Skocz do zawartości


Zdjęcie

Nowy porządek energetyczny świata


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1

keniu.
  • Postów: 119
  • Tematów: 10
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nowy porządek energetyczny świata?

Wiodąca agencja monitorująca energię globalną obawia się, że zasoby ropy nie wystarczą, aby zaspokajać potrzeby całego świata, nawet jeśli największe firmy zredukują swoje zapotrzebowanie. Z tego powodu przygotowuje przełomową prognozę, która mogłaby dotrzeć do rządzących gospodarką globalną

W ramach pierwszego badania tego typu, Międzynarodowa Agencja Energii (International Energy Agency - IEA) bada poziom wyczerpywania się ropy na około czterystu polach naftowych – poinformował główny ekonomista Fatih Birol.

- Zaczynamy nowy porządek energetyczny świata - powiedział Birol agencji informacyjnej Associated Press.

Analitycy rynkowi uznają agencję IEA, która ma siedzibę w Paryżu, za najbardziej wiarygodne i niezależne źródło informacji na temat ropy naftowej i z niecierpliwością czekają na wyniki badań. Już teraz można jednak przewidzieć, że nowe prognozy IEA mogą tylko dodatkowo zaniepokoić światowe rynki. Ceny ropy naftowej ustanowiły kolejny rekord, osiągając wczoraj przez chwilę poziom 135 dolarów za baryłkę.

Ceny ropy już teraz odbijają się na firmach lotniczych

Mniejsza ilość wydobywanej ropy naftowej oznaczać będzie wyższe ceny wszystkich produktów, od benzyny po żywność. Już teraz, linie lotnicze ograniczane przez wysokie koszty paliwa spodziewają się mniejszych zysków i przewidują cięcia oraz gwałtowne zmiany w tej gałęzi przemysłu. Wczoraj firma Ford Motor poinformowała, że zmniejsza swą produkcję pojazdów sportowych, które zużywają więcej paliwa, oraz przewiduje mniejsze zyski.

Jak mówi Birol, przyczyną rozpoczęcia badania prowadzonego przez Międzynarodową Agencję Energii były obawy związane z niestabilnością światowych rynków ropy naftowej oraz niepewność dotycząca poziomu zasobów. Wyniki tych badań poznamy w listopadzie.

- Ceny są bardzo wysokie, a zapotrzebowanie nie zmieniło się w ostatnich latach tak, jak wielu tego oczekiwało - ocenia Birol. - Wzrost w produkcji nie był wielki. Nie odnotowaliśmy wystarczającej liczby inwestycji - dodał.

Rekordowe ceny ropy z dnia na dzień

Wczorajszy kolejny rekordowy wzrost cen ropy naftowej pojawił się po publikacji w Wall Street Journal informacji, że agencja IEA planuje obniżyć swe długoterminowe prognozy dotyczące światowych zasobów ropy naftowej. Birol nie chciał jednak spekulować na temat prognozy sięgającej roku 2030. Powiedział jedynie: "Zobaczymy". Poprzednie badania Międzynarodowej Agencji Energii przedstawiały poziom zasobów światowych na 116 milionów baryłek dziennie w roku 2030.

- Chociaż ocenę agencji poznamy dopiero pod koniec roku, rynki interpretują ją już jednak uznając, że zasoby globalne mogą być znacznie mniejsze, niż poprzednio przewidywały główne agencje monitorujące wydobycie ropy naftowej - wyjaśnia Jim Ritterbusch, prezydent firmy doradczej Ritterbusch and Associates z Galeny w Illinois.

Birol mówi, że firmy naftowe oraz przedstawiciele rządów współpracują z ekspertami IEA w pracach prowadzonych w ramach raportu. Dodał jednak, że "nie jest to łatwe zadanie. Po raz pierwszy robione jest to na taką skalę przy takim nagłośnieniu".

Simon Wardell, analityk zajmujący się ropą naftową w londyńskiej firmie Global Insight, sceptycznie ocenia możliwości uzyskania pełnego poglądu przez ekspertów IEA w "państwach, które są mocno strzeżone", czyli takich, jak Arabia Saudyjska – producent numer jeden. Jest to ważne, ponieważ – jak zapowiada Birol – jedną z kluczowych zmian, które czekają światowe rynki, jest zwiększająca się zależność od firm naftowych pochodzenia krajowego, zamiast międzynarodowych.

Biznes paliwowy przesunie się z firm korporacyjnych do firm krajowych

- Aż do teraz, odpowiedzialność za wprowadzenie na rynek sporej ilości ropy naftowej spoczywała na firmach międzynarodowych. Teraz, w wielu przypadkach, skoro istniejące rezerwy ropne zmniejszają się, większa część ropy będzie pochodziła z firm krajowych. A one mają swoje własne warunki, swoje własne powiązania - mówi Birol.

Z tego powodu Birol apeluje o zwiększenie inwestycji w tej dziedzinie.

Wardell zapowiada już jednak, że raport IEA może mieć ograniczony wpływ na przyszłe inwestycje. - Nie chodzi o to, że firmy naftowe nie patrzą co się dzieje dookoła - mówi analityk z Londynu dodając, że to rządy powinny "zacząć myśleć nad prowadzeniem takiej polityki, która zapewniłaby im więcej ropy".

Birol zauważa, że "po obydwóch stronach pojawiają się nowi gracze, którzy zmieniają zasady gry". Jeśli chodzi o zapotrzebowanie w chwili obecnej, a także w zbliżających się dziesięcioleciach, największe znaczenie zaczynają odgrywać Chiny, Indie i Środkowy Wschód. Jest to wyraźna zmiana w stosunku do tego, co rynki obserwowały w ostatnich dekadach, kiedy głównymi państwami z największym zapotrzebowaniem na ropę były Stany Zjednoczone i Europa.

Międzynarodowa Agencja Energii jest częścią Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (Organization for Economic Cooperation and Development), w której skład wchodzi trzydzieści najbogatszych państw. Nie ma ona powiązań z Organizacją Krajów Eksportujących Ropę Naftową z siedzibą w Wiedniu (OPEC – Organization for Petroleum Exporting Countries), a jej badania mogą kwestionować opinię OPEC, która zapewnia, że świat ma wystarczające zasoby ropy naftowej.

Nowe złoża ropy są szukane wszędzie, nawet w najtrudniej dostępnych miejscach

Birol mówi, że eksperci agencji przyglądają się zasobom na lądzie i w morzach, łącznie z tymi, do których najtrudniej dotrzeć – położonymi głęboko pod wodą. Zauważa także, że brazylijska firma państwowa Petroleo Brasileiro poinformowała wczoraj, że dotarła do kolejnych złóż naftowych, ale zastrzegła, że nie wie na razie, jakiej jakości ropę wyprodukuje się w tym miejscu.

Obawy związane z rosnącymi cenami paliw przyczyniły się wczoraj do spadków cen akcji – o 9 procent – w przypadku największych europejskich linii lotniczych, Air France-KLM. Firma ogłosiła, że w ostatnim kwartale poniosła straty, oraz zapowiedziała, że przyszły rok, będzie "sporym wyzwaniem". Dyrektor generalny firmy, Jean-Cyril Spinetta, powiedział, że rosnące ceny paliw oznaczają, że przemysł lotniczy przechodzi "głębokie przeobrażenie", a z rynku mogą zniknąć niektórzy dotychczasowi gracze.

Ford Motor poinformował wczoraj, że zmniejsza swą produkcję samochodów typu pickup i SUV na rynek Ameryki Północnej, ponieważ kupujący coraz częściej wybierają oszczędniejsze modele samochodów.

Źródło: Onet.pl
  • 0

#2

Kruk....
  • Postów: 69
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Z tego co wiem to w planach jest wprowadzenie ogniw paliwowych. Generują one energię elektryczne w reakcji utleniania dostarczanego do nich paliwa, najczęściej wodoru. Nie muszą byc uprzednio ładowane, energia jest wytwarzana na bieżąco, jedynym ograniczeniem jest ilośc paliwa. Ogniwa zmieniają tlen i wodór na elektrycznośc oraz parę wodną, więc są przyjazne środowisku. Są bezpieczne i nie wydzielają zbyt dużo ciepła. Są one o wiele bardziej wydajne od najwydajniejszych baterii. Producenci samochodów już projektują samochody napędzane tym. Honda i Hyundai już prezentują swoje samochody (FCX oraz Tuscon FCEV).
  • 0

#3

2007.
  • Postów: 256
  • Tematów: 21
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Problem dla koncernów paliwowych w tym, że z darmowej energii nie będą już mieć kokosów.
Dlatego nie mamy silników wodorowych oraz elektromagnetycznych dostępnych powszechnie.

Jedyna nadzieja w całkowitym skończeniu się zaobów ropy ale do tego też nie powinno się dopuścić gdyż z ropy produkuje się o wiele więcej innych rzeczy. Produkty rafinacji ropy potrzebne są do wytwarzania tworzyw sztucznych, nawierzchni dróg, farb i lakierów, o ile się nie mylę w produkcji niektórych leków i innych.
Jedno jest pewne, że baryłka ropy już NIGDY nie będzie kosztowała 18 dolarów jak jeszcze na początku lat 90-tych, te czasy minęły już bezpowrotnie a do tego ekspansja Chin, Indii i rosnące zapotrzebowanie na ten surowiec.

Tak czy inaczej czeka nas nowy energetyczny porządek świata. Obecnie wmawia się wszystkim, że ropa się kończy co ma z kolei usankcjonować ciągły wzrost cen ropy a innym razem dla równowagi czytam, że złoża Arabii Saudyjskiej wystarczą na 150 lat eksploatacji.

To w końcu kończy się ropa czy nie ? Czy też może chodzi o czysto spekulacyjną cenę i wprowadzanie w błąd żeby ten efekt zwyżkującej ceny osiągnąć. Chociaż cudów oczywiście nie ma i jako, że jest to surowiec nieodnawialny to kiedyś się skończy ale pytanie: jaką ceną?
  • 0

#4

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Oglądałeś Crude Awekining? Tam jest wszystko ładnie wyjaśnione. NA google video można to zobaczyć. Ropy może wystarczyć na 150 lat, ale szczyt produkcji juz niemal osiągneliśmy. Po szczycie (czyli wydobyciu połowy tego co jest), można wydobywać tylko mniej i drożej.
  • 0



#5

shiny_toy_gun.
  • Postów: 165
  • Tematów: 8
Reputacja Kiepska
Reputacja

Napisano

Oglądałeś Crude Awekining? Tam jest wszystko ładnie wyjaśnione. NA google video można to zobaczyć. Ropy może wystarczyć na 150 lat, ale szczyt produkcji juz niemal osiągneliśmy. Po szczycie (czyli wydobyciu połowy tego co jest), można wydobywać tylko mniej i drożej.


'Ale kto zarabia na ropie?', to korporacje one maja w lapach rafinerie i one dyktuja ceny przez tego typu wiadomosci.
Zauwaz ze jakas korporacja palnie slowko i ropa leci do gory. Biznes to biznes.
  • 0

#6

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ropa to biznes. Zobacz, jakby powiedzieli wprost: "Za 20 lat skończy się ropa", to wszyscy, ale to wszyscy zrobiliby wszystko, żeby przestawić się na inne źródła energii. A tak trzymają nas w niepewności, i tak na prawdę nikt nie wie ile jest ropy. Więc uśmiechnięci dalej zyjemy w naszym ropopochodnym śnie.
  • 0



#7

tatik.
  • Postów: 1982
  • Tematów: 291
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Ten raport jest troszkę...powiedzmy naciągany po Arabii Saudyjskiej na drugim miejscu pod względem wydobycia ropy naftowej klasyfikuje się Rosja :) Ponadto ten nasz ogłoszony przez media wróg nr 1 opanował (nie szukając Talibów) rynki roponośne w całej prawie Euroazji i jeszcze dodatkowo pakuje kasę w inwestycje tzw: ropodajne w Iranie. Co oczywiście jest solą w oku osi USraela :)

Z ciekawości kto z Was był ostatnio w Rosji ? Cena benzyny jest czterokrotnie mniejsza niż u nas mimo tego że rosyjscy żołnierze nie giną w Iraku :(
  • 0



#8

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tatik Rosja jest daleko za Arabią Saudyjską, Iranem, Irakiem, Abu Dabi (:E), nawet do Wenezueli jej trochę brakuję.

LINK

Rosja ma ropę dość mocno zasiarczoną. Ceny paliwa... cóż taki plus monarchii. :)
USA zawsze wolało zadziałać militarnie, Rosja po Czeczenii i Afganistanie, zmądrzała i zaczęła przejmować wszystko kasą. USA nie wejdzie z inwestycjami do tych rejonów gdzie sobie nagrabili, po prostu im nie dadzą. Za to do Rosji nic nie mają.
  • 0



#9

tatik.
  • Postów: 1982
  • Tematów: 291
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Wydobycie ropy naftowej (w milionach ton rocznie)

Arabia Saudyjska 395
Rosja 380
USA 295
Iran 181
Chiny 170
Meksyk 165
Norwegia 165
Wenezuela 140
Wielka Brytania 115
Irak 115

Coś na ten temat mogą powiedzieć też mieszkańcy naszych Mazur :( jest tam też sporo ropy naftowej !

Na marginesie dodam że Chiny ostatnimi laty podejrzanie dużo inwestują w Afryce (drogi szpitale infrastruktura itp). Pewnie zrozumieli że robią to dla siebie a nie dla władców :o
  • 0



#10

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ops przepraszam, pomyliłem jakimś dziwnym sposobem rezerwy z wydobyciem.

Tylko czy ta Mazurska ropa jest opłacalna do wydobycia? :P
Wiesz, Chiny poszukują taniej siły roboczej. ;)
  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych