Skocz do zawartości


Zdjęcie

NASA retuszuje zdjęcia z MARSA!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
392 odpowiedzi w tym temacie

#46

keniu.
  • Postów: 119
  • Tematów: 10
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

ej przeciez ze zdjenc hubbla i dostepnych zdjenc wynika ze nie ma niebieskiej atmosfery


Przecież kolor atmosfery nie jest widoczny z kosmosu. Jak już pisałem jest to rozproszenie padającego światła. Jak by było tak jak piszesz to kontynenty na ziemi byłyby widoczne z kosmosu w kolorze niebieskim. Kilka zdjęć marsa prosto z NASA wykonanych teleskopem Hubble'a:
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika

A tu animacja Marsa równierz z teleskopu Hubble'a:
http://goes.gsfc.nas...hubble.mars.mov

keniu, trafne spostrzeżenia.

Dzięki :-D
  • 0

#47

ktosiuf.
  • Postów: 1007
  • Tematów: 13
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

I na każdym z nich Mars ma inny kolor...znów MANIPULACJA i FAŁSZERSTWO NASA
  • 0

#48

Cthulhu.
  • Postów: 406
  • Tematów: 13
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Chodzi o to, że widać na nich niebieską poświatę na brzegach. Atmosferę widać by było właśnie pod takim kątem. (Chyba, że się mylę :))
  • 0



#49

Eury.

    Researcher

  • Postów: 3467
  • Tematów: 975
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 108
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Brawo keniu, dokladnie tak samo mysle.

ktosiuf chodzi o to ze istnieja rozne wersje tych samych zdjec, z czego NASA pokazuje nam prawie zawsze te "krwisto czerwone" lub niewyrazne. Rozumiesz co mam na mysli mowiac "tych samych"?
  • 0



#50

Halley.
  • Postów: 316
  • Tematów: 5
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Padło pytanie, po co NASA miałaby retuszowac zdjęcia?
Myślę, ze powód jest dośc prosty. Gdyby podano prawdziwe zdjęcia wyobraźnia ludzka od razu by dopuszczała do siebie możliwość istnienia życia, bo skoro jest atmosfera, tlen to i woda musi być. Wtedy NASA byłaby zagrożona konkurencją wysłania sond, czy nawet załogowych pojazdów na marsa przez inne agencje np. Rosyjskie, CHińskie. A tak oficjalnie wiadomo, ze to martwa planeta, kupa skał i pyłu. Po co tracic miliardy na podróż? A Ameryklanie po ciuchutku za pleckami... Jak zwykle chcą być pierwsi. A wiadomo pierwszy to właściciel.
  • 0

#51

Guliwer.
  • Postów: 548
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jeszcze raz powiem że z włascicielstwem to oni się mogą grubo przejechać :lol : ...
Keniu, dobre zdjęcia. Ta otoczka niebieska zaraz daje efekt podobności do Ziemii ... Względem lasów prezentowanych w tym temacie, czy te zielonawe plamy to będą one może, czy też nie ma tam takich połaci? Szczególnie na 2 zdjęciu to ładnie widać.
  • 0

#52

turrkus.
  • Postów: 851
  • Tematów: 15
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Pod tym adresem [url="http://wiadomosci.wp.pl/gid,8302887,kat,30614,galeriazdjecie.html?rfbawp=1147258744.710""]http://wiadomosci.wp.pl/gid,8302887,kat,30...58744.710"[/url] sa 4 zdjecia z przygotowan do misji na marsa na pystynii w utah (tylko nalozyc odpowiedni filtr i mamy czlowieka na marsie :lol : )

Użytkownik +..... edytował ten post 28.04.2008 - 08:38

  • 0

#53

SP-TBZ.
  • Postów: 88
  • Tematów: 7
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A wiecie co z tym retuszowaniem prawdopodobne, zbiorą kase, zrobią zabawkę wystrzelą jakąś rakietkę a zdjęcia se robią na pustynie Mojave w Californi :P
  • 0

#54

pawki.
  • Postów: 214
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Na srodkowym zdjeciu planety, po lewej stronie jest taka czarna plamka przypominajaca mi cos... To jest naturalne ?To chyba chmura ?
  • 0

#55

astro.
  • Postów: 12
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Witam wszystkich. Jestem tu pierwszy raz i przyznam że powodem rejestracji jest chęć mówienia o faktach na tematy astronomiczne i pokrewne, gdyż z wypowiedzi wielu tu piszących wynika zwykły brak wiedzy, a to łatwo zastąpić byle teorią spiskową. Interesuję się obserwacjami astronomicznymi i astronautyką od kilkudziesieciu lat i mam sporą wiedzę w tym zakresie. Sądzę że będę mógł konstruktywnie polemizować na niektóre tematy z osobami wietrzącymi spisek we wszystkim co się wiąże z podbojem kosmosu.
  • 0

#56

dj_cinex.

    VRP UFO Researcher

  • Postów: 3305
  • Tematów: 412
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 20
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Witam wszystkich. Jestem tu pierwszy raz i przyznam że powodem rejestracji jest chęć mówienia o faktach na tematy astronomiczne i pokrewne, gdyż z wypowiedzi wielu tu piszących wynika zwykły brak wiedzy, a to łatwo zastąpić byle teorią spiskową. Interesuję się obserwacjami astronomicznymi i astronautyką od kilkudziesieciu lat i mam sporą wiedzę w tym zakresie. Sądzę że będę mógł konstruktywnie polemizować na niektóre tematy z osobami wietrzącymi spisek we wszystkim co się wiąże z podbojem kosmosu.


To w odpowiednich tematach przejdź do konkretów ...
  • 0



#57

astro.
  • Postów: 12
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Właśnie wcieło mi posta. Chyba nie ma tu limitu czasu na jego edycję?

[ Dodano: 2006-05-12, 11:52 ]
Trzeba będzie przywyknąć do krótkich wypowiedzi, a to mi nie na rękę. Generalnie każdy użytkownik może sam odbierać i obrabiać np. fotki z misji marsjańskich sond SPIRIT i OPPORTUNITI, wystarczy poczytać jak to się robi na stronie NASA. Nie jest żadną tajemnicą że fotki z Marsa przesyła się w wersji czarno białej, które robi się przez zestaw wielu filtrów i po złożeniu otrzymuje się kolorowe. W zależności od ich doboru otrzymuje się różną kolorystykę. Ne tylko to ma wpływ na kolory, również pora dnia, a najbardziej nasze subiektywne wyczucie koloru pod kątem ziemskich nawyków, dlatego spieranie się o kolor nieba na Marsie, nie ma sensu, a już napewno podejrzenie o fałszerstwa.

[ Dodano: 2006-05-12, 12:37 ]

Co do tych "normalnych" prawdziwych zdjec nie wiem jak znalazly sie w sieci ale widac wyraznie ze zdjecia sie dubluja. Istnieja te same zdjecia w roznych kolorystykach. Warto tez zwrocic uwage na to ze coraz wiecej zdjec NASA publikuje w odcieniach szarosci. Dlaczego? Zeby ukryc kolory.

Zdjęcia można publikować w różnej postaci. Trzeba mieć jednak złą wolę popartą nieuctwem, żeby wierzyć w takie dyrdymały spiskowe. Ktoś wcześniej dał przyklad zdjęć zrobionych z orbity tego samego rejonu krateru Gusev, jedno z kamery termalnej pracującej w podczerwieni, ktora robi zdjęcia cz/b i drugie w barwach naturalnych RGB. Komentarz do tych zdjęć to zamierzona dezinformacja piszącego, który albo nie wie, albo ukrywa fakt że zdjęcie w podczerwieni nie reprezentuje prawdziwych kolorów tylko sztuczne, ściślej pokazuje różnice temeratur powierzchni tego rejonu podczas nocy marsjańskiej. Aluzja autora postu do kombinowania przy kolorach bezpodstawna, żeby nie powiedzieć żenująca.
  • 0

#58

keniu.
  • Postów: 119
  • Tematów: 10
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ok. Troszkę poczytałem o stosowanej przez NASA technice. Astro tobie też można zarzucić brak wiedzy, a może jednak wiesz tylko nie podajesz wszystkich faktów. :sly: Zdjęcia na marsie wykonywane są za pomocą kamery pancam z wykorzystaniem jednego z 16 filtrów, każdy o innej długości pasma. Następnie obrazy przesyłane są na ziemie w formacie raw i tu łączone, jednakże do uzyskania „rzeczywistego” koloru stosowane są jedynie filtry L4, L5 i L6 o długości pasm odpowiednio 600 nm, 530 nm, 480 nm, co też jest dziwne, NASA lubi sobie chyba utrudniać życie gdyż filtry te nie są wykorzystywane do fotografii w barwach naturalnych, do true-color stosuje się filtry o paśmie 650 nm, 510 nm i 460 nm. Przykładowe zdjęcia wykonane z użyciem różnych filtrów:

Dołączona grafika

To natomiast są zdjęcia Marsa uzyskane z kombinacji filtrów L4L5L5L5L6 czyli najbardziej zbliżone do barw naturalnych!!!

Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika

Dołączona grafika
  • 0

#59

astro.
  • Postów: 12
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

I na każdym z nich Mars ma inny kolor...znów MANIPULACJA i FAŁSZERSTWO NASA

W astronomi nie robi się zdjęć kolorowymi matrycami jak w cyfrówkach, tylko czarno białymi przez filtry o wybranej przepuszczalności i z takich dopiero składa się barne obrazy. Pozwala to lepiej wykorzystać czułość matrycy w wiekszym przedziale widma.

[ Dodano: 2006-05-12, 17:37 ]

Ok. Troszkę poczytałem o stosowanej przez NASA technice. Astro tobie też można zarzucić brak wiedzy, a może jednak wiesz tylko nie podajesz wszystkich faktów. :sly: Zdjęcia na marsie wykonywane są za pomocą kamery pancam z wykorzystaniem jednego z 16 filtrów, każdy o innej długości pasma. Następnie obrazy przesyłane są na ziemie w formacie raw i tu łączone, jednakże do uzyskania „rzeczywistego” koloru stosowane są jedynie filtry L4, L5 i L6 o długości pasm odpowiednio 600 nm, 530 nm, 480 nm, co też jest dziwne, NASA lubi sobie chyba utrudniać życie gdyż filtry te nie są wykorzystywane do fotografii w barwach naturalnych, do true-color stosuje się filtry o paśmie 650 nm, 510 nm i 460 nm. Przykładowe zdjęcia wykonane z użyciem różnych filtrów:

Obrazek

To natomiast są zdjęcia Marsa uzyskane z kombinacji filtrów L4L5L5L5L6 czyli najbardziej zbliżone do barw naturalnych!!!

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek

To co mówisz o prawdziwych barwach odnosi się do warunków ziemskich i oświetlenia jakie mamy. Na Marsie który jest dalej od Słońca i jest zwyczajnie niedoświetlony, ma rzadziutką atmosferę to sie już nie sprawdza, dlatego jest trudnosć w odwzorowaniu prawdziwych barw dla nas ziemian. Trzeba tam zawieźć cyfrowy aparat z matrycą rgb i się zobaczy, co nastąpi za lat kilka. Ale to nasze przyzwyczajenia są tu ograniczeniem, a nie technika.
  • 0

#60

keniu.
  • Postów: 119
  • Tematów: 10
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

To co mówisz o prawdziwych barwach odnosi się do warunków ziemskich i oświetlenia jakie mamy.

Dziwne bo jakoś NASA stwierdziła, że widmo światła nie odbiega od ziemskiego. Ponadto Sundial jest również wzornikiem kolorów stosowanym do kalibracji przez MERy.

Na Marsie który jest dalej od Słońca i jest zwyczajnie niedoświetlony, ma rzadziutką atmosferę to sie już nie sprawdza, dlatego jest trudnosć w odwzorowaniu prawdziwych barw dla nas ziemian.

Przecież na Marsa świeci to samo Słońce co na Ziemię. :P To, że Mars jest dalej nie spowodowałoby aż tak drastycznej zmiany kolorów najwyżej przytłumienie ale Mars nie znajduje się aż w tak dalekiej odległości. Popatrz sobie na cienie rzucane przez obiekty przez słabsze oświetlenie krawędzie byłyby rozproszone a tu ostre jak żyleta ;-).

Trzeba tam zawieźć cyfrowy aparat z matrycą rgb i się zobaczy, co nastąpi za lat kilka. Ale to nasze przyzwyczajenia są tu ograniczeniem, a nie technika.

Czyli wychodzi na to, że sam nie wiesz co piszesz. Zgodnie z tym co napisałeś powyżej cyfrowy aparat z matrycą rgb nic by nie dał. :surprised:
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości oraz 0 użytkowników anonimowych