Skocz do zawartości


Marsjańskie tatuaże


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_eru75

Gość_eru75.
  • Tematów: 0

Napisano

Z racji mojego lenistwa, które to nie pozwala mi, a nawet wręcz zabrania tłumaczenia tekstów obcojęzycznych - wklejam całość artykułu po angielsku. Miłej lektury i... Ciekawe to zdjątko, nieprawdaż? Założyłem na nie specjalnie nowy temat, nie wrzucając do tematu o zdjęciach z Marsa, jako iż jest to zjawisko wybitnie interesujące i niecodzienne. Zdjęcie jak i krótka notka pochodzą ze strony NASA (co zresztą każdy widzi).


Tattooed Mars
This high-resolution picture from the HiRISEcamera on board the Mars Reconnaissance Orbiter shows twisting darktrails criss-crossing light-colored terrain on the Martian surface.Newly formed trails like these had presented researchers with atantalizing mystery but are now known to be the work of miniature windvortices known to occur on the red planet, in other words Martian dustdevils. Such spinning columns of rising air heated by the warm surfaceare also common in dry and desert areas on planet Earth. Typicallylasting only a few minutes, dust devils become visible as they pick uploose red-colored dust leaving the darker and heavier sand beneathintact. Ironically, dust devils have been credited with unexpectedlycleaning the solar panels of the Mars rovers.

Image Credit: NASA, HiRISE, MRO, LPL (U. Arizona)

http://www.nasa.gov/...ature_1500.html

Dołączona grafika

  • 0

#2

joe_27.
  • Postów: 22
  • Tematów: 6
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

witam,
te smugi to prawdopodobnie ślady po trąbach powietrznych ,z tego co pamietam ogladalem kiedys taki program na discovery.

Użytkownik joe_27 edytował ten post 06.11.2009 - 22:04

  • 0

#3

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Absolutne "dzieła sztuki"marsjańskiego krajobrazu. :mrgreen:

Dołączona grafika

Dołączona grafika
  • 1



#4

Andross.
  • Postów: 98
  • Tematów: 4
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Faktycznie pierwsze zdjęcie gdyby nie było wyraźnie widać wydm można by wziąć za tatuaż:D
  • 1

#5

+......

    Wędrowiec

  • Postów: 710
  • Tematów: 125
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 1
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

APOD: Astronomiczne zdjęcie dnia
19 stycznia 2010

Dołączona grafika


Ciemne piaszczyste kaskady na Marsie
Źródło: HiRISE, MRO, LPL (U. Arizona), NASA

Opis: Wyglądają jak marsjańskie drzewa, ale tak na prawdę nimi nie są! Grupy ciemnobrązowych smug zostały sfotografowane przez sondę Mars Reconnaissance Orbiter na topniejących, różowawych, piaszczystych wydmach pokrytych jasnym szronem. Powyższe zdjęcie wykonano w kwietniu 2008 roku w pobliżu Bieguna Północnego Marsa. W owym czasie ciemny piasek z wewnętrznych części marsjańskich wydm robił się coraz lepiej widoczny w miarę jak wiosenne Słońce topiło jaśniejszy lód z dwutlenku węgla. Gdy sytuacja taka ma miejsce w pobliżu szczytu wydmy, ciemny piasek może zacząć opadać w dół pozostawiając ciemne ślady na powierzchni - smugi, które na pierwszy rzut oka mogą wyglądać jak drzewa stojące w jaśniejszym otoczeniu, lecz nie rzucające cieni. Przedstawiony obraz pokrywa obszar o rozciągłości 1 kilometra z dokładnością do szczegółów o rozmiarach 25 cm. Zbliżenia niektórych fragmentów tego obrazu pokazują kłębiące się pióropusze wskazujące na to, że osuwanie się piasku miało miejsce nawet w trakcie wykonywania tego zdjęcia.


http://www.oa.uj.edu.pl/apod/apod/astropix.html

Coraz ciekawsze są marsjańskie zdjęcia :]
  • 2



#6

Kimideri Hiltimurie.
  • Postów: 14
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jak dla mnie, wygladem mi to przypomina szparagi. Ciekawe jak smakuja marsjanskie szparagi?
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych