Skocz do zawartości


Zdjęcie

Amerykański pojazd księżycowy.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1

papaj.
  • Postów: 1
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Witam!
Na początek CZEŚĆ wszystkim!!!!

Nieraz przegladam to forum , ostatnio zainteresował mnie temat fikcyjnego lądowania na księżycu.

Zainteresował mnie księżycowy samochodzik...
Gdzieś jest napisane ze był zasilany energią elektryczną...?
Wiedząc, że na powierzchni księżyca temperatura waha się od +200 do -200 oC nasunęło mi się pytanie jakich oni używali akumulatorów, czy może jakichś generatorów...?

Co do akumulatorów to w tamtych czasach były tylko ołowiowe ( jak wiadomo one w temp. -20 stopni strasznie tracą na wydajności) NiCd czy tez NiMg chyba nie znali (ale i one mają ograniczone temperatury pracy), o "lionach" nie wspomnę bo to dzieło naszych czasów. A ogniwa suche znane jako "baterie" mają za małą wydajność energetyczna i tez w niskiej by nie chciały działać a przy wysokiej by chyba wybuchły. Bateri słonecznych tez nie widać ... czy wogole w tedy istniały?

Biorąc na porównanie do tego "lunarnego cara" najprostrzy wózek widłowy o napędzie elektrycznym i zasilany baterią akumulatorów, zestaw taki warzy sporo (ponad 500 kg) i zajmuje sporo miejsca a ten księżycowy pojazd wygląda jak rama od łóżka z kołami plus kilka walizek i dwa siedzenia. Tak więc gdzie oni schowali "zbiornik paliwa". Kabla też za sobą nie ciągnie bo jak nim robili ponad 15 mil co jest równe około 30 km to by taki kabelek sporo zajmował i ważył a i co jest dość mocno podatny na uszkodzenia.

Co Wy o tym myślicie?

Pozdrawiam !
Papaj
  • 0

#2

Aquila.

    LEGATVS PROPRAETOR

  • Postów: 3221
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Co prawda Lynx i Dager są naszymi specjalistami od spraw związanych z Księżycem - ale tak na szybko do poczytania przed ich komentarzem specjalnie dla Ciebie:

http://nssdc.gsfc.na...apollo_lrv.html

http://history.nasa....sj/lrvhand.html

Może tu coś znajdziesz zanim dostaniesz od nich bardziej wyczerpującą odpowiedź i lepsze źródła.
  • 1



#3

Lynx.
  • Postów: 2210
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Widzę, że Aquila nie zaspał na posterunku i ubiegł mnie z informacjami. Tak trzymać :-)

Łaziki LRV były wyposażone w baterie srebrno-cynkowe. Ostatnio słyszałem, że ten typ ogniw ma być wkrótce montowany w laptopach jako następca LiIon-ów. Ciekawe, czy któraś z firm wpadnie na to, żeby wykorzystać ich "księżycowe" pochodzenie w reklamie ;-)

W linkach podanych przez Aquilę znajdziesz chyba wszystko, czego szukasz. Jeśli jednak byłoby Ci mało, polecam szeroki zbiór dokumentacji LRV na stronach ALSJ.
  • 0



#4

Aquila.

    LEGATVS PROPRAETOR

  • Postów: 3221
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

http://history.nasa....S8-25145Pt2.pdf

Tutaj jest sporo - tekst i schematy związane z zasilaniem. Po angielsku niestety.
  • 1





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych