Skocz do zawartości


Zdjęcie

Waszczykowski: Prezydent nie zbierze laurów


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

Mond73.
  • Postów: 125
  • Tematów: 48
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Podczas rozmów w gronie Donald Tusk - Radosław Sikorski - Sławomir Nowak padały opinie, że nie do przyjęcie jest taki projekt umowy, który przez opinię publiczną może zostać odebrany jako sukces prezydenta - powiedział Witold Waszczykowski, główny negocjator umowy w sprawie tarczy antyrakietowej i wiceszef MSZ.



W rozmowie z "Newsweekiem" Waszczykowski twierdzi, że na początku lipca wynegocjował z USA "umowę w sprawie tarczy, która gwarantuje bezpieczeństwo Polsce". "Ale co może nawet istotniejsze, przywiozłem z Waszyngtonu także inny ważny dokument - deklarację współpracy polityczno-wojskowej między Polską a Stanami Zjednoczonymi" - dodał. Miał się w niej znaleźć zapis o nawiązaniu współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa w formule instytucjonalnej. "Miała powstać dwustronna rada konsultacyjna" - uważa Waszczykowski.

"Sądzę, że informacja o zakończeniu negocjacji nie przyniosłaby politycznych korzyści rządowi Tuska. Stałoby się to za szybko po interwencjach prezydenta w sprawie tarczy i po czerwcowej wizycie prezydenckiej minister Anny Fotygi w USA. Powstałoby wrażenie, że to prezydent jest twórcą tego sukcesu, a nie rząd" - uważa Waszczykowski.

Pytany, czy prezydent sądzi, że minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski ma jakiś układ z lobbystą amerykańskiej Partii Demokratycznej Ronem Asmusem, odparł: "Myślę, iż to podejrzewał". Przyznaje też, że on sam był podobnego zdania i przytacza SMS-a od Sikorskiego, w którym minister odpowiada na pytanie o Asmusa. "Na piśmie nie ma żadnego dealu z demokratami" - miał napisać Sikorski. Waszczykowski twierdzi też, że dostał informację od Daniela Frieda, byłego ambasadora USA w Polsce, że to minister spraw zagranicznych wstrzymuje porozumienie z powodu układu z Asmusem.

Zdaniem Waszczykowskiego powszechnie wiadomo, że prezydent nie akceptuje charakteru ministra spraw zagranicznych i uważa, że Sikorski jest niedojrzały. "Potwierdzam, że prezydent nie darzy go sympatią ani zaufaniem" - powiedział Waszczykowski.

Odnosząc się do swojej dymisji Waszczykowski powiedział: "Liczyłem się z dymisją, ale też w głębi serca czekałem na opamiętanie, na refleksję, że należy powrócić do skonsolidowanego zespołu negocjacyjnego (...) Liczyłem na wykorzystanie mojego kilkuletniego doświadczenia z negocjacji z Amerykanami. Zmiana w tym momencie to poważny błąd".

Na początku lipca Tusk powiedział, że oferta, którą polski rząd otrzymał od strony amerykańskiej, nie jest satysfakcjonująca i oczekuje, iż USA wezmą pod uwagę postulaty Polski dotyczące bezpieczeństwa naszego kraju. "To stanowisko polskie pozostaje niezmienne i w tej sprawie oczekujemy na amerykańską odpowiedź, ta odpowiedź jest teraz rozważana" - powiedział szef MSZ.

Z propozycją rozmów w sprawie ulokowania elementów systemu obrony przeciwrakietowej USA wystąpiły do Polski i Czech na początku ubiegłego roku. W Polsce miałaby powstać baza 10 rakiet przechwytujących, a w Czechach radar. Polska uzależnia zgodę na lokalizację amerykańskiej bazy od pomocy Stanów Zjednoczonych przy modernizacji polskich sił zbrojnych, zwłaszcza obrony powietrznej.


Bielan: Tusk może stanąć przed TS

Zdaniem rzecznika PiS Adama Bielana, jeśli w negocjacjach w sprawie tarczy antyrakietowej premier Donald Tusk przedkłada interes swojej partii nad interes państwa, może za to odpowiadać przed Trybunałem Stanu.

PAP

EDIT admin:
Po pierwsze nie ten dział. Po drugie temat nie na to forum.


Dołączona grafika
Dołączona grafika
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych