totalne zamieszanie, araby pewnie by na nas ruszyły ze swoją święta krucjatą jak to chrześcijanie robili i tez im się uda, dookoła meczety i syf. Oby jednak bylo inaczej. Obama pewnie sobie jakieś FBI zwiezie i Security swoje. Miedwiediew to pewnie ze sobą KGB przywiezie ;d żeby tylko się nie pobił z tym prezydentem Gruzji tam bo obaj będą.

#6

Jakub.
  • Postów: 57
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nie Wawel jest dziedzictwem narodowym ponieważ ostatni urzędujący królowie nie mieli potomków a potem zaczęła się wolna elekcja i Wawel przekazano pod opiekę "łaski narodu" .

Wewel nie jest również własnością Kościoła katolickiego , chociaż pan Dziwisz zachowuje się tak jakby był to ku jego zmartwieniu tak nie jest .

Nie jest też własnością prywatną , opiekę("duchową") nad nim sprawuje Kościół , miasto natomiast dba o konserwacje zabytków (daje kase) . Jest on dostępny dla każdego obywatela bez żadnych ograniczeń .

Użytkownik Jakub edytował ten post 14.04.2010 - 18:06


#7

Bliss.
  • Postów: 213
  • Tematów: 35
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

nie będę się wyrażać ;)

oddam tylko głos w ankiecie



#8

livin.
  • Postów: 532
  • Tematów: 11
  • Płeć:Kobieta
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Wewel nie jest również własnością Kościoła katolickiego , chociaż pan Dziwisz zachowuje się tak jakby był to ku jego zmartwieniu tak nie jest .


Zgadzam się całkowicie.
BTW jeśli jest "dostępny" dla każdego obywatela, to ja też chcę żeby moja urna spoczywała na Wawelu. Baaa tym bardziej, że z urodzenia jestem krakowianką.

Jakaś paranoja z tym Wawelem. Czy ten naród nie może zastopować i odnaleźć złoty środek. Nie cholera, zawsze w którąś stronę trzeba przegiąć. Ś.p Kaczyński jeszcze dwa tygodnie temu był obiektem żartów i kpin, a teraz koło Piłsudskiego ma spoczywać? Co Ci ludzie kurka sobie myślą, że w ten sposób odkupią winy? Panie Boże racz dać spokój byłemu prezydentowi i reszcie ofiar katastrofy. I racz dać trochę rozumu i wstydu narodowi polskiemu.

Wybaczcie musiałam to wyrzucić z siebie, obecna sytuacja jest po prostu kpiną.



#9

Palmæro.

    Anty-lewak

  • Postów: 303
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

zgadzam się w pełni z wypowiedzą powyżej... i witam krakowiankę - krakowianin ;p

też bym chciał tak na Wawelu jeśli to tak wszyscy mogą... to czemu ja też nie? ;/

#10

.?..

    Medicus

  • Postów: 974
  • Tematów: 89
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 10
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Lista osób, które zadeklarowały swój przyjazd na pogrzeb Prezydenta(która wciąż rośnie) : przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, przewodniczący Rady Europy Thorbjoern Jagland Wielki Kanclerz Zakonu Maltańskiego Jean Pierre Mazery ambasador Angoli Lizeth Nawanga Satumbo Pena, gubernator generalny Australii Quentin Bryce, prezydent Albanii Bamir Topi, prezydent Bułgarii Georgi Pyrwanow i szef bułgarskiej dyplomacji Nikołaj Mładenow, minister transportu Chin LI Shenglin, prezydent Chorwacji Ivo Josipović, prezydent Czech Vaclav Klaus, prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves, prezydent Francji Nicolas Sarkozy, prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili, premier Hiszpanii Jose Luis Zapatero, minister spraw zagranicznych Indii S.M. Krishna wiceminister spraw zagranicznych Iranu Ali Ahani, ambasador Jemenu Ali Aqlana, premier Kanady Stephen Harper, premier Korei Południowej Chung Un-chan prezydent Kosowa Fatmir Sedjiu, prezydent Litwy Dalia Grybauskaite i były prezydent Valdas Adamkus, premier Andrius Kubilis, Wielki Książę Luksemburga Henryk, prezydent Łotwy Valdis Zatlers, prezydent Macedonii Gjorge Ivanov, ambasador Malezji Rosmidah Zahid, p.o. prezydenta Mołdawii Mihai Ghimpu, prezydent i kanclerz Niemiec - Horst Koehler i Angela Merkel, gubernator generalny Nowej Zelandii Anand Satyand, specjalny przedstawiciel prezydenta Palestyny Mahmouda Abbasa Nabil Shaath, prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew, prezydent Rumuni Traian Badescu, prezydent Słowacji Ivan Gaszparovicz, premier Robert Fico i przewodniczący parlamentu Pavol Paszka, prezydent Słowenii Danilo Turk, prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama z małżonką, prezydent Turcji Abdullah Gill prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz i jego poprzednik Wiktor Juszczenko, premier Mykoła Azarow, przewodniczący Rady Najwyższej Wołodymyr Łytwyn, być może także była premier Julia Tymoszenko, prezydent Węgier Laszlo Solyom i premier Gordon Bajnai, następca tronu Wielkiej Brytanii książę Karol ambasador Wybrzeża Kości Słoniowej Leon Houdja Kacoli Adom, minister kultury Zjednoczonych Emiratów Arabskich Abdul Rahman Mohammed bin Nasser Al Owaais,



#11

Aidil.

    Są ci co wstają z łózka, i ci co ewentualnie wstają z kolan.

  • Postów: 4469
  • Tematów: 89
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ankieta pokazała że uważamy, ze właścicielem Wawelu jest Naród. Ale jak było widać wiedza ta i tak nie rozwiązuje problemu. Katolicy a właściwie ich nietolerancyjna część mianowicie ta która uznaje, że Polak to katolik i odwrotnie, a za swojego reprezentanta widzieli i widzą hierarchów kościelnych a nie Sejm i Rząd . Jestem przekonana, że wszystkie wytwory kultury polskiej, w tym i Wawel, należą do narodu ale rozumianego jako społeczeństwo Państwa Polskiego. Przed wojną w Polsce urzędnik państwowy nie mógł należeć do żadnej partii politycznej. Uważano że służył by partii a nie państwu, podobnie oczywiście rzecz miała się z żołnierzami. Kościół jest to ponad narodowa organizacja. Nie powinien mieć poglądów politycznych, gdyż służy wartością wyższym. Jezus to w ewangelii wyraźnie rozgraniczył. W Katedrze Wawelskiej Kościół powinien czuć się lokatorem a nie władcą. Państwo powinno utemperować ziemskie ambicje hierarchów i nie dopuszczać do tumanienia i anarchizowania ludzi. Na zachód dawno to zrozumiał i powstały stosowne akty prawne, które wymusili swoim lekkomyślnym działaniem muzułmanie, gdyż katolicy na zachodzie godzą się z nadrzędną pozycją Państwa w sprawach polityki i materii państwowej.

Wszystkim uczestnikom dziękuję za wzięcie udziału w ankiecie.

Temat uznaję za zamknięty.

Użytkownik Aidil edytował ten post 14.07.2010 - 15:34




#12 Gość_Aton

Gość_Aton.
  • Tematów: 0

Napisano

I po co odgrzewasz takiego starocia?

Kościół należy do parafii, a ksiądz nim zarządza. Czy po kilkuset latach mój dom będzie niesamowitym zabytkiem więc państwo ma nim zarządzać? Trochę powagi w absurdzie.

#13

D.B. Cooper.
  • Postów: 1179
  • Tematów: 108
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jeszcze parę lat, a na Wawelu będą odbywały się parady równości, którym przygrywał będzie Dzwon Zygmunta.
Niestety wszystko idzie w tym kierunku. Młodzież ma teraz we wszystkich mediach wpajane "Zniszczyć ten średniowieczny zaścianek jakim jest Polska i brać wzorce z modnego zachodu".
Oj obudzicie się jeszcze z ręką w nocniku...

Użytkownik D.B. Cooper edytował ten post 14.07.2010 - 21:31




#14

Rainbow Lizard.
  • Postów: 484
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

I po co odgrzewasz takiego starocia?

Kościół należy do parafii, a ksiądz nim zarządza. Czy po kilkuset latach mój dom będzie niesamowitym zabytkiem więc państwo ma nim zarządzać? Trochę powagi w absurdzie.

Jeśli po kilkuset latach to państwo zacznie płacić za twój dom bo nie będziesz miał potomków, to tak - państwo będzie mogło nim zarządzać.

Dla mnie sprawa z Wawelem jest dosyć prosta: kto go utrzymuje, do tego powinien należeć. Wawel utrzymywany jest przez państwo, a zatem kasa na niego idzie z podatków, więc należy do ogólnie pojętego "narodu".

Jeszcze parę lat, a na Wawelu będą odbywały się parady równości, którym przygrywał będzie Dzwon Zygmunta.

Bardzo dobry pomysły. Tak jak napisałem wyżej: Wawel utrzymywany jest z podatków, podatki płacą też homoseksualiści - więc dlaczego nie mogliby sobie zorganizować parady w tej okolicy? O, albo marsz komunistów, z uroczystym złożeniem czerwonej flagi Związku Radzieckiego przed grobem Kaczyńskiego, przy akompaniamencie Międzynarodówki.

Chociaż, tak prawdę powiedziawszy, o wiele bardziej interesująca byłaby parada równości w Watykanie. Widok rozwścieczonego Benedykta XVI i jego przywdzianej w sutanny świty byłby bezcenny.

Niestety wszystko idzie w tym kierunku. Młodzież ma teraz we wszystkich mediach wpajane "Zniszczyć ten średniowieczny zaścianek jakim jest Polska i brać wzorce z modnego zachodu".

Telewizji nie oglądam w ogóle, gazet i czasopism nawet nie tykam. Radia ostatnio używałem jakieś dwa lata temu, a portale informacyjne przeglądam raz na dwa miesiące. O trzęsieniu ziemi na Haiti dowiedziałem się dopiero wtedy, jak pojawił się news na Wiki, a o zwycięstwie Hiszpanii w mistrzostwach świata dowiedziałem się wczoraj wieczorem (i to przez przypadek).

Jak widać za "psucie młodzieży" nie są raczej odpowiedzialne media. Przynajmniej nie we wszystkich przypadkach.

Oj obudzicie się jeszcze z ręką w nocniku...

Taaak, w końcu zostało naukowo udowodnione, że nadrzędnym celem homoseksualistów jest zniszczenie ludzkości.

#15

D.B. Cooper.
  • Postów: 1179
  • Tematów: 108
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jak widać za "psucie młodzieży" nie są raczej odpowiedzialne media. Przynajmniej nie we wszystkich przypadkach.




... no to nie wiem gdzie w Twoim przypadku tkwi problem, byłem pewien, że media, widocznie jest inna przyczyna - nie wnikam.



Oj obudzicie się jeszcze z ręką w nocniku...

Taaak, w końcu zostało naukowo udowodnione, że nadrzędnym celem homoseksualistów jest zniszczenie ludzkości.



Widzę, że nie zrozumiałeś. Cóż, spodziewałem się tego...




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych