Skocz do zawartości


Zdjęcie

Tajemnica Samolotu 101


2351 odpowiedzi w tym temacie

#1066

MatoIto.
  • Postów: 635
  • Tematów: 4
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano


samolot miał opuszczone klapy, wysunięte podwozie i zaczynał lądować, pilot myślał, że siada właśnie na pasie, dlaczego chciał lądować kilometr przed lotniskiem?

Tylko do tego fragmentu uwaga. Jeżeli tak, to czy kontakt wzrokowy z pasem pilotowi nie był potrzebny?


Może po prostu pilot który tu lądował z Tuskiem. Był pewny i przekonany że aparatura pokazuje lotnisko w dobrym miejscu a nie kilometr wcześniej.
  • 0

#1067

BadBoy.
  • Postów: 737
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Może po prostu pilot który tu lądował z Tuskiem. Był pewny i przekonany że aparatura pokazuje lotnisko w dobrym miejscu a nie kilometr wcześniej.


No właśnie tą kwestię chciałbym zweryfikować.. TU jest tekst, niezbyt profesjonalny ale pokazuje co mam na myśli..
  • 0



#1068

adam0.
  • Postów: 163
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Staliniści przyznają się do zamachu na śp. Lecha Kaczyńskiego!

Nieznana wcześniej Autonomiczna Grupa Stalinistów Heroicznego Miasta Smoleńska zamieściła w Internecie oświadczenie, że jest odpowiedzialna za katastrofę samolotu z Prezydentem Kaczyńskim na pokładzie.

W oświadczeniu czytamy m.in.: "Autonomiczna Grupa Stalinistów Heroicznego Miasta Smoleńska bierze na siebie odpowiedzialność za eliminację polskich zdrajców i oszczerców.

O podłości wojska polskiego w XX wieku nie można mówić spokojnie (...) Polska ogłosiła swoją niepodległość bez zgody Bolszewików (...).

Ludzie sowieccy zaciskają pięści w słusznym gniewie na bestialstwo Polski! Było to nieludzkie łotrostwo! W tamtym czasie Polska prowadziła nowe podboje! Polska była agresorem! Napadała i rabowała!

Polscy oficerowie w Katyniu zostali zamordowani przez NKWD. Wyeliminowano w ten sposób najgorszych przeciwników (...) NKWD zlikwidowało tych, którzy knuli niecne plany. Oddziały specjalne sowieckiego państwa zlikwidowały jego wrogów. Śmierć Polaków była jedyną słuszną decyzją (...).

Dzisiaj, po śmierci sowieckiego państwa, zdrajcy wszelkiej maści czują się bezkarni i plują na groby weteranów NKWD. Powinni ponieść konsekwencje swoich bezczelnych kłamstw o Stalinie i narodzie sowieckim. Kaczyński to dopiero początek".


Źródło: LINK
  • 0

#1069

NoMeansNo.
  • Postów: 1580
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Może po prostu pilot który tu lądował z Tuskiem. Był pewny i przekonany że aparatura pokazuje lotnisko w dobrym miejscu a nie kilometr wcześniej.

Hmmm. Wszystko jedno czy lądował raz, czy 10 razy. Kontakt wzrokowy z pasem jest potrzebny biorąc pod uwagę brak wyposażenia lotniska w urządzenia do lądowania "po ślepaku".
Jest to fascynujące - pierwsze podejście, wysokość ledwo ponad dwa metry, wyciągnięte podwozie. W tym kryje się ciekawa zagadka.
  • 0

#1070

Dj Haker.
  • Postów: 25
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

a wiec tak. głowa prezydenta była wgnieciona z prawej strony. ciało jako nieliczne zachowało sie w miare cale. prezydent był ubrany ,nie tak jak inne ciała lub czesci. nie miał jedynie dłoni. wiem ze duzo osób miało same tłowie, albo zostały po nich głowy lub konczyny. ws\ytko porozrywane:( zródło jest wiarygodne. Marię poznali po dwóch palcach z lakierem i obrąCZKĄ. tylko to po niej zostało.. jak to usłyszałem,,, od razu mnie przejzałem na oczy , wiem teraz jak ogromna to tragedia. nie zdawałem sobie sprawy, wczesniej...


Źródło: http://www.samosia.p...nstwa/1/procent


Szkoda, że temat wygasł i nikt nie potwierdził tych "pewnych źródeł". Jak myślicie. Ile w tym prawdy ?
  • 0

#1071

adam0.
  • Postów: 163
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

a wiec tak. głowa prezydenta była wgnieciona z prawej strony. ciało jako nieliczne zachowało sie w miare cale. prezydent był ubrany ,nie tak jak inne ciała lub czesci. nie miał jedynie dłoni. wiem ze duzo osób miało same tłowie, albo zostały po nich głowy lub konczyny. ws\ytko porozrywane:( zródło jest wiarygodne. Marię poznali po dwóch palcach z lakierem i obrąCZKĄ. tylko to po niej zostało.. jak to usłyszałem,,, od razu mnie przejzałem na oczy , wiem teraz jak ogromna to tragedia. nie zdawałem sobie sprawy, wczesniej...


Źródło: http://www.samosia.p...nstwa/1/procent


Szkoda, że temat wygasł i nikt nie potwierdził tych "pewnych źródeł". Jak myślicie. Ile w tym prawdy ?


Czy to ważne czy oderwało mu dwie ręce czy jedną? Nie powinno nas to interesować. Według mnie to kolejna głupia plotka.
  • 0

#1072

Dj Haker.
  • Postów: 25
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano


a wiec tak. głowa prezydenta była wgnieciona z prawej strony. ciało jako nieliczne zachowało sie w miare cale. prezydent był ubrany ,nie tak jak inne ciała lub czesci. nie miał jedynie dłoni. wiem ze duzo osób miało same tłowie, albo zostały po nich głowy lub konczyny. ws\ytko porozrywane:( zródło jest wiarygodne. Marię poznali po dwóch palcach z lakierem i obrąCZKĄ. tylko to po niej zostało.. jak to usłyszałem,,, od razu mnie przejzałem na oczy , wiem teraz jak ogromna to tragedia. nie zdawałem sobie sprawy, wczesniej...


Źródło: http://www.samosia.p...nstwa/1/procent


Szkoda, że temat wygasł i nikt nie potwierdził tych "pewnych źródeł". Jak myślicie. Ile w tym prawdy ?


Czy to ważne czy oderwało mu dwie ręce czy jedną? Nie powinno nas to interesować. Według mnie to kolejna głupia plotka.



Dlaczego tak sądzisz ? Warto wiedzieć w jakim stopniu zniszczone były ciała aby móc sobie wyobrazić jak wielka była to tragedia, jakie silne musiało być to uderzenie.
  • 0

#1073

Canaris.

    God Emperor of Mankind

  • Postów: 641
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jak dla mnie sprawa jest prosta .
Warunki były kijowe wiec pilot nie chciał lądować ale Kaczyński sie uparł ( bo msza , uroczystości itp ) . Pilot był młody miał przed sobą jeszcze długa kariere która zawisła w tym momencie na włosku ( no bo jak sie na ciebie prezydent i wszyscy wysocy generałowie wkurzą to kaplica ) wiec zaryzykował i sie skończyło jak sie skończyło .
Wciąganie w to rosjan czy kogoś z naszych to objaw lekkiej paranoi .
  • 0



#1074

mamma.
  • Postów: 214
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Teorie spiskowe w pełnym rozkwicie. Nawet jakiś "amerykański wybitny specjalista" dał upust fantazji.

"według świadków samolot rosyjski IŁ76 wykonał nieudane lądowanie lecąc odchylony jednym skrzydłem i o mało co nie zahaczając innych samolotów stojących na pasie startowym."
Sam pomysł, że w czasie lądowania samolotu na pasie startowym stoją inne samoloty, jest wystarczająco idiotyczny, ale rzućmy okiem na relację naocznego świadka:
"Ił-76 miał z lądowaniem kłopot. – Bujnęło go na prawe skrzydło. O mało nie rąbnął – relacjonuje Jan Mróz. – Skrzydło przeszło dwa-trzy metry nad płytą lotniska. Samolot poderwał się w ostatniej chwili. Wyglądało to bardzo dramatycznie. Piloci naszego jaka byli przerażeni. Rosyjski samolot zrezygnował i odleciał do Moskwy – kończy Mróz."
Jak z tego widać samolot był nad pasem startowym i nie leciał "odchylony jednym skrzydłem", tylko "bujnęło go" w momencie, kiedy pilot zrezygnował z lądowania i zwiększył ciąg. Dlaczego zrezygnował z lądowania? Odpowiedź jest prosta - rosyjski pilot zorientował się, że jest za wysoko i po wylądowaniu nie zdoła zatrzymać maszyny przed końcem pasa. Jak z tego widać rosyjski samolot "przestrzelił", miał zbyt dużą, a nie zbyt małą wysokość.

No dobrze, chodźmy dalej:
"08.30 – samolot Polski i Rosyjski IŁ76 krążą nad lotniskiem."
Skoro mamy naocznych świadków, to oddajmy im głos:
"Dziennikarze wylecieli z Warszawy ok. 5.30. Przed startem musieli zmienić jedną maszynę Jak-40 na inną. – Ale z lądowaniem nie było problemu. Udało się za pierwszym podejściem, choć była mgła – mówi Jan Mróz z TVN 24. Samolot z dziennikarzami na pokładzie lądował w Smoleńsku krótko po 7. – Gdy nasza maszyna odkołowała, z chmur wynurzył się Ił-76 z oddziałem Federalnej Służby Ochrony, który miał obsługiwać ceremonię w Katyniu – opowiada Jan Mróz.
– Tamten samolot był ze cztery razy większy od naszego – dorzuca dziennikarz RMF FM Paweł Świąder, który również leciał jakiem. Początkowo miał lecieć samolotem prezydenckim, ale przesunięto go do samolotu z dziennikarzami. – To był większy samolot, inni piloci. Patrząc na kłopoty iła, nie pomyślałem, że skoro nie może wylądować, coś musi być nie tak z warunkami pogodowymi; że nam też mogło się nie udać. Tym bardziej nie pomyślałem, że coś jeszcze może się stać – mówi Paweł Świąder.
Inna relacja Świądera:
"Start, lot i lądowanie przebiegły bez żadnych przeszkód, choć faktem jest, że z gęstej mgły wyszliśmy tuż nad pasem startowym. W każdym razie wylądowaliśmy bez przeszkód co nie udało się rosyjskiemu samolotowi transportowemu, którego obserwowaliśmy podczas wysiadania z Jaka. Pilot przeleciał po prostu nad pasem z wypuszczonym podwoziem i nie dotykając powierzchni poderwał maszynę."

O której godzinie nastąpiła próba lądowania Iła?
"Ostatnim samolotem, który bezpiecznie usiadł na pasie lotniska Siewiernoje, był jak-40 z polskimi dziennikarzami na pokładzie. Była wówczas dokładnie godzina 7.22. Gdy ich samolot odkołowywał z pasa startowego, z nisko wiszących chmur wyłonił się ił-76 z funkcjonariuszami Federalnej Służby Ochrony na pokładzie."
Jeśli samolot odkołowywał, lub już odkołował i pasażerowie zbierali się do wyjścia albo wysiadali, to było to nie więcej niż 10-20 minut po lądowaniu, czyli najpóźniej o 7.42, a więc blisko godzinę przed wypadkiem Tupolewa, kilkanaście minut po jego starcie z Warszawy.

Dziennikarze dowiedzieli się o wypadku będąc już w Katyniu. Relacja Świądera:
"Wtedy nie mieliśmy żadnego pojęcia, że warunki atmosferyczne są tak trudne, że mogą znacznie utrudnić bezpieczne lądowanie. Wsiedliśmy do autobusu i ruszyliśmy w drogę do Katynia. Ta podróż zajęła nam prawie godzinę. Pierwszy raz byłem w Katyniu. Wiem, że wielu Polaków chciałoby tam pojechać, a mnie przytrafiła się taka okazja. Zanim więc oficjalne obchody miały się zacząć z kolegą z Vox-u obejrzałem miejsce pamięci ofiar stalinowskiej zbrodni. Robi spore wrażenie, w samym środku lasu, skromne lecz zapadające w pamięć symbole i te setki tabliczek z nazwiskami…"
Innymi słowy, nie mogliby widzieć próby lądowania Iła, gdyby nie miała ona miejsca zaraz po ich przylocie do Smoleńska, ponieważ chwilę później wyjechali do Katynia. Wniosek jest oczywisty - lądowanie Tupolewa miało miejsce prawie godzinę po odlocie rosyjskiego Iła, a w związku z tym, Ił nie mógł zerwać lini elektrycznej o 8.39. Potwierdza to zresztą pośrednio relacja montażysty Wiśniewskiego, który nie wpomina o jakimkolwiek innym samolocie, który musiałby przecież słyszeć lub widzieć, gdyby był on w poblizu pasa krótko przed wypadkiem Tupolewa.

Tu sobie można przeczytać relację dziennikarzy:
www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/artykuly/414956,tu_154_startowal_z_okecia_pol

A co na to nasz "ekspert"? Ano nic, opowiada nam dalej swoją bajkę:
"08.39min.37s samolot Rosyjski IŁ76 nachyla się, na bok by uniknąć zderzenia z drzewem. Ścina gałęzie drzew pod katem (45 lub 135 stopni) i udaje mu się, uniknąć kolizji."
Przy tej prędkości i widoczności nawet pilot awionetki nie uniknąłby zderzenia z drzewem, gdyby znalazło sie ono na jego kursie.

No i prawdziwe jądro ciemności - jacyś faceci postawili dwie dodatkowe "radiolatarnie", czym sprawili, że pilot ustawił samolot nie w osi pasa i zbyt wcześnie obniżył wysokość. Jest to niezwykle intrygujące, z dwoma zastrzeżniami: po pierwsze samolot najprawdopodobniej prawidłowo kierował się na pas startowy (chociaż pewność będziemy mieli dopiero po odczytaniu jego parametrów lotu z rejestratorów), a co ważniejsze, ten koncept nie wyjaśnia, dlaczego ponad kilometr przed lotniskiem samolot znalazł się 10 metrów ... poniżej pasa.

Na koniec prawdziwa perła:
"Co do Smoleńska dane co do nadajników NDB oraz potrzebne obliczenia są następujace:
- 6,1 km – wysokość 300m
- 1,1 km – wysokość 70m (zalecana dla Tu 154m – 100-120)
Czyli aby obliczyć zalecaną prędkość opadania należy obliczyć następujące równania:
- czas przelotu pomiędzy nadajnikami – odległość / prędkość samolotu
4000m /75-80m/s"
Mnie co prawda już w szkole podstawowej uczono, że 6,1-1,1 równa się 5 (pięć), a nie 4, ale amerykański "ekspert" chodził najwyraźniej do jakiejś "szkoły inaczej", więc ma kłopoty z arytmetyką. Jeżeli ten facet miał jakikolwiek związek z lotnictwem, to co najwyżej sprzątał kantynę, bo jego znajomośc rzeczy jest naprawdę powalająca.

Na koniec - NoMeansNo zadał pytanie (retoryczne, jak rozumiem :) ), które dokładnie pokazuje problem. Pilot szukał kontaktu wzrokowego z ziemią i tylko dlatego ignorował ostrzeżenia systemu TAWS, że doskonale wiedział, że jest blisko ziemi. Ale chciał ją zobaczyć, bo bez tego nie mógł wylądować - no i niestety zobaczył.
Wszystkie teorie spiskowe, jakkolwiek złożone, cierpią jednak na pewną poważną ułomność - nie odpowiadają na pierwsze i najważniejsze pytanie: w jaki sposób zamachowcy przekonali pilota do podjęcia decyzji o lądowaniu w warunkach, które uniemożliwiały taki manewr? Bez odpowiedzi na to pytanie wszystkie kombinacje są niewarte funta kłaków.

Użytkownik mamma edytował ten post 12.05.2010 - 23:12

  • 2

#1075

MatoIto.
  • Postów: 635
  • Tematów: 4
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Jak dla mnie sprawa jest prosta .
Warunki były kijowe wiec pilot nie chciał lądować ale Kaczyński sie uparł ( bo msza , uroczystości itp ) . Pilot był młody miał przed sobą jeszcze długa kariere która zawisła w tym momencie na włosku ( no bo jak sie na ciebie prezydent i wszyscy wysocy generałowie wkurzą to kaplica ) wiec zaryzykował i sie skończyło jak sie skończyło .
Wciąganie w to rosjan czy kogoś z naszych to objaw lekkiej paranoi .


Paranoja to prowadzenie sprawy przez Rosjan kto patrzył wczoraj na misje specjalną to widział prawdę. Z resztą odsyłam do strony http://www.tvp.pl/pu...misja-specjalna Tu mówią rodziny ofiar jak nasze głowy państwa dbają by ta sprawa była rzetelnie wyjaśniona.
  • 1

#1076

Bolbo.
  • Postów: 102
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano


Jak dla mnie sprawa jest prosta .
Warunki były kijowe wiec pilot nie chciał lądować ale Kaczyński sie uparł ( bo msza , uroczystości itp ) . Pilot był młody miał przed sobą jeszcze długa kariere która zawisła w tym momencie na włosku ( no bo jak sie na ciebie prezydent i wszyscy wysocy generałowie wkurzą to kaplica ) wiec zaryzykował i sie skończyło jak sie skończyło .
Wciąganie w to rosjan czy kogoś z naszych to objaw lekkiej paranoi .


Paranoja to prowadzenie sprawy przez Rosjan kto patrzył wczoraj na misje specjalną to widział prawdę. Z resztą odsyłam do strony http://www.tvp.pl/pu...misja-specjalna Tu mówią rodziny ofiar jak nasze głowy państwa dbają by ta sprawa była rzetelnie wyjaśniona.



Jestem ciekaw kiedy na przykład spytają się rodzin ofiar kogoś z SLD czy PO , ewentualnie generałów lub ludzi postronnych.
Narazie pytania adresowane są do rodzin ofiar z PiS i rodzin katyńskich ewentualnie związanych z rodzinami katyńskimi.
Obie grupy charakteryzują się rusofobią.

Użytkownik Bolbo edytował ten post 13.05.2010 - 08:37

  • 0

#1077

Palmæro.

    Anty-lewak

  • Postów: 303
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

[...] to widział prawdę. [...]


Podoba mi się strasznie to określenie :D:D:D
Tak samo jak "Prawdziwy Polak"

Bo jedyną i niepodważalną prawdą jest to co głosi Jaruś i to co głosi zmanipulowana TVP a Ci co się nie zgadzają nie są "Prawdziwymi Polakami" ;D
  • 0

#1078

Canaris.

    God Emperor of Mankind

  • Postów: 641
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Paranoja to prowadzenie sprawy przez Rosjan


nosz kur .. a kto ma to prowadzić skoro rozbił sie na ich lotnisku w ich kraju ?? -__-
to jest normalna procedura przy wypadkach lotniczych .
Ale oczywiście dla paranoicznych patryjotów to niepodważalny dowód na to że ruskie coś matacza i niechybnie dobijali ofiary .
  • 0



#1079

Tropiciel.
  • Postów: 181
  • Tematów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Gdy niedawno w Polsce rozbił się prywatny samolot rosyjski - ROSJANIE BEZ PROBLEMÓW ZE STRONY POLSKIEJ PROWADZILI ŚLEDZTWO.
Gdy rozbił się polski samolot wojskowy z Prezydentem RP i wierchuszką generalicji na pokładzie - RZĄD POLSKI POTULNIE ODDAJE ŚLEDZTWO ROSJANOM.
Czy porównanie tych dwóch przypadków coś nam mówi?
Mówi nam otóż że:
1/ coś tu cholernie śmierdzi
2/ ani Rosjanom ani polskiemu rządowi nie zależy tak naprawdę na ujawnieniu opinii publicznej PRAWDZIWEJ przyczyny kaastrofy
3/ na obiektywizm śledczych nie ma co liczyć
4/ KOMISJA MIĘDZYNARODOWA JEST KONIECZNOŚCIĄ, JEŚLI POLSKA OPINIA PUBLICZNA CHCE POZNAĆ PRAWDĘ
Nie jest przypadkiem, że Sejm odrzucił rezolucję PiS w sprawie przejęcia śledztwa od Rosjan - PO boi się, że zbyt wiele rzeczy wypłynie, a wówczas skończy się nie tylko na przegranych wyborach...
Wyobrażacie sobie że Air Force One rozbija się w Polsce i USA potulnie oddaje Polakom do prowadzenia śledztwo w sprawie przyczyn???
To niewyobrażalne dla władz jakiegokolwiek kraju - tylko polskiej(?) władzy nie zależy na poznaniu prawdy.
A raczej zależy na jej ukryciu, bo prawdę to oni doskonale znają.
  • 1

#1080

MatoIto.
  • Postów: 635
  • Tematów: 4
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano



Jak dla mnie sprawa jest prosta .
Warunki były kijowe wiec pilot nie chciał lądować ale Kaczyński sie uparł ( bo msza , uroczystości itp ) . Pilot był młody miał przed sobą jeszcze długa kariere która zawisła w tym momencie na włosku ( no bo jak sie na ciebie prezydent i wszyscy wysocy generałowie wkurzą to kaplica ) wiec zaryzykował i sie skończyło jak sie skończyło .
Wciąganie w to rosjan czy kogoś z naszych to objaw lekkiej paranoi .


Paranoja to prowadzenie sprawy przez Rosjan kto patrzył wczoraj na misje specjalną to widział prawdę. Z resztą odsyłam do strony http://www.tvp.pl/pu...misja-specjalna Tu mówią rodziny ofiar jak nasze głowy państwa dbają by ta sprawa była rzetelnie wyjaśniona.



Jestem ciekaw kiedy na przykład spytają się rodzin ofiar kogoś z SLD czy PO , ewentualnie generałów lub ludzi postronnych.
Narazie pytania adresowane są do rodzin ofiar z PiS i rodzin katyńskich ewentualnie związanych z rodzinami katyńskimi.
Obie grupy charakteryzują się rusofobią.


Ja jestem ciekawy kiedy dowiemy się prawdy. Dla mnie to będzie wina pilota i telefonów komórkowych


[...] to widział prawdę. [...]


Podoba mi się strasznie to określenie :D:D:D
Tak samo jak "Prawdziwy Polak"

Bo jedyną i niepodważalną prawdą jest to co głosi Jaruś i to co głosi zmanipulowana TVP a Ci co się nie zgadzają nie są "Prawdziwymi Polakami" ;D


A Jaruś coś powiedział bo myślałem ze tylko orędzie do Rosjan. Skąd wiesz co teraz mówi Jarek może zmienił mu się Światopogląd po stracie jedynego barta. W każdej chwili może również stracić matę więc spędza z nią czas i nie ma go na pyskówki z PO-wsiami.


Paranoja to prowadzenie sprawy przez Rosjan


nosz kur .. a kto ma to prowadzić skoro rozbił sie na ich lotnisku w ich kraju ?? -__-
to jest normalna procedura przy wypadkach lotniczych .
Ale oczywiście dla paranoicznych patryjotów to niepodważalny dowód na to że ruskie coś matacza i niechybnie dobijali ofiary .



kolega wyżej napisał ci odpowiedz. Ja nie wiem czy wy nie patrzycie głupich seriali śledczych rodem z AMERYKI.
  • 1


 


Dodaj odpowiedź



  

Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości oraz 0 użytkowników anonimowych