Skocz do zawartości


Zdjęcie

II marsz autonomi


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
42 odpowiedzi w tym temacie

#31

Ciszu.
  • Postów: 211
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Ja jestem ze Śląska, a dokładnie z Katowic. Pomysł z autonomiom jest głupi. Mamy XXI wiek i podziały się znosi, a nie wnosi. Wszyscy i tak jesteśmy w Europie.


A jak to niby jest w tym "głupim" USA ?
Przecież to kraj w którym każdy stan ma własne prawo, zasady i władzę. Każdy stan ma własną autonomię.
  • 0

#32

darokrol.
  • Postów: 729
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

no i co w tym dobrego ?
  • 0

#33

snemies.
  • Postów: 645
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Ale dolny i opolski ślask przez zdecydowana większość historii do Polski nie należały a ludzie tam mieszkający to napływowi przez ostatnie dziesięciolecia. Górny sląsk zaiste należal do Małopolski kiedy był w granicach RP, dopiero odzyskanie niepodległość to zmieniło bo w czasie rozbiorów ukształowal się inny podzial administracyjny.
Tak jak już tu zostało napisane pomysł jest bez sensu nie dlatego że jest głupi ale dlatego że jest niemozliwy do realizacji w obecnych warunkach, natomiast być może będzie mogł być realizowany po wejściu w życie traktatu lizbońskiego co zniesie niepodległość polski i zgodnie z dążeniami w UE spowoduje emancypację regionów kosztem państw narodowych i dlatego jestem przeciw. Gdyby nie UE to byłbym za bo państwa federalne są lepsze bo jest większa konkurencja a ta zawsze jest lepsza od jednorodności, dlatego też USA ze swoim podziałem administracyjnym sa dobrym rozwiązaniem, ktore jednak wynika bezpośrednio z historii powstania USA a system ten został ograniczony poźniej przez wojnę secesyjną zabierając mozliwość dobrowolnego wystapienia stanu z unii
  • 0

#34

mojo.
  • Postów: 355
  • Tematów: 22
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Oberslchleisen! Slaska Kalifornia, Stan Silesia. Kocham Slask, bo tu sie urodzilem. Przyznam, ze mamy tu syf jakiego malo. Ale przyzwyczailem sie. 2 razy w roku jestem w USA, w Nowym Jorku. Siedze tam zwykle cale 2 miesiace, luty marzec oraz lipiec sierpien i tesknie za syfem Slaska. Po 2 tygodniach chce juz wracac.

http://pl.youtube.co...feature=related
  • 0

#35 Gość_Aton

Gość_Aton.
  • Tematów: 0

Napisano

Platforma Obywatelska, a Ruch Autonomii Śląska



Poniżej zamieszczam wypowiedzi dwóch polityków: dra Jerzego Gorzelika, przewodniczącego Ruchu Autonomii Śląska i posła PO Kazimierza Kutza na temat Śląska i Polski.



Wszystkie cytaty pochodzą z dziennika „Rzeczpospolita” z 24 maja 2008 r.



Wypowiedzi dra Jerzego Gorzelika (ur. 1971) od 2003 r. przewodniczącego Ruchu Autonomii Śląska. W wyborach samorządowych 2006 r. lista Ruch Autonomii Śląska był zblokowany z listą Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego.



„Dać Polsce Śląsk to tak, jak dać małpie zegarek. No i po 80 latach widać, że małpa zegarek zepsuła”.



„Trzeba czasem powiedzieć coś wprost, by skłonić ludzi do refleksji. Kiedy porównałem Polskę do małpy, która zepsuła zegarek, podniosły się oburzone głosy. Ale potem zaczęli o tym dyskutować na Śląsku poważni publicyści i, chociaż może nie podoba się im to sformułowanie, przyznają mi rację. Powiedzmy prawdę w oczy: Polska, zacofany kraj rolniczy, dostała Śląsk, jeden z najbardziej rozwiniętych regionów w Europie Środkowej. I Polacy ten region zdewastowali. Choć oczywiście nie twierdzę, że Polacy na zawsze są skazani na Polnische Wirtschaft, że ich gospodarka nie może się poprawić”.



„Nie rozumiem, dlaczego dzieci śląskie mają czytać Sienkiewicza czy uczyć się o romantyzmie i polskich uniesieniach. Ta kultura jest nam kompletnie obca”. A czy uczniowie na Śląsku powinni poznać dzieła Schillera? – „No tak, bo Schiller to poeta europejski”.






Wypowiedzi posła Kazimierza Kutza (ur. 1929), pierwotne nazwisko Kuc. Senator trzech kadencji, po raz pierwszy w 1997 r. z ramienia Unii Wolności. Obecnie od 2007 r. poseł Platformy Obywatelskiej. Lider listy wyborczej PO w Okręgu Katowickim. Do startu w wyborach z ramienia PO zgodnie z jego własną relacją (wywiad dla magazynu „Playboy” z grudnia 2007 r.) namówił go prof. Leszek Balcerowicz i obecny premier Donald Tusk obiecując zgodę na przyznanie autonomii dla Śląska



„Można powiedzieć, że powstania śląskie były błędem, Korfanty zachłysnął się polskością i do tej polskości namówił Ślązaków. Z ich strony był to bunt społeczny przeciw Niemcom, którzy traktowali Śląsk jak kolonię. Ślązacy mogli być tylko gnębionym proletariatem. Poszli więc walczyć za Polskę, która była dla nich państwem wymarzonym, choć nieznanym, bo przecież od ponad pięciu wieków nie było jej na tych terenach. I na tej Polsce się zawiedli”.



„Równie dobrze Ślązacy mogli wtedy walczyć o własne państwo. Mogło się im to udać. Bo za co Ślązacy mają kochać Polskę? Polacy, tak jak Niemcy, traktowali Śląsk jak kolonię, Ślązacy byli tu obywatelami drugiej kategorii. Polska nigdy nie rozumiała terenu pogranicza, jakim jest Śląsk. Usiłowała spolonizować Ślązaków. A Ślązacy to odrębna rasa”.



„Ludzie się wtedy bali, ten lęk już znika. Coraz więcej jest takich, którzy powiedzą, że są tylko Ślązakami, żadnymi Ślązakami – Polakami. I ta fala dopiero się wznosi”.

O samych Ślązakach: „To łagodne niedołęgi, są dupowaci, nie mają pędu do kariery, nie potrafią walczyć o swoje. – Gorzelik jest inny, ostry, wyrazisty i za to go cenię. Potrafi zrealizować cele, do takich należy przyszłość”.



„Moim zdaniem Kaczyńscy to ostatnia runda polskiego nacjonalizmu. Kiedy minie dziesięć lat i wreszcie zejdą ze sceny, Polska stanie się na Śląsku abstrakcją. Liczyć się będzie Heimat, matka, dom, kawałek ziemi, sąsiad”.




Z blogu jakiegoś polityka: http://wiadomosci.on...06324,blog.html



Radykałowie śląscy drą mordy byleby ubliżyć Polakom.
  • 0

#36

mojo.
  • Postów: 355
  • Tematów: 22
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

O samych Ślązakach: „To łagodne niedołęgi, są dupowaci, nie mają pędu do kariery, nie potrafią walczyć o swoje.


I tutaj się nie zgodzę z Panem Kazimierzem Kutzem. Ślązacy są właśnie grupą społeczeństwa która zawsze walczy do końca. I nie są dupowaci. Są twardzi! Wyobrażacie sobie zamianę miejsc?. Warszawiacy, czyli u nas "gorole" zjeżdzają do kopalni? Mają "fedrować" węgiel? Przecież oni nawet nie wiedzą jak się kilof trzyma. Dlaczego? Bo nie są przyzwyczajenie do ciężkiej pracy. Ślązacy mają to we krwi. Od dziecka trzeba było zbierać na chleb. Jeżdzić starym rowerem po hałdach górniczych. Zbierać węgiel żeby było czym w piecu napalić. Tak zaczynała kiedyś większość chłopców po 10 lat. Teraz jest już lepiej ale nadal i tak jesteśmy o krok do tyło za Warszawą, jak nie dalej. Ale pomocy od Was nie dostaliśmy Lekko Wam się paluszki ubrudzą i już łzy w oczach. Warszawa zawsze miała Śląsk tam z tyłu. Choć gdyby nie my, to wasza gospodarka stała by na dużo gorszym poziomie niż obecnie. Zawsze gdy Śląśk Was o coś prosił to odwracaliście się do nich plecami. Dlatego narodził się pomysł autonomii. Szkoda że nie 30-40 lat temu. Wtedy poparcie byłoby znacznie większe. Podsumowując traktujecie nas jak zwięrzęta. A my też jesteśmy ludzmi.
  • 0

#37

limonka.
  • Postów: 920
  • Tematów: 29
  • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Mojo, ale co też Ty opowiadasz. Podajesz przykład pracy w kopalni - fakt, Ślązak może wydawać się synonimem górnika [choć jak z tymi kopalniami teraz jest, to wiadomo], obrażając jednocześnie ludzi z innych regionów Polski. Nie wiem czy dobrze zrozumiałam Twoją wypowiedź, ale wynika z niej że górnicy to jedyne twarde chłopy w Polsce, nikt nie może się z nimi równać i w ogóle och jak cudnie. Przepraszam, ale czy to nasza wina, że są górnikami? Czy to nasza wina, że na Śląsku swego czasu nie można było robić niczego innego jak tylko pracować w kopalni, na hucie czy jakimś tam podobnym miejscu pracy? Czy Wy, Ślązacy, macie zamiar użalać się nad sobą i nad tym, że reszta Polski miała Was z tyłu?
  • 0

#38 Gość_Aton

Gość_Aton.
  • Tematów: 0

Napisano

Lekko Wam się paluszki ubrudzą i już łzy w oczach.



Jasne mieszkańcy Śląska to rzeczywiście nadpodziw człeki i wybijają się ponad wszystkie regiony Polski.

Warszawa zawsze miała Śląsk tam z tyłu.


Szczególnie jak Gierek kredyty zagraniczne władowal w Śląsk.

Choć gdyby nie my, to wasza gospodarka stała by na dużo gorszym poziomie niż obecnie. Zawsze gdy Śląśk Was o coś prosił to odwracaliście się do nich plecami. Dlatego narodził się pomysł autonomii. Szkoda że nie 30-40 lat temu. Wtedy poparcie byłoby znacznie większe. Podsumowując traktujecie nas jak zwięrzęta. A my też jesteśmy ludzmi.


Nie ma nas i was. To znaczy jesteśmy tylko my Polacy, a coś takiego jak Ślązacy istnieje tylko w wymiarze zbliżonym do "Kielczanina".
  • 0

#39

maribot.
  • Postów: 223
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Są twardzi! Wyobrażacie sobie zamianę miejsc?. Warszawiacy, czyli u nas "gorole" zjeżdzają do kopalni?

Haha a ślązacy zostają przedsiębiorcami, biznesmenami, twórcami kultury :D ?

Zawsze gdy Śląśk Was o coś prosił to odwracaliście się do nich plecami.

A, jak wcześniej ktoś napisał, pożyczki z zagranicy Gierek gdzie wpakował? W wasz brudny stalinogród między innymi
Czy to nie górnicy pasożyty wywalczyli sobie wcześniejsze emerytury?

Prawda jest taka, że dzisiejsi górnicy ciągnący jak najwięcej dla siebie nie patrząc na państwo nie mają nic wspólnego z górnikami sprzed 70 lat, którzy na państwo pieniądze dawali, kiedy było w potrzebie.

A autonomii żadnej nie będzie
  • 0

#40

snemies.
  • Postów: 645
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

"gorole" zjeżdzają do kopalni? Mają "fedrować" węgiel? Przecież oni nawet nie wiedzą jak się kilof trzyma. Dlaczego? Bo nie są przyzwyczajenie do ciężkiej pracy. Ślązacy mają to we krwi. Od dziecka trzeba było zbierać na chleb.



takiej demagogi dawno nie czytałem. tak jakby po pierwsze kopalnie czy huty były tylko na śląsku, tak jakby taka praca była najcięższa jaka istnieje i tak jakby w innych częściach POLSKI ludzie ciężko nie pracowali.

A tak na marginesie, bardziej należny cenić kogoś kto potrafi stworzyć od podstaw własną firmę, jest przedsiębiorczy i zaradny,ł a nie tylko potrafi kopać węgiel i jeździć z kilofem do Warszawy, tak jak np ostatnio przy okazji protestu stoczniowców (sic). to taki śląski sport narodowy czy kilof to urządzenie wielofunkcyjne?
  • 0

#41

RobALL.
  • Postów: 38
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Powiem tak mieszkam na Śląsku od urodzenia. Moja rodzina od kilku pokoleń "robi na grubie". Wkurza mnie cała ta kłótnia pomiędzy "gorolami" a "hanysami". Prawda jest taka, że Śląsk zatracił już sporo swojej dawnej kultury i odrębności. Rzadko słyszy się gwarę (choć ja wole "godać"). Trzeba jednak przyznać, że obecnie Śląsk jest naszybciej rozwijającym się województwem w Polsce, a nie jak to padło we wcześniejszych oskarżeniach, zacofany. Nie chcę się w ten sposób jakoś wywyższać, stwierdzam fakt. Sam pomysł autonomii jest głupi. Ja naprawdę szanuję ten kraj. Doceniam piękno mojego rodzinnego Rybnika, czy stolicy naszego województwa, ale czuję się także związny z takimi miastami jak Kraków, czy Wrocław. Marzy mi się świat bez podziałów, w którym nie byłoby państw, a wszyscy ludzie mówiliby jednym językiem, ale to tylko utopia. Nie rozumiem dlaczego RAŚ nie chce abyśmy uczyli się o Sienkiewiczu, czy czytali Mickiewicza. Faktem jest, że Śląsk bardzo krótko nalezy do Polski, bo nasza historia wiąże się także z Czechami, Austrią, Prusami i Niemcami. Rozumiem także rozgoryczenie mieskzańców Śląska (szczególnie tych w wieku 40 -60 lat). To za pieniądze z kopalń i hut odbudowano Warszawę. Obecnie jest podobnie, ponieważ Śląsk jest na drugim miejscu pod względem pieniędzy wpłacanych do budżetu. Dlatego wielu mieszkańców uważa, że niesprawiedliwe jest to, że jesteśmy dopiero na 5 miejscu pod względem otrzymywanych pieniędzy. Moim zdaniem wynika to z tego, że większość pieniędzy idzie na wschód. To dobrze, ponieważ musimy wyrównać poziom życia "wschodu" i "zachodu". Mówicie o kopalniach, a niestety nie macie o tym żadnego pojęcia. Denerwuje mnie jak słyszę, że zamyka się kopalnie bo panstwo uważa je za nieopłacalne, a potem Czesi je wykupują i otwierają na nowo. Obecnie UE chce postawić na energię czerpaną z węgla w związku z rosnącymi cenami ropy i gazu. Może to być szansa na "renesans" Śląska. Czuje się obrażony nazywaniem górników pasożytami maribot. Kopalnie są nie tylko u nas, chcoć tutaj jest najwięcej i największe wydobycie. Praca także jest ciężka bo tutaj trzeba zjechać czasem na 1400 m pod ziemię, ponieważ tutaj pokłady węgla są najniżej. Praca w temperaturze 40 stopni C, gdzie stężenie tlenu w powietrzu wynosi 20 -19 %. I Ty się rzucasz, że mają szybsze emerytury? Chciałbym zaznaczyć, że górnik w wieku 45 kiedy przechodzi na emeryturę ma zniszczony organizm jak 70 latek. Z drugiej strony jest to jeden z najniebezpieczniejszych zawodów na świecie. Ludzie którzy nie mają z tym kontaktu nie wiedzą o czym mówie. Nigdy pewnie nie miałeś sytuacji kiedy modliłeś się do Boga bo Twój tata spóźniał się godzinę z pracy. Praca górnika jest nie przewidywalna, nigdy nie wiesz czy wyjedziesz żywy z "dołu". Mój tata miał wypadek na kopalni, dlatego wiem jaki jest ten zawód. Podziwiam go za jego siłę, za to jak szybko chciał wrócić do pracy. Dziękuję Istocie która nad nim wtedy czuwała.

Tak więc proszę Was wszystkich o zaprzestanie tej kłótni i obrażania Ślązaków. Jesteśmy jednym narodem i sztuką jest to żebyśmy się potrafili dogadać i wzajemnie szanować, a nie szukać tego co nas dzieli. Pozdrawiam wszystkich Ziemian ;)
  • 0

#42

Arkadiusz.

    Pilot in command

  • Postów: 757
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Dla mnie ta autonomia to porażka, porażka polskości. Mam sporą rodzinę na Śląsku, często tam bywam, gwara śląska niezwykle mi się podoba, więc i godać trocha umia. Śląsk jest poszkodowany i to trzeba przyznać, jednak nie jest wina "Warszawy", a po prostu zmian ustrojowych, które w mniejszym lub większym stopniu dotknęły każdy zakątek kraju. Władza ludowa jeszcze bardziej uprzemysłowiła tę i tak zindustrializowaną część Polski, pobudowała fabryki, kopalnie, huty. Śląsk był silnikiem Polski Ludowej - dostarczał ogólnopojętej mocy dla wielkich ośrodków wytwórczych w głębi kraju. Produkowało się dużo, bo i wschodni rynek zbytu (a raczej rozdawnictwa) stał otworem - nie ważne, czy coś było potrzebne, czy też nie...Takie jednak są zasady gospodarki centralnie planowanej. Kiedy PRL upadł, tak Śląsk, jak i każdy z tych fabrycznych molochów (Łódź, Radom) dostał mocnego kopa. Nie było dla kogo produkować w takich ilościach, więc i kombinaty zaczęły upadać. W "nowych" czasach łatwiej było wytwarzać mniej i zużywać na bieżąco, niż tworzyć setki tysięcy ton, tylko po to, aby produkt zalegał w magazynie. Węgla nie było już potrzeba w masowych ilościach, bo jego najwięksi odbiorcy - elektrownie nie musiały generować ogromnych mocy, które wcześniej niezbędne były do zasilania olbrzymich zakładów pracy.

Ślązacy nie są sami. Podobna historia dotknęła mojego rodzinnego miasta - Radomia. Oczywiście za PRL fabryka stała tu obok fabryki - kto nie zna butów z Radoskóru, kto nie strzelał w jakimś FPS, a może i nawet na żywo (nie wnikam) z Walthera? :) Jeśli ktoś ma w domu starą maszynę do szycia, to na 99% jest to Łucznik. Kuchenka gazowa? Bardzo możliwe, że jest to "dziecko" Polmetalu. Wraz z 1989 rokiem wszystko to zamknięto, sprywatyzowano, a w efekcie nie został kamień na kamieniu. Tam gdzie produkowano kuchenki, stoi Lidl, gdzie broń - jest outlet z ciuchami, a gdzie maszyny do szycia - wielka firma produkująca kostkę brukową. Budynki Radoskóru stoją i straszą. Miasto po tym ciosie dopiero zaczyna się podnosić, jednak ręka w rękę ze śląskimi górnikami Radomianie wiecowali pod Sejmem. Do czego dążę? Upadek PRL mocno dał się we znaki każdemu Polakowi - Ślązakowi zamknięto kopalnię, Kaszubowi stocznię, Mazowszaninowi fabryki elektromaszynowe i włókiennicze. Każdy z nich mieszka jednak w Polsce, jest więc Polakiem. W czasie ostatniej wojny wszyscy razem pragnęli pozbycia się okupanta - i Ślązak, i Kaszub i Mazowszanin. Kresowiak również. Myślę, że przeciętny przedstawiciel każdej z tych grup wcale nie ma zapędów separatystycznych. Mają je za to ci, którzy zawsze chcieli być bardziej niemieccy od Niemca i bardziej rosyjscy od Rosjanina.
  • 0



#43

gomp.
  • Postów: 240
  • Tematów: 24
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

To ja w takim razie deklaruje że mój pokój nie jest już częścią RP, ja koronuje się na cesarza potem kupie figurki pokemonów i z nich zrobie rząd marionetkowy :lol2:

Ehh... No chyba Ci ludzie zapominają że mimo pewnych różnic regionalnych jesteśmy jednym narodem... Wnerwia mnie takie coś tym bardziej że mój pradziadek zginął w III powstaniu śląskim właśnie po to żeby Śląsk był częścią Rzeczpospolitej.
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych