Skocz do zawartości


Zdjęcie

Prorocze sny


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
33 odpowiedzi w tym temacie

#1

MoonlightShade.
  • Postów: 73
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Witam!
Z góry chciałem przeprosić jeżeli taki temat już się na forum pojawił - jeżeli tak proszę o podanie mi linka do niego, a jeżeli nie to proszę o odpowiedź na moje pytanie.

Już od dawna (od kiedy tylko pamiętam) zauważyłem, że podczas snów widzę pewne zdarzenie - które jak się okazuje później mają miejsce w rzeczywistości. Teraz jednak zacząłem się zastanawiać: " Czy tylko ja tak mam? A może inni też?". Podpytywałem subtelnie kilka osób i raczej tylko ja mam takie sny (przynajmniej w moim otoczeniu). Tu powstaje moje pytanie: Czy wy też miewacie takie sny? Ja osobiście albo mam proroczy sen albo nie mam żadnego (ew. go nie pamiętam). Jak myślicie czy to normalne?

Pozdrawiam.
  • 0

#2

Cher.
  • Postów: 83
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Deja vu (fr. już widziane) - odczucie, że przeżywana obecnie sytuacja wydarzyła się już kiedyś, w jakieś nieokreślonej przeszłości, połączone z pewnością, że to niemożliwe.

Często zdarza się to w snach. Przykład: Osoba znajduje w pewnym mieście po raz pierwszy w życiu i nagle ma dziwne uczucie, że już kiedyś tu była, widziała te same budynki, gołębie i przejeżdżającą obok taksówkę.

Deja vu jest zjawiskiem posiadającym następujące cechy:
-występuje nagle
-trwa jedynie kilka sekund
-osoba doświadczająca jest krytyczna wobec swojego odczucia (tzn. wie, że to czego doświadcza jest w praktyce niemożliwe)
-osoba doświadczająca nie jest w stanie podać, kiedy miało miejsce to "wcześniejsze" wydarzenie (które jakoby teraz się powtarza)
-wrażenie dotyczy nie widoku pewnego pojedynczego przedmiotu, budynku czy człowieka, ale całej sytuacji. Osoba ma wrażenie, że powtarza się pewna chwila z jej życia
-czasami pojawia się przekonanie o możliwości przewidzenia co się za chwilę wydarzy
-zjawisku temu towarzyszy aura niesamowitości, tajemniczości

Inna definicja deja vu:
W metafizyce oraz parapsychologii zjawisko deja vu może być uważane za podświadomy kontakt ducha człowieka z istotą ponadmaterialną posiadającą wszechwiedzę wszechistnienia.
  • 0

#3

Cher.
  • Postów: 83
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Déjŕ vu (fr. już widziane) - odczucie, że przeżywana obecnie sytuacja wydarzyła się już kiedyś, w jakiejś nieokreślonej przeszłości, połączone z pewnością, że to niemożliwe.

Przykład: Osoba znajduje w pewnym mieście po raz pierwszy w życiu i nagle ma dziwne uczucie, że już kiedyś tu była, widziała te same budynki, gołębie i przejeżdżającą obok taksówkę.

Déjŕ vu jest zjawiskiem posiadającym następujące cechy:

* występuje nagle
* trwa jedynie kilka sekund
* osoba doświadczająca jest krytyczna wobec swojego odczucia (tzn. wie, że to czego doświadcza jest w praktyce niemożliwe)
* osoba doświadczająca nie jest w stanie podać, kiedy miało miejsce to "wcześniejsze" wydarzenie (które jakoby teraz się powtarza)
* wrażenie dotyczy nie widoku pewnego pojedynczego przedmiotu, budynku czy człowieka, ale całej sytuacji. Osoba ma wrażenie, że powtarza się pewna chwila z jej życia
* czasami pojawia się przekonanie o możliwości przewidzenia co się za chwilę wydarzy (prekognicja)
* zjawisku temu towarzyszy aura niesamowitości, tajemniczości


Déjŕ vu występuje z równą częstotliwością w różnych populacjach. W różnych badaniach uzyskano wyniki wskazujące, że doświadczyło go od 30 - 96% ludzi. W znakomitej większości przypadków jest zjawiskiem występującym u zdrowych osób.

źródło:http://pl.wikipedia.org/wiki/DĂŠjĂ _vu




Przepraszam za 2 posty.Proszę usunąć ten pierwszy napisany przez mnie.
  • 0

#4

limonka.
  • Postów: 920
  • Tematów: 29
  • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Po co dwa razy ten sam post?

Moonlight, myślę że Ana_Mert będzie w stanie Ci pomóc, ona się na tym chyba dosyć dobrze zna :)
  • 0

#5

MoonlightShade.
  • Postów: 73
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mam napisać prywatną wiadomość z zapytaniem z mojego pierwszego postu?
  • 0

#6

pudzion.
  • Postów: 163
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Tak, mi też czasem zdarzały się sny "prorocze". Głównie dotyczyły różnych nieważnych drobnostek dziejących się dnia następnego.
  • 0

#7

MoonlightShade.
  • Postów: 73
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

No dobrze, ale jak to możliwe, że w momencie kiedy zobaczyłem pewną osobę po raz pierwszy(w rzeczywistości) to dostałem jakiegoś nie wiem jak to nazwać - może przebłysku i po prostu wiedziałem o czym i jak za chwile będziemy rozmawiać, widziałem co ta osoba powie i zanim to powiedziała już wiedziałem co ja odpowiem. A wiedziałem to wszystko tylko dlatego bo mi się to śniło.
  • 0

#8

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

I znowu uznają mnie tu za jakiegoś eksperta. x| No dobrze.

Przede wszystkim mam takie pytania:
- Prowadzisz dziennik snów lub opowiadasz innym osobom o swoich snach? (Czyli innymi słowy czy możesz być pewien ,że sen wystąpił wcześniej niż zdarzenie a nie był tylko fałszywym wspomnieniem wytworzonym przez zjawisko Deja vu)
- Czy zdarzenie w którym uczestniczysz pokrywa się dokładnie z tym które we śnie widziałeś? Czy też zgadza się tylko ogólna sytuacja a szczegóły są różne.
- Czy sytuacje te były możliwe do przewidzenia na podstawie fizycznych przesłanek?
- Ile czasu minęło najdłużej od wyśnienia do zaistnienia danej sytuacji?
Chcę tutaj wykluczyć Deja vu, nadinterpretację,wywołanie snu na podstawie przeżyć z dnia poprzedniego czy też zwykły przypadek (trudno żeby np. w przeciągu roku nie zdarzyła nam się przykładowo rozmowa z koleżanką o której kiedyś się śniło).


Sny prorocze istnieją i naprawdę nie należą do zjawisk rzadkich. Po prostu ogromna większość społeczeństwa ich nie zauważa bo nie zwraca uwagi na swoje sny a nawet jeżeli spostrzeże zbieżność snu z rzeczywistością to tłumaczy wszystko przypadkiem. Wśród moich znajomych niemal każda osoba deklaruje ,że co najmniej raz przyśniło im się pewno zdarzenie które później miało miejsce. Ja również nie jestem tutaj wyjątkiem. Najwięcej takich snów miałam na przełomie gimnazjum i liceum kiedy to kilka razy w tygodniu miałam sen który później się spełniał, najbardziej lubiłam jak sen taki dotyczył niezapowiedzianej kartkówki ;) Wiadomo dlaczego.

Co do tego ,że podobno każdy twój sen jest proroczy wydaje mi się ,że zachodzi tutaj zjawisko podobne do często opisywanego na forum "prześladowania przez godziny" - człowiekowi wydaje się ,że za każdym razem spogląda na zegar o godzinie 11:11 itp. a faktycznie widuje ją równie często jak inne godziny tylko innych nie zapamiętuje bo się niczym szczególnym nie wyróżniają.
Po prostu wyrzucasz z pamięci sny które się nie spełniły i zostawiasz tylko te prorocze.
  • 0



#9

MoonlightShade.
  • Postów: 73
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Co do tych pytań oto odpowiedzi( w kolejności oczywiście):

- Nie prowadzę i nic nie opowiadam nikomu 9 tak więc pewności nie ma),
- Tak zdarzenia we śnie idealnie pokrywają się z rzeczywistością,
- O ile dobrze pamiętam najdłuższy okres czasu pomiędzy snem a jego spełnieniem to około 2 - 3 tygodnie ( ta sytuacja nie zawierała dialogów ani nic podobnego, cały sen pamiętałem "przez mgłę").

Czy na podstawie tych odpowiedzi można wykluczyć towje podejrzenia o Deja-vu i inne tego typu zjawiska?
  • 0

#10

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Czy na podstawie tych odpowiedzi można wykluczyć towje podejrzenia o Deja-vu i inne tego typu zjawiska?

Niestety. Nie można.
Zacznij prowadzić dziennik snów i opisuj w nim szczegółowo każdy sen. Wtedy się przekonasz czy sny te naprawdę są prorocze.
  • 0



#11

Moon101.
  • Postów: 80
  • Tematów: 13
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

słuchajcie ja kiedyś przepowiedziałem że zerwie ze mną dziewczyna 2 dni później tak się stało
  • 0

#12

AwAke.
  • Postów: 95
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

też tak miałem kilka razy ale to było dawno temu :) pamiętam, że po kilku sekundach po zaistniałej sytuacji uświadomiłem sobie, że mi się to śniło. Może i Deja vu ale wątpie bo niewiele snów pamiętam więc jeżeli mi sie przypomniało że śniłem to prawdopodobnie tak było :P .
  • 0

#13

Apophis_.
  • Postów: 637
  • Tematów: 36
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Obszerny temat o Deja Vu (bardzo powiązany z tym) znajduje się tutaj: http://www.paranorma...t...t=0&start=0

Generalnie nie wiadomo (są różnego rodzaju teorie) czym jest Deja Vu, może to być np. "zawieszenie" się impulsów docierających do mózgu i następnie powielenie ich co daje wrażenie, że kiedyś to się zdarzyło/kiedyś o tym śniliśmy.
Kto wie, może ta naukowa teoria jest błędna i to naprawdę przypomnienie sobie proroczego snu? Tak czy inaczej polecam przeczytanie tego wątku (tym którzy tego jeszcze nie zrobili) do którego dałem link.
  • 0

#14

scopions.
  • Postów: 9
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Witam ja tez tak czasami mam sni mi sie cos a po dwoch, trzech dniach w rzeczywistosci zdarza sie to moj przyklad: mialem sen ze pisze sprawdzian i musialem sie przesiasc do pierwszej lawki widzialem dwie osoby (kolezanki) ktore tez usiadly kolo mnie i mialem problem ze sciaganaiem bo nauczycielka stala kolo mnie po dwoch dniach mialem ten sprawdzian i stalo sie to samo. Usiadlem w tej lawce z tymi kolezankami i mialem ten sam problem.

Inny przyklad wakacje sni mi sie ze nauczycielka mowi w klasie ze w piatek piszemy kartkowke pierwsza w nowej szkole. Jest 1 wrzesnia (sroda) a w piatek pierwsza kartkowka i mialem jeszcze kilka innych podobnych sytuacji - najpierw sen a pozniej sie to zdarzalo. Pozdrawiam
  • 0

#15

Koszmar senny.
  • Postów: 216
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Co do proroczych snów, to pamiętam je lepiej niż zwykłe sny, ot taka ciekawostka z życia przyszłego dyktatora.

Ale mam takie pytanie, czy sny prorocze trza traktować symbolicznie, czy dosłownie.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych