Skocz do zawartości


Zdjęcie

Potężne tsunami na Słońcu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1

Ciekawy.
  • Postów: 28
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Kolosalne tsunami szaleje na Słońcu

Naukowcy amerykańscy przekonali się, że gigantyczne tsunami rzeczywiście buszują na powierzchni Słońca. Pierwszy raz o istnieniu "słonecznych tsunami" specjaliści poinformowali już w 1997 roku, jednak wtedy uznali je za złudzenie optyczne. I oto teraz informacje ze składającego się z dwóch kosmicznych sond amerykańskiego Obserwatorium Oddziaływań Słońce-Ziemia (STEREO) potwierdziły istnienie tych niesamowitych fal rozżarzonej plazmy.
Jedna z takich fal wzniosła się nad Słońcem na wysokość, przewyższającą średnicę Ziemi, i z ogromną prędkością przesunęła się po jego powierzchni. Amerykańskiej agencji badań kosmicznych NASA udało się nawet zmontować krótki film z obrazów przekazanych przez STEREO. "Teraz wiemy, że słoneczne tsunami rzeczywiście istnieją" - powiedział jeden z naukowców laboratorium fizyki Słońca w Greenbelt (stan Maryland).

Powstanie tsunami sondy STEREO zarejestrowały w lutym ubiegłego roku, kiedy nieoczekiwanie wybuchła plama słoneczna. Wybuch spowodował powstanie nad Słońcem gigantycznej chmury gazu o wadze wielu miliardów ton, zaś po powierzchni naszej najbliższej gwiazdy w różne strony pomknęły ogromne tsunami, przypominające koła jakie powstają na powierzchni jeziora po wrzuceniu do niego kamienia. Sondy rejestrowały fale z dwóch różnych pozycji, co umożliwiło uzyskanie unikalnego obrazu.

W 1997 roku, kiedy pojawiły się pierwsze przypuszczenia o tsunami, obserwacje prowadzono tylko z jednej sondy kosmicznej SOHO. Wtedy naukowcy uznali, że obserwowali nie realne fale rozżarzonej plazmy, lecz jakby cień wyrzuconej przez wybuch masy.

Jedna z zarejestrowanych teraz fal miała wysokość około 100 tysięcy kilometrów i pędziła z prędkością ok. 250 kilometrów na sekundę. Według szacunków, jej energia była równoważna energii powstałej przy wybuchu 2400 megaton. Zdaniem naukowców, słoneczne tsunami nie stwarzają bezpośredniego zagrożenia dla Ziemi, ale ich badanie jest konieczne. Można je bowiem wykorzystać do diagnozowania warunków istniejących na Słońcu.

Źródło: KLIK /onet/
  • 0

#2

EpicFail.
  • Postów: 208
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

dziwne, dziwne, że im bliżej kultowej już ' daty końca świata ' tym więcej jest takich zjawisk na słońcu, które to ma być właśnie sprawcą tego całego bałaganu.
  • 0

#3

Chessman.
  • Postów: 1031
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Nic się więcej nie dzieje, przeciwnie. Słońce od paru lat jest zbyt spokojne i to jest problem bo jak wiadomo cisza jest przed burzą :)
  • 0

#4

Ciekawy.
  • Postów: 28
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Fajna strona dotycząca aktywności słońca KLIK - jest tam sporo danych i wykresów z których wynika, że Chessman się nie myli.
  • 0

#5 Gość_Nestor

Gość_Nestor.
  • Tematów: 0

Napisano

Kolejne onetowe wypociny po których można parsknąć śmiechem... Napisane na stronie głównej w tonie jakby za chwilę Ziemia miała zostać pochłonięta przez to tsunami. Poza tym uważałbym na wszelkie naukowe i techniczne newsy pojawiające się na tego typu portalach. W końcu nie od dziś wiadomo, że dziennikarze i redaktorzy mają tendencję do koloryzowania niektórych faktów oraz przekręcania rzeczy na których zazwyczaj się nie znają (przykładów nie trzeba szukać daleko -> http://blog.konieczn...orego-nie-bylo/ ).

Więc jeśli ktoś chce dyskutować na ten temat to najpierw proponowałbym się zapoznać ze źródłowymi materiałami -> http://science.nasa....olartsunami.htm Bo czasem nawet różnica dwóch czy trzech słów może być istotna, wywołać jakiegoś flejma, lub doprowadzić do narodzin kolejnej teorii spiskowej.

EpicFail, to nie takich wydarzeń jest więcej, to raczej dziennikarze coraz bardziej skupiają się na tym co "kręci" internautów. Inną kwestią jest też po prostu zwyczajny rozwój nauki. Bo to, że dopiero niedawno zaobserwowano takie tsunami nie oznacza, że nie było ich 20 lat temu, 500 lat temu, czy choćby 8000 lat temu...

Użytkownik Nestor edytował ten post 01.12.2009 - 00:11

  • 0

#6

Ciekawy.
  • Postów: 28
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nestor - rozumiem, że źródło (Onet) Cię nie przekonuje, ale czy widzisz jakieś różnice w danych tego zjawiska między stroną którą podałeś, a Onet? "Wypociny" z Onet nie mają charakteru naukowego, ale toż to nie portal naukowy ;)

Jeżeli chcecie to przetłumaczę na spokojnie ten właściwy ze strony którą podał Nestor. Jest taka potrzeba?
  • -1

#7

Daikin.
  • Postów: 248
  • Tematów: 16
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Jeżeli chcecie to przetłumaczę na spokojnie ten właściwy ze strony którą podał Nestor. Jest taka potrzeba?


Chcemy, chcemy. Pewnie że chcemy.
  • 0



#8

CzstSrkzm.
  • Postów: 454
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

W razie gdyby ktoś nie kliknął w źródło NASA, animacja robi wrażenie:

Dołączona grafika

Gwiazda Śmierci spełniła swoje zadanie Lordzie Vader :mrgreen:
  • 1

#9

Ciekawy.
  • Postów: 28
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Oj faktycznie - dziś postaram się poprawić tekst - tłumaczyłem za szybko robiąc w tym czasie inne rzeczy.

Przepraszam, ale wczoraj rano urodziła mi się córka i trochę nie mam głowy - jak tylko kurz opadnie wezmę się za robotę ;) Pozdrawiam, TS

Użytkownik Ciekawy edytował ten post 03.12.2009 - 17:53

  • 0

#10 Gość_Nestor

Gość_Nestor.
  • Tematów: 0

Napisano

Nie chodziło mi o to, że artykuł z Onetu jest dla mnie nieprzekonywujący... Miałem raczej na myśli, że dziennikarze nie dysponujący dostateczną wiedzą potrafią całkiem nieźle przekoloryzować rzeczywistość (szczególnie jeśli wiązałoby się to ze wzrostem poczytności). Przykład tego dałem w osobnym linku. Przeczytaj jeszcze raz mój post.

No i swoją drogą fajnie, że przetłumaczyłeś tekst... ale może warto by było jeszcze odrobinkę popracować nad tłumaczeniem zanim się je opublikuje? Szczególnie jeśli nie jest się pewnym znaczenia niektórych pojęć fizycznych. I może nie wypada mi krytykować skoro sam nic nie zrobiłem, ale mimo wszystko rzuciło mi się w oczy parę perełek :)

"when sunspot 11012 unexpectedly erupted"
"kiedy zaobserwowały 11012 plam słonecznych"

"giving researchers an unprecedented view of the event: {ponizej dwa obrazki}"
"dając naukowcom bezsprzeczne potwierdzenie faktu: {ponizej rzekomy fakt}"

"dając siłę porównywalną z"
"packing as much energy as"
(siła != energii)

"In May of that year, a CME came blasting up from an active region on the sun's surface, and SOHO recorded a tsunami rippling away from the blast site."
"W maju tego roku, zjawisko CME przesunęło się z aktywnego regionu na powierzchni słońca i SOHO rejestrowało fale tsunami daleko od miejsca wybuchu."

""perfect geometry for cracking the mystery,""
""Perfekcyjna geometria rozchodzenia się fal otworzyła tajemnicę""
(chodziło o ustawienie /geometrię/ satelitów a nie jakąś geometrię fal)

"Solar tsunamis pose no direct threat to Earth."
"Słoneczne Tsunami stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla Ziemi."


Użytkownik Nestor edytował ten post 01.12.2009 - 16:29

  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych