Skocz do zawartości


Zdjęcie

Otherkini


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

#1

xenomorph_cat.
  • Postów: 56
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Przeglądając to forum zdarzyło mi się natknąć na (niestety, zamknięty) temat dotyczący "innych ludzi". Znalazłszy link do opisu ich na wikipedii zachęciło mnie do przeszukania dogłębniej forum szukając czegoś więcej o tego typu osobliwościach (czy też chorobie psychicznej?). Zamieszczam poniżej fragmenty opisu z polskiej Wikipedii:

Otherkin - neologizm (pochodzący z języka angielskiego, oznaczający "inny gatunek"), będący nazwą własną i jednym z określeń osób, identyfikujących się z pewną - niejednorodną i rozproszoną terytorialnie - grupą, które uważają, że przynajmniej część ich istnienia nie jest pochodzenia ludzkiego. Osoby te definiują się jako członkowie subkultury o charakterze duchowym lub religijnym, która obejmuje osoby podające się za zwierzęta, gatunki występujące w mitach i legendach, kosmitów, postaci z innych wymiarów oraz różne inne istoty niebędące ludźmi. Nieliczne zbadane przez specjalistów z dziedziny psychologii i psychiatrii przypadki otherkinów uznawane bywały za kliniczną likantropię lub inne zaburzenia psychiczne, ale wyniki szerszych badań nie są dotąd znane. Dla większości społeczeństwa osoby definiujące się jako otherkini oraz źródła i charakter tego zjawiska są raczej mało znane i kontrowersyjne.
Osoby uważające się za otherkinów twierdzą zwykle, że w sensie fizycznym są ludźmi, ale w sensie umysłowym i duchowym są "inni" (ang. other). Niektórzy przypisują tę rozbieżność reinkarnacji lub posiadaniu duszy innego gatunku. Do otherkinów należą też stosunkowo nieliczne w tej grupie osoby, które utrzymują, że biologicznie nie są ludźmi, lecz należą do innych gatunków, z którymi się utożsamiają, lub od których pochodzą w drodze skrzyżowania z osobnikiem gatunku ludzkiego. Jeszcze inni, choć niekoniecznie powołują się na swe genetyczne powiązanie z istotami nadprzyrodzonymi, to utrzymują, że są w różny sposób fizycznie odmienieni przez swoją "nie-ludzką" stronę.

Część otherkinów porównuje swoją sytuację do sytuacji transseksualistów, tworząc kolejny neologizm - "transgatunkowość" (ang. trans-speciesism) - mający oddawać ich wewnętrzne przekonanie o znajdowaniu się w ciele obcego gatunku. Niektóre - uważane zwykle za szczególnie niewiarygodne - społeczności i typy otherkinów podlegają zjawisku "nietolerancji subkulturowej" ze strony części otherkinów, którzy innym typom otherkinów zarzucają, że nie czują się naprawdę "inni", a jedynie z różnych względów za takich się podają (dotyczy to np. osób powołujących się na związki z postaciami z gier wideo i ze świata anime). Zwykle sceptycznie odnoszą się też do osób powołujących się na swe wybitne - np. królewskie - pochodzenie, określając to jako "syndrom księżniczki elfów".

Chociaż istnieje wiele cech wspólnych między społecznościami ludzi "odgrywających role", a "autentycznymi otherkinami", to ci ostatni zwracają też uwagę na zasadniczą różnicę między "czuciem się kimś" a "podawaniem się za kogoś". Przyznają zarazem, że różnica między subiektywnym poczuciem "bycia" i świadomością "udawania" bywa płynna i trudna do zweryfikowania.

Za otherkinów uznaje się wiele osób młodych, nadwrażliwych, mających poczucie niezrozumienia przez rodzinę, odrzucenia przez rówieśników lub w różny sposób nie akceptowanych przez otoczenie. Tego typu nagłą zmianę w sposobie zachowywania się otherkini nazywają czasem "Przebudzeniem". Młodzieńcza samoidentyfikacja z tą lub inną społecznością w ramach otherkinów (tak jak z każdą inną subkulturą o po części młodzieżowym charakterze) bywa jednak zjawiskiem przejściowym, zależnym od chwilowych emocji, przypadku, osobistych zainteresowań lub mody, i jest wówczas bagatelizowana przez większość dojrzałych autentycznych otherkinów.
Otherkinów charakteryzuje nietypowy sposób myślenia, czasem halucynacje (zwane też przez nich samych wizjami), nadwrażliwość w sferze duchowej, często - wewnętrzny niepokój. Niemal identyczne objawy miewają też ludzie cierpiący na schizofrenię, pograniczne zaburzenia osobowości lub nerwicę.

U otherkinów można zaobserwować m.in.:

* napady skrajnych emocji (np. częste wybuchy śmiechu, paniki, histerii)
* szukanie odosobnienia
* pragnienie bycia kimś innym
* zaniedbywanie podstawowych czynności społecznych, a niekiedy i życiowych
* tracenie kontaktu z rzeczywistością
* popadanie w trolling(zwłaszcza przed przebudzeniem)
* poczucie inności, obcości, odrzucenia
* poczucie wyższości nad innymi ludźmi
* poczucie "jakby się było nie z tego świata"
* halucynacje
* urojenia
* nietypowe, często aspołeczne, zachowania,w tym czyny pozbawione sensu
* trudność w komunikacji, niemożność dostosowania się w szkole, pracy
* nienawiść do ludzi
* paranoje, tworzenie teorii spisku

Mimo tych cech (czasami występują wszystkie, a czasami jedynie ich część) nie wykazano dotąd dostatecznie, że jest to jakiekolwiek ze sklasyfikowanych zaburzeń umysłowych. Objawy jednak wskazują na ewidentne zaburzenia (np. ekscentryczne zaburzenie osobowości, zaburzenia urojeniowe i zaburzenia psychotyczne bliżej nieokreślone - kod ICD-10 F29). Halucynacje i urojenia bywają przez niektórych otherkinów symulowane. Powierzchownie podobne objawy mogą występować także u niektórych osób ze spektrum autyzmu. Jest to także pewna forma grzechu okultyzmu, wymagająca terapii duchowej, psychiatrycznej i psychologicznej (niekiedy intensywnej).
(Źródło: Wikipedia)

Jakie jest wasze zdanie na ten temat? Należy takich ludzi traktować poważnie, czy też podobne zachowanie przypisywać modzie lub humorom znudzonej młodzieży? Jesteście w tej sprawie sceptykami, czy-wręcz przeciwnie- jak najbardziej skłonni uwierzyć w teorię, iż można być "transgatunkowcem" podobnie jak transseksualistą?
  • 0

#2

TYRIPS.
  • Postów: 122
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Hehe jak to czytałem troszkę się uśmiałem ale nie dlatego że tekst jest śmieszny ale dlatego, że jestem indygo i otherkinikiem(czy jak to się tam odmienia) na raz xD , nie pasują mi tu pkt. 4 i ostatni no i nie trollinguje xP, a resztę odziwo się zgadza, ale chociaż te wszystkie odczucia mi towarzyszą jakoś nie wydaje mi się żebym kimś tam z kosmosu był, bo do 3 gimnazjum żyłem jak każdy inny dopiero potem jak zacząłem się zastanawiac nad tym wszystkim to stałem się kimś o takich cechach jak niżej wypisałeś, a indygo czy tam kimś tam to chyba się ma świadomośc a ja mam tylko wrażenie że nie jestem stąd xP ale zaskoczyło mnie to że moje cechy osobowościowe są dokładnie ujęte, ale to chyba jakiś chwyt marketingowy i jakoś uniwersalnie to brzmi bo określa jakiś typ człowieka, bo możemy napisac np. kosmitą może byc osoba która: lubi chodzic na imprezy, pic piwo, spotykac się ze znajomymi, kocha chodzic po supermarketach itp. i już mamy tu kolejną grupę kosmitów ^^, a czy "other" nie można po prostu określic mianem ludzi aspołecznych?
ps. pierwszy podpunkt jest ciekawy bo często idę i się po prostu śmieję jak bym najlepszy kawał usłyszał a nawet o niczym nie pomyślałem, a z drugiej strony zaraz myślę że zwariuję a to naprawdę beznadziejne uczucie;/ to tak jak bym miał zaraz krzyczec wyładowywac na czymś złośc ale granicząc z szałem xD a jestem bardzo spokojną osobą komara bym nie skrzywdził...
  • 0

#3

Kalahan.
  • Postów: 175
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Przeważnie każdy nastolatek uważa się za kogoś innego toteż nie zdziwię się jeśli połowa tego forum okaże się otherkinem czy czymś tam. A co do tych ''tró'' otherkini to to są raczej ludzie aspołeczni i szukający odskoczni.
  • 0

#4

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

No cóż, w takim razie ja od dzieciństwa byłam otherkinem (też mi nowość, jak się miało ADHD, nie umiało się dogadać z rówieśnikami i twierdziło ,że trafiło się na ten świat przez przypadek to nic dziwnego), dopiero ostatnio trochę mi przeszło ale nadal czuję ,że jestem inna niż reszta ludzi.
Ale przecież gdyby każdy był taki sam na świecie byłoby strasznie nudno ;) .
  • 0



#5

Aidil.

    Są ci co wstają z łózka, i ci co ewentualnie wstają z kolan.

  • Postów: 4469
  • Tematów: 89
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

TYRIPS - możne nie do końca jesteś indygo, a za to w dużej mierze solidnie niebieski ^^.

Nie gniewaj się ;-)
  • 0



#6

TYRIPS.
  • Postów: 122
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Może nie napisałem tego jasno ale jak byś uważniej przeczytał, to raczej stwierdził byś że sobie jaja robię :P chociaż mam te cechy to za nikogo nadzwyczajnego się nie uważam x) ^^
  • 0

#7

Aidil.

    Są ci co wstają z łózka, i ci co ewentualnie wstają z kolan.

  • Postów: 4469
  • Tematów: 89
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wyczułam Cię ^^ i dlatego uważałam że z Tobą tak można ;-),
a do niebieskiej pobożności dodałabym Ci jeszcze trochę żółtej mądrości.
  • 0



#8

koreek.
  • Postów: 43
  • Tematów: 4
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

a niebieskie z żółtym daje zielony ;)

a otherkin'em bynajmniej nie jestem :D
  • 0

#9

TYRIPS.
  • Postów: 122
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

xD nie znam Ciebie więc nie wiem co miałeś na myśli różnie to z ludźmi bywa:P
  • 0

#10

Stjepan666.
  • Postów: 6
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Właśnie przeczytałem ten tekst i wydaję mi się że wiele cech się zgadza ze mną na pewno jestem trochę otherkinem, chociaż nie trolle ;/, ale coś w tym jest. To jest jakiś dziwny stan umysłu tak mi się wydaję, ostatnio te cechy bardziej się u mnie uwydatniły przez sytuacje życiową.
  • 0

#11

judas666.
  • Postów: 1468
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Dla mnie to jest jakiś bullshit, spychanie tych nieco odbiegających od ogólnie przyjętej normy na margines. Ale w tym ludzkość jest bardzo dobra...
  • 0

#12

septicflesh.
  • Postów: 47
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

spotkałem się z innym określeniem tego zjawiska - tzw emo. dosyć popularne i modne ostatnimi czasy.
  • 0

#13

judas666.
  • Postów: 1468
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

@ up - o proszę, więcej bullshitu.
  • 0

#14

septicflesh.
  • Postów: 47
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

@ up - o proszę, więcej bullshitu.


to była ironia misiu kolorowy :)
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych