Skocz do zawartości


Zdjęcie

Banshee


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
25 odpowiedzi w tym temacie

#1

Marcollo.
  • Postów: 7
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nie wiem gdzie powinien być ten temat, więc piszę tu.
Czy wiecie coś o tych istotach? Jakieś historie? Nie chodzi mi tu o wikipedię, bo to już czytałem, tylko Wasze opinie i historie. Piszcie ;)
  • 0

#2

Bobek.
  • Postów: 476
  • Tematów: 30
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Hm, myślisz, że tutaj ktoś miał styczność z tymi stworzeniami ?..:)
Ja myślę jednak, że nie...
Ale skoro mam wyrazić swoją opinie to powiem tak : bujda tak samo, jak istnienie wampirów, wilkołaków, wiedźm z garbatym nosem lecących na miotle o pełni księżyca - i zarazem jestem przekonany, że 90% komentujących będzie pisało to samo, więc moim zdaniem temat już po 1 poście się wyczerpał. ;)
  • 0

#3

Marcollo.
  • Postów: 7
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Hm, myślisz, że tutaj ktoś miał styczność z tymi stworzeniami ?..:)
Ja myślę jednak, że nie...
Ale skoro mam wyrazić swoją opinie to powiem tak : bujda tak samo, jak istnienie wampirów, wilkołaków, wiedźm z garbatym nosem lecących na miotle o pełni księżyca - i zarazem jestem przekonany, że 90% komentujących będzie pisało to samo, więc moim zdaniem temat już po 1 poście się wyczerpał. ;)


Przecież mi nie chodziło o bliskie spotkania tylko o podobieństwa, takie jak ich wycie, postaci itp. W różnych kulturach są różnie nazywane, ale nie można ich wykluczać. To jedna z wielu zapowiedzi śmierci. Chodziło mi o ten kierunek myślenia x|
  • 0

#4

BoryZ.
  • Postów: 231
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Jeśli dobrze pamietam to banshee to kobieta-zwiastun Pokazywała sie rodzine osby ktora w niekrótkim czasie miała "zejść". Stawała przed domem i płakała , raz słyszałem ze po prostu krążyła po domu człowieka który w krótkim czasie po tym miał śmiertelny wypadek samochodowy.
  • 0

#5

rufus.
  • Postów: 44
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Z tym terminem spotkałem się tylko w serialu "Czarodziejki". Jeśli Ci to pomoże była to kobieta ubrana na biało z długimi białymi włosami i kłami. Bardzo blada. W banshee zamieniła się, ponieważ cierpiała z jakiegoś powodu. W banshee można było się zamienić, jeżeli również się cierpiało i usłyszało się w tym czasie krzyk banshee. Po zabiciu jednej osoby zostawało się nią na zawsze. - To tyle jeśli chodzi o seriale i na tym kończy się moja wiedza.
  • 0

#6 Gość_Murky

Gość_Murky.
  • Tematów: 0

Napisano

Już fajniejszy był plugawy uwiąd Abi-Dalzima od zawodzenia Banshee :D

Dołączona grafika

Jednocześnie wielkie pozdrowienia dla tych co wiedzą o czym piszę ;)

Najbardziej znaną istotą nadprzyrodzoną w Irlandii jest banshee. Ukazywała się przedstawicielom rodów szlacheckich zwiastując śmierć kogoś z rodziny. W nocy zawodziła pod oknami płaczliwie i przeraźliwie. Z odgłosów można było poznać, że to kobieta, ale język, jakim się posługiwała, był niezrozumiały. Zawodzenie banshee mogło trwać przez kilka nocy, zanim ktoś z rodziny umarł. Te przepełniające trwogą krzyki mogły przepowiedzieć też śmierć osoby, która była bardzo daleko od domu. W irlandzkich opowieściach jest wiele historii o członkach starych rodów, którzy umarli tysiące kilometrów za granicą, w Kanadzie lub Australii, a w tym samym czasie koło ich domu rodzinnego w Irlandii słychać było zawodzenie banshee zwiastującej śmierć. Jeśli zawodzi cały chór tych istot, oznacza to, że umrze ktoś świątobliwy.

Banshee przybierało różne postacie. Nieraz była piękną młoda kobietą ubraną w wytworny wieczorowy strój, na przykład w szarą narzutkę na zieloną suknię, jaką noszono w średniowieczu. Innym razem przybierała postać przygarbionej staruchy owiniętej śmiertelnym całunem. Zawsze jednak miała długie, rozpuszczone na wietrze włosy i oczy zaczerwienione od nieustannego płaczu. Wedle irlandzkich bardów banshee była duchem przodka danego rodu, sprzed kilkuset lat, który w zaświatach został wyznaczony na zwiastuna śmierci.

W Szkocji banshee występuje jako praczka (bean-nighe, nighechain- zaś to "mała praczka") Można było ją spotkać nad brzegiem szkockiej rzeki jak pierze zakrwawione ubrania osób mających niedługo umrzeć. Prawdopodobnie był to duch kobiety, która umarła w połogu. Była bardzo brzydka: miała płetwy zamiast stóp, obwisłe piersi, jeden długi, sterczący ząb i jedną dziurkę w nosie. Jeśli ktoś usłyszał jej jęki w pobliżu swojego domu, mógł oczekiwać rychłego nieszczęścia.

http://horror.com.pl...a/art.php?id=86



Anglojezyczne zrodla:
http://www.sacred-te...s/fip/fip85.htm
http://www.sacred-te...flat/flat18.htm
i generalnie: http://www.google.co...f...tart=0&sa=N
  • 0

#7

rgppanc.
  • Postów: 498
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

A czytaliście wiedźmińską sagę Sapkowskiego? On też nawiązuje do tego mitu, stwarzając elfiego (elfickiego?) upiora Baen'shie, która krzykiem zwiastowała śmierć.
  • 0



#8

crc.
  • Postów: 712
  • Tematów: 34
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Dla tych co nie wiedza czym jest banshee

Banshee (ang. z irl. bean-sidhe, w nowoirlandzkim bean sí ? "kobieta ze wzgórza") ? w mitologii irlandzkiej zjawa w kobiecej postaci, najczęściej zwiastująca śmierć w rodzinie.

Postać banshee, początkowo pośredniczki między krainą zaświatów a ludźmi, wiąże się ściśle z mitem o Tuatha Dé Danann. Według tradycji, niektóre rodziny irlandzkie miały związane ze sobą banshee, które mogły się ukazywać przed śmiercią członka rodziny; banshee są szczególnie znane ze swojego żałosnego płaczu lub zawodzenia, którymi ją przepowiadają.

Niektóre tradycyjne przekazy rozróżniają między ujrzeniem a usłyszeniem banshee ? podczas gdy usłyszenie "lamentu banshee" prorokuje śmierć w rodzinie, ujrzenie tej istoty zapowiada śmierć osoby, która ją widziała. Banshee z tych opowieści zawsze są ubrane na biało i mają długie, jasne włosy, które czeszą srebrnymi grzebieniami. Podobnie jak skrzaty, banshee przywiązują się do jednego ludzkiego domostwa, ale zamiast pomagać w gospodarstwie te dziwne i posępne istoty, płacząc snują się po okolicy i piorą odzież ludzi mających wkrótce umrzeć.[potrzebne źródło] Jedni opisują banshee jako piękne, drudzy zaś jako szkaradne, ale wszyscy zgodnie stwierdzają, że w ich wyglądzie jest coś przerażającego. Podobno kilku nieszczęśników, którzy spojrzeli banshee w twarz umarło ze strachu. Tak samo śpiew banshee jest jednocześnie uroczy i niepokojący. Niektórzy twierdzą, że zabraniając banshee lamentować można opóźnić czyjś zgon. Wydaje się to mało prawdopodobne, ponieważ w większości przypadków banshee nie sprowadza śmierci, lecz tylko ją zwiastuje.[1]

Banshee są bardzo popularne w irlandzkich opowieściach ludowych. Mają w Irlandii taki sam status istot mitycznych, jak elfy i leprechauny. Pojawiają się także w utworach i grach fantasy, najczęściej jako istoty epizodyczne. Banshee występują w najbardziej znanych grach komputerowych np. Warcraft, World of Warcraft czy Ghost Master.

Wg niektórych wierzeń kobieta nieszczęśliwa, cierpiąca np z miłości lecz nie mająca wcale w danym momencie umrzeć, która usłyszy lament Banshee może się również w nią przemienić. Motyw ten został wykorzystany m.in. w serialu "Czarodziejki".

Banshee prawdopodobnie sprowadza też koszmary senne siadając na klatce piersiowej śpiącego, tak jak elfy z Irlandzkich legend.

W serii powieści fantastycznych o przygodach Harry'ego Pottera autorstwa Joanne K. Rowling banshee przetłumaczone jest na język polski jako szyszymora. W powieści Wieża Jaskółki Andrzeja Sapkowskiego Banshee występuje pod nazwą Beann'shie. Banshee jest również jedną z postaci w japońskim anime Hakushaku no Yousei.


wikipedia
  • 0

#9

rgppanc.
  • Postów: 498
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Romczyn - w czwartym chyba. Słyszał ją Vysogota - pustelnik mieszkający na moczarach, gdzie trafiła Ciri, dokonując pierwszego skoku w czasie i przestrzeni po tym, jak ją zraniono w twarz shurikenem ;)
  • 0



#10

naaataliaaa06.
  • Postów: 44
  • Tematów: 2
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

To kolejna legenda jakich wiele, jak dla mnie ;)

A tak na marginesie: oglądał ktoś film ,,Kilometr 31" ? Tam też była wykorzystana legenda tzw. Płaczki :rotfl:
  • 0

#11

goku94.
  • Postów: 52
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja kiedyś widziałem takie zdjęcie z Banshee. Wiąże się z nią taka historyjka: trzech kumpli (chyba Japończyków) było na wycieczce. Jeden z nich chciał, żeby inny zrobił mu zdjęcie. W momencie "pstryk" młodzieniec na zdjęciu dostał zawału i umarł. Dwaj pozostali, gdy zobaczyli zdjęcie, zauważyli na nim białą postać kobiety. Chłopak znajdował się po prawej, po lewej unosiła się ta kobieta. Nie miała stóp ani źrenic, nosiła białą suknię, czarne, rozpuszczone włosy opadały jej na ramiona, dłonie tak samo jak stopy nie były widoczne. I ten szyderczy uśmiech. Podobno ci, którzy robili zdjęcie, zachorowali na jakąś chorobę psychiczną i trafili do jakiegoś zakładu. Zdjęcia już raczej nie znajdę, a zresztą nie wkleiłbym go tutaj, ponieważ za bardzo się boję na nie patrzeć (lęki z dzieciństwa). To mogło być banshee, jeśli oczywiście wierzy się w takie rzeczy. Ja się raczej zaliczam do takich, co nie wierzą.
  • 0

#12

rgppanc.
  • Postów: 498
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Zdjęcie, o którym mówisz jest fałszywe, kilka razy było już na pewno przytaczane na forum, więc wystarczy poszukać ;) Ale jak widać obrasta legendą :D Jakieś zawały, choroby.. Tego jeszcze nie słyszałem :D


Już mam. To to zdjęcie
  • 0



#13

goku94.
  • Postów: 52
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Tak, to prawdopodobnie to, ale nie mam pewności bo boję się spojrzeć. W każdym razie ciekawa to rzecz z tym zdjęciem :P

Przełamałem się. Dobrze że jest małe, może zasnę. To na pewno ta fotka :D
  • 0

#14

Jachondo.
  • Postów: 26
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

To zdjęcie to fake jak narząd rozrodczy, historia też maksymalnie naciągana, a przypadki słyszenia zawodzenia tej banshee całej czy tych to raczej zwykłe duchy ;)
  • 0

#15

Roseb.
  • Postów: 650
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Prawdziwy, Sapkowski w sadze wiedźminskiej bierze bardzo dużo zapożyczeń z kultury irlandzkiej. Banshee to tylko jedno z nich.
Dla mnie Banshee to tylko jedna z wielu legend, które występują na całym świecie - to samo co wszelkiego rodzaju białe damy, statki-widma, duchy, południce czy postacie będące obiektem kultu. Ten sam nonsens. :)
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych