Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wielki wąż morski sfilmowany!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1

Tempter.
  • Postów: 413
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Podczas badań prowadzonych w Zatoce Meksykańskiej, przez grupę pracowników Uniwersytetu Stanowego w Luizjanie na zlecenie firm paliwowych, oczom naukowców ukazała się gigantyczna, bardzo dziwna ryba.

Badacze korzystali ze zdalnie sterowanej kamery, która przeczesywała dno Zatoki Meksykańskiej.

http://www.youtube.com/watch?v=AWfIRzJDjnc


„Zobaczyliśmy dziwny, świecący obiekt. Zapytałem czy ktoś obniża podnośnik, bo wydawało się, że widzimy jakąś dużą rurę. Jednak kiedy przybliżyliśmy obraz, okazało się, że to nie rura, a ryba! - powiedział prof. Mark Benfield, z grupy amerykańskich naukowców.

Krążą mity na temat olbrzymich morskich potworów przypominających węże. Jest to jednak najprawdopodobniej osobnik z gatunku Regalecus glesne – Wstęgor królewski. Dotychczas widziane osobniki miały najwyżej 8 metrów długości, natomiast ten – aż 17 metrów! Ma wydłużony, wężowaty kształt, żyje na dość dużych głębokościach, dlatego pierwszy raz udało się uchwycić to stworzenie w jego naturalnym środowisku.

Naukowcy obserwowali rybę przez około 5 minut, dopóki nie stracili jej z zasięgu wzroku. Zaskoczyło ich również jej zachowanie. Ryba poruszała się w charakterystyczny sposób, falowała płetwą grzbietową, uzyskując bardzo duża prędkość.

Kolejny raz współpraca przemysłu wydobywczego z naukowcami przyniosła dodatkowe, niespodziewane odkrycie. Poza wstęgorem, grupa badaczy miała szansę obserwowania także innych, niespotykanych organizmów. „Daje to wspaniałe możliwości, by dowiedzieć się czegoś więcej o życiu w głębinach Zatoki Meksykańskiej.” - powiedział prof. Benfield.

źródło: wp.pl
  • 4



#2

crc.
  • Postów: 712
  • Tematów: 34
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Jak dla mnie bzdury, gdzie jakakolwiek skala, równie dobrze żyjątko może mieć 30 cm długości. Dopóki nie pokaże się coś bardziej przekonującego to takiego stanowiska będę się trzymał.
  • 0

#3

FCrimson.
  • Postów: 310
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Ale fantazję pobudza, co crc? Zastanawiające ile może być w tym prawdy, a ile to tylko tanie sztuczki poszukiwaczy sensacji. Pewnym jest natomiast, że środowisko żywo przypomina to, w którym żyją np. ryby głębinowe. No i wąż pomimo swojej długości nie wyglądał groźnie.

Pozdrawiam
  • 0



#4

livin.
  • Postów: 532
  • Tematów: 11
  • Płeć:Kobieta
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Crc jest to wstęgor czyli gatunek już poznany. A, że taki duży to i owszem może się zdarzyć, a skoro się zdarzyć może to i odkryć też. Najlepiej wszystko zanegować, przykro mi ale zapewniam Cię nie znajdziesz okazu wstęgora, który

równie dobrze żyjątko może mieć 30 cm długości.


BTW ; jest przepiękny! Matka natura jest taka...nieprzewidywalna...
  • 1



#5

crc.
  • Postów: 712
  • Tematów: 34
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

To, że nie wiem jak się nazywa ten gatunek nie znaczy, że nie mam racji pisząc , że nie ma on 17 metrów, bo jak pisałem nie ma skali, są tylko słowa badaczy, którzy byli na miejscu. Skoro obserwowali go 5 minut ruchomą kamerą z pewnością dało się zrobić coś więcej, chociażby mogli wrzucić całe nagranie, gdzie było by widać jak podpływa lub się oddala, zawsze coś więcej niż nagrywanie czegoś co płynie zaraz przed kamerą.

Skoro waż ma 17 metrów to śmiało można twierdzić,że ten pająk ma ich ze 100.




FCrimson, nie pobudza mojej fantazji, po prostu piszę to co myślę nt. "znaleziska".

Użytkownik crc edytował ten post 10.02.2010 - 12:59

  • 1

#6

FCrimson.
  • Postów: 310
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

O jejku crc znalazł 100 metrowego pająka!!! :o
  • 0



#7

CzstSrkzm.
  • Postów: 454
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Ehh...wp.pl...
Nie mam pojęcia skąd oni biorą tłumaczy.

W oryginalnym, pierwszym arcie wypuszczonym przez bbc (click - a powielanym później przez całą resztę) napisano, że ryby tego gatunku mogą osiągać 17 metrów (w niepotwierdzonych przypadkach), nie, że ten akurat osobnik na filmie tyle ma. Natomiast, ten na filmie, może mieć od 5 do 10 metrów.

Early estimates measure the fish at between 5m and 10m in length.


Niezwykłość tego nagrania polega na tym, że to dopiero drugie ujęcie tej ryby w jej naturalnym środowisku (a i dużo lepszej jakości, niż pierwsze). Do tej pory udawało się jedynie "na żywo" zaobserwować te ryby gdy umierające wypływały na powierzchnie. Niektóre zresztą imponujących rozmiarów:

Dołączona grafika

Użytkownik Skan edytował ten post 10.02.2010 - 14:00

  • 2

#8

pawaw1.
  • Postów: 604
  • Tematów: 29
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nic nadzwyczajnego w tym nie widzę jak napisali crc i FCrimson , nie ma tam żadnej skali, a nawet jakiegoś punktu porównawczego. Więc nie można stwierdzić, że to jakiś gigant, nie wiadomo ilu metrowy. Szukanie na siłę sensacji przez kiczowate portale byle by był ten klik.
  • 2



#9

feelit.
  • Postów: 116
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mozliwe, ze w tych 5 minutach mogli okreslic dlugosc tej ryby. Wkoncu zajmowali sie tym ludzie ktorzy kladli rury pod woda a te pewnie tez do najkrotszych nie naleza. Napewno maja szosty zmysl "rurowy" i potrafia na oko okreslic jaka jest dlugosc rury wiec waz nie byl zadnym problemem hyhyJestescie strasznie sceptyczni jezeli chodzi o ten watek. Wkoncu nie dowiemy sie czy to prawda z tej tresci i z tego filmu. 17 metrow, to jest duzo, moze lekko przesadzili.

Użytkownik wafel1 edytował ten post 10.02.2010 - 15:06

  • 0

#10

livin.
  • Postów: 532
  • Tematów: 11
  • Płeć:Kobieta
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Halo, ale czy ja napisałam "Tak napewno ma 17 metrów"? Z tego co widzę to chyba raczej nie. A gafę popełniłeś Ty, bo

To, że nie wiem jak się nazywa ten gatunek

z góry zakładając, że to fejk nawet nie znając gatunku.
  • 0



#11

crc.
  • Postów: 712
  • Tematów: 34
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Nie chcę mi się kontynuować tej dyskusji, bo nie mam nic nowego do powiedzenia. Nie wyrywaj zdania z kontekstu, bo takowe traci sens.
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych