Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dziwne zdjęcie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1

CzstSrkzm.
  • Postów: 454
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Możliwe, że to zdjęcie było już wrzucane na forum - "przekopałem" kilkanaście tematów w których mogło się znaleźć, i null - nie ma.
Jeśli nie było, to jest o tyle interesujące, że zasługuje na osobny temat. Przedstawia dobrze widoczną, prostokątną "strukturę", o obwodzie kilkudziesięciu kilometrów (!), i znaleźć je można w zbiorze zdjęć z misji Clementine.

Dołączona grafika

Znalazłem je przeglądając stronę http://www.marsanoma...oon-banding.htm , ale wolałem sprawdzić u źródła. I jest: http://www.cmf.nrl.n...S&filter=415_nm (polecam kliknąć - zdjęcie w poście jest mniejsze i "obcięte")

Ustawienia do wpisania na http://www.cmf.nrl.n...lementine/clib/
Latitude - 0
Longitude - 318 (i tu pytanie do ekspertów - jaką oni miarę stosowali przy tej misji? Chciałem sprawdzić ten region w "NASA Worldwind, i tam "rozstaw" długości i szerokości jest taki sam jak na Ziemii (czyli 90N-90S, 180E-180W).
Resolution - 1 pixel - 1km
Image Size - 768x768

Ktoś ma pomysł, co to może być? Czy też jest to jedno z 1% zdjęć, które faktycznie przedstawia coś dziwnego?
  • 0

#2

mamma.
  • Postów: 214
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

To jest na pewno mozaika zrobiona z wielu zdjęć, więc jest to zapewne 'łata' - zdjęcie zrobione przy innym oświetleniu. Przy tej rozdzielczości to ustrojstwo musiałoby mieć przynajmniej wymiary 50x35 km, więc byłoby widoczne przez teleskopy z Ziemi.
  • 0

#3

CzstSrkzm.
  • Postów: 454
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Możliwe, i argument z teleskopem trafiony, ale... (bo zawsze jakieś musi być :P )
Duże zbliżenie - te "przerywane" dolne krawędzie i trójkątne wcięcie w prawym dolnym rogu o tej samej szarości co obszar poza strukturą/łatką nie dają mi spokoju :) :

Dołączona grafika

Negatyw:

Dołączona grafika

i lekko wzbogacone:

Dołączona grafika

Jak dla mnie jedno z ciekawszych zdjęć w tematyce "dziwne na Księżycu" + nadal istniejące w oryginalnym, "rządowym" źródle.
  • 0

#4

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ten "budynek" stoi na środku widocznego z Ziemi Morza Żyżności (Mare Fecunditatis). Dwie jasne plamki obok "budynku" to podwójny krater Messier. Wszystko dostępne dla każdego astronoma-amatora dysponującego przyzwoitym teleskopem. Przykładowe amatorskie zdjęcie tego obszaru.
  • 3



#5

crc.
  • Postów: 712
  • Tematów: 34
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Mozesz Mariush znaznaczyc ten sam fragment co pokazany na zdjeciu w pierwszym poscie, nie moge sie doszukac tego "budynku".
  • 0

#6

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Mozesz Mariush znaznaczyc ten sam fragment co pokazany na zdjeciu w pierwszym poscie, nie moge sie doszukac tego "budynku".

Trudno się doszukać czegoś, czego nie ma ;) .
Gdyby ów budynek istniał, na zaprezentowanym przez mnie zdjęciu stałby dokładnie w prawym górnym jego rogu.

EDIT:
Poniżej inne amatorskie zdjęcie wykonane za pomocą ok 10-cm teleskopu. Łatwiej się w nim zorientować, bo obejmuje większy obszar Morza Żyzności:
Dołączona grafika
  • 1



#7

CzstSrkzm.
  • Postów: 454
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Faktycznie Mariush, to Mare Fecunditatis :

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Czyli zwykły graficzny babol - szkoda, dobrze działał na wyobraźnie :mrgreen:
  • 0

#8 Gość_Burnago

Gość_Burnago.
  • Tematów: 0

Napisano

Dla spostrzegawczych: po lewej tronie "budynku" na całej wysokości zdjęcia widoczna jest pewna postać. Dobrze widać jej twarz (ośmielę się powiedzieć żę Jezusa xD ; u samej góry) i rękę na wysokości omawianego obiektu ;)
Jak wyobraźnia potrafi działać na człowieka...
  • 0

#9

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Pełny materiał zdjęciowy z sondy Clementine jest dostępny na najważniejszej stronie archiwalnej NASA PDS - The Planetary Data System. Tam nie ma tak tandetnie i celowo zamazanych zdjęć. Wystarczy sprawdzić zawartość i porównać z innymi źródłami. Kratery Messier i Messier A dla porównania wyglądają tak:

Dołączona grafika

Tak tę okolicę pokazały kamery satelity Lunar Orbiter V w 1967r:

Dołączona grafika

tak widziała ją załoga wyprawy Apollo 10:

Dołączona grafika

a tak załoga wyprawy Apollo 11:

Dołączona grafika
  • 4





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych