Skocz do zawartości


Zdjęcie

Hubble zajrzy jeszcze dalej w kosmos


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
32 odpowiedzi w tym temacie

#1

NomaD.
  • Postów: 26
  • Tematów: 5
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jeszcze w tym roku największy teleskop świata będzie w stanie jeszcze głębiej zajrzeć w kosmos i spoglądać w przeszłość dalej niż kiedykolwiek wcześniej. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, odkryje on wydarzenia bliskie Wielkiemu Wybuchowi, zbada "kosmiczną sieć" galaktyk i gazu międzygalaktycznego, które tworzą wielkoskalową strukturę Wszechświata, i ujawni wiele informacji na temat tego, jak i kiedy powstawały odległe gwiazdy i planety.

Naukowcy z NASA, inżynierowie i astronauci finalizują plany dotyczące misji promu kosmicznego jeszcze tej jesieni do Teleskopu Kosmicznego Hubble’a. Misja ma naprawić i zmodernizować orbitujące obserwatorium, które zrewolucjonizowało astronomię. Odkładana od dawna misja serwisowa będzie ostatnią wyprawą do Hubble’a, zapowiada NASA. Sprawi jednak, że teleskop, przez pięć czy sześć pozostałych mu do emerytury lat, będzie działał na najwyższych obrotach. (...)


Dołączona grafika

Trudno przecenić znaczenie Hubble’a i jego wkład w poznanie ewolucji Wszechświata, badania obecności tajemniczej ciemnej materii i ciemnej energii oraz istnienia setek (a prawdopodobnie większej liczby) planet, okrążających odległe gwiazdy.

Podczas konferencji w centrum lotów kosmicznych Goddard Space Flight Center naukowcy oznajmili, że poczynione przez teleskop obserwacje dawały przez całe lata przeciętnie 12 opublikowanych odkryć tygodniowo, i że w oparciu o te dane napisało artykuły niemal 4400 naukowców.

- To z pewnością najbardziej wydajny teleskop w historii – podkreślał Charles Mattias "Matt" Mountain, dyrektor Space Telescope Science Institute w kampusie Johns Hopkins University w Baltimore.

Ma też najbardziej niezwykłą historię. Zbliżająca się misja, zaplanowana na początek października, będzie piątą do Hubble’a, który krąży na wysokości niemal 560 kilometrów nad Ziemią. Wystrzelony z wielką pompą w 1990 roku, po długich opóźnieniach, wart ponad 3 miliardy dolarów instrument (sfinansowany przez NASA przy udziale Europejskiej Agencji Kosmicznej) początkowo nie działał z powodu kłopotliwego błędu dotyczącego wyprofilowania jego 2,4-metrowego zwierciadła.

Autorzy i managerowie Hubble'a z pośmiewiska stali się jednak bohaterami, gdy w 1993 powiodła się pierwsza w historii misja naprawcza na orbicie i zainstalowano urządzenia optyczne, pozwalające skorygować błąd. Dzięki temu teleskop zaczął słać na Ziemię spektakularne, a często budzące respekt zdjęcia. Kolejne misje promów kosmicznych systematycznie modernizowały obserwatorium i powiększały jego możliwości, a Hubble stopniowo zmierzał ku swemu statusowi ikony.

We znaki dały się mu jednak upływ czasu i nieprzyjazne środowisko kosmiczne. NASA zaczęła więc planować jedną, ostateczną modernizację, aż do momentu katastrofy promu kosmicznego Columbia w 2003 roku. Po tym wydarzeniu skupienie się na zwiększeniu bezpieczeństwa lotów doprowadziło NASA do odwołania misji, czemu towarzyszył protest opinii publicznej.

Urzędnicy zaproponowali wówczas wysłanie do naprawy teleskopu misji z robotem, jednak kilka lat badań doprowadziło do wniosku, że może on nie podołać temu zadaniu. Ostatecznie, w 2006 roku, świeżo upieczony administrator NASA Michael Griffin cofnął wcześniejszą decyzję i zapalił dla ostatniej misji naprawczej zielone światło.

Ostatni lot serwisowy zaniesie do teleskopu dwa nowe instrumenty: Cosmic Origins Spectrograph (wrażliwy na ultrafiolet spektrograf) oraz Wide Field Camera 3 (która pozwoli teleskopowi ”widzieć” w spektrum długości fal światła od ultrafioletu, przez światło widzialne po podczerwień). W trakcie pięciu wyczerpujących spacerów kosmicznych astronauci mają też naprawić kamery i sprzęt, który szwankuje bądź całkiem się popsuł, w tym Advanced Camera for Surveys, której zawdzięczamy wiele z najbardziej dramatycznych zdjęć Hubble'a.

Obecnie dwa nowe instrumenty — ważące w sumie 11 ton — znajdują się w specjalnym pomieszczeniu na terenie campusu Goddarda w miejscowości Greenbelt (w stanie Maryland), gdzie inżynierowie i technicy prowadzą ostatnie testy i przygotowania do załadunku na zwykły statek. Sprzęt popłynie do Kennedy Space Center, gdzie zostanie załadowany na prom kosmiczny Atlantis.

W ubiegły poniedziałek czterech astronautów, którzy dokonają napraw — m.in. John Grunsfeld, który już dwa razy reperował Hubble’a, i Michael Massimino, który wróci na niego po raz drugi — dołączyło do personelu z centrum Goddarda. Wypróbowują tam narzędzia, których użyją podczas pracy w kosmosie. Nowe instrumenty poddano intensywnym wibracjom, skrajnym temperaturom oraz miażdżąco głośnym hałasom, by upewnić się, że są w stanie przetrwać fazę startu oraz trudne, kosmiczne warunki. Wobec planów wycofania promów kosmicznych do 2010 roku oraz i tak już mocno napiętych harmonogramów lotów do międzynarodowej stacji kosmicznej, kosztująca 900 milionów dolarów misja będzie niemal na pewno ostatnią wyprawą do Hubble’a.

Zakładając, że misja ruszy zgodnie z planem, pierwsze nowe dane i zdjęcia z Hubble’a mają się pojawić na początku przyszłego roku. Związany z projektem teleskopu Edward Weiler z centrali NASA powiedział, że doświadczenie nauczyło go pokory w stosunku do prób prognozowania, co Hubble czy jakiekolwiek inne nowe teleskopy mogą wypatrzeć. Najważniejsze odkrycia, jak zauważył, obalają często wcześniejsze założenia i sposoby pojmowania.

Będąc związanym z Hubblem od momentu zrodzenia się koncepcji jego budowy w końcu lat 70. po chwilę jego wyniesienia na orbitę w 1990 roku, i od czasów, gdy uznawano go za wielomilionowe kuriozum i narodowy dowcip, po jego późniejszą naprawę i triumf, Weiler określa Hubble’a jako ”nigdy niepoddającego się emeryta".

- Ten teleskop obdarzył nas spektakularnymi faktami naukowymi i zdjęciami, które można znaleźć na ścianach galerii sztuki. Uważam jednak, że Amerykanie darzą go tak silnymi uczuciami głównie z powodu jego historii - powiedział. - Nasz zespół i sam instrument pokonał gigantyczne przeszkody, lecz później dostarczył czegoś, co – jak sądzę – oddaje to, co w Ameryce najlepsze. Za sto lat ludzie będą pamiętali Hubble’a i wciąż pisali o tym, czego dokonał.


Źródło: www.onet.pl


Moze szkoda go remontowac?
Mysle ze mozna by te pieniadze przeznaczyc na nastepce (James Webb Space Telescope (JWST)) zeby szybciej byl wystrzelony w kosmos.
  • 0

#2

darokrol.
  • Postów: 729
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

ale ten teleskop Webb'a ma być wystrzelony dopiero za 5 lat, bez sensu wg. mnie i chyba tych z NASA jest marnowanie 5 lat na pracę ze słabszym sprzętem skoro można mieć lepszy, zresztą pieniądze nie są najważniejszym problemem, o ile w ogóle są jakimś problemem, pewnie na teleskop który pokaże nam początki wszechświata nie będą żałować kasy :)
  • 0

#3

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

NA badania naukowe zawsze żałują. ;p Spójżmy na ilość gotówki wpompowanej w wojne w Iraku, i tej która leci małym strumyczkiem na budowe sond i nowego teleskopu.
  • 0



#4

darokrol.
  • Postów: 729
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

po pierwsze na wojnie nie można oszczędzać bo to się kończy tak jak nasze hummery w afganistanie które chronią naszych żolnierzy przed minami tak jak wóz drabiniasty :P
po drugie taki teleskop to prawie groszowe sprawy, czas potrzebny na jego zbudowanie nie wydłuża się ze względu na brak pieniędzy, tylko dlatego żeby nie trzeba było remontować go co 2 miesiące, ja wiem że w naszych Polskich głowach wizja budowania czegokolwiek to ekspresowe tempo i fatalna jakość, tak to my sobie możemy budować drogi i łatać je z każdą wiosną, ale jeśli każda naprawa teleskopu kosztowałaby jak ta 900mln dolarów, czyli ok 1/4 kosztu budowy teleskopu to nie sposób nie wpaść na pomysł zbudowania w miarę niezawodnej maszyny :)
  • 0

#5

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Misje NASA niemal zawsze od czasów misjii Apollo są obcinane w stosunku do początkowych założeń. Teleskop Hubble'a od początku był ograniczany finansowo.

Redukcja środków pieniężnych doprowadziła do zmniejszenia skali projektu, planowane 3 metrowe lustro zredukowano do 2.4 metra, zarówno ze względu na cięcia budżetowe jak i dla efektywniejszej konfiguracji oprzyrządowania teleskopu. Planowane wystrzelenie prototypu z 1,5 metrowym lustrem do przetestowania systemów użytych w głównym projekcie zostało zaniechane, kwestie pieniężne zadecydowały również o współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną. Zgodziła się ona na sfinansowanie i dostarczenie oprzyrządowania pierwszej generacji wraz z zasilającymi je panelami słonecznymi, oraz powołania kadry obsługującej projekt na terenie USA, w zamian za gwarancję, że europejscy astronomowie będą mieli udostępnione przynajmniej 15% czasu obserwacji. Kongres ostatecznie przeznaczył 36 mln dolarów na rok 1978, a projektowanie LST rozpoczęło się na poważnie, z datą wystrzelenia określoną na rok 1983. Na początku lat 80., teleskop został nazwany nazwiskiem Edwina Hubble'a, który dokonał jednego z największych odkryć XX wieku, stwierdzając, że wszechświat się rozszerza.


Choćby to z wiki.
  • 0



#6

rapel.
  • Postów: 43
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Moze szkoda go remontowac?
Mysle ze mozna by te pieniadze przeznaczyc na nastepce (James Webb Space Telescope (JWST)) zeby szybciej byl wystrzelony w kosmos.


ee tam skoro można coś w nim jeszcze poprawic i może jeszcze coś "zdziałać" zanim nadejdzie jego koniec to po co z niego rezygnować, a JWST i tak w końcu w kosmos poleci predzej czy później.
  • 0

#7

Dedek.
  • Postów: 170
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Moim zdaniem dobrze, ze go remontuja. Zanim jego nastepca bedzie sprawny to mysle, ze troche czasu uplynie, a ludzkosc nie moze sobie pozwolic na taki zastoj.
  • 0

#8

Altair.
  • Postów: 39
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wobec planów wycofania promów kosmicznych do 2010 roku


Hm to w takim razie czym będą latali i czemu chcą je wycofać ?
  • 0

#9

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Bo mają już prawie 30 lat, i pracują nad promami nowej generacji. ( oczywiście chodzi tu o konstrukcje, promy powstawały w różnych okresach. )
  • 0



#10

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Najstarszy z będących w służbie wahadłowców -"Discovery" ma 24 lata, "Atlantis" - 23 lata i "Endeavour" - 16 lat. Do końca 2010r zaplanowano dla nich 10 lotów do stacji kosmicznej ISS. Potem maja być wycofane.
Samoloty kosmiczne zwane popularnie "promami" to wyjątkowe statki kosmiczne, zarówno co do możliwości ładunkowych, masy i rozmiarów. W porównaniu do statków kosmicznych poprzednich generacji są to olbrzymy.

Niestety, ich era się kończy i za kilka lat przyjdzie Amerykanom powrócić do statków jednorazowego użytku o nazwie "ORION". To nie będą już "promy"kursujące na orbitę i z powrotem, tylko statki jednorazowe.
Będzie to powiększona i nowoczesna konfiguracja oparta o wzór dawnych statków Apollo, zdolna zabrać na pokład 4-6 astronautów.
  • 0



#11

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jeżeli kogoś zainteresuje to wrzucam linka do niezwykle ciekawych zdjęć wykonanych dzięki teleskopowi Hubble'a w dosyć dobrej rozdzielczości
http://heritage.stsc...ry/gallery.html
  • 0



#12

Pomaranczka.
  • Postów: 370
  • Tematów: 4
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

UH ! Piękne foty. Ile ja bym dała żeby zobaczyć niektóre na żywo np. głęboki kosmos z widocznymi galaktykami - tak duzo galaktyk, w których takl dużo gwiazd wokół których mogą krążyć planety i jak ma nie istnieć inne życie od naszego, to wbrew logice :) - zamyśliłam się. Cudo.
  • 0



#13

IceMan.
  • Postów: 31
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Czy ktoś wie co sie stanie z Hubblem jak już nowy teleskop będzie działał?? zostanie spuszczony na ziemie tak jak stacja kosmiczna MIR??
  • 0

#14

DantE.
  • Postów: 30
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Czy ktoś wie co sie stanie z Hubblem jak już nowy teleskop będzie działał?? zostanie spuszczony na ziemie tak jak stacja kosmiczna MIR??


rozbiorą i oddadzą na złom ;)
  • 0

#15

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jak dotąd, ten wielokrotnie udoskonalany orbitalny teleskop działa znakomicie i właśnie jutro minie okrągłe 20 lat od dnia, gdy został umieszczony na orbicie, w trakcie misji STS-31 wahadłowca DISCOVERY. Sprawność HST została znacząco podwyższona, dzięki wielu misjom serwisowym, szczególnie po skorygowaniu wady jego systemu optycznego. Ostatecznego odmłodzenia aparatury HST dokonano w ubiegłym roku z pokładu wahadłowca ATLANTIS, podczas ostatniej misji serwisowej.

http://www.nasa.gov/...le20th-img.html

Przy okazji warto przypomnieć, że macierzysty wahadłowiec DISCOVERY kilka dni temu powrócił z przedostatniej misji STS-131, zaś wahadłowiec ATLANTIS jest przygotowywany do startu w ramach swej ostatniej misji STS-132, zaplanowanej na połowę Maja.
Wraz z zakończeniem ery wahadłowców jesienią tego roku, kończy się ważny etap w historii astronautyki. Co przyniesie przyszłość, trudno dziś wyrokować.
  • 1




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych