Skocz do zawartości


Zdjęcie

Budynek dla miliona ludzi


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

#1

BmW.
  • Postów: 4
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

X-Seed 4000 to najwyższy budynek, jaki kiedykolwiek zaprojektowano.

Miałby mieć 4 kilometry wysokości, 6 kilometrów szerokości przy podstawie, a 800 pięter mogłoby pomieścić od 500 tys. do miliona mieszkańców. Został zaprojektowany dla Tokio przez firmę Taisei Construction Corporation jako futurystyczne środowisko łączące ultranowoczesny styl życia z kontaktem z przyrodą.

X-Seed 4000 musiałby w stopniu większym, niż jakikolwiek konwencjonalny wieżowiec, chronić znajdujących się w środku ludzi przed zmianami ciśnienia i warunkami atmosferycznymi. Projekt zakłada użycie energii słonecznej do utrzymania stałych warunków środowiskowych wewnątrz budowli.

Położenie na morzu oraz kształt przypominający górę Fudżi, wulkan i najwyższy szczyt Japonii to cechy wyróżniające obiekt spośród innych podobnych wizji. Skądinąd prawdziwa Góra Fuji ma 3776 m, byłaby zatem niższa od wieżowca o ponad 200 m.

Szacuje się, że koszt budowy mógłby wynieść od 300 do 900 miliardów dolarów USA (wartość w roku 2006).


Czyżby szykowała nam się nowa "Wieża Babel" w wersji współczesnej? :o


źródło: wikipedia.pl
  • 0

#2

Adventus.
  • Postów: 386
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Ciekawe kto za to zapłaci. Projekt ambitny, 4 kilosy robią wrażenie, ale po co to? Żeby zaimponować światu? Zamiast bawić się w budowanie niepotrzebnych pierdołów przeznaczyliby ten niecały bilion dolców na cele dobroczynne ;) Wyszłoby z tego o wiele więcej dobrego.
  • 1



#3

wieslawo.
  • Postów: 682
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

pan płaci, Pani płaci...społeczeństwo. Ciągle przybywa ludzi już teraz w centrach miast jest miej miejsc niż osób chcących w nim mieszkać, miasta rozrastają się na obrzeżach, ale to centra są miejscem, gdzie ludzie pracują, odpoczywają, mają dostęp do kin, muzeów, teatrów. Podróż 50km z najdalszych obrzeży miasta do centrum (chociażby Waszyngton DC) nie jest zbyt komfortowa. W końcu przyjdzie bariera nieprzekraczalna dla mieszkańców, bo przecież nie można spędzać 6 godzin w samochodzie, byle się dostać do pracy a potem pojechać do domu. Więc takie budynki, nawet jeżeli dziś jest tylko jeden to tylko kwestia czasu.
  • 0

#4

KriSSnt.
  • Postów: 387
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Troszkę "pierdoły" jak dla mnie. Może nie, że głupie, bo projekt wygląda BARDZO ciekawie, ale jakoś irytuje mnie takie gadanie, jakby JUŻ to stało, a tak naprawdę - nie ma się zbytnio czym podniecać... Zanim to zostanie wybudowane to... ŁO!


Po prostu to chyba za duży skok. Najwyższa budowla obecnie ma około 500m wysokości, a nagle miałoby powstać coś 8x większego :o


Moim zdaniem, lepiej działać i budować, mniejsze bo mniejsze - ale jakoś 800-metrowy budynek, który stoi zrobiłby na mnie większe wrażenie, niż 4 kilometrowy na papierku. Na papierze można i jeszcze większy ;)


Choć, nie powiem - jeśli to urzeczywistnią to będzie to... naprawdę WIELKA RZECZ ;) I w przenośni, i dosłownie.
  • 0



#5 Gość_Alucard

Gość_Alucard.
  • Tematów: 0

Napisano

@up

http://pl.wikipedia....wiki/Burj_Dubai 818m już stoi
  • 0

#6

Mr. Mojo Risin'.
  • Postów: 988
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A wiecie, że chyba do '67 najwyższą konstrukcją był Polski nadajnik radiowy? ~700 metrów chyba. Nie powiem gdzie, i szczegółów nie przybliżę, ponieważ czytałem o tym dawno temu i tak przez mgłę sobie przypomniałem. Jak ktoś wie o tym konkretnie, byłbym wdzięczny za przypomnienie.

Co do samej budowli: KriSS dobrze rzekł. Na razie to daleka przeszłość, za dużo mamy na razie problemów ze "staromodnymi" miastami, by brać się za całkowicie nowy typ. Poza tym, śmierdzi mi tu Metropolis.


@kapuchy
Dzięki! Dokładnie o to mi chodziło.

Użytkownik Mr. Mojo Risin' edytował ten post 25.09.2009 - 18:40

  • 0



#7

kapuchy.
  • Postów: 591
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Nie do '67 tylko do 2008 :) maszt radiowy w Konstantynopwie, maszt nadajnika długofalowego Programu I Polskiego Radia, to była najwyższa konstrukcja na świecie w latach 1974 - 1991 tj. do chwili jego zawalenia. Najwyższa konstrukcja w dziejach świata od momentu wybudowania do 19 maja 2008, kiedy to rekord ten został pobity przez Burj Dubai. 646 m.

Użytkownik kapuchy edytował ten post 25.09.2009 - 18:39

  • 0

#8

Ironmacko.
  • Postów: 809
  • Tematów: 24
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

A wiecie, że chyba do '67 najwyższą konstrukcją był Polski nadajnik radiowy? ~700 metrów chyba. Nie powiem gdzie, i szczegółów nie przybliżę, ponieważ czytałem o tym dawno temu i tak przez mgłę sobie przypomniałem. Jak ktoś wie o tym konkretnie, byłbym wdzięczny za przypomnienie.

Co do samej budowli: KriSS dobrze rzekł. Na razie to daleka przeszłość, za dużo mamy na razie problemów ze "staromodnymi" miastami, by brać się za całkowicie nowy typ. Poza tym, śmierdzi mi tu Metropolis.


Maszt radiowy w Konstantynowie, wysokosc 646,38m zawalil sie w czasie prac konserwatorskich 8 sierpnia 1991 roku o godzinie 19.10.
Do 2008 roku byl najwyzsza budowla na swiecie, przebil go Durj Dubai...
  • 0

#9

defensis.
  • Postów: 356
  • Tematów: 13
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A ma ktoś może jakieś fotki projektu czy coś ? Chciałbym zobaczyć jak to ma wyglądać.
  • 0



#10

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To bardzo stary projekt. Sfera marzeń.
  • 0



#11

Ivellios.

    ÓSMY ZMYSŁ

  • Postów: 1625
  • Tematów: 401
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 109
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Moim zdaniem taki projekt jak najbardziej ma sens - choć może nie w takiej skali :PNa powierzchni ziemi miejsca coraz mniej, stąd ludzie wpadli na pomysł, żeby budować coraz wyżej. Z takimi wieżowcami przecież można stworzyć więcej powierzchni do zamieszkania.
  • 0



#12

kapuchy.
  • Postów: 591
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

To nie do końca takie wszystko piękne.
1) w budynkach wysokich stopień skomplikowania i "powierzchniożerności" wszelkiego rodzaju instalcji technicznych jest nieporównywalnie większy do budynków niskich
2) zysk powierzchniowy jest dość pozorny względem kosztów
3) chyba najwazniejsze pytanie - jak zapewniono bezpośredni dostęp światła słonecznego do pomieszczeń wewnętrznych...?
praktyka pokazuje, że dla pomieszceń mieszkalnych maksymalna rozsądna głębokość pomieszczenia, by zapewnić w nim wystarczające doświetlenie światłem naturalnym to ok 10-12 m. A co z rdzeniem takiej konstrukcji? jezeli na powierzchnię mieszkalną można wykorzystać pas powiedzmy szerokości 20-30 m dookoła, to zostaje ponad 5 km środka przy podstawie bez doświetlenia. I ten sam problem będzie prawie do samej góry.
4) 6x6km = 36 km2, czyli tyle ile zajmuje Głogów wraz ze wszystkimi zakładami pracy, ulicami, sklepami, ze wszystkim. W Głogowie mieszka ok 70000 ludzi. A jestem pewien, że koszt powiedzmy 100m2 Głogowa, jest nieporównywalnie mniejszy od realizacji tego molocha.
5) z tym brakiem miejsca na ziemi to nie przesadzajmy.
6) ja NA PEWNO nie chciałbym żyć i mieszkać w czymś takim.
7) jeszce co najmniej parę spraw mógłbym ująć, ale zostawię sobie na póxniej, może się przydadzą.
  • 0

#13

defensis.
  • Postów: 356
  • Tematów: 13
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

@UP

Omg, Ty myślisz, że oni tego nie uwzględnili? Raczej na pierwszym miejscu :D Można np. przeszklić dach budynku. No patrz! Ile mamy światełka! Takie "podstawowe" problemy są troszkę nie na miejscu twojej strony. Uważasz tych ludzi, którzy to projektują/zaprojektowali za debili? Bo tak można wywnioskować z twojej wypowiedzi.
  • 0



#14

kapuchy.
  • Postów: 591
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

defensis - najpierw się zastanów co piszesz, a później pisz. Wyobraź sobie budynek o wysokości 4 km i odpowiedz sobie sam CO da przeszklenie dachu piętro niżej :]............. czyli pod podłogą ostatniej kondygnacji.
A ja piszę o tym, o czym wiem jakie stwarza problemy, i mam ku temu podstawy, ponieważ jestem architektem z dwudziestoletnim stażem i projektowałem już przerózne obiekty, a poza tym na co dzień mam do czynienia z przepisami, normami i uwarunkowaniami budowlanymi.
A co do takich projektów to widziałem już dziesiątki podobnych. WSZYSTKIE padły, ze względu na baezsensowne założenia projektowe.

A żeby Ci coś uzmysłowić, zadam proste pytanie - wiesz ile % średnio z powierzchni budynku zajmują ściany?

Użytkownik kapuchy edytował ten post 26.09.2009 - 17:49

  • 1

#15

EpicFail.
  • Postów: 208
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

A ma ktoś może jakieś fotki projektu czy coś ? Chciałbym zobaczyć jak to ma wyglądać.


na wiki znalazłem takie coś:
http://upload.wikime.../X-seed4000.jpg

a w google m. in. to:
http://www.funny-pot...-seed-4000.html

nie da się ukryć, że zwala z nóg ;]
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych