Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dziękuję Ci, Panie Boże


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1

.?..

    Medicus

  • Postów: 974
  • Tematów: 89
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 10
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dzięki Ci, Panie Boże
Autor tekstu: R. Joseph Hoffmann
Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska



Drogi Panie Boże,

Muszę ci to przyznać: ostatni przypadek twojego niekontrolowanego gniewu był przebojem, jeśli wybaczysz taki zwrot. I twój wybór miejsca — pół wyspy walczących o przetrwanie byłych niewolników z PNB 120 dolarów. Znakomite.

Właściwie, po potopie, to jest chyba twój najlepszy występ do tej pory. Być może lepszy, bo na Haiti, jak ostatnio słyszałem wykończyłeś w kilka dni 120 tysięcy ludzi, podczas gdy całkowita populacja świata w roku 4000 p.n.e. wynosiła tylko około pięć milionów, a obaj wiemy, że starożytny Babilon nie mógł mieć więcej niż powiedzmy 10% z tego. I zabrało to czterdzieści dni — dłużej niż zabrało ci stworzenie całego tego całego kramu. W każdym razie nie kłóćmy się o liczby. Dobra robota.

Domyślam się, że przyczyny, dla których to zrobiłeś, są zupełnie jasne. Wielu bardzo sławnych ludzi mówi, że nie istniejesz. Richard Dawkins mówi, że jesteś urojeniem. Kiedy powiedział to Freud, zesłałeś drugą wojnę światową, żeby podpalić twój wybrany naród, ale to było 65 lat temu, więc oczywiście nadeszła pora, żeby trochę sprawami potrząsnąć. Połknijcie to, Nowi Ateiści. I gdzie jest teraz wasza niewiara?

Zawsze robisz to wtedy (jak mówi Biblia), kiedy ludzie niczego się nie spodziewają, „jak złodziej w nocy". Jesteś Wielki — pierzyć tych , którzy mówią, że nie jesteś.

Bóg nie jest Wielki, co?

Myślę także, że ludzie potrzebowali małej nauczki, jak wygląda prawdziwa katastrofa. O to ci chodziło? (Nie odważyłbym się zgadywać twoich dróg — wybacz bezczelność.) Przeciętny samobójca-morderca zabiera — no ilu — około setki ludzi w twoim Imieniu, jeśli ma szczęście i jego kalesony zapalają się zgodnie z planem. Ale ty się nie bawisz. Zaimponowałeś nam wszystkim tutaj, na dole. Osłupiłeś wręcz.

A czy już powiedziałem o wdzięczności? We wszystkich wywiadach, jakie widziałem, histeryczni ludzie, którzy stracili dzieci i domy, wieśniacy, którzy widzieli dach szkoły zawalający się na klasy pełne dzieci — autentyczny masowy horror tego wszystkiego: no cóż, wszystko, co przychodziło mi na myśl, to twoje zdanie z Księgi Kapłańskiej: „ześlę na was przerażenie, wycieńczenie i gorączkę, które prowadzą do ślepoty i rujnują zdrowie". Jesteś Bogiem swoich słów, bóstwem wypełniającym obietnice.

Nic dziwnego, że dygoczący z głodu ludzie mówią: „Dzięki Bogu zostałem oszczędzony" i „Dzięki Bogu, że nie było to gorsze". Trudno wymyślić, co mogłoby być gorsze, ale założę się, że jeśli jakikolwiek Bóg potrafiłby coś gorszego wymyśleć, to z pewnością Ty.

Szkoły i szpitale będą musiały poczekać. Może domy nie tak prędko zostaną odbudowane. Twoje dzieci chcą, byś wiedział, że kochają Cię, boją się i szanują Ciebie. Wiedzą, że lekarstwem na wszystko, co złe, nie jest edukacja, praca, pieniądze, lepsze rolnictwo — ani to idiotyczne słowo, które słyszę cały czas „infrastruktura". Co to jest i kto tego potrzebuje, kiedy ma się prawdziwą wiarę? Wiedza, że jedynym sposobem pokazania Ci, co naprawdę czujemy, jest odbudowanie kościołów i ponowne rzucenie ludzi na kolana, gdzie jest ich miejsce.

Chciałem tylko powiedzieć: Dziękuję za przypomnienie nam. Dzięki za to, że znowu do nas przemówiłeś.

Źródło: PSR
  • 1



#2

frosti.
  • Postów: 654
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Myślę, że autor tekstu: R. Joseph Hoffmann powinien mniej oglądać telewizji. Albo jeszcze jeszcze lepiej zamieścić swoje teksty na 4chan /b/ :lol

Najpierw jak to przeczytałem przeczytałem byłem jak facepalm.jpg ale potem zmieniłem na whatthefuckamIreading.jpg http://i48.tinypic.com/x4iuyo.png
  • -3

#3

pawaw1.
  • Postów: 604
  • Tematów: 29
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A mi się wydaje, że ten cały tekst przesycony jest ironią. Według tego tekstu Bóg nie jest miłosierny- jest okropnym tyranem, który zabija niewinnych ludzi. Widać, że pisał to inteligentny człowiek, a nie jakiś domorosły ateista. Według mnie nie można potraktować tego tekstu ( modlitwy) dosłownie, tylko trzeba znaleźć drugie dno.
  • 3



#4

Maaverick.
  • Postów: 8
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

O kurczę, naprawdę? A ja myślałem, że to jakiś fanatyczny katol :>>

Tekst świetny i jakże prawdziwy. Niestety.
  • 0

#5

mariuszm.
  • Postów: 566
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

O kurczę, naprawdę? A ja myślałem, że to jakiś fanatyczny katol :>>

Tekst świetny i jakże prawdziwy. Niestety.


"Moja prawda jest mojsza niż twojsza" - a najlepsza jest połowiczna, przemilczana aby pojechać po oponencie, nie ?

"Za co ci ludzie są tak karani?!

Może Haitańczycy cały czas sprowadzają na siebie nieszczęścia oddając się voodoo? Tak przynajmniej twierdzi amerykański protestancki kaznodzieja Pat Robertson (klip poniżej). Ma trochę racji. Haitańczycy rzeczywiście zawarli pakt z diabłem. To właśnie od ceremonii voodoo - w 1791 r. rozpoczęła się walka Murzynów z Haiti o niepodległośc. Podczas tej ceremonii postanowiono wymordowac wszystkich Białych na Wyspie. I pomyślec, że u boku Napoleona pacyfikowaliśmy tych świrów...


Zabobonów voodoo nie należy jednak przeceniac. W drugim klipie ambasador Haiti w USA przypomina Robertsonowi, że dzięki "patkowi Haitańczyków z diabłem" Napoleon sprzedał USA Luizjanę. Wielu Haitańczyków tęskni zresztą do "starych dobrych czasów" Papy Doca Duvalier - dyktatora, który wykorzystywał voodoo do trzymania kraju w ryzach."
http://foxmulder.blox.pl/html





... i dalej

"Z ideą Boga czyniącego coś, co w naszych oczach jest okrutne, mamy jednak duży problem. Czasem zastanawiam się, czy rzeczywiście nie ulepiliśmy sobie Boga takim, jakim chcemy Go widzieć. Tak sugerował Feuerbach - człowiek wziął te cechy własne, które sobie najbardziej ceni i rozdymając je do nieskończoności stworzył z nich Boga. I teraz siedzi sobie taki dobrotliwy Starszy Pan o ciepłym spojrzeniu na wielkim tronie daleko w chmurach... "

Może powinniśmy przemyśleć naszą ideę Boga mając w pamięci słowa proroka:


Ja tworzę światło i stwarzam ciemności,
sprawiam pomyślność i stwarzam niedolę.
Ja, Pan, czynię to wszystko. [Iz 45:7]
http://haderech.blox...i-teodycea.html
  • 0

#6

Serail.
  • Postów: 428
  • Tematów: 52
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 26
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ogólnie, to przeglądając blog tego człowieka należy przyznać, że to całkiem inteligentny człowiek. ;p
http://rjosephhoffmann.wordpress.com/
Odpowiada tam na pytania poszczególnych ludzi dotyczące wiary, religii, etc. A co do powyszego tekstu, to mi osobiście bardzo do gustu przypadł, ale trudno, by z moimi antychrześcijańskimi przekonaniami było inaczej.
  • 0



#7

.?..

    Medicus

  • Postów: 974
  • Tematów: 89
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 10
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Może Haitańczycy cały czas sprowadzają na siebie nieszczęścia oddając się voodoo?


Oczywiście, rytuał pochodny egzorcyzmom w trochę bardziej egzotycznej wersji na pewno rani Boga... szkoda tylko, że przez wieki nie raniło go jak głosiciele prawdy plugawili habity krwią. Cóż za absurdalne podejście, szukać wyjaśnienia katastrofy, która dotknęła Haiti i jej mieszkańców w ich wierzeniach i historii. Poziom jaki prezentują niektórzy katolicy, zmusza mnie do twierdzenia iż ta religia podupada. W sensie duchowym i metafizycznym upadła już dawno. To była piękna religia, do póki ukrywała się w podziemiach Rzymu. Gdy chrześcijanie wyszli na świat, przestali być chrześcijanami a wyznawcami pieniądza i zabobonu.


Wielu Haitańczyków tęskni zresztą do "starych dobrych czasów" Papy Doca Duvalier - dyktatora, który wykorzystywał voodoo do trzymania kraju w ryzach."


Czy potrzeba Ci nadmieniać jak katolicyzm trzyma Polskę w ryzach, jak z każdym dniem dokłada nową cegiełkę podbudowując ten skansen wyznaniowy. Ciemnogród, w którym na Uniwersytecie Państwowym dopuszcza się Egzorcyzmy i Demonologię, jako przedmiot równy innym ? Ku czemu, porozmawianiu przy kawie ile ściem jeszcze można nawymyślać, ile diabłów zmieści się w jednym człowieku... Dopatrywać się czegoś w innych wyznaniach katolicyzmowi jest najłatwiej, ale w swojej religii nawet naruszeń nie widzą. Może to dlatego, że wiedzą o niej mniej od niewierzących.

Zastanawia mnie tylko jedna rzecz, czy was katolików nie boli, że wasza religia jest tak naginana, zmieniana i wybielana?Gdy kryje się za nią pedofilia pod sutanną, mieszanie się w politykę, zbijanie darów od wiernych? Gdzie ludziom wmawia się, że słuszną wiarą jest wiara ślepa... bowiem czym więcej wiesz o danej religii, tym bardziej zaczyna stawać się dla Ciebie obca. Nigdy nie rozumiałem motywów apologetów wiary katolickiej i pewnie nigdy ich nie zrozumiem, nie potrafię postawić się w sytuacji w której cały swój światopogląd podporządkowuję jakiemuś wyobrażeniu...
  • 1



#8

mariuszm.
  • Postów: 566
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Powiem tylko tyle. Jesteś uprzedzony.
Popatrz co napisałeś "Cóż za absurdalne podejście, szukać wyjaśnienia katastrofy, która dotknęła Haiti i jej mieszkańców w ich wierzeniach i historii."

Czyli co, gostek który pojechał po Bogu za katastrofę na Haiti nie jest absurdalny ? - przecież to tylko "jakieś wyobrażenie"
Jemu można, mi nie ? Moje widzisz, jego nie ?
Kościół to ludzie - to co z domu wynieśli to sobo reprezentują na ambonach, mównicach, parlamentach, bankach. Zasady kk są jasno określone - kto ich nie spełnia nie jest katolikiem (może za takiego się uważa)
  • 0

#9

jack4544.
  • Postów: 15
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Kiepska
Reputacja

Napisano

Sato jeśli wierzysz w boga który jest mocny i wszechmogący to czemu ten twój bóg nie zabije szatana kiwnięciem palca. CO??????????????????????????

Użytkownik jack4544 edytował ten post 10.06.2010 - 11:12

  • -3

#10

Sato.
  • Postów: 55
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wybór religii zależy od miejsca zamieszkania.
A jeśli jezus istnieje to jest sadystą i egoistą. Przypomnijcie sobie te powodzie co są teraz ilu ludzi zginęło. Ale spokojnie umarli z łaski bożej ;p
ŻAL!!!!

Przecież to nie Jezus robił powodzie. Zastanów się, a potem pisz.
  • 0

#11

weedpipe.
  • Postów: 11
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Pan Hoffman wypisuje takie bzdury, ponieważ postrzega Boga w sensie katolickim i w sumie nie dziwota, bo rozmyślając w ten sposób o Bogu szybko można dojśc do wniosku, że coś tu jest spier****ne. Zresztą sam kiedyś, jeszcze jako wątpiący katolik, wygadywałem takie brednie :lol . Tak czy siak wszystko wskazuje na to, że jesteśmy tu pozostawieni samym sobie, a to ludzie są źli (oczywiście nie wszyscy). Po to mamy rozum i intelekt który jest boską częścią każdego z nas, żeby dążyc do poznania naszego żródła, a nie chapac panoszące się na ziemi religie, które zostały stworzone do kontroli mas i zaspokajania ich miernego, duchowego apetytu. Wklepywane nam od kołyski pierdoły wkońcu stają sie dla nas prawdą i zaczynamy ich podświadomie bronic. U pana Hoffmana widzimy doktryne katolicką (którą dalej nosi podświadomie) bijącą się ze zdrowym rozsądkiem, dlatego chłop ma mętlik w głowie i pisze takie głupoty.
  • 0

#12

Marcelo.
  • Postów: 96
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 12
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Nie rozumiem tylko jednej kwestii... Czemu złe wydarzenia, wręcz tragiczne przypisuje się Bogu? Ileż to już razy czytałem o straszliwym Bogu, który zsyła na ludzi takie straszliwe kary... Wszystkie tragedie dzisiejszego świata przypisuje się Bogu (bo nie można znaleźć winnego?).
Jeśli zaś dzieje się coś dobrego dla ludzkości, dobrego dla świata, jeśli zdarza się jakieś wydarzenie dobre, wspaniałe (itp.) to przypisuje się te osiągnięcia człowiekowi. Jeśli autor tego tekstu użył biblii do przypisania złych dzieł Bogu to ja mogę użyć jej do przypisania dobrych tworów Bogu.
On zsyła kary jak to jest w biblii... On jest strasznym Bogiem bo za zło każe (a czym jest zło?) Przyznam nie usprawiedliwiam Boga, ale biblia również (w ten sam sposób jak to w tym artykule) może posłużyć do udowodnienia wielkości Boga. Człowiek stworzył wiele rzeczy, a czemu? Jak to w biblii mówią, Duch Święty daje łaski mądrości i umiejętności, więc czemu to nie zasługa Boga? Równie dobrze biblia może pokazać, że dobre rzeczy to też jego zasługa.

Zapewne uznacie mnie teraz za typowego "katola", ale cóż... nie będę się rozwodził na temat mojej wiary i moich poglądów bo to nie ma sensu ;)
  • 0



#13

Sadow.
  • Postów: 69
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Problem chyba polega na tym, że mało kto wykładnie chrześcijańską opiera na jej prawdziwych, istotowych filarach. Nic dziwnego, że ludzie mają negatywny stosunek do rzeczy, podejmując krytykę bez uprzedniej analizy problemu. Wszyscy podpierają się opisami wyjętymi z (jak to określają) Starotestamentowych bajek, nie biorąc pod uwagę, że ST to tak naprawdę ukłon w stronę starszych braci w wierze. Nie powinien on podlegać krytyce na zasadzie krytyki prawd i istoty wiary wykładni chrześcijańskiej, ale co najwyżej jako krytyki pierwotnego stadium ewolucji tejże. Zwracanie uwagi na potop, cierpienie Hioba, Sodome z Gomorą czy rzeź kananejczyków jest moim zdaniem ucieczką od problemów, których jest chyba i tak chyba sporo w samym Nowym Testamencie. Zaryzykuje więc stwierdzenie, że chrześcijaństwo ( w zasadzie judeochrześcijaństwo ) skończyło się wraz ze śmiercią Pawła, później zaczęła się polityka i tak już chyba zostało do dzisiaj.
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych