Skocz do zawartości


Ruszają prace nad pierwszymi sztucznymi osobowościami


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_CriticalErr0r

Gość_CriticalErr0r.
  • Tematów: 0

Napisano

Ruszają prace nad pierwszymi sztucznymi osobowościami

Dołączona grafika

Ludzkie cechy przypisujemy zwierzętom, a nawet przedmiotom. Nic dziwnego, że chcemy, by roboty także miały jakiś charakter. W przyszły weekend inżynierowie z 10 uczelni z 7 krajów rozpoczną prace nad pierwszymi sztucznymi osobowościami. Potrwają one cztery lata. Maszyny stanowią coraz większą część społeczeństwa, musimy więc poświęcić więcej uwagi kwestiom ich kontaktów z człowiekiem.

Projekt Lirec (od ang. Living with Robots and Interactive Companions, Życie z Robotami i Interaktywnymi Towarzyszami) jest finansowany przez Unię Europejską. Na jego realizację przeznaczono 6,6 mln funtów. Jak podkreśla Peter McOwan z Queen Mary, University of London naukowcy skupią się na długoterminowych kontaktach robotów i ludzi w realnych sytuacjach. Oto najważniejsze pytanie: jakie cechy powinien mieć sztuczny towarzysz, żebyś czuł, że chcesz się z nim związać na dłuższy czas?

Telefony komórkowe i komputery pokazały, w jakiego rodzaju kontakty człowiek wchodzi z elektronicznymi gadżetami. Okazało się np., że dość sporo osób nadaje pecetom jakieś imiona czy przydomki. Następne generacje maszyn pozwolą na pogłębienie tych kontaktów.

McOwan sądzi, że w przyszłości roboty będą pomagać w pracach domowych, zapewniać towarzystwo, a także łączyć się z Siecią, aby zrobić zakupy on-line. Już teraz, zwłaszcza w Japonii, tworzy się maszyny, które na różne sposoby zajmują się starszymi osobami.

Jednym z podprojektów jest tzw. "dusza domu". Robot ma pilnować, czy nikt się nie przewrócił i czy jego podopieczny zażył wszystkie leki. Duch zostanie wyposażony w uczące się programy. Dzięki nim przyswoi sobie preferencje właściciela, a człowiek będzie miał poczucie, że nawiązał rzeczywisty kontakt z roboprzyjacielem. Obcowanie z cyfrową jednostką jest o wiele bardziej naturalne niż siedzenie przed myszą i klawiaturą.

Profesor Kerstin Dautenhahn, dr Ben Robins i dr Ester Ferrari z Uniwersytetu w Hertfordshire wykorzystują roboty, aby pomagać w efektywniejszej komunikacji dzieciom z zaburzeniami rozwojowymi i niepełnosprawnością intelektualną. Jednym z nich jest KASPAR, humanoid, któremu nadano postać małego chłopca. Dautenhahn stworzyła też w Hatfield makietę mieszkania, gdzie ochotnicy mogą się kontaktować z robotami. W ten sposób są badane długoterminowe relacje ludzi z robotami. Okazało się, że optymalny wygląd maszyny zależy od tego, z jaką osobą najczęściej się on kontaktuje. Ekstrawertycy czerpią największą przyjemność z kontaktów z humanoidami. Ludzie introwertywni czują się lepiej w towarzystwie bardziej mechanicznych robotów.

McOwan twierdzi, że ważnym etapem prac będzie odtworzenie werbalnych i niewerbalnych wskazówek, które ludzie wykorzystują podczas komunikacji. Anna Błońska

źródło: The Guardian

  • 0

#2

apo5.
  • Postów: 773
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Jedno jest pewne - czeka ich BARDZO dużo CIĘŻKIEJ pracy.
  • 0

#3

zulugula.
  • Postów: 281
  • Tematów: 86
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Witam.I to są pierwsze kroki do stworzenia sztucznej inteligencji tej prawdziwej, stworzonej na wzór ludzkiego mózgu...Powodzenia ;]
  • 0

#4

Retired.
  • Postów: 312
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

No cóż.. Najpierw muszą wiedzieć, jak nasze mózgi działają... A do tego im zdecydowanie daleko.
  • 0

#5

OneGhost.
  • Postów: 5
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Różnego rodzaju reakcje na jakieś sytuacje i emocje ludzi napewno da się zaprogramować, jednak będzie to naprawdę ciężkie zadanie. Ale powoli do celu, pojawiają się już programy rozpoznające emocje z wyrazu twarzy, czy rozpoznające mowę ludzką. Kiedyś to było tylko marzeniem. Mam nadzieję, że doczekam się komputera, któremu będę mówił czego od niego oczekuje, zamiast wskazywać mu wszystko myszką i klawiaturą. Jednak jakoś nie wyobrażam sobie, żeby komputer mógł zastąpić mi kontakt z innymi ludźmi. To zawsze będzie tylko narzędzie, ale jeśli nauczy się lepiej (bardziej naturalnie) komunikować z człowiekiem, to napewno będzie narzędniem znacznie przyjemniejszym i wygodniejszym.
Po przeczytaniu tego artykułu przypominają mi się autoreavy z Ergo Proxy. Scenariusz matrix'a na szczęście wydaje mi się nie być zagrożeniem.
  • 0

#6

Migdalo.
  • Postów: 125
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Daje 100 lat a maszyny będą na poziomie człowieka, a moze (co gorsza) na poziomie wyższym. Człowiek stworzy coś wyższego sobie, co równa sie z samozagładą z rąk własnych "dzieci". Nie patrzę na rozwój robotyki z zadowoleniem - oczywiście roboty okażą sie bardzo pomocne w przyszłości(min. loty w kosmos) ale nie przesadzajmy. Dając im świadomość podpisujemy na siebie wyrok...
  • 0

#7

michciu.
  • Postów: 350
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Tak zaczynały się scenariusze wielu filmów sf :) Potem przejęcie kontroli przez maszyny, ostatnia rebelia ludzi na jakiejś pustyni itp :D
Oczywiście jest to wymysł pisarzy i scenarzystów, ale jest on wielce prawdopodobny, choc pewnie nie za naszego życia..
Poza tym kto, wie co trzymają amerykańce u siebie w Wielce Tajnych Bazach ;]
  • 0

#8 Gość_Burnago

Gość_Burnago.
  • Tematów: 0

Napisano

Technika idzie do przodu dlatego pierwsze konkretne prace nad stworzeniem sztucznej inteligencji mnie nie dziwią.
Jednakże obawiam się, że scenariusze SF mogą stać się rzeczywistością, ale to za BARDZO wiele lat. Takie roboty będą bardzo przydatne w kosmosie np. przy drobnych naprawach Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ponieważ nie będą wymagały grubaśnych skafandrów które bardzo przeszkadzają w wykonywaniu pracy w takich warunkach.
  • 0

#9

iniside.
  • Postów: 541
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Daje 100 lat a maszyny będą na poziomie człowieka, a moze (co gorsza) na poziomie wyższym. Człowiek stworzy coś wyższego sobie, co równa sie z samozagładą z rąk własnych "dzieci". Nie patrzę na rozwój robotyki z zadowoleniem - oczywiście roboty okażą sie bardzo pomocne w przyszłości(min. loty w kosmos) ale nie przesadzajmy. Dając im świadomość podpisujemy na siebie wyrok...

Za duzo filmow ogladasz.

Chociaz robot moze myslec, miec uczucia i emocje. To wystarczy mu zablokowac mozliwosc samo-modyfikacji, zeby nie byl w stanie sie rozwijac poza udzialem czlowieka.
Pozatym silniejsze gatunku zawsze wygrawaja.
A po trzecie, czymze jest czlowiek jak nie robotem ?
  • 0

#10

Migdalo.
  • Postów: 125
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Chociaz robot moze myslec, miec uczucia i emocje. To wystarczy mu zablokowac mozliwosc samo-modyfikacji, zeby nie byl w stanie sie rozwijac poza udzialem czlowieka.
Pozatym silniejsze gatunku zawsze wygrawaja.
A po trzecie, czymze jest czlowiek jak nie robotem ?


Właśnie o to chodzi mój drogi - myślę, że w końcu ktoś nie zablokuje i to wyjdzie z pod naszej kontroli. Silniejsze - czyli one. A człowiek sam jest stworzeniem które działa tak jak będą działać kiedyś roboty, a ile złego uczynił...
  • 0

#11

iniside.
  • Postów: 541
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Chociaz robot moze myslec, miec uczucia i emocje. To wystarczy mu zablokowac mozliwosc samo-modyfikacji, zeby nie byl w stanie sie rozwijac poza udzialem czlowieka.
Pozatym silniejsze gatunku zawsze wygrawaja.
A po trzecie, czymze jest czlowiek jak nie robotem ?


Właśnie o to chodzi mój drogi - myślę, że w końcu ktoś nie zablokuje i to wyjdzie z pod naszej kontroli. Silniejsze - czyli one. A człowiek sam jest stworzeniem które działa tak jak będą działać kiedyś roboty, a ile złego uczynił...

Tak, tak. Mam pytanie. Czy probowales kiedys zrozumiec samo-modyfikujacy sie algorytm ? Algorytmy genetyczne i sieci neuronowe. Bardzo ciezkie zagadnienie. Nie wystarczy do niego tylko umiec szybko liczyc, potrzeba sporej wyobrazni i abstrakcyjnego myslenia zeby go zrozumiec.
A to tylko czubek góry, który kiedyś pozowli stworzyć prawdziwą sztuczna inteligencje.
Zeby robot mógł stanowic jakie kolwiek zagrożenie, najpierw trzeba go nauczyć prowadzenia samo-modyfikacji. A przeciez komputera wcale nie trzeba uczyć jak ma siebie naprawiać czyż nie ?
Oczywiscie np. algorytmy genetyczne sa samo-powielajace sie. Tzn. ucza sie same na podstawie zjawisk jakie obserwuja, ale nie sa w stanie same siebie modyfikowac, tylko modyfikowac zachowanie na podstawie dostepnej bazy danych.
Powstanie takich robotow jak snuja tu co poniektorzy katastrofisci wymaga jednej rzeczy. Bezpośredniego stworzenia go przez czlowieka i dania mu pelnej wolnej woli. Co jest malo prawdopodobne lepiej miec madrowego i bezwzglednie poslusznego niewolnika, niz inteligentnego nieroba ?
  • 0

#12

piter12.
  • Postów: 4
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

No tak.. tylko ciekawe jak już stworzą takie roboty.. to czy np. jeden wirus komputerowy stworzony np. przez armię czy terrorystów nie zmieni "przyjaciół" we wrogów i zamiast podawać starszym leki nie poda trucizny...
To skrót myślowy ale wydaje mi się, że wiecie do czego zmierzam...
  • 0

#13

iniside.
  • Postów: 541
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

No tak.. tylko ciekawe jak już stworzą takie roboty.. to czy np. jeden wirus komputerowy stworzony np. przez armię czy terrorystów nie zmieni "przyjaciół" we wrogów i zamiast podawać starszym leki nie poda trucizny...
To skrót myślowy ale wydaje mi się, że wiecie do czego zmierzam...

Ehh. Nie to nie mozliwe. Wszystko zalezy od projektu. Juz teraz na systemu uniksowe teoretycznie da sie pisac wirusy ? Dlaczego nikt tego nie robi ? Bo taki wirus moze tam zaszkodzic najwyzej malutkiej czesci systemu, wiec to sie poprostu nie oplaca.
No chyba, ze ktos jest na tyle duzym idiotom zeby ciagle pracowac jak root. Ale ktos tai nawet by takiego systemu wlaczyc nie potrafil, wiec to bardzo sporadyczne przypadku.

Proponuje lyknac torche teorii a potem teoryzowac na forum w sprawach informatyki :P
  • 0

#14

Migdalo.
  • Postów: 125
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

@iniside
Nie mówię, że to co teraz robią jakoś nam w tej chwili zaszkodzi, myślę, ze narazie nam to pomoże... w ogóle nam pomorze, ale w przyszłości może być krucho.
Stworzenie sztucznej inteligencji która będzie całkowicie wolna i nie będzie uzależniona od nas to kwestia czasu - dlaczego? To proste - z powodu badań naukowych chociażby. Każdy chciał by zobaczyć jak taka istota będzie się rozwijać, co sobie wyobrazi i co zrobi(nawet tylko po to aby poznać NAS, ludzi lepiej). Czy zostanie leniem, pracowitym uczniem czy buntownikiem. Możemy tylko przewidywać, stąd chociażby pomysł stworzenia podobnego "urządzenia". Nigdy nie możemy być pewni czegoś na 100%, i myślę, ze zagrożenie ze strony robotyki - a bardziej nawet, sztucznej inteligencji jest całkiem możliwe w przyszłości. A człowiek to bardzo omylne stworzenie
I w ogóle jeśli chodzi o sztuczną inteligencje to nie możemy myśleć o żadnej blokadzie czegokolwiek
  • 0

#15

ke6gophe.
  • Postów: 25
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

mimo piękna tej idei czułbym się sam, jakkolwiek humanoidalny będzie dla mnie komputer/robot to będzie to tylko maszyna która ew. się zbuntuje, a moja rozrywką byłoby doprowadzenie takiej do elektronicznego samobójstwa(czytaj : auto-resetu)
jednak fajna była postać w AI czy I, robot
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych