Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dziennikarz, który rzucił butami w Busha był torturowany


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1

5eba.
  • Postów: 68
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Bardzo przepraszam jezeli ten temat umiescilem w zlym dziale.
Prosilbym o przeniesienie jezeli to zly dzial.


Muntadar Al-Zeidi, iracki dziennikarz, który w grudniu ubiegłego roku rzucił butami w poprzedniego prezydenta USA George'a W.Busha, po wyjściu we wtorek z więzienia oświadczył, że był torturowany przez irackie siły bezpieczeństwa. Zażądał przeprosin od irackiego premiera.
- Byłem w najgorszy sposób torturowany, rażony prądem elektrycznym, bity żelaznymi prętami - powiedział Zeidi, owinięty w narodową flagę na konferencji prasowej w telewizji Bagdadija TV, której był dziennikarzem.

- Moi nadzorcy pozorowali topienie, technikę przesłuchań stosowaną przez CIA po zamachach 11 września. Żądam od premiera Nuriego al-Malikiego, aby przeprosił za ukrywanie prawdy - dodał.

Dziennikarz powiedział, że zaraz po aresztowaniu został pobity jeszcze w budynku tzw. Zielonej Strefy, gdzie odbywała się konferencja prasowa prezydenta Busha.

Na tej konferencji Zeidi rzucił butami w Busha i nazwał go psem; obydwie czynności są poważną obrazą na Bliskim Wschodzie.

Według mediów jego postępek był wyrazem odczuć wielu Irakijczyków wobec byłego amerykańskiego przywódcy, gdy inwazja z 2003 roku doprowadziła do krwawych walk religijnych w tym kraju.

Zeidi początkowo został skazany na trzy lata więzienia za obrazę szefa państwa przebywającego z wizytą w Iraku. Wyrok został jednak skrócony do roku, a ponieważ Zeidi odbył już dwie trzecie kary, zachowując się poprawnie, zgodnie z irackim prawem może wyjść wcześniej za dobre sprawowanie.

Jego brat poinformował we wtorek, że Zeidi udaje się w środę do Grecji, bo obawia się o swoje życie w kraju. W Atenach zostanie poddany badaniom lekarskim.

- Onet.pl
  • 7

#2

defensis.
  • Postów: 356
  • Tematów: 13
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

I co z tego? Bo nie czaje... Był torturowany i.. ? Ten artykuł to chyba jakieś nie porozumienie. O_o
  • -8



#3

crc.
  • Postów: 712
  • Tematów: 34
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Co to za temat?..

Użytkownik crc edytował ten post 15.09.2009 - 18:10

  • -3

#4

Witchfinder General.
  • Postów: 425
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Jak to co to za temat?! Uważacie, że torturowanie człowieka za obrazę Busha to normalka, tak?
  • 3



#5

crc.
  • Postów: 712
  • Tematów: 34
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Jak to co to za temat?! Uważacie, że torturowanie człowieka za obrazę Busha to normalka, tak?


Blad z mojej strony, niewiem czemu pierwszy post mi sie zwinal i widzialem, tylko drugi stad moje pytanie "co to za temat".

Nikt nie mowi, ze torturowanie jest wporzadku, pewnie rzad chcial sie przymilic amerykanom i dal "nauczke" za zniewage. Swoja droga ten dziennikarz ma teraz skreslona kariere przez swoj wyglup, juz nikt go nie wpusci na powazna konferencje. Sadze, ze nie powinno sie rzucac butami w nikogo, ale to tak mniej na temat;)

Użytkownik crc edytował ten post 15.09.2009 - 18:35

  • 1

#6

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

W irackich więzieniach torturowanie jest dość powszechną praktyką, dlatego nie widzę w tej sprawie niczego nadzwyczajnego.
Przypadek jak wiele innych.
  • 0



#7

JooqooL.
  • Postów: 47
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mariush ma po części rację. Praktyka tortur w irackich więzieniach to raczej powszechność. Trzeba to zrozumieć patrząc przez pryzmat ich mentalności. Z naszej perspektywy sama idea tortur wydaje się okrucieństwem i nie przeczę że tak powinno się do tego podchodzić. Ale teraz spójrzmy z drugiej strony. Ten iracki dziennikarz domaga się teraz odszkodowania nie dlatego, że był torturowany, bo to u nich normalne. Ale dlatego, że był torturowany za rzucenie butem w przywódcę niewiernych, przywódcę tyrana za jakiego tam jest uważane USA. Właśnie dlatego w jego odczuciu spotkała go niesprawiedliwa kara. Na dokładkę dodam, że posada dziennikarza od razu kojarzy nam się z obrońcą praw i szukającym prawdy. Ale nie powiedziałbym, że w Iraku można już mówić o wolnych mediach. Do tego społeczeństwo dojrzewa z czasem, wcześniej media przecież funkcjonowały jako nazwijmy to "rządowy biuletyn propagandowy". Stąd nawet mentalność dziennikarzy jeszcze nie uległa tak radykalnej zmianie jak ustrój państwa irackiego.

Użytkownik JooqooL edytował ten post 15.09.2009 - 19:34

  • 1

#8

defensis.
  • Postów: 356
  • Tematów: 13
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

W irackich więzieniach torturowanie jest dość powszechną praktyką, dlatego nie widzę w tej sprawie niczego nadzwyczajnego.
Przypadek jak wiele innych.


Napisałem to samo, tylko troszkę ostrzej i mam -7 reputacji. Ludzie, naprawdę jesteście żałośni.
  • -2



#9

Paris.

    V.I.P.

  • Postów: 282
  • Tematów: 7
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Defensis, przed chwilą miałeś już -10... szybko ci leci :D Ja też tak miałam.

Co do tortur to zgadzam się z powyższymi, że w Iraku stosuje się tortury. Nie popieram tego i wydaje mi się, że to głupota, bo przecież karą samą w sobie jest zamknięcie na te 3 lata, 3 lata swojego życia zmarnowane w więziennych murach. Wydaje mi się, że każdy po wyjściu z więzienia zaczyna bardziej doceniać życie (nie zawsze, a jednak), ale zbaczam z tematu.
Bush ma wielu sprzeciwników, więc i temu się nie dziwię. Wielu z nich wypowiada się publicznie, np BJA, który ogłasza na głos, że Bush to dupek.
Jednak człowiek, który był torturowany powinien zrozumieć dlaczego i nie wydaje mi się, że trzeba robić z tego większej afery, bo został potraktowany jak każdy więzień w Iraku.

Użytkownik Madison edytował ten post 17.09.2009 - 08:37

  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych