Skocz do zawartości


Zdjęcie

Mamut na Syberii


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1

Artur Gutowski.
  • Postów: 308
  • Tematów: 73
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Dołączona grafika

W rejonie Krasnojarska rybacy natknęli się na kompletnie zachowany szkielet mamuta. Niezwykłe znalezisko odsłoniła cofająca się po powodzi woda. Stan odkrytego szkieletu jest bardzo dobry: nienaruszone są kości kręgosłupa, czaszki, zęby oraz kły.


Tak kompletne prehistoryczne znaleziska zdarzają się rzadko. Zwykle naukowcy "zbierają" kości, porozrzucane na większym obszarze - wskazują Rosjanie. Na razie szczątki pozostają nienaruszone w ziemi. Lokalne muzeum, w pobliskim Nowosiełowie, nie ma ani wystarczających środków finansowych, ani sprzętu, aby wykopać szkielet.

Według prognoz naukowców, ocieplenie klimatu spowoduje, że liczba takich odkryć znacznie wzrośnie. Rozmarzanie gruntu to jedna z przyczyn, które sprawiają, że udaje się trafić na takie znalezisko.

Mamuty zamieszkiwały tereny dzisiejszej Afryki, Europy, Azji i Północnej Ameryki w okresie między ok. 1,6 mln a 10 tys. lat temu. Wymarły pod koniec plejstocenu, podczas ostatniej epoki lodowcowej.

źródło: onet.pl

edit by eru75
Nie ten dział - przenoszę

  • 0



#2

Frank Rijkard.
  • Postów: 81
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja gdiześ kiedys słyszałem że odkryli mrożonke z mamuta caluśkie cielsko tylko że zamrożone :mrgreen: mogli zrobic z niego konserwy jak mi sie uda to znajde ten artukuł i wkleje

[ Dodano: 2006-05-28, 17:32 ]
Znalazłem ,,W październiku 1999 roku ekipa badawcza Bernarda Buiguesa wydobyła spod blisko pięciometrowej warstwy wiecznego lodu na Syberii doskonale zachowane ciało mamuta. Mamuta odkryli pasterze reniferów, z plemiona Dołgajów. Znalezisko przypisuje się rodzinie Jarków, którzy to jako pierwsi zauważyli potężne ciosy mamuta wystające z lodu, wydobyli je, aby sprzedać na czarnym rynku. Przypadkowe spotkanie Genadija Jarkowa z francuskim badaczem na Syberii zaowocowało ekspedycją rozpoczętą w 1998 roku. Ciosy te miały po 3 metry długości i ważyły ok. 45 kg - są to największe dotychczas znalezione ciosy na świecie. Do dokładnego określenia rozmiarów znaleziska Dołgan wykorzystano radar zaprogramowany tak, aby określił kształt mamuta, wykrywając jednocześnie obecność kości i tkanek miękkich. Znalezione w wiecznym lodzie prehistoryczne zwierzę należy więc tylko przewieść za pomocą śmigłowca do Chatangi, po uprzednim wycięciu bloku i zbudowaniu pod nim stalowej platformy. Wkrótce ziemia ujawnia pierwszy ślad - ząb trzonowy. Podobnie jak w przypadku słojów w pniu drzewa, wiek mamuta określają narośla na jego zębie - ten miał 47 lat. Pogarszająca się pogoda sprawia, że naukowcy pozostawiają swoje znalezisko na rok, jednak zanim upuszczą teren wykopalisk zostają pobrane próbki doskonale zachowanego mamuta, które umieszczone zostają w specjalnie do tego przeznaczonych probówkach.''
Dołączona grafika


http://www.aho-onlin...race/mamut.html
  • 0

#3

Kryczmen.
  • Postów: 144
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja widziałem kły mamuta :D bardzoo fajny Widok .

Użytkownik Kryczmen edytował ten post 05.12.2007 - 21:05

  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych