Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czysta Fizyka kontra UFO


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
35 odpowiedzi w tym temacie

#16

taght.
  • Postów: 275
  • Tematów: 10
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Moim zdaniem do takich podróży nie potrzeba wcale osiągać jakieś niewyobrażalnej prędkości. Chodzi tu o zagięcie czasoprzestrzeni. Owo zagięcie powoduje, że odległość pomiędzy dwoma punktami może się zmniejszyć do tego stopnia, że będą się one znajdywać praktycznie obok siebie wystarczy jedynie przejść przez odpowiedni tunel. Oglądałem kiedyś program na discovery w którym badano rzekomą bramę do takiego tunelu, która znajdowała się gdzieś w Wielkiej Brytanii w jakimś starym klasztorze zakonu illuminati nazwy wioski nie pamiętam.

tutaj coś dla tych którzy traktują temat zagięć czasoprzestrzeni jako sf.

Astronomowie NASA opracowali nowy sposób prowadzenia fundamentalnych badań fizycznych nad wyjątkowo gęstymi obiektami, takimi jak czarna dziury. Dzięki niej dokonali odkrycia, które potwierdza teorię względności.

Albert Einstein przewidywał w niej, że w pobliżu masywnych obiektów czas i przestrzeń zostają zakrzywione. Uczeni z należącego do NASA Goddard Space Flight Center zaobserwowali takie zakrzywienie w pobliżu gwiazdy neutronowej Serpens X-1. Tego typu gwiazdy, podobnie jak czarne dziury, są tak gęste, że ich oddziaływanie grawitacyjne wpływa na czas i przestrzeń. Specjaliści z NASA użyli ultraczułych instrumentów z europejskiego obserwatorium XMM-Newton X-ray oraz obserwatorim Suzaku X-ray. Dzięki nim eksperymentalnie potwierdzili teorię Einsteina.

Wokół Serpents X-1 gorące atomy żelaza tworzą dysk obracający się z prędkością równą 40% prędkości światła. Szczególnym dowodem było zaobserwowanie, że linie spektralne tych atomów mają większą długość fali i rozszerzają się niesymetrycznie z powodu efektu Dopplera połączonego z efektem geodezyjnym przewidzianym przez Einsteina.

NASA potwierdziło swoje odkrycie obserwując podobnie zaburzone linie spektralne wokół dwóch innych bardzo gęstych gwiazd.



źródło: EETimes / Kopalnia Wiedzy
  • 0

#17

fartuess.
  • Postów: 169
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

ciągle o tym zagięcie czasoprzestrzeni. eh. Jedyny sposób na zagięcie czasoprzestrzeni to wielka masa, ale ona nie tworzy tunelu, tylko czarną dziurę, więc to nam w zasadzie gó... daje, a w dodatku nawet nie jesteśmy w stanie stworzyć czarnej dziury (no bo jak?)

Co do silnika Jump-drive to największa pierdoła jaką słyszałem (no może nie największa, bo słyszałem jeszcze większą :) i to też na tym forum :P ). Cząsteczki podczas takiego przeskoku i tak musiałyby osiągnąć olbrzymią prędkość żeby w ciągu prawie zerowego czasu przeskoczyć gdzie indziej.

Jedyna sensowna teza to to, że im szybciej obiekt się porusza, tym wolniej dla niego płynie czas. I nawet jak uda im się osiągnąć prędkość "c" to dolecą po tych tysiącach lat ale dla zalogi będzie to trwało dużo mniej. Więc nawet jak dolec, to stracą kontakt z planetą matką i będą mieć zacofaną technologię o te tysiące lat względem niej, czyli wogóle nie opłaca się wyprawiać takich lotów, chyba, że mają zamiar uciec z planety(bo są wyjęci spod prawa, lub ich planeta, oraz wszystkie inne możliwe do kolonizacji ulegną zagładzie i muszą się ratować ucieczką). No ale to i tak mało prawdopodobne, żeby akurat któraś rasa będąca gdzieś w "pobliżu" nas akurat była w takiej sytuacji i znalazła naszą planetę i sklasyfikowała ją jako możliwą do kolonizacji (piekielnie trudne jest znalezienie planety nie będącej gazowym olbrzymem, nie mowiąc o sklasyfikowaniu jej atmosfery i panującej na nich warunkach)

Wg dzisiejszej wiedzy jedyną możliwością tego by obca rasa była w pobliżu nas i nie pochodziła spoza układu to chyba ta którą pokazałem powyżej. No ale to tak nieskończenie nieprawdopodobne by trafili akurat do nas :)

Pozadrawiam wszystkich :)
  • 0

#18

polus.
  • Postów: 18
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

My ludzie jesteśmy jeszcze zbyt młodą cywilizacją, by osiągnąć prędkość światła. Zauważcie jedno. Ludzie stosują przeróżne skomplikowane wzory, których niejeden z nas nie jest w stanie pojąc. Wymyślają nowe, trudniejsze techniki. Być może inna cywilizacja ma to za sobą, może stosują prostsze metody. Może przypadek sprawił, że uzyskali nową technologie. Tego nie wiemy. Powinniśmy spróbować czegoś prostszego.
Nie potrzebujesz strzelby, by zabić zwierzę, wystarczy nóż, albo dzida. Zwykłym kamieniem zabijesz zwierzę, tylko musisz się postarać. Więc działajmy;)
  • 0

#19

Ryj3k.
  • Postów: 21
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Panowie i panie! o czym my tu rozmawiamy, ja rozumiem, że wyobraźnia nas ponosi i fajnie jest dyskutować o czarnych dziurach(nie do końca czasem wiedząc czym one wogóle są!) czy zaginaniu czasoprzestrzeni albo fizyce kwantowej(aha skala nano jest nawet o wiele za duża dla fizyki kwantowej a nie za mała!).

Jedno jest pewne, żyjemy w pięknych czasach, a nasze dzieci będą żyły w jeszcze piękniejszych.
Zauważmy jak potężny jest dziś rozwój technologi, a to dopiero początek. Zobaczmy co dzieje się w samej chociażby informatyce. Nie wspomne o chemii czy fizyce.

Potężna moc obliczeniowa, stale do tego rosnąca na pewno pomoże naukowcom - nie sama z siebie bynajmniej, ale jeśli wykorzystają ją do odpowiednich badań to na pewno.

Jeśli zaś chodzi o osiąganie prędkości światła to mądrze ktoś napisał, że coś aby ją osiagnąć nie może mieć masy. Jednak nie zauważył, że jakby dowolny przedmiot porozkładać na czystą energię(kłania się nasza ulubiona fizyka kwantowa i nie tylko) to energia nie posiada masy :) więc czemu jej nie rozpędzić do prędkości światła? Podobne ekspeymenty już trwają :) Dzięki komputerom można to badać.

Jeśli wogóle mówimy o fizyce - czy kwantowej czy klasycznej czy jakiejkolwiek innej - zauważmy że każda z nich to tylko zbadany model w którym poszczególne jego części akurat do siebie pasują, ale jak pojawia się problem, którego dana fizyka nie rozwiązuje, to od razu jego rozwiązanie jest nie możliwe. A dlaczego ? Bo nie znaleziono jeszcze modelu który rozwiązuje wszystkie problemy. Nie sądzę, że ludzkość kiedykolwiek taki model znajdzie, ale 50 lat temu był problem z wytworzeniem tranzystora, dziś produkujemy procesory w technologi 40 nm. (Fakt że powoli zbliżamy się do granic możliwości krzemu :)) Ale przecież nie zatrzymamy się w miejscu bo krzem więcej nie wytrzyma. Znajdziemy coś innego co go zastąpi. Tak samo z każdą dziedziną.

Wogóle polecam literaturę ścisłą - dużo tego jest, nie będę wymieniał - na początek polecam coś o podstawach różnych modeli fizyki. Potem polecam "Hyperion" i "Upadek Hyperiona" Dana Simmonsa. Po to by zobaczyć, ile rzeczy można nawet w literaturze s-f wytłumaczyć prostymi rzeczami.

Ktoś na forum napisał, żeby nie używać ciężkich praw i twierdzeń aby rozwijać technologię, lecz by rozwiązywać problemy w prosty sposób.
Powiem tylko, że mało kto jest w stanie ogarnąć i zrozumieć podstawy fizyki kwantowej. Fizyka ta nie jest taka prosta jak się wydaje. Nie mówię już nawet o tym by próbować zrozumieć jak różne twierdzenia i wzory są powiązane, bo to już na prawdę wyższa szkoła jazdy.
Spróbujcie choć w części zweryfikować swoją wiedzę wiedzą książkową, potem podyskutujmy rzeczowo o tym co mozliwe i co niemożliwe i dlaczego tak, a nie inaczej.

Dodam jeszcze, że nie chciałem tym postem nikogo urazić, a jedynie ostudzić niektóre temperamenty i przestać się domyślać i fantazjować. Raczej jeśli dyskusja ma być rzeczowa, zaprzęgnijmy do niej rzetelną wiedzę.
  • 0

#20

fartuess.
  • Postów: 169
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

dlaczego nie rozpędzić energii?? a co siędzieje z każdą żarówką?? Generuje energię rozpędzoną do prędkości światła czyli światło :) . Dziwnie to zabrzmiało, ale to prawda.

Żeby przenieść masę trebaby zamienić ją w energię, przelecieć i znowu zamienić w masę (teleport ze startreka ??). Ale ta teoria i tak ma takie dziury, że nie ma sensu jej rozważać.

Na razie nie wiemy czy da się przekroczyć prędkość światła bez czarnej dziury (co nie jest nam na ręke) więc nie ma sesu dla aszego pokolenia myślenieo silnikach poruszających się z prędkością wyższą niż prędkość C
  • 0

#21

Ryj3k.
  • Postów: 21
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Co do żarówki, fajnie wyobraź sobie siebie zamienonego w czystą energie, a następnie emiterem podobnym do żarówki wysłanego gdzieś. Pewnie znalazłbyś się po części na Jowiszu, a po części na Alfa Centuri i miliardach innych gwiazd na raz:) Taki żart, ale lepsze byłoby chyba porównanie do lasera, który w jakimś tam stopniu jest precyzyjny.

Jednak mówiąc o teleportacji mam na myśli bardziej przesyłanie informacji o stanie kwantowym i układzie atomów przesyłanego obiektu. Pojawia się tu pewien problem, który znany jest dobrze ludziom związanym z fizyką kawntową.
Podczas badania dowolnego obiektu na poziomie kwantowym, zmienia się jego stan kwantowy:(. Możnaby próbować przewidzieć z jakiego stanu na inny zmienił się stan obiektu, ale zgodnie z tym co wiemy nie da się tego zrobić :) więc trochę ciężko będzie z teleportacją. Wiem, że sam pisałem o tym jako o czymś już prawi możliwym, bo dalej tak uważam. Ja tego nie wymyślę, ale ktoś ten problem pewnie rozwiąże i doprowadzi do tego, że podróże nie będą zajmowały czasu.

Istnieją teorie zgodnie, z którymi informację i energię możnaby transportować we wszystkich kierunkach na raz w szczególności do tego który nas interesuje, wykorzystująć tzw pustkę. Jednak czytając o tym nie do końca miałem pojęcie o czym mowa :D , ale ktoś mądry(lub fantasta) to opisał i zdawało się mieć sens i wytłumaczenie(zgodne z jego wiedzą).
  • 0

#22

fartuess.
  • Postów: 169
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

bardzo fajnie się z tobą dyskutuje :) . A z tą żarówką to chodziło tylko o okazanie, że przecież energia już przemieszcza się z teorią światła.

Ale pomysł z konwersją materii na energię ( e=mc2) przeniesieniem z prędkością "c" i ponowną konwersją na materię to odpowiedź na to jak powstał pomysł z teleportacją w s-f :)

A co do tego, że energia nie ma masy to nieprawda :) . energia - jony/elektrony, a elektrony mają masę :) . bardzo małą, ale mają :)
  • 0

#23

mimi.
  • Postów: 163
  • Tematów: 27
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jedno jest pewne, żyjemy w pięknych czasach, a nasze dzieci będą żyły w jeszcze piękniejszych.
Zauważmy jak potężny jest dziś rozwój technologi, a to dopiero początek. Zobaczmy co dzieje się w samej chociażby informatyce. Nie wspomne o chemii czy fizyce.


Oby te technologie nie doprowadziły nas do samozniszczenia. Większośc odkryc ma duży związek z przemysłem zbrojeniowym i albo technika rozwija się dzieki wyscigu zbrojeń albo początkowo niezwiązane z uzbrojeniem zawsze w jakiś sposób wpływają na nią. Około 50 lat temu nie doprowadzono do wojny atomowej.


Co do tematu to czytałem gdzieś, że wg. niektórych teorii takie tunele czasoprzestrzenne są bardzo prawdopodobne ale potrzeba do tego ogroma energii, którą jak na razie na ziemi wytworzyc się nie da i możliwe że dopiero za setki lat będziemy taką energią dysponowac.
  • 0

#24

avallach.
  • Postów: 314
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

My ludzie jesteśmy jeszcze zbyt młodą cywilizacją, by osiągnąć prędkość światła.

O tak masz rację, wszystkie inne które znamy to potrafią...

przecież energia już przemieszcza się z teorią światła.

Czy aby na pewno każda energia ? i chyba z prędkością światła...

Co do gadania o dziurach, tunelach itp....
Za wikipedią:

Obecne wyliczenia wskazują na to, iż nawet gdyby tunele czasoprzestrzenne istniały, to byłyby one zbyt niestabilne by cokolwiek (włącznie z energią) przez nie przesłać. Systematycznie pojawiają się tu jednak nowe hipotezy negujące starsze. Ostateczną odpowiedź mogłaby przynieść dopiero teoria kwantowej grawitacji jednocząca teorię względności z mechaniką kwantową.


Co do gadania o antygrawitacji - takiego zjawiska nie zaobserwowano...
  • 0

#25

fartuess.
  • Postów: 169
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

jest coś takiego, co nazywa się cewka boyla. Nie wiem dokładnie na jakiej zsadzie to działa, ale niektórzy twierdzą, że to antygrawitacja (ja uwążam, że to coś innego. Coś z elektrostatyką)

A czasoprzestrzeń można zakrzywić przy użyciu masy, oczywiście minimalnym stopniu (mało tego, grawitacja wynika z tego zakrzywienia), ale żeby przekroczyć prędkość "c" trzebaby utworzyć czarną dziurę, ale skąd mamy wziąć tyle masy i się tą czarną dziurą nie rozwalić :P
  • 0

#26

scpt.
  • Postów: 522
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

jest coś takiego, co nazywa się cewka boyla. Nie wiem dokładnie na jakiej zsadzie to działa, ale niektórzy twierdzą, że to antygrawitacja

Bardzo dziwne że wpisałem ta nazwę w google i nic się nie znalazło :) Na prawdę rzadko mi się to zdarza. Jakby dało rade to prosiłbym o jakieś sensowne linki.
  • 0

#27

avallach.
  • Postów: 314
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

ale niektórzy twierdzą, że to antygrawitacja (ja uwążam, że to coś innego. Coś z elektrostatyką)

No comments.

Bardzo dziwne że wpisałem ta nazwę w google i nic się nie znalazło

Też coś nie kojarzę, chyba nie chodzi o Boyle'a z prawa Boyle'a Marriotte'a :)

ale żeby przekroczyć prędkość "c" trzebaby utworzyć czarną dziurę, ale skąd mamy wziąć tyle masy i się tą czarną dziurą nie rozwalić

No to chyba masz na myśli tunel czasoprzestrzenny ? I na drugim końcu powinna być biała dziura, której nigdy nie zaobserwowano..
  • 0

#28

nuclear.
  • Postów: 15
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

fartuess piszesz , ze
"Jedyna sensowna teza to to, że im szybciej obiekt się porusza, tym wolniej dla niego płynie czas. I nawet jak uda im się osiągnąć prędkość "c" to dolecą po tych tysiącach lat ale dla zalogi będzie to trwało dużo mniej. "


Dużo mniej? wczesniej piszesz ze czas sie wydluza albo ja cos zle zalapalem :P



je bym wysunął tezę , że statki kosmiczne wytwarzają niezwykle silne pole magnetyczne czy powodują ugięcie czsasoprzestrzeni
  • 0

#29

scpt.
  • Postów: 522
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Polecam poczytać na czym polega dylatacja czasu i czemu dla światła wszystko co poza nim stoi w miejscu :P
  • 0

#30

above.
  • Postów: 509
  • Tematów: 46
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

niewazne jaki naped maja te obiekty, ale powiedzcie czemu te obiekty tak szybko sie poruszaja + robia nagłe zwroty ? chyba nie na spalinowym silniku ....
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych