Skocz do zawartości


THE SILENT SCREAM - Niemy krzyk


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
36 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Aton

Gość_Aton.
  • Tematów: 0

Napisano

Rzuciłem na wyszukiwarce i zdziwiłem się, że jeszcze nie było tematu poświęconego temu filmowi. Zapraszam do oglądania ale tylko ludzi o mocnych nerwach.

Część_1

Część_2

Część_3
  • 0

#2

Pomaranczka.
  • Postów: 370
  • Tematów: 4
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ten film kiedyś w szkole pokazał nam na religii katecheta - poruszał on z nami właśnie min. takie tematy czy eutanazji, narkotykach - to nie była zwykła lekcja religii bardzo lubiliśmy tą lekcję jak i prowadzącego ją katechetę, rozmawiał z nami jak z osobami dorosłymi :)
  • 0



#3

Romczyn.
  • Postów: 757
  • Tematów: 76
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Oglądałem, ale na biologii, skrobanka wyglądała nieco łobrzydliwie, ale i tak nie stanę po stronie tych co chcą zakazu aborcji.
  • 0



#4 Gość_Aton

Gość_Aton.
  • Tematów: 0

Napisano

Obrzydliwie? Po obejrzeniu tego filmu jedyny twój komentarz to wygląda nieco obrzydliwie? Bez komentarza.


Zaznaczę tylko, że z filmu jednoznacznie wynika, że dziecko(dla innych płód) w chwili rozrywania czuje ból o czym świadczy wzrost tętna, a jego organizm zdaje zobie sprawę z tego, że ginie, a po ruchach dziecka można wnioskować, że na pewien prymitywny sposób dziecko zdaje sobie sprawę, że jest zabijane i stara się "uciec". Do tego dochodzi tytułowy niemy krzyk w chwili rozrywania. No ale to jest tylko NIECO OBRZYDLIWE.
  • 0

#5

Romczyn.
  • Postów: 757
  • Tematów: 76
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

no jak tą łyżką to dziecko wyciągali po kawałku to nie za fajnie wyglądało, chociaż nie wiem czy to w niemym krzyku było, czy już innym filmie. No naprawdę, niefajnie to wyglądało.

PS:
Sprawdziłem, to na innym filmie było. Tam była pokazana ta metoda nie z pompą tylko skrobanka, od zewnątrz, od kuchni jeśli można tak powiedzieć. W "niemym krzyku" to praktycznie nic nie widziałem na tym nagraniu co facet opisywał.
  • 0



#6 Gość_Aton

Gość_Aton.
  • Tematów: 0

Napisano

Dla mnie jest to najgorsze, że jeśli jakaś istota ma wykształcony mózg to MUSI czuć ból bo to nie owad. I te 2,5 mld dzieci (płodów jak kto woli) czuło ból zabijania. Tak się szacuje łączną ilość aborcji w historii.
  • 0

#7

Romczyn.
  • Postów: 757
  • Tematów: 76
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Dla mnie jest to najgorsze, że jeśli jakaś istota ma wykształcony mózg to MUSI czuć ból bo to nie owad. I te 2,5 mld dzieci (płodów jak kto woli) czuło ból zabijania. Tak się szacuje łączną ilość aborcji w historii.


A owad nie czuje? Swoją drogą, po co co pisałeś na początku, że dla ludzi o mocnych nerwach? Tam nic takiego nie ma. To co ja oglądałem to było dla ludzi o mocnych nerwach, zostało nas po bioli na przerwę tylko parę osób żeby to obejrzeć.
  • 0



#8

Rainbow Lizard.
  • Postów: 484
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

(...)

A owad nie czuje?

Widzisz, Romczyn, mottem współczesnej ludzkiej cywilizacji jest hasło "życie jest święte".

Po zbadaniu sprawy okazuje się jednak, że owa "świętość życia" jest stosowana dosyć wybiórczo, według widzi-mi-się danych jednostek/obrońców moralności. Nie wolno na przykład zabijać człowieka czy płodu, który tym człowiekiem będzie (dlaczego? Świętość życia!), zabijać psa bez powodu (znęcanie się nad zwierzętami, poza tym to przecież najlepszy przyjaciel człowieka!) i tak dalej, ale już komara (szkodnik! Ugryzł mnie, aby przeżyć!), świnię (chcę BigMaca!), bakterie i tak dalej zabijać można.

Sugerowałbym zatem zmienić motto "świętość życia" na "świętość życia dla tych, którzy są nam przydatni" - będzie o wiele bliższe prawdy.

Dla mnie jest to najgorsze, że jeśli jakaś istota ma wykształcony mózg to MUSI czuć ból bo to nie owad. I te 2,5 mld dzieci (płodów jak kto woli) czuło ból zabijania. Tak się szacuje łączną ilość aborcji w historii.

Cóż, świnia w rzeźni, zabijana gazetą mucha i tak dalej też czuje ból, a jednak się nad nią nie rozczulasz z tego względu. Wiesz ile świń czuło ból zabijania? A krów?

Swoją drogą, po co co pisałeś na początku, że dla ludzi o mocnych nerwach? Tam nic takiego nie ma. To co ja oglądałem to było dla ludzi o mocnych nerwach, zostało nas po bioli na przerwę tylko parę osób żeby to obejrzeć.

Zgodzę się - na filmiku nie widziałem nic drastycznego. Nawet obraz na filmie pokazującym USG był słabej jakości.

W filmie nie spodobała mi się próba manipulacji - długie, bogate w przymiotniki opisy, odpowiednio dobrana, nastrojowa muzyka etc. - widać, że film został stworzony nie po to, aby podać fakty, ale po to, aby próbować zrobić komuś pranie mózgu. Czasem jak widzę takie filmy, to mam ochotę stanąć po stronie zwolenników aborcji (obecnie jestem przeciw aborcji w większości sytuacji - jednak moje stanowisko w tej sprawie nie jest spowodowane pierdołami w rodzaju katolickiej moralności, lecz logiką) tylko po to, aby zrobić autorom takich rzeczy na złość. xP
  • 0

#9

Hunter.
  • Postów: 302
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Może ja jestem zbyt wrażliwy, ale pociekła mi łza, kiedy to dziecko próbowało się ratować. A te numery? Mi się to kojarzy tylko z Auschwitz. Ale wiadomo lepiej nazwać coś aborcją niż zabijaniem dzieci. Romczyn brak mi słów. Mam nadzieję, że tylko się zgrywasz na forum a w rzeczywistości wcale tak nie myślisz.
  • 0

#10

Quidam.
  • Postów: 515
  • Tematów: 16
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Aborcja od pewnego wieku (wieku dziecka, zdaje się, ze 2 tygodnie), powinna być zakazana fakt. Ale wcześniej? Wcześniej to jest nic, kilka komórek w ciele istoty, która nie chce ich w sobie mieć.
Nie generalizować! Dać wybór matkom! Przede wszystkim, nie pchać nosa w nie swoją macicę.
  • 0

#11 Gość_Szej-hulud

Gość_Szej-hulud.
  • Tematów: 0

Napisano

Od razu mówię, nie mam wystarczającej wiedzy, by bronić przytoczonych tu przeze mnie argumentów, wiadomości te traktuję jako polemikę do filmu. Zacznę więc:


KRYTYKA FILMU "NIEMY KRZYK"

Sprawą dopuszczalności aborcji będziemy się zajmowali dopóty, dopóki będzie obowiązywało restrykcyjne prawo, współpracując ze wszystkimi zainteresowanymi organizacjami i publikując w Biuletynie wszystkie uzyskiwane informacje. Poniżej zamieszczamy komentarz amerykańskich lekarzy do filmu „Niemy krzyk", który pokazywano w naszych szkołach dzieciom na lekcjach religii, a także wyświetlano kobietom, aby je skłonić do urodzenia niechcianego dziecka. Czytelnikom, którzy nie widzieli filmu, wyjaśniamy, że przedstawiał on zabieg przerywania ciąży widoczny na monitorze aparatu USG. Z komentarza autora, doktora Natansona, wynikało, że widoczny na ekranie płód cierpi, boi się, ucieka przed narzędziem lekarskim, krzyczy. Dla laika, a zwłaszcza dziecka, mógł to być widok wstrząsający, toteż warto upowszechniać przytoczone tu opinie. Potwierdza je zresztą wyrok sądu francuskiego w sprawie profesora Beaulieu: zarzucił on autorowi filmu manipulację i fałszerstwo, został oskarżony o zniesławienie i uniewinniony, co oznacza, że udowodnił prawdziwość swoich zarzutów.
Tekst jest tłumaczony z francuskiego, nazwy angielskie pozostawiono jak w oryginale francuskim.

DEKLARACJA AMERICAN COLLEGE OF OBSTETRICS AND GYNECOLOGY W SPRAWIE CIERPIENIA PŁODU

Członkowie:

Sally Faith Dortman, M.D.
Assistant Professor, Albert Einstein College of Medicine, Assistant Clinical Professor, Mount Sinai

Hart Peterson, M.D.
Chief of Pediatric Neurology, New York Hospital, Clinical Professor of Neurology in Pediatrics, Cornell University Medical Center

William Rashbaum, M.D.
Assistant Clinical Professor, Albert Einstein College of Medicine

Seymour L. Romney, M.D.
Professor, Ob/Gyn, Director, Gynecological Cancer Research, and former Chairman, Department of Obstetrics and Gynecology, Albert Einstein College of Medicine

Allan Rosenfield, M.D.
Professor, Ob/Gyn and Public Health, Acting Chairman, Department of Obstetrics and Gynecology and Director, Center for Population and Family Health, College of Physicians and Surgeons, Columbia University

Herbert G. Vaughan jr., M.D.
Professor of Neuroscience, Neurology and Pediatrics, Director, Rose F. Kennedy Center for Research in Mental Retardation and Human Development, Albert Einstein College of Medicine

Ming-Neng Yeh, M.D.
Associate Clinical Professor, Dept of Ob/Gyn, Columbia University, Director of Ob/Gyn Ultrasound Laboratory, Columbia Presbyterian Medical Center

Uważamy za pozbawione podstaw naukowych twierdzenie, jakoby płód odczuwał ból w początkowym okresie ciąży. Stwierdzamy, że ostateczne ukształtowanie móżdżku następuje dopiero w siódmym miesiącu, mielina zaś rdzenia kręgowego i mózgu zaczyna powstawać dopiero między dwudziestym a czterdziestym tygodniem ciąży. Aby płód odczuwał ból, musi już istnieć system nerwowy. Potrzebne są hormony przenoszone w tym systemie. U zwierząt taki zespół chemiczny rozwija się po upływie dwóch trzecich życia płodowego. Nie ma podstaw, by twierdzić, że u człowieka rzecz się ma inaczej.

NIEŚCISŁOŚCI MEDYCZNE W "NIEMYM KRZYKU"

"12-tygodniowy płód odczuwa ból". W tym stadium ciąży mózg i system nerwowy są jeszcze na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Zawiązek mózgu składa się ze szczątkowego wzgórza i rdzenia kręgowego. Większość komórek mózgowych jeszcze się nie rozwinęła. Bez kory mózgowej nie można otrzymywać ani odczuwać bodźców bólowych. Ponadto eksperci stwierdzili, że nawet wcześniaki urodzone po 24-25 tygodniach ciąży o wiele słabiej reagują na ból niż donoszone noworodki.
"12-tygodniowy płód wykonuje świadome ruchy". W tym stadium ciąży każdy ruch płodu jest refleksem ruchowym , nie zaś świadomym ruchem. Aby istniała świadomość, musi istnieć kora mózgowa oraz mielina rdzenia kręgowego, których w tym wypadku nie ma. Odruch bez cierpienia stwierdzamy na przykład u noworodków bez mózgowia. Innym takim odruchem jest u płodu ssanie palca.
Nadaktywność jest odruchową odpowiedzią płodu na ruchy macicy i jej zawartości spowodowane wtargnięciem narzędzia lekarskiego lub ultradźwiękami przekazywanymi poprzez powłoki brzuszne. Taki sam typ odpowiedzi mogłyby wywołać bodźce zewnętrzne.
Ponadto eksperci od echografii i techniki filmowej stwierdzili, że zdjęcia zabiegu robiono umyślnie w zwolnionym tempie, aby przy normalnej projekcji powstało wrażenie nadaktywności płodu.
"Echografia pokazuje otwarte usta płodu". Usta płodu nie mogą być zidentyfikowane bez żadnych wątpliwości na obrazie przekazywanym za pomocą ultradźwięków. Określenie pokazywanego obrazu jako otwartych ust płodu jest subiektywne, a interpretacja dr. Natansona błędna. Jego wniosek nie jest wiarygodny.
"12-tygodniowy płód wydaje niemy krzyk". Krzyk wymaga obecności powietrza w drogach oddechowych. Choć prymitywne ruchy oddechowe istnieją już w późniejszym okresie ciąży, płód także w tym stadium nie może ani płakać, ani krzyczeć.
"Płód jest osobą". 12-tygodniowego płodu nie można w żadnym razie porównywać do ukształtowanego w pełni człowieka. W tym stadium istnieją jedynie zawiązki organów. Płód nie może żyć poza organizmem matki; jest niezdolny do świadomego myślenia.

STWIERDZENIA FAŁSZYWE LUB PRZESADNE

"U płodów pokazanych na ekranie fale mózgowe istnieją od 6 tygodni". Chociaż zarejestrowano już impulsy elektryczne w 10 tygodniu ciąży, nie jest to porównywalne z prawdziwą pracą mózgu, która rozpoczyna się w trzecim trymestrze życia płodowego.
"Tętno płodu przechodzi ze 140 do 200 uderzeń na minutę, a więc nadmiernie wzrasta, co świadczy o reakcji płodu na śmiertelne zagrożenie". Pokazane w tym filmie tętno płodu w żadnym momencie nie ulega istotnej zmianie. Niezależnie od tego tętno wynoszące 200 uderzeń na minutę jest zupełnie normalne u płodu w tym stadium ciąży. Nieprawdą jest także stwierdzenie, że uderzenia serca przechodzą ze 140 do 200 na minutę: 140 uderzeń to tętno, które występuje dopiero w drugiej połowie ciąży.
"Bardzo wiele kobiet, które przerwały ciążę, cierpi na poważne i trwałe zaburzenia psychologiczne". Poważne problemy psychologiczne związane z przerwaniem ciąży występują rzadko. Większość kobiet mówi o doznaniu ulgi, chociaż niektóre miewają przejściowe depresje. Poważne zaburzenia psychologiczne zdarzają się częściej po porodzie niż po przerwaniu ciąży.

Biuletyn Neutrum, Nr 2(6), Maj 1993
  • 0

#12

Hunter.
  • Postów: 302
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Projekt ustawy o nakazie informowania o odczuwaniu bólu przez płód

W amerykańskim senacie przedstawiono projekt ustawy, na mocy której zacząłby obowiązywać nakaz informowania o odczuwaniu bólu przez płód. Wszystkie placówki, w których dokonuje się przerywania ciąży, byłyby zobowiązane do poinformowania każdej kobiety, która nosi się z zamiarem aborcji w 20 tygodniu ciąży lub później, o tym, że dziecko w jej łonie będzie odczuwało niezwykle silny ból podczas wykonywania aborcji. Lekarz będzie miał również obowiązek zaoferowania kobiecie znieczulenia uśmiercanego dziecka. Zwolennicy aborcji, w tym lekarze uśmiercający nienarodzone dzieci, wmówili opinii publicznej, że płód nic nie czuje. W warunkach amerykańskich, gdzie w niektórych stanach prawo zezwala na aborcję do czasu porodu, przedstawiony w senacie projekt ustawy jest krokiem w kierunku przywracania ochrony życia poczętego dziecka. Autorzy projektu mają nadzieję, że matka, która stanie wobec faktu, że jej dziecko odczuwa ból, może zacząć myśleć - jeśli je boli, to znaczy, że ono czuje; jeśli czuje, to znaczy, że żyje.
Dave's Digest - 14.03.2005 r

A tutaj tekst wrzucony stąd:http://adonai.pl/life/?id=7

Czy dziecko poczęte odczuwa ból?
Gazeta Wyborcza opublikowała 24-sierpnia br. informację, jakoby dziecko poczęte odczuwało ból dopiero około 30 tygodnia ciąży. Tymczasem rzetelne badania dowodzą, że odczuwa ono ból znacznie wcześniej. Im więcej naukowcy dowiadują się o życiu dziecka w łonie matki, tym bardziej zdają sobie sprawę z jego aktywności i umiejętności. Przed urodzeniem dziecko potrafi się poruszać, słyszy, odczuwa smak, zapach, widzi, reaguje na dotyk oraz bodźce bólowe. Niektóre z tych reakcji obserwuje się już w szóstym tygodniu od poczęcia. Wydaje się również, że dzieci uczą się i zapamiętują już podczas życia wewnątrzłonowego. Najbardziej dotyczy to diety i głosu matki.
Jak wykazują badania, suma doświadczeń zdobytych przez dziecko przed urodzeniem ma znaczący wpływ na jego przyszłe zdrowie i dobre samopoczucie. Wzrost wiedzy i lepsze zrozumienie rozwoju prenatalnego doprowadziło do tego, że doceniono wagę i znaczenie aktywności płodu podczas ciąży oraz dostrzeżono jego zadziwiające możliwości.

Badanie rozwoju dziecka poczętego zawsze jest sprawą trudną. Wiarygodne informacje na temat rozwoju człowieka pochodzą głównie z badań płodów, które zmarły w wyniku poronienia lub aborcji. Informacje te poszerzane sąo dane uzyskane z badań nad zwierzętami, np. dotyczące układu nerwowego pochodzące m.in. zanalizprzeprowadzonychnaembrionach szczurów. Znany jest już w dużym stopniu model rozwoju receptorów i nerwów prowadzących do i z rdzenia kręgowego. Chociaż wiemy coraz więcej o mózgu, anatomiczne struktury odpowiedzialne za świadomość bólu nie zostały jeszcze w pełni określone.

Dlatego nieuniknione są spekulacje na temat dokładnego początku funkcjonowania tych struktur. Niemniej wiemy dużo 0 tym, co się dzieje w poszczególnych fazach rozwoju dziecka poczętego:

0-5 tydzień od poczęcia

Pod koniec 5 tygodnia rozwoju dziecka poczętego zaczynają się formować nerwy 1 tworzyć połączenia między nimi. Zaczynają się formować podstawowe struktury mózgu.

6-10 tydzień od poczęcia

W tym czasie płód zaczyna się poruszać i staje się wrażliwy na dotyk. Złącza nerwowe w obrębie rdzenia kręgowego pozwalają na reakcje odruchowe na bodźce dotykowe i inne bodźce szkodliwe. Dotyk dłoniowej powierzchni ręki powoduje częściowe zaciśnięcie paluszków. Rozwój fizyczny wzgórza i kory mózgowej już się rozpoczął, nie ma jednak połączeń nerwowych pomiędzy korą a niższymi strukturami. Zaobserwowano aktywność elektryczną w moście (niższa część pnia mózgu), co wskazuje, że staje się on aktywny.

11-15 tydzień od poczęcia

Dotknięcie ust płodu wywołuje odruch połykania. Sporadycznie mają miejsce ruchy oddechowe, a receptory na rękach, stopach i twarzy uaktywniają się. Około 14 tygodnia na prawie całej powierzchni ciała obecne są receptory czuciowe. Można zarejestrować elektryczną aktywność w hippokampie.

16-25 tydzień od poczęcia

Mózg jest już odpowiednio zorganizowany, aby móc koordynować takie działania, jak np. krótkie momenty ruchów oddechowych płodu. Około 23 tygodnia zaczynają się formować połączenia między korą mózgową a resztą mózgu. W tym czasie pojawia się elektryczna aktywność w pewnych obszarach niższego poziomu mózgu, takich jak wzgórze.

26-38 tydzień od poczęcia

Około 26 tygodnia połączenia w mózgu są zazwyczaj wystarczająco rozwinięte, aby mogły przekazywać informacje płynące od receptorów czuciowych do kory mózgowej. Elektryczną aktywność wykazuje już cały mózg. Od tego momentu komórki nerwowe kory łączą się i tworzą coraz bardziej złożoną sieć, a możliwości reagowania dziecka na specyficzne bodźce wzrastają. Proces ten kontynuowany jest do końca ciąży oraz po urodzeniu.

Istnieje pełna zgoda co do tego, że już w wieku 5,5 tygodnia od poczęcia dziecko reaguje na bodźce, wykonując różne ruchy. Dowodzi to, że posiada ono receptory połączone z nerwami, które prowadzą do rdzenia kręgowego oraz sieć nerwów biegnących do mięśni. Jest to okres kiedy dziecko poczęte najwcześniej może odczuwać ból.
Płód nie tylko jest wrażliwy na ból, ale może go odczuwać bardziej niż osoba dorosła. Pień mózgu dziecka w łonie matki otrzymuje zwiększoną stymulację z bodźca szkodliwego. Pole odbiorcze, związane z każdym receptorem, jest u niego dużo większe niż u osoby dorosłej. Taka sytuacja zwiększa prawdopodobieństwo pobudzenia receptora. Co więcej, istnieją dowody na to, że normalny dotyk może u płodu uaktywnić układ bólowy. Obwodowe receptory czuciowe, przekazujące informacje o niskim progu i bodźce dotykowe tworzą u tej małej istoty ludzkiej czynnościowe połączenia z komórkami rdzenia kręgowego, które u dorosłych są zarezerwowane wyłącznie dla bodźców bólowych.

Konsekwencją wymienionych powyżej cech jest to, że w przypadku zarzucenia informacjami bólowymi mózg płodu może mieć świadomość ogólnego poczucia dyskomfortu lub zagrożenia, ale nie zarejestruje konkretnego miejsca bólu. Choć jest to mniej specyficzna odpowiedź, to jednak jest to forma percepcji bólu.

Biorąc pod uwagę istniejące wątpliwości, dobra praktyka medyczna powinna wiązać się z tym, że lekarz podejmuje wszelkie środki ostrożności, czyli chroni dziecko przed potencjalnie bolesnymi procedurami we wczesnym okresie rozwoju prenatalnego. Wszelkie potencjalnie bolesne procedury terapeutyczne powinny być przeprowadzane na płodzie, jeśli to możliwe, z użyciem znieczulenia lub środków uśmierzających ból.

Wskazówki na temat procedur medycznych dotyczących uśmierzania bólu u poczętych dzieci powinny być upowszechnione na szeroką skalę wśród personelu położniczego. Kobiety, zwłaszcza kobiety w ciąży, kiedy mówi się im o rozwoju dziecka przed narodzeniem, powinny zostać poinformowane zgodnie z najnowszym stanem wiedzy na temat odczuwania bólu przez płód.

Politycy powinni zwrócić uwagę na to, że współcześnie w wielu krajach prawo bardziej chroni nienarodzone zwierzęta niż nienarodzone istoty ludzkie.

Istniejące np. w Wielkiej Brytanii ustawodawstwo reguluje i kontroluje każdy eksperyment, który może spowodować ból lub cierpienie u zwierząt. Dotyczy to wszystkich kręgowców. Wcześniej prawo nie uznawało potrzeby ochrony płodów zwierzęcych przed cierpieniem lub dyskomfortem w trakcie eksperymentów. W 1986 roku, kiedy uaktualniono ustawę, pod ochronę zostały wzięte także płody zwierząt. Obecnie ochrona przed działaniami powodującymi ból, cierpienie, niepokój lub trwałą szkodę należy się płodom ssaków, ptaków, płazów i gadów, które znajdują się w połowie swojego rozwoju przed narodzeniem.
Jeśli płody ludzkie miałyby być chronione od połowy swojego rozwoju przed narodzeniem, oznaczałoby to ochronę dziecka od 18-19 tygodnia od poczęcia. Jednak aborcję w Wielkiej Brytanii można przeprowadzać do końca ciąży, jeśli rozwijający się płód jest uszkodzony, oraz do 24 tygodnia z innych powodów. Ustawodawstwo nie stawia żadnych wymagań, jeśli chodzi o zapobieganie bólowi. Podobnie nie ma obecnie żadnych wymagań co do zapobiegania czy ograniczenia bólu przy procedurach medycznych przeprowadzanych na dzieciach poczętych.

Istnieją wyraźne trudności w zdefiniowaniu i zmierzeniu bólu, które utrudniają ustalenie, w którym momencie płód może odczuwać ból lub cierpienie. Jak wspomniano wcześniej, najnowsze dowody potwierdzają, że dziecko przejawia różne reakcje w miarę swojego wzrostu. Zaczynają się one rozwijać począwszy od reakcji na dotyk już w 5,5 tygodnia od poczęcia. Niektórzy naukowcy sugerują, że odczucie bólu może być obecne od 11 tygodnia od poczęcia. Lekarze i naukowcy są zgodni, że około 24 tygodnia od poczęcia funkcjonują struktury potrzebne do odczuwania bólu.

Chociaż naukowcy domagają się rozstrzygających dowodów, zanim kategorycznie stwierdzą, że płód odczuwa ból, to obecny stan wiedzy w tej kwestii wymaga od lekarzy ogromnej rozwagi.

Bilans dowodów sugeruje, że dziecko w łonie matki może odczuwać ból i jest zdolne doświadczać cierpienia już od wczesnego etapu rozwoju. Dr Vivette Glover z Queen Charlotte's Hospital w Londynie, zeznając przed brytyjską komisją parlamentarną powołaną do badań nad odczuwaniem bólu przez płód, powiedziała: Chciałabym dokonać rozgraniczenia pomiędzy naukową i medyczną roztropnością. Jako naukowiec, człowiek musi być bardzo ostrożny, aby nie przesadzić w żadnej sprawie. Ale tu jestem nieco zaniepokojona tym, że jeśli po prostu powiemy, że "nie wiemy", możemy spowodować wiele cierpienia. Wolałabym raczej błądzić po bezpiecznej stronie i twierdzić, że płód może cierpieć, więc powinniśmy coś z tym zrobić.

Prof. Christopher Hull, wiceprezydent Royal College of Anaesthetists na Uniwersytecie Newcastle stwierdził, że wątpliwości dotyczące odczuwania bólu działają na korzyść płodu. Podobne zdanie wyraził dr David Bowsher - dyrektor ds. badań Pain Research Institute w Liverpoolu - który uznał, że płód należy znieczulać przed przeprowadzaniem procedur potencjalnie wywołujących ból. Z kolei prof. Kypros Nicolaides stwierdził, że ze względu na niepewność co do zdefiniowania i zmierzenia bólu, należy traktować płód tak, jakby go odczuwał począwszy od pierwszego trymestru ciąży (przed 13 tygodniem od poczęcia).


  • 0

#13

Quidam.
  • Postów: 515
  • Tematów: 16
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Jak pisałem, ustalić granice do 3 tygodnia i po krzyku.
  • 0

#14 Gość_Aton

Gość_Aton.
  • Tematów: 0

Napisano

Cóż, świnia w rzeźni, zabijana gazetą mucha i tak dalej też czuje ból, a jednak się nad nią nie rozczulasz z tego względu. Wiesz ile świń czuło ból zabijania? A krów?


Owady raczej nie mają ośrodka bólu. Natomiast ja widzę różnicę między człowiekiem, a bydłem.

Zgodzę się - na filmiku nie widziałem nic drastycznego. Nawet obraz na filmie pokazującym USG był słabej jakości.


Ach no tak. Pokolenie Hulka i Spider-mana musi coś zobaczyć na plaźmie w HD żeby mu się oglądało jak kinie to mu się spodoba, a potem powie. Eeee słaba fabuła.


W filmie nie spodobała mi się próba manipulacji - długie, bogate w przymiotniki opisy, odpowiednio dobrana, nastrojowa muzyka etc. - widać, że film został stworzony nie po to, aby podać fakty, ale po to, aby próbować zrobić komuś pranie mózgu.


Tam nie ma próby manipulacji tylko obrazowo opisane żęby tępy amerykanin bez podstawowej wiedzy zrozumiał o co chodzi.

Czasem jak widzę takie filmy, to mam ochotę stanąć po stronie zwolenników aborcji (obecnie jestem przeciw aborcji w większości sytuacji - jednak moje stanowisko w tej sprawie nie jest spowodowane pierdołami w rodzaju katolickiej moralności, lecz logiką) tylko po to, aby zrobić autorom takich rzeczy na złość. xP


Dziękujemy za łaskę, że walczysz ze swoją ochotą.





Szej-hulud W sprawie aborcji raczej nie opierałbym się na "francuskich naukowcach". Nie ma chyba kraju(oprócz Chin), które miałoby tak zdemoralizowane społeczeństwo. W taxi chyba 2 kiedy żona policjanta zachodzi w ciążę ten się jej pyta "chcesz je zachować". Czyli przekładając na nasze: Kochana żono, zabijesz nasze dziecko czy może jednak je urodzisz? Francja to syf społeczny i śmietnisko socjalizmu.
  • 0

#15

Quidam.
  • Postów: 515
  • Tematów: 16
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Aton, nie oceniaj by nie zostać osądzonym, a jak już musisz, przygotuj sie na ostrą polemikę.

Dla mnie to rzecz normalna, więc jeśli fakty są przekazywane tak by wywołać konkretne uczucia (co przyznajesz sam) to znaczy, że to manipulacja. Nie ma czegoś takiego jak słuszna manipulacja, to nadal jest brudna zagrywka, z tym że na twoją korzyść więc nie protestujesz.
Co do owadów i odczuwania bólu, nie jestem pewien, ale chyba też są w stanie czuć.

Nie dziękuj za łaskę, każdy pisze co myśli i twoje łaski potrzebne mu nie są.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych