Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kryptyda z moich okolic


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
18 odpowiedzi w tym temacie

#1

Bartos Krwawy.
  • Postów: 110
  • Tematów: 16
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Chciałbym opowiedzieć o kryptydzie z okolic Gnojnika o której słyszałem od babcii mamy i całej rodzinie.
Nie :o jest to prowokacja ani przesada >/ Jest to historia o kryptydzie zwanej Jażwcem.Jażwiec to nie żaden pomornik ani yeti :D
________________________________________________________________________________
______________

Jażwiec to psowaty który żyje w lesie koło rzek i strumienie kopie nory żyje w pojedynke.
Jażwiec to około 30cm pies o czarneym futrze o średnio puszystym ogonie.Je ślimaki myszy żaby i inne małe zwierzęta.

Moja babci 69 letnia kobieta opowiadała mi kiedyś że gdy szła do stodoły (dla ludzi niewiedzących tam gdzie jest siano i słoma) zobaczyła tego oto Jażwca który wydał odgłos podobny do płaczy dziecka.Babcia nie raz go widziała więc nie przestraszyła się.

Moja mama gdy była mała szła do szkoły i przechodziła koło nory usłyszała jego nawoływanie i uciekła.

Gdy powiedziałem że jażwiec nie jest gatunkiem udokumentowanym w spisie zwierząt zdziwiła się.

Gody:Gody skąd mi wiadomo odbywają się w lipcu i sierpniu płaczą i walczą ze sobą na polach zborzowych.


________________________________________________________________________________
________________
Z pomocą mamy i babci.
  • 0

#2

judas666.
  • Postów: 1468
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Jeżowce są jak najbardziej udokumentowane, ale mało lądowe :P Jak to coś tam jest to zrób zdjęcia, się oceni.
  • 0

#3

Technik analityk.
  • Postów: 24
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jażwiec, nie jeżowiec.
Co do tematu to Twoja babcia widziała go dawno. Są jakieś nowsze obserwacje?
  • 0

#4

Arkadiusz.

    Pilot in command

  • Postów: 757
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Jaźwiec = borsuk - http://pl.wikipedia.org/wiki/Borsuk

Żadna kryptyda...
  • 0



#5

Bartos Krwawy.
  • Postów: 110
  • Tematów: 16
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ludzie to nie to przecież oni wiedzą jak borsuk wygląda mówię że to jest psowaty a nie łasicowaty.

A i one kopią na podmokłych terenach nie na suchych więc klops albo jakiś podgatunek z tych jażwców chyba tak
  • 0

#6

lukasz9.
  • Postów: 305
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

O kolega pochodzi z Gnojnika ;) mam kilku znajomych z tamtych okolic muszę ich zapytac czy o czyms takim nie słyszeli. Co do takiego dużego zwierzęcia wydaje mi sie mało prawdopodobne ze nikt go nie udokumentował
  • 0

#7

Bartos Krwawy.
  • Postów: 110
  • Tematów: 16
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Chyba to jakaś odmiana borsuka Arkadiusz ma racje chmmm może to jest borsuk o innym futrze i zamiłowaniach domowych dzięki za odpowiedzi.
  • 0

#8

NanBeiDaXia.
  • Postów: 30
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Chyba to jakaś odmiana borsuka Arkadiusz ma racje chmmm może to jest borsuk o innym futrze i zamiłowaniach domowych dzięki za odpowiedzi.


Najprawdopodobniej JENOT którego ktoś nie wiedział jak nazwać i nazwał tak jak nazwał, przez analogię do drugiej nazwy borsuka czyli jaźwca.
  • 0

#9

Jarko.
  • Postów: 13
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

NanBeiDaXia ma racje to raczej Jenot nie wiem gdzie jest Gnojnik ale te psowate występują we Wschodniej Polsce, lubi przebywać w pobliżu wody. Więc wiele rzeczy się zgadza to powinien być Jenot.
  • 0

#10

Marrakech.
  • Postów: 91
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jeżeli babcia jeszcze żyje to pokaż jej zdjęcie borsuka/jenota jeżeli widziała go nie raz to pozna, jeżeli zaprzeczy to będziemy myśleć dalej nad zwierzęciem :)
  • 0

#11

rgppanc.
  • Postów: 498
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Zawsze może to być jeszcze rosomak, który nieopatrznie przywędrował zza wschodniej granicy lub szop pracz, bo te u nas też już się pojawiają.
  • 0



#12

b0mber0.
  • Postów: 242
  • Tematów: 7
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

może trzeba iść tropem "nawoływania" tzn czy np. borsuki takie dźwięki wydają?

dwa lata temu gdy mieszkałem jeszcze pod Wrocławiem w domu blisko lasu i rzeki, leżąc przy otwartym oknie wieczorem ok. 22-23 usłyszałem głośny "ryk" przypominający płacz dziecka.. nie taki normalny tylko jak pojedynczy krzyk, ryknięcie.
dobiegł od strony rzeki i po nim wszystkie psy w okolicy zaczęły ujadać - łącznie z moim który pobiegł do drzwi. Wyszedłem na podwórko wypuszczając psa, stanął przy ogrodzeniu nasłuchują od strony właśnie rzeki, po chwili ciszy zawołałem psa do domu i wtedy dobiegł kolejny "ryk" zdecydowanie podobny ale żywszy, szybszy w wygłosie i tym razem bardziej skojarzył mi się z rykiem szlachtowanej świni..

na drugi wieczór również to słyszałem, ale już nie wychodziłem na dwór :| w tamtym domu w ogóle jakieś dziwne rzeczy się działy..

po jakimś tygodniu.. brat (napomnę że nie jesteśmy gówniarzami) pyta się mnie czy słyszałem jakieś dziwne dźwięki wieczorami.. jak się okazało on to też słyszał i jego narzeczona będąca z nim w pokoju na piętrze też!

borsuki.. podobno tam były, tak jak i łosia ktoś tam kiedyś widział czy to było to? niech ktoś się wypowie jak one się nawołują.. łoś to chyba "buczy".. aha i to było latem
  • 0

#13

Marrakech.
  • Postów: 91
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Podobne płaczu dziecka dźwięki to mi koty pod blokiem walą jak się parzą, więc to ryczenie jak dla mnie słaby argument :)

PS albo to bracki z narzeczoną ehem "huczeli" :D
  • 0

#14

tatik.
  • Postów: 1982
  • Tematów: 291
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Jakiś absurd z tymi kryptydami....moją ukochaną teściową przegnało greenpeace znad Bałtyku chcąc ją wrzucić spowrotem do morza a ta biedna kobiecina znalazła sobie jakiś spokojny zakątek i od razu nazwano ją kryptydą. No ludzie ...troszkę szacunku dla starszej damy.

Dołączona grafika
  • 0



#15

Bartos Krwawy.
  • Postów: 110
  • Tematów: 16
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Coś ci się nie podoba już wszystko wiem jest to tylko nazwa ludowa
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych