Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jak wielkość mózgu wpływa na zdolności ludzkie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
26 odpowiedzi w tym temacie

#1

Brivion.
  • Postów: 282
  • Tematów: 13
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jak wielkość mózgu wpływa na zdolności ludzkie


Powodzenie w grach wideo można przewidzieć mierząc wielkość pewnych części mózgu gracza, twierdzą naukowcy.
Wielu badaczy sądzi, że istnieje związek między wielkością mózgu a inteligencją. Potwierdzenie tej teorii mogą stanowić wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z kilku amerykańskich uczelni, a opublikowanych na łamach czasopisma "Cerebral Cortex".

Zaprosili oni do swych badań 10 mężczyzn i 29 kobiet, którzy grywali w gry wideo, nie częściej jednak niż przez trzy godziny tygodniowo. Mózgi uczestników badania zostały zbadane za pomocą rezonansu magnetycznego MRI.

Ochotnicy mieli grać w specjalnie w tym celu stworzone gry wideo. Jedna z nich wymagała koncentracji na określonym zadaniu, zaś kluczem do powodzenia w drugiej była podzielność uwagi.


Dołączona grafika


Okazało się, że w pierwszych godzinach gry najlepiej radziły sobie osoby, których mózgi wyróżniały się szczególnie dużym tzw. jądrem półleżącym. Wchodzi ono w skład tzw. układu nagrody, czyli systemu motywującego zachowanie poprzez wywoływania uczucia przyjemności. Naukowcy prowadzący to badanie sądzą, że początkowy sukces gracze ci zawdzięczali silniejszej motywacji, jaką im dawało pragnienie zwycięstwa.

Natomiast w grze gdzie liczyła się podzielność uwagi tryumfowali gracze z największym jądrem ogoniastym oraz skorupą - częściami mózgu związanymi z procesem uczenia się i adaptacją do nowych warunków.

Jak zastrzega prof. Arthur Kramer z University of Illinois, jeden z naukowców prowadzących badania, wyniki te nie oznaczają, że ludzkie możliwości są zdeterminowane przez wielkość ich mózgów, a tym bardziej nie można zakładać, że mierzenie mózgu mogłoby się w stać metodą określania czyichś zdolności.

Wtóruje mu psycholog z Uniwersytetu w Edynburgu, profesor Timothy Bates, cytowany przez portal BBC News: - (...)nie ważne, jakiej wielkości jest twój mózg, liczy się, to co z nim zrobisz.


Według mnie Bates ma rację :)

Źródło: www.onet.pl
  • 0

#2

frosti.
  • Postów: 654
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Wielkość ma znaczenie, zwłaszcza wielkość portfela "starych" :roll:

Dołączona grafika

Dołączona grafika
  • 0

#3

Jummanji.
  • Postów: 41
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Słonia na prezydenta!!!!

Dołączona grafika
  • -1

#4

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jeśli rozmiar mózgu miałby znaczenie, to kobiety musiałyby być mocno upośledzone w stosunku do mężczyzn. Tak btw, niegdyś by zostać chirurgiem należało posiadać odpowiedni obwód głowy. :D


Hmm, rozumiem że zachowywanie takich spamerskich postów to swoisty dowód przestępstwa. Ale nie można ich ukryć?

edycja cisz: można je ukryć, a nawet wykasować. Ale niech chwilę pobędą...
  • 0



#5

Aidil.

    Są ci co wstają z łózka, i ci co ewentualnie wstają z kolan.

  • Postów: 4469
  • Tematów: 89
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tak się ma wielkość mózgu u kobiet, do ich poziomu inteligencji, jak wielkość penisa do wielkość spłodzonego przez mężczyznę dziecka ha ha ha ... ha ha

Użytkownik Aidil edytował ten post 30.01.2010 - 22:48

  • -2



#6

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

jak wielkość penisa do wielkość spłodzonego dziecka ha ha ha ... ha ha


Skąd wiesz że nie? Musisz przeprowadzić dokładne badania by temu zaprzeczyć. :D
  • 0



#7

Aidil.

    Są ci co wstają z łózka, i ci co ewentualnie wstają z kolan.

  • Postów: 4469
  • Tematów: 89
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Faktycznie świetny temat na pracę. Można przeprowadzić przekrojowe badania penisów i ich potomstwa. Badania na szeroką skalę ... już widzę szeregi i szeregi ( ...... ) ^^, szeregi badanych ^^ i szeregi ....

na ile admin pozwoli ~_~
  • -1



#8

Atomowy_jogurt_zagłady.
  • Postów: 505
  • Tematów: 27
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

No u mnie raczej wynika to z uczenia się. Gram na początku jak zwykły noob. Teraz w takie GTA IV większość uczestników rozgrywki ma ze mną problemy, podobnie z innymi strzelankami. Ale wiem z doświadczenia, że tylko z 3 godziny gram dobrze, później już z braku zainteresowania idzie mi gorzej. Ale w grach liczy się nie tylko umiejętność, ale i spryt, strategia gry. Jak grasz w strzelankę znając elementy taktyki wojennej idzie ci lepiej.
Ale osobiście uważam, że lepiej nie chwalić się z gry... Lepiej poświęcić ten czas na co innego. Z komputerem można robić wiele innych ciekawszych rzeczy, pomijając fakt, że od tego są konsole. Ja jeszcze rok temu nigdy bym niepowiedział, że nadmiar PC jest zły ale z tego się wyrasta.
  • 0

#9

_Ajka_.
  • Postów: 25
  • Tematów: 2
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Miałam cichą nadzieję, że temat trąci o postrzeganie i zdolności parapsychiczne odnośnie wielkości, a raczej nie tyle wielkości mózgu, co obszaru i zasięgu jego działania :)

Dajmy na to- czy człowiek, który posługuje się dużo większym zakresem, np aż 100% mózgu, może lewitować? Czy może być telepatą wtedy lub umieć telekinezę..?

Myślę, że tak.

Pomyślcie, jeśli zakres działania i funkcjonowania naszego mózgu osiągnąłby pułap 100%? Co by wtedy mogło sie dziać..?

czytałam ostatnio w Focusie, jak prąd przez nasz mózg przebiega, normalnie fale wysyłające wiązki energii( prądu!), " przeskakują" pomiędzy unerwionymi miejscami w naszej głowie.... obłęd

Nie dość, że mamy w nim pokłady chemii, nie dość, że jak nawali jakaś jego część, bierze on z " zapasow", ale poniekąd wtedy również działa i funkcjonuje inaczej, niż norma, to w dodatku nie znamy w pełni jego możłiwości...

hmm, ciekawe jest to, że jak ktoś ma większy mózg to lepiej sie uczy, lepiej gra w gry, i w ogóle.. ale sekretem jest tez to, że kiedy kobieta będąc od samego początku trymestrów ciąży, łyka odpowiednią ilośc kwasu foliowego, wówczas mózg oraz intelekt jej pociechy, będa wręcz okazem :)


  • 0

#10

Monolith.

    ótta

  • Postów: 1248
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Co dziwnego w prądzie w mózgu? Albo w ogóle naszym ciele? Przecież tak właśnie komunikują się nasze komórki. Upraszczając.

 

Co to znaczy "100 %"? A ile używamy teraz? Myślałem, że te brednie już zostały dawno wytłumaczone...


  • 1

#11

_Ajka_.
  • Postów: 25
  • Tematów: 2
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Co dziwnego w prądzie w mózgu? Albo w ogóle naszym ciele? Przecież tak właśnie komunikują się nasze komórki. Upraszczając.

 

Co to znaczy "100 %"? A ile używamy teraz? Myślałem, że te brednie już zostały dawno wytłumaczone...

Nie zakładam, że jest to dziwne, ale że jest niesamowite ;)

co do bredni odnośnie 100%, to nie, nie zostało to wyjasnione. Wszędzie piszą co innego, więc moge mieć nieaktualne wiadomości. Ilu ludzi, tyle teorii .


  • 0

#12 Gość_c✪nvers

Gość_c✪nvers.
  • Tematów: 0

Napisano

Człowiek korzysta z całego mózgu. Tyle, że nie jednocześnie bo by się przeciążył. I nie rozumiem czemu według Ciebie to nie jest wyjaśnione skoro ja już czytałem o tym z 10 lat temu ;D?. Dodam też, że już dawno temu prowadzone były badania nad wpływem gier wideo na pracę chirurgów.


  • 0

#13

Lis.

    jeden, jedyny i prawdziwy

  • Postów: 638
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Mam nadzieję, że nie nabrałem się na trolla :D.
 

Pomyślcie, jeśli zakres działania i funkcjonowania naszego mózgu osiągnąłby pułap 100%? Co by wtedy mogło sie dziać..?

No mogłabyś wtedy oddychać, odbierać bodźce zewnętrzne, myśleć. W zasadzie 100% tego, co robisz teraz. Ile wg. Ciebie procent mózgu wykorzystujemy i jak można to zbadać? Jeśli, załóżmy ~10 procent, to znaczy, że jak uszkodzimy umyślnie jakieś losowe 10% powierzchni mózgu, to nic takiego nie powinno się stać.
 

czytałam ostatnio w Focusie, jak prąd przez nasz mózg przebiega, normalnie fale wysyłające wiązki energii( prądu!), " przeskakują" pomiędzy unerwionymi miejscami w naszej głowie.... obłęd

Bo tak działa układ nerwowy... Komórki nerwowe przesyłają impulsy elektryczne, które docierają do mózgu. Szok! Niedowierzanie! :D

Zostawiam lekturę:
http://pl.wikipedia..../Mit_10%_mĂłzgu


  • 0



#14

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dopiero z focusa dowiedziałaś o prądzie w mózgu i tak cię to zdziwiło. Większość naszego ciała przesyła prąd, zwykłe dotknięcie czegoś powoduje przepływ prądu.
  • 0



#15

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

EEG czyli ten wykres fali mózgowych to właśnie zmiany napięcia elektrycznego mózgu. EKG zresztą podobnie. Aktywność elektryczna serca jest na tyle duża, że kiedyś EKG zbierano mierząc różnice potencjału między lewą a prawą ręką.


  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych