Skocz do zawartości


Zdjęcie

Delfinoterapia


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

tatik.
  • Postów: 1982
  • Tematów: 291
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Temat planowałem założyć dość dawno lecz postanowiłem poczekać na opinie znajomych z całego świata którzy poddali swoje dzieci tej terapii. Na początek trochę teorii.....

Delfinoterapia to jeden z najprzyjemniejszych sposobów terapii. Reakcje tych ssaków zbliżone są do zachowań małego dziecka, dzięki czemu dzieci z ufnością przytulają się do delfinów i nawiązują z nimi bliski kontakt. Bezpośredni kontakt ze zwierzęciem daje świetne rezultaty co zostało naukowo potwierdzone przede wszystkim w przypadku leczenia dzieci autystycznych. Delfinoterapia aktywizuje pracę struktur mózgowych a tym samym całego organizmu, dzięki czemu dzieci autystyczne pracują nad poprawą werbalnej ekspresji. Delfiny leczą za pomocą ultradźwięków są bowiem wyposażone przez naturę w echo lokator, czyli odpowiednik radaru i same potrafią skupić sygnał na chorym pacjencie, dzięki czemu stymulują chore komórki do powrotu do normalnego funkcjonowania. Pływanie z delfinami daje niesamowite rezultaty również w przypadku ludzi teoretycznie „zdrowych”, którzy z przyjemnością uczestniczą w seansach relaksacyjnych wyzwalając się od napięć psychicznych, wynikających z towarzyszącego im na codzień stresu. Najwięksi entuzjaści delfinaoterapii twierdzą ponadto, że jest ona niezastąpionym lekarstwem w odbudowie własnej tożsamości i przywróceniu kontaktu z światem zewnętrznym na zasadzie pełnej z nim harmonii.


Delfinoterapia – te zwierzęta znane są ze swojej łagodności i skłonności do figli. Lecznicze oddziaływanie delfinów na człowieka wykorzystuje się już od wielu lat. Naukowcy uważają, że ultradźwięki wydawane przez te zwierzęta mają korzystny wpływ na chore organizmy. Te wodne ssaki szczególnie chętnie wykorzystuje się w leczeniu dzieci z różnego typu porażeniami, a także dzieci autystycznych. Delfiny leczą prze zabawę. Wodne igraszki sprawiają, że nie tylko ciało delfina, ale też oddziaływanie wody wpływa leczniczo na małych pacjentów. Delfiny to specjaliści w leczeniu schorzeń na tle nerwicowym. Jedynym minusem tej terapii jest jej ograniczona dostępność.


Delfinoterpia

Delfinoterapia - badania nad wykorzystywaniem delfinów do terapii dzieci cierpiących na choroby psychiczne i fizyczne, rozpoczęli w latach 70-tych amerykańscy naukowcy i neuropsychiatrzy z Uniwersytetu w Miami. Metoda ta polega na zabawach dzieci z delfinami, w czasie, których mali pacjenci wykonują określone ćwiczenia ruchowe. W czasie tych zabaw wiązki ultradźwięków emitowane przez delfiny przenikają przez ludzkie tkanki powodując drobne korzystne zmiany w zniszczonych komórkach. Delfiny ciekawi u człowieka wszystko, co odbiega od normy np. protezy czy też nowotwory i tam właśnie wysyłają swoje ultradźwięki regenerując zniszczone komórki. Podczas zabawy z delfinami zwiększa się też u człowieka wydzielanie endorfin, czyli naturalnych substancji produkowanych przez przysadkę mózgową. Endorfiny zmniejszają odczucie bólu, głodu, ułatwiając oddychanie, wpływają na termoregulację oraz wydzielanie się różnych hormonów. Efekt terapii okazał się rewelacyjny, udało się pomóc ponad 15 tys. dzieci, zwłaszcza cierpiącym na autyzm. Maluchy, które nie potrafiły wypowiedzieć ani jednego słowa teraz, rozmawiają czytają i reagują na otoczenie. Aby terapia odniosła sukces mały pacjent musi trafić do ośrodka w wieku 4-6 lat. Na świecie działają tylko trzy takie centra m.in. na Ukrainie i USA. Czas oczekiwania na przyjęcie do tych placówek wynosi ponad rok.

- Początkowo syn rozwijał się prawidłowo. Kiedy miał dwa lata rozlał mu się wyrostek robaczkowy. W ciężkim stanie trafił do szpitala na operację. Kilka dni później zaczął się szybko cofać w rozwoju. Lekarze rozpoznali autyzm. Pojechałam więc z synem do Ośrodka Delfinoterapii Ukraińskiej Akademii Nauk w Kozaczej Buchcie na Ukrainie. Tam terapeutkami są potężne walenie. Kewin był zachwycony. Chwytał Dianę za płetwy i tak z nią pływał, uwielbia ją karmić oraz chlapać wodą. Efekt terapii był rewelacyjny. Dziecko przestało się kręcić w kółko i biegać bez celu, pozbyło się lęku wysokości, zaczęło chodzić po schodach i znacznie poprawiła mu się koncentracja - mówi Iwona Kawiorska matka Kewina.

Delfinoterapia obecnie jest zalecana przez lekarzy jako doskonałe leczenie
wspomagające. W delfinariach rehabilitowane są osoby cierpiące na 80 różnych chorób zwłaszcza psychicznych, neurologicznych oraz onkologicznych. Aby terapia przyniosła rezultat pacjent musi odbyć co najmniej 10 seansów z delfinem. Najbliższy taki ośrodek znajduje się w Kozaczej Buchcie na Ukrainie. W naszym kraju delfinoterapia jest uznaną prawnie metodą rehabilitowania ludzi.


Na podstawie artykułu "Terapia u delfina"

Lista chorób leczonych w delfinariach:

- ataksja Fredricha
- autyzm
- bezwład
- białaczka
- brak ciała Modzelowatego
- choroba Parkinsona
- choroba zwyrodnieniowa mięśni
- depresja
- dysleksja
- dystrofia mięśniowa
- dystonia
- gruźlica skóry
- guz mózgu
- hipotonia
- kalectwo umysłowe i fizyczne
- kruchy chromosom X
- kurcz dziecięcy
- kurcz dziecięcy Hiddena
- leukomalacja
- małogłowie
- młodzieńcze zapalenie mózgu
- neurofibromatoza
- niedorozwój nerwu wzrokowego
- niedowład
- niedotlenie

- niedokonany podział przodomózgowia
- opóźnienie rozwoju
- obustronne porażenie
- porażenie połowiczne
- porażenie czterokończynowe
- pierścieniowate chromosomy
- padaczka
- przerost komory serca
- porażenie trzykończynowe
- psychoza maniakalna
- przerost mózgu
- stwardnienie guzowate
- statyczne uszkodzenie mózgu
- stwardnienie rozsiane
- śpiączka
- tylny rozczep kręgosłupa
- twardzina skóry
- trisomia mozajkowa
- utrudnienie czynności ruchowej
- uszkodzenie wzroku
- upośledzenie mowy
- uszkodzenie słuchu
- utrata zdolności pisania
- udar mózgu
- utrwalone przykurcze stawów
- uszkodzenie rdzenia kręgowego
- urazowe uszkodzenie mózgu

- uszkodzenie wielonarządowe
- wrodzona łamliwość kości
- wodogłowia
- wady genetyczne
- wybiórcze zaburzenia mowy
- zapalenie mózgu
- zaburzenia czynności mózgu
- zaburzenia czucia
- zakażenie bakteriami Proteus
- zakażenie wirusem Polio
- zanik mięśni
- zaburzenia neuromotoryczne
- zapalenie opon mózgowych
- zaburzenia koncentracji
- zapalenia oskrzelowo- płucne
- ziarnica złośliwa - zespół kociego krzyku
- zespół ograniczonego uszkodzenia mózgu
- zespól Angelmana
- zespół Wolffa
- zespół Downa
- zespól Draska
- zespół Huberta
- zespół Kahuki
- zespół Lennoxa-Gasteuta
- zespól Noonnan
- zespół Pierre-Robina
- zespół Retta
- zespół Touretta
- zespół Leigha

Czemu założyłem temat ? Z dwóch prostych przyczyn dających wiele do myślenia.....wszędzie tam gdzie zawodzi medycyna XXI wieku ludzie aby ratować swoje dzieci poddają je delfinoterapii. Druga sprawa dość interesująca....moja dobra znajoma poddała swoje dziecko tej metodzie leczenia w Key Largo na Florydzie, choć sama jest ciężko chora delfin nawet nie raczył na nią spojrzeć. Delfiny są zainteresowane tylko i wyłącznie leczeniem dzieci Homo sapiens.





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych