Skocz do zawartości


Zdjęcie

lato 2009 - skutki ocieplenia klimatu...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

#1

Apophis.
  • Postów: 57
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Przyszło mi na myśl, by napisać temat o skutkach ocieplenie klimatu lata 2009 roku... chciałbym byście pisali o anomaliach jakie w waszych stronach się zdarzały...
w mieście w którym żyję, parę kilometrów od Trójmiasta, te lato było dość nieprzewidywalne. np. dzisiejsza burza, która zerwała blachy z bloków.
no cóż.. patrzałem przez okno i myślałem, że oglądam jakiś film katastroficzny. aż mi gęsia skórka naszła... ;]
przez parę tygodni nie spadła ani kropla deszczu i aż tu nagle przez parę godzin spadło tyle deszczu, że zalało domy, co u mnie ani razu się nie zdarzyło. Jeszcze zapytałem swojej babci, która powiedziała, że jak żyje tu 60 lat, to nigdy nikogo nie zalało...
więc piszcie co u was się ciekawego działo...
  • 1

#2

Don Corleone.

    Dispositif

  • Postów: 1116
  • Tematów: 68
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Cytując Billa Mahera: " (...) to po prostu był deszcz. Padało i przestało padać."
  • 3



#3 Gość_mroova

Gość_mroova.
  • Tematów: 0

Napisano

Jestem z Gdyni i u nas, aż tak źle to nie było : stwierdzam, że zbyt wielkich anomalii pogodowych nie zauważyłam, na przełomie kilku lat, no może w zimie ta burza z piorunami, to było dość dziwne. Ale jakby nie było pogoda na pomorzu jest zawsze beznadziejna...jednego dnia wieje, drugiego też :-)
  • 0

#4

asp.
  • Postów: 225
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

lato na zagłębiu dąbrowskim, było spokojne, pare burz, które zdarzają się co roku. Sierpień bardzo ładny, lepszy niż rok temu. Wogóle nie wydaje mi się, żeby jakoś szczególne to lato było, poprostu pare "medialnych" burz, które zdarzały się od zawsze, tyle, że nie powodowały sensacji w tvn24 itp.
  • 0

#5

zak.
  • Postów: 1198
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

były dwie zajebiste nawałnice, ale w sumie chyba nikt nie zginął. podbeskidzie.
  • 0

#6

Jeden_z_Wielu.
  • Postów: 169
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Na Pomorzu też były burze, padał deszcz, tak jak rok temu, 2 lata, 3 lata temu... itd. : ) Btw. 10 lat temu byłem nad morskim okiem nawet mam zdjecie zrobione, w tym roku tez tam byłem, i tam w górach tak samo teraz jak i 10 lat temu leży śnieg.... jakby było ocieplenie klimatu, to chyba mniej byłoby tego śniegu... w sumie o wiele mniej ;>
  • 0

#7 Gość_Muhad

Gość_Muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

są anomalie...rok temu podczas jednej burzy 4 tornada... wszyscy wiemy o jaką burzę chodzi...
tego w Polsce nie było...a to się zaczyna powtarzac, bo tornada są częściej.
  • 0

#8

Arkadiusz.

    Pilot in command

  • Postów: 757
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Fakt 15 lipca 2008 przejdzie do historii polskiej meteorologii. 23 lipca tego roku również było ciekawie - tornada co prawda nie wystąpiły, ale przez kraj przeszło potężne bow echo (może nawet derecho) a więc grupa niezwykle silnych burz z potężnym prądem zstępującym, gdzie wiatr w porywach przekraczał 140 km/h. Zima również nie zapowiada się spokojnie - ma być ciepła i wilgotna oraz z dużymi różnicami ciśnień nad Europą, a w takich warunkach lubią tworzyć się orkany, wichury, a nawet zimowe burze. Z pogodą coś się dzieje i to widać. Z analiz wynika jednak, że od czasu do czasu aura ma kilkuletni okres "złego humoru", potem wszystko wraca do normy. Radom tego lata nie oberwał zbyt mocno, ale w okolicach zdarzały się poważne sytuacje. Pamiętam naprawdę słabą burzę, bez silniejszego porywu wiatru i z umiarkowanym deszczem. Bardzo się zdziwiłem, kiedy okazało się, że w okolicach pomiędzy Radomiem a Skaryszewem (odległość kilkunastu km) woda zalała piwnice, a potężna wichura pozrywała dachy i linie energetyczne. Pogoda zaskakuje, warto jednak rozwijać wiedzę o niej, wtedy stanie się choć o kilka procent bardziej przewidywalna. Na IMGW jak na razie liczyć nie możemy. Prznajmniej do czasu, kiedy nie zostanie rozwinięty i zintegrowany system ostrzegania przed groźnymi pogodowymi zjawiskami.
  • 0



#9 Gość_Muhad

Gość_Muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Arkadiuszu w tym roku były tornada, tylko na szczęście niewiele osób na tym ucierpiało. Moim zdaniem będzie ich co raz więcej. Ja o tym mówiłem już prawie 4 lata temu, że to zaczyna nabierac na sile.
  • 0

#10

Tempter.
  • Postów: 413
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Temperatura wszystkich planet podnosi się z powodu zwiększonej aktywności słońca,więc Ziemia nie jest żadnym wyjątkiem.Musimy po prostu liczyć się z ryzykiem wystąpienia ekstremalnych anomalii pogodowych które jeszcze kilkanaście lat temu nie pojawiały się w Polsce.
  • 0



#11

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Rzeczywiście, tegoroczne lato było...dziwne. Na przemian długotrwałe okresy suszy lub przerażającej wilgoci. Praktycznie nic pośredniego, dopiero w sierpniu się trochę uspokoiło. Najciekawszy był czerwiec. Non stop gorąco i parno, ogromna wilgotność powietrza, maliny i inne owoce okrywała pleśń zanim zdążyły dojrzeć. Wieczorami burze, zdarzało się, że było ich 4 na dzień. Przeszła jedna porządnie podtopiwszy ogródek a za godzinę znowu to samo. Nie było tygodnia, zeby nie zalało piwnic w którymś z bloków choc umieszczone sa one na wzniesieniu i górują nad okolicą. Nad sąsiednią miejscowością gdzie mieszka moja babcia zaobserwowałam ładną chmurę tunelową która nie sięgnęła jednak ziemi. Był też epizod z tornadem, na szczęście nie w mojej miejscowości tylko w którejś z okolicznych wsi.

Ale nie narzekam, ja tam lubię takie pogodowe anomalie (wkurzał mnie tylko brak malin, od roku miałam na nie chrapkę). Do wszystkiego się człowiek przyzwyczai. Najbardziej lubię tornada bo chyba mam dar do ich przewidywania (btw, na jedno takie "przewidzenie" mam dowody w postaci logów z czata ;) Cytuję z pamięci: "Ciekawe kiedy będzie jakies tornado, przy takiej pogodzie możemy się go spodziewać lada dzień" - i następnego dnia faktycznie przeszło :mrgreen:). Ostatnie też najwyraźniej przewidziałam. Wczoraj około południa spojżałam na chmury i stwierdziłam "Ładne chmury, z tych akurat tornada nie będzie (byłam na terenie małopolski, Libiąż konkretnie) ale gdzies na przestrzeni kraju tornado się pojawi", no i proszę, nie dalej niż następnego ranka faktycznie usłyszałam nowinę w radio o trąbie na Pomorzu która przeszła wczorajszego wieczora.
  • 1



#12

Arkadiusz.

    Pilot in command

  • Postów: 757
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Owszem, tornada się pojawiły, ale nie w związku z frontem z 23 lipca. Ludzie mówili o trąbie powietrznej, a media powtarzały tą informację. Tymczasem był to po prostu bardzo silny downbrust / microbrust, a więc prąd zstępujący o olbrzymiej mocy. Taki wiaterek potrafi trzepnąć o pas lądującym samolotem jeśli piloci będą mieli nieszczęście znalezienia się pod kolumną spadającego powietrza. Jak by na to nie patrzeć - ostatnie lata są bardzo niespokojne. Szkoda, że ludzie zupełnie nie zdają sobie z tego sprawy, a ostrzeżenie traktują jak wygłup czy psucie urlopu.
  • 0



#13

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Fakt 15 lipca 2008 przejdzie do historii polskiej meteorologii.

Myślę, że to wyjątkowe nagranie przejścia trąby powietrznej kategorii "zaledwie" F1 świetnie obrazuje wydarzenia tego dnia:
LINK
  • 1



#14

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Chyba dość opacznie odebrałeś mój komentarz. Przynajmniej Twoja wyraźna irytacja zdaje się na to wskazywać.
Nie bez powodu umieściłem słowo zaledwie w cudzysłowie.
  • 1



#15 Gość_Muhad

Gość_Muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Udajesz głupiego.
Gdybyś szczerze chciał zobrazowac prawdziwe tło wydarzeń z sierpnia 2008 roku, to pokazałbyś filmik z opolskiego lub z A4, gdzie tornado f3-f4
autobus też polatał. heh
  • 2


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych