Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jahwe wygryziony


  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1

Avion.
  • Postów: 312
  • Tematów: 18
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Klik
Ja nie wiem, oni nie mają chyba co robić. Siedzą tam sobie spokojnie i się nudzą. To wymyślają (moim zdaniem) niepotrzebne rozporządzenia. :/
  • 0

#2

Qliffot.
  • Postów: 208
  • Tematów: 5
  • Płeć:Nieokreślona
  • Artykułów: 1
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Adonaj to nic nowego. Dobry katolik mówi "pan Bóg", to może mówić i "Adonaju czcigodny". Na to samo mu wyjdzie, a prościej będzie.
"Panie Boże" zawsze wydawało mi się trochę absurdalne, groteskowe, a taka forma jak dla mnie podkreśla jeszcze bardziej majestat chrześcijańskiego bóstwa. A po co to naprawdę? Czy to może nie kolejny sposób na przyciągnięcie przez Watykan wiernych, a w konsekwencji wyłudzenia większej ilości pieniędzy?

Może Ratzinger dawno indyka czy dziczyzny na obiad nie jadł i zgłodniał chłopaczyna...
  • 0

#3

DrGreenthumb.
  • Postów: 112
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Sonda
Czy Bóg powinien mieć zmienione imię?
Tak, Jahwe dotyczy Judaizmu
Nie, Bóg to Bóg i żadne imię nie jest Mu potrzebne
Nie, niech Kościół zajmie się ludźmi w potrzebie
Nie wiem
Jestem ateistą


LOL :D kocham te sondy na onecie :D
  • 0

#4

blindcrow.
  • Postów: 226
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

czy tylko im się nudzi?
Adonai próba powrotu do nazewnictwa semickiego? w jakim celu ,ukłon dla braci wyznania Mojżeszowego?
czy fundament pod budowę jednego judaochrześcijańzmu?

A może matrix 5 reaktywacja olimpu? ha ha aż śmieszne
ale Adonai to nic innego jak Adonis "Pan"
  • 0

#5

Qliffot.
  • Postów: 208
  • Tematów: 5
  • Płeć:Nieokreślona
  • Artykułów: 1
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Ponoć grecka nazwa pochodzi właśnie od tego hebr. epitetu. Tako rzecze Wikipedia, drogi Blindcrow'ie (ile my dziś uwag zamieniliśmy...)


Myślę, że zmiana nazwy wiąże się właśnie z unikaniem judeochrześcijańskiej polityki. W końcu to Żydzi nazwali swego boga Jahwe.

DrGreenthumb - w tej ankiecie chore było, że ateiści zostali potraktowani, jak gdyby nie mogli wykazywać w tej kwestii własnego zdania. Mimo swego ateizmu odpowiedziałem: "Bóg to Bóg i żadne imię nie jest Mu potrzebne", bowiem sądzę, iż skoro czegoś nie ma, to i tak nie ma sensu tego jakoś specjalnie nazywać.
  • 0

#6

apo5.
  • Postów: 773
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Czy Bozia pozwoliła im na nazywanie się w inny sposób niż do tej pory? ^^
  • 0

#7

scpt.
  • Postów: 522
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Myślę, że zmiana nazwy wiąże się właśnie z unikaniem judeochrześcijańskiej polityki.


Dokładnie. Tylko uznając Stary Testament to nadal będzie wiara w krwawego, plemiennego bożka Izraelitów. Bardziej przypomina on greckiego Zeusa niż nieskończenie mądry i potężny Absolut :)
  • 0

#8

limonka.
  • Postów: 920
  • Tematów: 29
  • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Czy to różnica czy Jahwe czy Adonai, czy Ojciec czy cokolwiek innego. Bez różnicy, jeżeli ktoś wierzy w Boga i tak będzie nazywał go tak, jak mu się podoba.
Cytując Szekspira: 'what's in a name? that which we call a rose by any other name would smell as sweet'. I tego się trzymajmy.
  • 0

#9

Nik4ND3R.
  • Postów: 100
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jahwe... czy inna nazwa... dla mnie to nie ma znaczenia jak go będziecie nazywać. Ja mam swoją własną wiare... a wam wciąż będą zmieniać rzeczy i robić wciąż pranie mózgu. Z Pismem Świętym to samo było i będzie.. to zmienimy to zmienimy... Heh...
Śmiać mi się z tego wszystkiego chce, i ciesze się że sie obudziłem z tego amoku.

Pozdrawiam was Bracia.
  • 0

#10

mjr Tsu.

    Brak już słów

  • Postów: 682
  • Tematów: 30
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Adonai to nie przypadkiem liczba mnoga ? ;x
  • 0



#11

Qliffot.
  • Postów: 208
  • Tematów: 5
  • Płeć:Nieokreślona
  • Artykułów: 1
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Tsukiyomi, niby jest to l. mn. od "adon" - pan, ale w deklinacji w gramatyce hebr. jest tak, że do tego niby "wołacza" (Panie!) dodaje się "-ai" na końcu albo jakoś tak. W każdym razie tak wywnioskowałem z pobieżnej analizy na ang. Wiki :-)
  • 0

#12

Liquid29.
  • Postów: 93
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Adonai to nie przypadkiem liczba mnoga ?



słowo Adonai oddawane zwykle przez „Pan”, występuje w liczbie mnogiej podkreślającej dostojeństwo (pluralis maiestatis); dosłownie więc tłumaczyłoby się: „Panowie Jahwe”.


Czy to różnica czy Jahwe czy Adonai, czy Ojciec czy cokolwiek innego. Bez różnicy, jeżeli ktoś wierzy w Boga i tak będzie nazywał go tak, jak mu się podoba.



Prawie każdy człowiek otacza swoje imię szacunkiem. Postępowanie takie jest słuszne, gdyż twoje imię oznacza ciebie samego. Bóg też odznacza się godnością i szanuje swoje imię. Aby sobie z tego w pełni zdać sprawę, wystarczy przypomnieć Dziesięcioro Przykazań, które Bóg dał ludowi króla Salomona. Trzecie z nich mówi: „Nie będziesz wzywał imienia Boga twego, Jahwe [Jehowy], do czczych rzeczy, gdyż Jahwe nie pozostawi bezkarnym tego, który wzywa Jego imienia do czczych rzeczy”. — Wyjścia 20:7.



W angielskim dziele Encyclopedia of the Bible [Encyklopedia biblijna] czytamy: „Jehowa — lub raczej Yahweh — to rzeczywiste, ściśle osobiste ‚imię własne’ Boga Izraela”. Protestancki New Bible Dictionary [Nowy słownik biblijny] stwierdza: „Ściśle biorąc, imię Jahwe jest jedynym imieniem Bożym. Gdzie w księdze Rodzaju słowo shem (‚imię’) dotyczy istoty Bożej, tam zawsze występuje imię Jahwe. Kiedy Abraham lub Izaak zbudował ołtarz, ‚wzywał tam imienia Jahwe’”.

Francuski Dictionaire de la Bible [Słownik biblijny], wydany przez księdza katolickiego F. Vifouroux, wyjaśnia: „Jehowa, imię własne Boga w Starym Testamencie. Żaden inny tytuł dotyczący Boga nie bywa równie często stosowany w Biblii Hebrajskiej. Występuje około 6000 razy, osobno lub z innym określeniem Boga”. A w języku polskim Podręczna encyklopedia biblijna, wydana przez Księgarnię św. Wojciecha, także zmuszona jest przyznać: „Jahwe — to imię własne Boga Izraela”. — Tom I, strona 196.

Jehowa, Jahwe, Yahweh — to po prostu różne sposoby, na jakie owo święte imię bywa tłumaczone z hebrajskiego tetragramu. Imię to używano w czasach starożytnych w mowie codziennej, aby odróżnić prawdziwego Boga od bogów fałszywych. Najbardziej rozpowszechniony przekład na język polski — tak zwana Biblia gdańska — z wyjątkiem tekstu księgi 2 Mojżeszowej 6:3 wszędzie wstawia słowo „Pan” zamiast imienia Bożego. Jednakże cały szereg przekładów Pisma świętego wiernie oddaje Boże imię tam, gdzie tylko ono występuje w języku, w którym Biblia została pierwotnie napisana, podając je w formie „Jehowa” lub „Jahwe”.



W końcu to Żydzi nazwali swego boga Jahwe.



Bóg podal im swoje imię w Ks.Wyjścia 6:1-3


2 I odezwał się Bóg do Mojżesza, i rzekł mu: „Jam jest Jahwe. 3 I ja ukazywałem się Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi jako Bóg Wszechmocny, ale co do mojego imienia, Jahwe, nie dałem się im poznać.
  • 0

#13

Qliffot.
  • Postów: 208
  • Tematów: 5
  • Płeć:Nieokreślona
  • Artykułów: 1
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Świetnie, Liquid, aż nie mogłem się powstrzymać, by nie dać Ci plusa do reputacji (tam miało być "wzruszenie postem dot. imienia boga", ale nie można już było edytować).

Początek wspaniały, bo uświadomiłeś mi, jak to jest z tą hebr. deklinacją. To jest tak podobnie jak w j. niemieckim, gdzie "Sie" oznacza zarówno "Państwo", jak i "Pana" oraz "Panią". Eureka.

Reszta - kawaii. Żywcem spisane ze "Strażnicy" albo skoroszytu na końcu "Przekładu nowego świata". Wzruszyłem się. Tyle wspomnień kłótni z tatą, któremu jeszcze przez jakiś czas po wyrzuceniu ze Świadków Jechowy ich poglądy mocno zakorzenione tkwiły pod czaszką, uniemożliwiając racjonalną dyskusję.

Jak dla mnie tłumaczenia ŚJ przyrównać można do prostego: "Bóg musi mieć imię, żeby rozróżnić Go od innych". W końcu Jahwe był z początku zwykłym plemiennym bóstwem i podziwiam to, że zawoalowanymi słowy się do tego przyznajecie.

A zdajesz sobie sprawę, dlaczego Katolicy piszą, że Jego imię nie jest ważne? To jest monoteistyczna myśl hellenistyczna, rozwinięta w greckich diasporach. Wtedy, gdy zaczęto wtajemniczać pogan. Wtedy, gdy św. Pawłowi kolana się ugięły pod jarzmem żydowskiej ignorancji Ludu Wybranego.

Pozdrawiam Cię, dziękuję za ten post i życzę równie owocnych w przyszłości, bym jeszcze kilka razy mógł wybuchnąć śmiechem tak, aż zacznie boleć mnie w klatce piersiowej.
  • 0

#14

blindcrow.
  • Postów: 226
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Scpt-poczynił słuszną uwagę , a my ją zignorowaliśmy , moi zdaniem nasz błąd , zakładając ze KK przy swoim potencjale zawsze zostanie barankiem , a co jeśli lew powraca?
  • 0

#15

Halloween.
  • Postów: 516
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Czy to różnica czy Jahwe czy Adonai, czy Ojciec czy cokolwiek innego. Bez różnicy, jeżeli ktoś wierzy w Boga i tak będzie nazywał go tak, jak mu się podoba.
Cytując Szekspira: 'what's in a name? that which we call a rose by any other name would smell as sweet'. I tego się trzymajmy.


Oczywiście, że tak, tylko ciekawe dlaczego KK akurat w tym momencie zastosował takie zmiany? Nie sądzę, aby miał jakiś konkretny powód i żeby było to komuś potrzebne.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych