Skocz do zawartości


Zdjęcie

Grozi nam bunt maszyn?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
38 odpowiedzi w tym temacie

#16

Connor.

    Kings Never Die

  • Postów: 1674
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tutaj mi najbardziej pasuje.

Te roboty zastąpią żołnierzy, policjantów i strażaków
Są coraz sprawniejsze.
Jak pisze "Rzeczpospolita" sztuka inżynierska dogoniła już wyobraźnię artystów. Zbudowany przez firmę Boston Dynamics robot Atlas. powstał na zamówienie amerykańskiej Agencji Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych (DARPA).

Ma być zdolny do poruszania się w trudnym terenie. Wzniesienia będzie pokonywał przy pomocy rąk.
"To prawdziwy siłacz. Będzie pomagał żołnierzom sił specjalnych nosić zaopatrzenie. Ma dotrzeć wszędzie tam, gdzie nie może dojść piechur i juczne zwierzęta - powiedział Rob Playter z Boston Dynamics." [/size]
Wiadomo, że Atlas będzie chodził na wyprostowanych nogach, stając na pięcie i palcach.

DARPA zleciła także firmie Boston Dynamics skonstruowanie szybkiego, zwinnego czworonożnego robota, który będzie mógł dogonić człowieka. Ma posiadać głowę na ruchomej szyi, miękki kręgosłup i być zwinny jak gepard.
"Cheetah będzie wykorzystywany przez wojsko, a także straż pożarną i policję. Nietrudno sobie wyobrazić sforę takich robotów przyszłości w pogoni za bandytami - pisze dziennik." [/size]

źródło: sfora.pl (http://www.sfora.pl/...trazakow-a30721)

Użytkownik Fisher edytował ten post 02.04.2011 - 09:15

  • 0



#17

BrainCollector.
  • Postów: 1825
  • Tematów: 101
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Boston Dynamics... To ci od Big Doga ?
Ładnie, ciekawe za ile jak roboty będą chodzić po ulicach jak to w wielu filmach sf np."Ja robot" . Ja stawiam na 70 lat.
  • 0



#18

zygix.
  • Postów: 671
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

W pełni autonomiczny X-47

Pokładowy bezpilotowiec bojowy US Navy X-47 ma być w pełni autonomiczny. Także w zakresie wykorzystania środków bojowych.


Dołączona grafika


Współczesne bezpilotowce pozostają w czasie wykonywania zadań pod kontrolą operatora w centrum kierowania lotem. W szczególności użycie uzbrojenia musi być zatwierdzone przez człowieka. Uznaje się bowiem, że automat nie może sam podejmować decyzji o niszczeniu celów, w tym m.in. o zabijaniu ludzi.

W wypadku opracowywanego przez Northrop Grummana w ramach programu UCAS-D dla US Navy pokładowego bezpilotowca bojowego X-47B ta zasada może zostać złamana. X-47B ma być sterowany na innym poziomie ingerencji w jego systemy. Operator będzie miał do dyspozycji myszkę komputerową i przy jej pomocy wyznaczał kolejne zadania. Polecenia będą brzmieć np. włącz silnik, startuj, leć do punktu X. Sam lot będzie mógł zaś odbywać się w sposób całkowicie autonomiczny, w ciszy emisyjnej. X-47B ma samodzielnie wybierać i – w miarę potrzeby, według własnej oceny zagrożenia – niszczyć cele.

Za człowieka zadania wykonywać będzie 3,4 mln linii programu sterującego – powiedział wiceprezes Northrop Grummana, szef programu UCAS-D Janis Pamiljans. Oznacza to także samodzielne rozwiązywanie problemów taktycznych przez ugrupowania bezpilotowców. Będą one musiały samodzielnie oceniać, czy użycie broni ma sens militarny czy ekonomiczny. Zadanie może wówczas brzmieć nawet tak: zlikwidować jednostki pancerne państwa X na wybranym obszarze lub oczyścić określony akwen z okrętów przeciwnika.

Testy X-47B z pokładu lotniskowca Nimitz mają rozpocząć się już w br. Pierwotnie planowano, że integracja systemów bezpilotowca i okrętu potrwa do 2013, a pierwszy lot z pokładu będzie miał miejsce w połowie tego właśnie roku. Testy mają zakończyć się w 2014. X-47B ma być wówczas zdolny do autonomicznego realizowania misji, w tym na przykład samodzielnego znalezienia latającego tankowca i uzupełnienia paliwa w powietrzu, a później powrotu na pokład lotniskowca bez udziału człowieka.

Ten plan może się powieść, jeśli nie pojawią się niespodziewane problemy, w tym wyeliminowanie któregoś z prototypów. Northrop Grumman dysponuje bowiem dziś jedynie dwoma X-47B. Pierwszy lot prototypu odbył się 4 lutego br. z bazy Edwards. Kolejne loty odbyły się 1 i 4 marca.

Ps.Coś jak w filmie Stealth ;)

W pełni autonomiczny X-47

Użytkownik zygix edytował ten post 15.04.2011 - 14:23

  • 0

#19 Gość_Veckas

Gość_Veckas.
  • Tematów: 0

Napisano

hehe śmieszny temat, zamiast oglądać terminatorów trochę poczytaj o postępach, do puki nie powstanie sztuczna inteligencja która zdolna będzie myśleć samodzielnie, to nam to nie grozi ;) Narazie zaprogramowane zabaweczki grzecznie wykonują nasze polecenia :)
  • -3

#20

zygix.
  • Postów: 671
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

A ja Tobie radzę trochę więcej poczytać w szkole,bo czytanie ze zrozumieniem się kłania ;)
  • 0

#21 Gość_Veckas

Gość_Veckas.
  • Tematów: 0

Napisano

Ja natomiast radzę skończyć szkołę.
  • -5

#22

zygix.
  • Postów: 671
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Czytałem już o tym jakiś czas temu aże info się powtórzyło to wklejam..

Naukowcy z podparyskiej École Polytechnique pracują od kilku lat nad projektem nazwanym Blue Brain Project, który zakłada stworzenie sztucznego mózgu do 2024 roku.

Metoda jaką się oni posługują jest reverse engineering (inżynieria wsteczna) małego wycinka mózgu szczurów.
Tym wycinkiem jest kolumna neuronalna zawierająca od 10 do 100 tysięcy (w zależności od stopnia skomplikowania mózgu danego stworzenia) pojedynczych neuronów. Aby uzyskać mózg szczura potrzeba około 100 tysięcy takich kolumn.
Naukowcy jednak mierzą o wiele wyżej – ich celem jest bowiem stworzenie w pełni funkcjonalnego sztucznego mózgu ludzkiego. W tym celu konieczne może być stworzenie elektronicznego odpowiednika 2 milionów kolumn neuronalnych.
Finalnie naukowcy planują zakończenie projektu do 2024 roku.


Zobaczcie materiał o tym przedsięwzięciu

Użytkownik zygix edytował ten post 19.05.2011 - 14:10

  • 0

#23

Ladd.
  • Postów: 1115
  • Tematów: 49
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano


Przerażająco szybka mechaniczna ręka


http://www.youtube.com/watch?v=BGgcGF1WAD0&feature=player_embedded


Robot na nagraniu ma tylko trzy palce, ale dzięki precyzyjnym czujnikom i krótkiemu czasowi reakcji wykonuje wiele ruchów z oszałamiającą prędkością, nie tracąc nic z precyzji ruchów.

Dzieło Laboratorium Mechaniki Ishikawa-Oku na Wydziale IT i Technologii przy Uniwersytecie w Tokio łapie przedmioty, chwyta, podrzuca, a nawet drybluje i obraca.

Źródło


Mnie osobiście zniszczył moment łapania telefonu 2:40 :o.
  • 1

#24

Robakatorianin.
  • Postów: 1732
  • Tematów: 41
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Pozwoliłem sobie przenieść dyskusję z innego wątka:

Z definicji mocy obliczeniowej, jest to tak samo pewne że żuraw o odpowiednio wysokim udzwigu nie zacznie robić co mu sie podoba :)


Żuraw nie jest samodzielną maszyną, jest narzędziem obsługiwanym przez człowieka. Co innego gdy stworzymy bardzo rozbudowane drony które zaczną się buntować/samodzielnie myśleć.

Nie ma żadnego ryzyka, w samym zwiększaniu mocy obliczeniowej, czy nawet inteligencji maszyn. Ryzyko istnieje w tym że te inteligentne maszyny, raz zaprogramowane i puszczone w ruch, w wyniku "efektu motyla" zaczną na dłuższą metę działać w sposób nieprzewidziany, ale to jest zagrożenie tak samo realne, jak np to że dojdzie do nagłego samozapłonu atmosfery na skutek niespodziewanej reakcji chemicznej między gazami emitowanymi przez przymysł.

Porównajmy "moc obliczeniową" owada i człowieka. Pierwszy ma małą pozwalającą realizować jedynie instynkty (programy/algorytmy) drugi ma znacznie większą moc pozwalającą działać poza instynktami, sam pisze sobie nowe programy/algorytmy.

Większość maszyn zbudowanych przez człowieka już go przerasta, zresztą po to zostały zaprojektowane, dlaczego akurat komputery są takie przerażające ?

Te maszyny działają według ściśle określonego programu stworzonego i nadzorowanego przez człowieka. Ten przerost polega głównie na oszczędności czasu potrzebnego na długotrwałe obliczenia. Żadna maszyna bez człowieka raczej nie podoła za dużo. Obecna maksymalna moc obliczeniowa komputerów wynosi:
3x5=15
Przynajmniej tak twierdzi Michio Kaku który jest ekspertem dostrzegającym zagrożenie ze strony komputerów.



Zapewne nie za naszego życia, jednak ludzkość będzie musiała się zabezpieczyć przed ewentualną osobliwością techniczną.

"W przypadku sztucznej inteligencji wydaje się, że rozsądnie jest założyć, że za jakiś czas, w tym lub w przyszłym stuleciu, inteligencja nie będzie już przywiązana do biologii," mówi profesor Price. Kiedy to już się stanie, "nie będziemy już najbystrzejszymi stworzeniami w okolicy", będziemy za to "na łasce maszyn, które niekoniecznie muszą mieć złe intencje, ale po prostu możemy ich nie interesować."

Price porównuje zagrożenia dla ludzi ze strony sztucznej inteligencji do tego, co my każdego dnia robimy ze środowiskiem naturalnym. Według Price’a pewnego dnia maszyny po prostu skierują surowce naturalne do realizacji własnych celów, nie licząc się z rzeczami ważnymi dla nas. Ale nie jest to oczywiście jedyny scenariusz.


  • 0

#25

Avenarius.
  • Postów: 894
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Pozwoliłem sobie przenieść dyskusję z innego wątka:


Z definicji mocy obliczeniowej, jest to tak samo pewne że żuraw o odpowiednio wysokim udzwigu nie zacznie robić co mu sie podoba :)


Żuraw nie jest samodzielną maszyną, jest narzędziem obsługiwanym przez człowieka. Co innego gdy stworzymy bardzo rozbudowane drony które zaczną się buntować/samodzielnie myśleć.


Zdolnośc do samookreślenia i samoświadomości mogą współwystępować z odpowiednim poziomem mocy obliczeniowej, a nawet go wymagać, ale to nie działa w obie strony, tj wcale nie jest tak że odpowiedni próg mocy obliczeniowej koniecznie pociąga zaistnienie tych własności.


Nie ma żadnego ryzyka, w samym zwiększaniu mocy obliczeniowej, czy nawet inteligencji maszyn. Ryzyko istnieje w tym że te inteligentne maszyny, raz zaprogramowane i puszczone w ruch, w wyniku "efektu motyla" zaczną na dłuższą metę działać w sposób nieprzewidziany, ale to jest zagrożenie tak samo realne, jak np to że dojdzie do nagłego samozapłonu atmosfery na skutek niespodziewanej reakcji chemicznej między gazami emitowanymi przez przymysł.


Porównajmy "moc obliczeniową" owada i człowieka. Pierwszy ma małą pozwalającą realizować jedynie instynkty (programy/algorytmy) drugi ma znacznie większą moc pozwalającą działać poza instynktami, sam pisze sobie nowe programy/algorytmy.


Ludzkimi zachowaniami można dośc łatwo sterować drogą manipulacji psychologicznych, w sytuacji gdy będziemy projektowali inteligentne maszyny od 0 nie ma takiej możliwości żeby miały choć krztynę samowoli ponad to, do czego zaprogramują je konstruktorzy.


Większość maszyn zbudowanych przez człowieka już go przerasta, zresztą po to zostały zaprojektowane, dlaczego akurat komputery są takie przerażające ?

Te maszyny działają według ściśle określonego programu stworzonego i nadzorowanego przez człowieka. Ten przerost polega głównie na oszczędności czasu potrzebnego na długotrwałe obliczenia. Żadna maszyna bez człowieka raczej nie podoła za dużo. Obecna maksymalna moc obliczeniowa komputerów wynosi:
3x5=15
Przynajmniej tak twierdzi Michio Kaku który jest ekspertem dostrzegającym zagrożenie ze strony komputerów.


Inteligentne maszyny też będą działały według programu, tylko że dzieki inteligencji będą mogły kreatywnie optymalizować własną wydajność, dostoswując swoje działania do konkretnych warunków w których będą funkcjonowały. Ale z tego nie wynika że pewnego dnia wpadną na pomysł że zamiast zapieprzać w kopalni lepiej jest pozbaijać ludzi, rozumiesz ? Owszem istnieje teoretyczne ryzyko że konsekwentnie dażąc do realizacji powierzonych zadań w ramach zadanych parametrów zaczną działać w sposób nieporządany (np robot sprzątający któremu nakazano "dokładnie wyczyścić cały dom" zostawi tylko gołe ściany), tudzież zadziałają w takiż sposób na skutek uszkodzeń mechanicznych lub "bugów" oprogramowania, ale w praktyce ryzyko szkodliwych skutków ubocznych występuje w przypadku każdej nowej technologii, dlatego przed ich wprowadzeniem do użytku przeprowadza się odpowiednie badania i testy. A skoro na razie nie wysadziliśmy naszej planety, to nie widze powodu aby przejmować się akurat inteligentnymi maszynami bardziej niż np nowym ulepszaczem smaku który "teoretycznie" może wywołać plagę zmobie.
  • 0

#26

daxx.
  • Postów: 558
  • Tematów: 116
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie ma się czego obawiać . To są najczęściej zaprogramowane lub zdalniesterowane roboty więc nawet jeśli by śię wymknęły spod kontroli to nie zaszkodziłyby tak strasznie człowiekowi . Natomiast gdyby robot na swoim komputerze miał uczący program AI któremu "coś sfajczyło się w przewodach" , mógłby już stanowić zagrożenie dla ludzi . Ale to jeszcze pare lat...


Wiem, że trochę odświeżam temat ale...

Na początku lat osiemdziesiątych podłączało się grę telewizyjną do TV i odbijało patyczkami kwadratową piłeczkę. A dziś?

Średnią szkołę ukończyłem w 1995r. nie miałem dostępu do internetu, zaczęły się pojawiać kafejki internetowe. Pierwsze połączenie internetowe wdzwaniane miałem w 1998r., pierwsze stałe łącze, nie pamiętam prędkości ale chyba 256 kbit w 2003r. a dziś?

Pierwszy telefon - Nokia 3310 kupiłem w 2001r. a dziś?

Ja mam w domu działający gramofon, wideo, odtwarzacz kasetowy (kiedyś popularnie nazywany walkman) i wiele innych.

Te parę lat szybko zleci. Jak byłem mały (rocznik 1975) rok 2000 wydawał się tak odległy. Co prawda samochody nie latają ale ... internet, sterowanie x-boxem przy pomocy gestów ciała (kinect), telefony komórkowe, dotykowe ekrany, komórka z projektorem (Samsung Galaxy Beam), GPS, telewizor sterowany głosem, klamki do drzwi z zamkami na linie papilarne, samochody same parkują, czytniki e-booków, LTE. 30 lat temu nawet o tym nie myślałem, 20 lat temu to były gadżety rodem z filmów SF a dziś?

Ciekawe co jutro nastąpi?

Użytkownik daxx edytował ten post 13.12.2012 - 02:42

  • 2



#27

Robakatorianin.
  • Postów: 1732
  • Tematów: 41
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zdolnośc do samookreślenia i samoświadomości mogą współwystępować z odpowiednim poziomem mocy obliczeniowej, a nawet go wymagać, ale to nie działa w obie strony, tj wcale nie jest tak że odpowiedni próg mocy obliczeniowej koniecznie pociąga zaistnienie tych własności.

Tego nikt nie wie. Nie doszliśmy do tego etapu żeby wyrokować że wszystko będzie cacy jak w zegarku.

Ludzkimi zachowaniami można dośc łatwo sterować drogą manipulacji psychologicznych, w sytuacji gdy będziemy projektowali inteligentne maszyny od 0 nie ma takiej możliwości żeby miały choć krztynę samowoli ponad to, do czego zaprogramują je konstruktorzy.

Nawet twórców różnych eksperymentów psychologicznych zadziwiały wyniki i zachowania uczestników.

Inteligentne maszyny też będą działały według programu, tylko że dzieki inteligencji będą mogły kreatywnie optymalizować własną wydajność, dostoswując swoje działania do konkretnych warunków w których będą funkcjonowały. Ale z tego nie wynika że pewnego dnia wpadną na pomysł że zamiast zapieprzać w kopalni lepiej jest pozbaijać ludzi, rozumiesz ?

Czy optymalny świat dla maszyn to ten z ludźmi czy bez? Po co inteligentnym maszynom ludzie?
  • 0

#28

Avenarius.
  • Postów: 894
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano


Zdolnośc do samookreślenia i samoświadomości mogą współwystępować z odpowiednim poziomem mocy obliczeniowej, a nawet go wymagać, ale to nie działa w obie strony, tj wcale nie jest tak że odpowiedni próg mocy obliczeniowej koniecznie pociąga zaistnienie tych własności.

Tego nikt nie wie. Nie doszliśmy do tego etapu żeby wyrokować że wszystko będzie cacy jak w zegarku.


Ależ wie, czyli Twoim zdaniem połączenie w sieć odpowiednio dużej liczby kalkulatorów stworzy samowolny umysł :lol ? Moc obliczeniowa to moc obliczeniowa, żeby stworzyć inteligencję niezbędna jest też odpowiednia struktura. A być może nigdy nie uda nam się rozgryźć jak osiągnąć w maszynie poziom intelektu ludzkiego.

Cytat
Ludzkimi zachowaniami można dośc łatwo sterować drogą manipulacji psychologicznych, w sytuacji gdy będziemy projektowali inteligentne maszyny od 0 nie ma takiej możliwości żeby miały choć krztynę samowoli ponad to, do czego zaprogramują je konstruktorzy.

Nawet twórców różnych eksperymentów psychologicznych zadziwiały wyniki i zachowania uczestników.


No i co z tego ? Już obszernie pisałem o tym przewidywaniu. Odnoszę wrażenie że ufortyfikowałeś sie na gruncie swojej wiary w wielkie złe inteligentne maszyny i nawet nei usiłujesz zrozumieć mojej argumentacji, o merytorycznym odniesieniu nie wspominając.

Cytat
Inteligentne maszyny też będą działały według programu, tylko że dzieki inteligencji będą mogły kreatywnie optymalizować własną wydajność, dostoswując swoje działania do konkretnych warunków w których będą funkcjonowały. Ale z tego nie wynika że pewnego dnia wpadną na pomysł że zamiast zapieprzać w kopalni lepiej jest pozbaijać ludzi, rozumiesz ?

Czy optymalny świat dla maszyn to ten z ludźmi czy bez? Po co inteligentnym maszynom ludzie?


Przeczytaj jeszcze raz co napisałem, zwłaszcza w dalszej cześć tamtej wypowiedzi.

Użytkownik Avenarius edytował ten post 15.12.2012 - 20:54

  • 0

#29

Guy Fruit.
  • Postów: 111
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Bardzo zła
Reputacja

Napisano

Nooo temat naprawde wybitny...musze powiedzieć ,ze moja maszyna (laptop) juz wczoraj mi groziła,mówiąc ,ze w nocy sie włączy i zacznie gadać do snu.A tak powaznie to o czym tu mowa? Jakby żli ludzie,ktorych na Ziemi sporo ,chcieli nas wykonczyć to by juz dawno w bunkrach siedzieli i klikali guziczki destrukcyjne ku zagładzie ludzkości a nie wymyślali roboty jak w filmie ja robot.Zajmijcie się czymś naprawde pozytecznym a nie napawaniem się strachem wszem i wobec.
  • -3

#30

Robakatorianin.
  • Postów: 1732
  • Tematów: 41
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ależ wie, czyli Twoim zdaniem połączenie w sieć odpowiednio dużej liczby kalkulatorów stworzy samowolny umysł :lol ? Moc obliczeniowa to moc obliczeniowa, żeby stworzyć inteligencję niezbędna jest też odpowiednia struktura.

Na świecie jest za mało kalkulatorów aby móc stworzyć taką strukturę. Może strukturę przypominającą umysł karalucha.
Nie doszliśmy do odpowiedniej mocy obliczeniowej aby wyrokować że ona sama niczego nie zrobi. Patrząc na świat zwierząt, od karalucha, psa, małpy do człowieka. Różny stopień rozwoju mózgu gwarantujący świadomość przy wyższej mocy. Większa moc wymusza odpowiednią strukturę.

Moc obliczeniowa odpowiednio duża jest kluczowym podejrzanym odpowiedzialnym za świadomość, odrzucam z rozważań duszę itp.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych