Skocz do zawartości


Zdjęcie

Niezidentyfikowany Obiekt


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

#1

sad25.
  • Postów: 26
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Witam,
Otóż gdy raz wyszedłem na dwór początkiem października, było już ciemno (18:00-20:00) na niebie przykuło moją uwagę coś dziwnego.
Świecący obiekt wykonał przelot z zachodu na wschód po krótkim odcinku nie całym nieboskłonie, bardziej na wysokości Jowisza (czyli tam gdzie był widoczny w danym okresie), a najdziwniejsze to to ze nie znikł na horyzoncie tylko jakby się oddalając od planety, według mnie prawdopodobne jest że obiekt był na orbicie Ziemi.
W załączeniu dokładnie zaznaczony Kierunek przelotu.

Dołączona grafika


Pozdrawiam
Sad25
  • 0

#2

Quidam.
  • Postów: 515
  • Tematów: 16
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Międzynarodowa stacja kosmiczna? Ona bodaj śmiga po orbicie i widuje się ją czasem, jak sobie przelatuje nad nami.
  • 0

#3

sad25.
  • Postów: 26
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Po tym jako pierwsza nasunęła mi się na myśl ISS.
Tylko ISS jest na stałej orbicie nie świeci aż tak jasno i się nie ODDALA.
Sprawdziłem wtedy w internecie gdzie w tym czasie przelatywało, to nie mogła być ISS gdyż była na całkiem innej orbicie.

Jak również można od razu wyeliminować Samoloty, Osiek jest miejscowością pod całym pasmem przelotowym więc widok kilku samolotów na niebie jest normą jak i w nocy.

Ps: w Oświęcimiu znajdują się 2 Dywizjony rakietowe obrony przestrzeni powietrznej, a w okolicy Tych jest Radar wojskowy.
Pozdrawiam
Sad25
  • 0

#4

Quidam.
  • Postów: 515
  • Tematów: 16
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Sprawdź jeszcze pobliskie uczelnie typu politechnika. Często gęsto grupy zapaleńców budują rakiety, by posyłać je cholera-wie-gdzie-to-upadło lub inne, tajemnicze miejsca.
  • 0

#5

sad25.
  • Postów: 26
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Rakiety aż z Krakowa ( co do politechnik) to bym raczej nie zauważył chyba że byłaby to Rakieta Balistyczna.

Rakieta też odpada, widziałem wiele rakiet na kilku typach silników amatorskich typu Karmelek, HP, Żywiczne, Aerostożkowe.
I w niczym nie przypominało płomienia wylotowego silnika rakietowego.

Ruch był w płaszczyźnie X i pod koniec Y , rakiety amatorskie etc. poruszają się głównie w płaszczyźnie Y czyli pionowo.

Użytkownik sad25 edytował ten post 01.11.2009 - 22:52

  • 0

#6

Witchfinder General.
  • Postów: 425
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Jak na mój gust ISS, bardzo często widywałem ją w tych godzinach.
  • 0



#7

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Po tym jako pierwsza nasunęła mi się na myśl ISS.
Tylko ISS jest na stałej orbicie nie świeci aż tak jasno i się nie ODDALA.

ISS właśnie świeci tak jasno (nawet -3.5mag, dla porównania jasność Jowisza to max. -2.7mag czyli ISS potrafi być od niego dużo jaśniejsza) i sprawia wrażenie jakby się oddalała (zaczyna przygasać po przebyciu mniej więcej połowy nieba) a to za sprawą odbitego światła słonecznego, najpierw jest mocno oświetlona, później wchodzi w półcień ziemi i przygasa a następnie wchodzi w całkowity cień i gaśnie.

Sprawdziłem wtedy w internecie gdzie w tym czasie przelatywało, to nie mogła być ISS gdyż była na całkiem innej orbicie.

Skoro pamiętasz tak dokładnie aby to sprawdzić podaj nam konkretną datę i czas przelotu to i my sprawdzimy czy faktycznie nie przelatywała, w końcu co 100 głów to nie jedna ;).
(Zauważ, iż ISS porusza się bardzo szybko i o miejscu w jakim się w danej chwili znajduje decydują minuty a nawet sekundy - a więc jeżeli sprawdziłeś aktualną pozycję ISS np. 5 minut po jej przelocie mogła być już daleko).
  • 0



#8

sad25.
  • Postów: 26
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Czyli po zsumowaniu wszelkich wniosków jednak chyba wychodzi że to ISS.
Moja pamięć w tym wieku już jest do kitu :/ nie ma to jak MBD i zaburzenia koncentracji i pamięci krótkotrwałej....
  • 0

#9

D.B. Cooper.
  • Postów: 1179
  • Tematów: 108
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jeśli autorowi tematu chodzi o przełom września i października, to oczywiście mogła to być ISS, ponieważ nad polskim niebem była ona widoczna właśnie jakoś do tego okresu i później mogliśmy ją widzieć dopiero od 12 października. Jeśli obserwacji dokonywał między 1, a 12 października to nie była to ISS!

Użytkownik D.B.C. edytował ten post 02.11.2009 - 22:21

  • 0



#10

dżek.

    Muzyka Śnieżnych Pól

  • Postów: 1196
  • Tematów: 280
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

bez dokładnego dnia i godziny, jasności ciężko cokolwiek wysnuć..
poza tym w tak wczesnych godzinach jak 18 ISS nie jest aż tak widoczna..
a początek października to zachód słońca około 18.30 przy czym koniec zmierzchu nawigacyjnego następuje ponad godzinę później.

więc około godziny 20 mogła to być jakakolwiek satelita. skoro nie znamy jej jasności..
tak jak pisze D.B.C ISS była widoczna 25września. potem dopiero od 12października przeloty poranne, dopiero w polowie listopada będzie widoczna około godziny 18 ;)
  • 0



#11

sad25.
  • Postów: 26
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

To było miedzy 5 a 10 października.

Do tego przypomniał mi się jeszcze jeden "przelot" chyba pół roku temu w nocy, jasny żółty obiekt od horyzontu do horyzontu.

Użytkownik sad25 edytował ten post 03.11.2009 - 22:03

  • 0

#12

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Hmm, w takim razie rzeczywiście ISS możemy wykluczyć choć pozostają jeszcze inne satelity. Ale te z kolei nie świeca tak mocno aby kogokolwiek zainteresować i są zjawiskiem częstym - można dostrzec kilka, kilkanaście na godzinę więc mało kto teraz zwraca na nie uwagę - ot, zjawisko równie powszechne jak samoloty.

Przyszło mi jednak na myśl jeszcze jedno wytłumaczenie - chiński lampion. Zapoznaj się z tym tematam: http://www.paranorma...showtopic=21450 ,zobacz filmiki. W ich przypadku też można by uznać iż "jakby oddalają się od planety" ponieważ bądź co bądź oddalają się one od obserwatora (wznoszą się i jednocześnie odlatują w bok od obserwatora) i ich światło staje się coraz słabsze.

Opisz dokładniej wygląd obiektu. Kolor, wielkość (możesz porównać do Jowisza), to czy obiekt migotał i cokolwiek jeszcze rzuciło ci się w oczy. Nie zapytam o kierunek i siłę wiatru bo pewnie tego nie pamiętasz.
  • 0



#13

D.B. Cooper.
  • Postów: 1179
  • Tematów: 108
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

@up na załączonym screenie widać, iż obiekt poruszał się w kierunku południowo-wschodnim...

edit: w sumie to nawet ESE

Użytkownik D.B.C. edytował ten post 04.11.2009 - 13:29

  • 0



#14

sad25.
  • Postów: 26
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Chiński lampion !? dajcie spokój...

"NOL" pojawił się, a reszta jak już opisałem, bardziej mi to przypominało jakby coś włączyło Dopalacze i poszło świecą w górę.
  • 0

#15

sebcio.
  • Postów: 132
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Bardzo zła
Reputacja

Napisano

A moze to byl bolid???

http://pl.wikipedia.org/wiki/Bolid


edit: Burnago
3.13 Staraj się nie umieszczać postów jednozdaniowych, a tym bardziej jednowyrazowych.

  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych