Skocz do zawartości


Zdjęcie

Projekt Perseidy 2009


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
31 odpowiedzi w tym temacie

#31

Matt'.
  • Postów: 440
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Ja niestety tak jak Ana miałem słabą widoczność (ta sama mieścina) więc za wiele nie zaobserwowałem, moglem tylko 13-go troszkę poobserwować jednak po jakichś 30 minutach niebo zakryły chmury :/
  • 0

#32

dżek.

    Muzyka Śnieżnych Pól

  • Postów: 1196
  • Tematów: 280
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dołączona grafika


Miłośnicy obserwacji meteorów pracują w ostatnich nocach (i za dnia!) w pocie czoła. Obserwatorzy wizualni wyczekują na każdy skrawek gwieździstego nieba. Pracują również baterie aparatów fotograficznych, radioodbiorniki podłączone do komputerów oraz stacje wideo sieci bolidowych. Po odespanej nocy trzeba wypełnić raporty z obserwacji aby przekazać je do międzynarodowej bazy, sprawdzić każdą klatkę wykonaną przez aparat, dokonać zliczeń odbić radiowych lub przejrzeć co zarejestrował program do detekcji meteorów na żywo. Wszystko to aby lepiej poznać strumień meteoroidów pozostawionych przez kometę 109P/Swift-Tuttle na swojej orbicie.

Dołączona grafika


Pierwsze maksimum aktywności zaobserwowano około 8:30 UT (strumień z 1610 roku), natomiast drugie około 16-17 UT (tradycyjne maksimum - większość meteoroidów). Warto zauważyć, że pierwsze z nich jest wyraźnie ostrzejsze, czyli węższy był pas "drobin kometarnych" jaki przecięła Ziemia. Natomiast szerokość połówkowa drugiego maksimum to blisko 13 godzin!
Co najbardziej niezwykłe, obserwatorzy ze USA zaobserwowali dodatkowe trzecie maksimum około 5-6 UT wczorajszego poranka.

Dołączona grafika


Tym samym spełniło się część przewidywań astronomów prognozujących aktywność tegorocznych Perseidów. Pierwsze - dodatkowe maksimum - zostało przewidziane prawidłowo zarówno pod względem czasu jak i stopnia aktywności przez Esko Lyytinena. Przewidywania Mikhaila Maslova mówiły o dodatkowej aktywności około 5 UT (strumień z 1862 roku) oraz aktywności około ZHR~100 dla maksimum związanym ze strumieniem z 1610 roku. Tradycyjne maksimum miało miejsce tak jak zawsze około długości ekliptycznej Słońca ~ 140.0 stopni (17:30 UT).

Polscy miłośnicy meteorów zrzeszeni w stowarzyszeniu "Pracowni Komet i Meteorów" w ramach realizowanego "Projektu Perseidy 2009" obserwują meteory wszystkimi sposobami w Urzędowie koło Lublina. Obserwatorzy wizualni, w noc maksimum "złapali" wizualnie ponad 200 zjawisk meteorowych podczas 4.5 godzinnej obserwacji. Sześć aparatów fotograficznych wyposażonych w grzałki i przecinające ślady meteorowe - shuttery - złapały do tej pory aż 26 zjawisk!

Rysunek przedstawia aktywność meteorów z roju Perseidów (w dniach 12-13.08.2009) na podstawie obserwacji wizualnych meteorów bez szkicowania przekazanych za pomocą formularza elektronicznego IMO. Przed obserwacją zachęcam do zapoznania się z przykładowymi notatkami i wypełnionym na ich podstawie raporcie z obserwacji bez szkicowania.

Dołączona grafika



więcej info -> http://www.pkim.org/?q=pl/node/1225
  • 1




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych