Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ziemskie sygnały : zbyt nudne aby zasługiwały na odpowiedź ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
32 odpowiedzi w tym temacie

#1

dj_cinex.

    VRP UFO Researcher

  • Postów: 3305
  • Tematów: 412
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 20
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Ziemskie sygnały : zbyt nudne aby zasługiwały na odpowiedź ?


Powodem dlaczego do tej pory ludzkość nie odebrała odpowiedzi na nasze wysłane sygnały od obcych cywilizacji, które mogą istnieć na innych planetach jest to, iż owe wiadomości są zbyt nudne.

Dołączona grafika

Plakietka w którą został wyposażony "The pioneer" w roku 1972


Do takiej konkluzji doszło dwóch astrofizyków, którzy przyjrzeli się aspektom „naszej komunikacji międzyplanetarnej”. Do tej pory z naszej planety wysłano cztery wiadomości, które zostały skierowane w przestrzeń kosmiczną – zostały one stworzone pod kontekstem odebrania ich przez „obcych słuchaczy”. Wiadomości te zostały oparte na opisach zakodowanych w sposób matematyczny – zawierały m.in. aspekty fizyki i chemii, wraz z podstawowymi wiadomościami na temat biologii i opisami formy ludzkiej.

Według Kanadyjskiego astrofizyka Yvan’a Dutil’a, wiadomości te są zbyt nudne aby w jakiś sposób zainteresować sobą inne cywilizacje. Twierdzi on, iż jeśli jakaś cywilizacja jest już na stosownym poziomie rozwoju aby móc zrozumieć dana wiadomość, to będzie ona znała wszelkie „tajniki” zawarte w danej wiadomości. „Po przeczytaniu owej wiadomości, niebyli by oni zainteresowani nami i naszymi osiągnięciami. W pewnym sensie, może to być strata naszego „teleskopowego czasu” – cytuje Dutil’a, New Scientist.

W latach 1999 i 2003, Dutil wraz ze swym przyjacielem, badaczem Stephane’m Dumas’em wysłali wiadomości w przestrzeń kosmiczną, których „budowę” stworzyli samodzielnie. Teraz, pracują nad stworzeniem coraz to bardziej interesujących przekazów/wiadomości.

„Pytanie brzmi, co jest interesujące dla obcych cywilizacji ? Sądzimy, że odpowiedzią jest zawarcie takich informacji, które byłyby w pewien sposób „inne/nowe” (bardziej komunikatywne), czyli informacji na temat ludzkości… takich jak np. aspekty socjalne naszej społeczności” - twierdzi Dutil.

Dutil dodał, iż ekonomiści, fizycy i socjologowie już pracują i analizują tego typu aspekty aby móc je zawrzeć w formie matematycznej.

Edit:
Przypominam, iż użyty w tym tekście zwrot "nudny" może być zastąpiony innym, pokrewnym synonimem : nudny, powolny, nieciekawy, ospały, bez humoru, szary, ciemny, matowy, pochmurny, zachmurzony, posępny, przyćmiony, przytępiony, głuchy, stłumiony, tępy, zmniejszony, przyciemniony...


Opracowanie : dj_cinex
Źródło : http://www.ourstrangeworld.net

  • 0



#2

Artur Gutowski.
  • Postów: 308
  • Tematów: 73
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Cieszy mnie to bardzo, jest to niezmiernie ważne, aby ktoś mądrze się tego podjął. Myślę, że stworzenie takiej wiadomości jest nie lada wyzwaniem, posłużyć się trzeba jedynie symbolami, informacje pisemne nie wchodzą chyba w rachubę ? Mam pytanie: grafika z artykułu ukazuje jak sądzę wiadomość wysłaną w kosmos z 80-lat ? Coś mi świta po głowie, że Daniken w jednej ze swoich książek ukazał ten rysunek.
  • 0



#3 Gość_Burnago

Gość_Burnago.
  • Tematów: 0

Napisano

Może obca cywilizacja nie odpowiada bo mają jakiś tajny plan w stosunku do Ziemi? :mrgreen:
Mam nadzieję, że kiedyś nadejdzie w końcu ten moment w którym wszystko złoży się w jedną całość... kiedy inne cywilizacje się ujawnią.
  • 0

#4

Artur Gutowski.
  • Postów: 308
  • Tematów: 73
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Może obca cywilizacja nie odpowiada bo mają jakiś tajny plan w stosunku do Ziemi? biggrin1.gif


A czy tylko jedna jest we wszechświecie ?
  • 0



#5

Pingwin.
  • Postów: 443
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jak bym był mieszkańcem innej planety i dostał tą wiadomość to też by mi się tego nie chciało oglądać i bym nawet nie odpowiedział . Ale fajny artykuł a tak po za tym to mogli by się bardziej postarać !
  • 0

#6

Roseb.
  • Postów: 650
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Z tego, co mi się wydaje te wiadomości są skierowane raczej do cywilizacji, które nie odwiedziły Ziemi. Dlatego też sądzę, że tak czy inaczej dla form, które potrafiłyby odczytać tą wiadomość, a nie wiedziałyby o naszym istnieniu, odebranie informacji o tym, że nie są same byłaby interesująca, jakakolwiek by nie była. A jeśli ktoś już nas obserwuje, to chyba nie robi mu różnicy, co wyślemy, bo i tak to wie...
  • 0

#7

machado.
  • Postów: 248
  • Tematów: 35
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Bezsensu. Dlaczego informacje są zbyt nudne? A jakbyśmy my dostali taką informacje to co? Byłaby za nudna i w ogóle byśmy się nią nie zainteresowali? Przecież jeśli obca cywilizacja jest na podobnym etapie rozwoju i nie zbadała jeszcze kosmosu to zależy jej na znalezieniu jakiejkolwiek formy życia tak jak np. nam... My odbieramy głupi sygnał i się podniecamy, a co dopiero zrobilibyśmy z taką informacją...
  • 0

#8

Berith.
  • Postów: 1115
  • Tematów: 26
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Pingwin, co za różnica na jakiej planecie żyjesz? Sądzisz, że gdybyś był na planecie "BUBA", to nie interesowałoby Cię tak jak na planecie "ZIEMIA" poznanie innnych cywilizacji? To bzdura.

NorthC0re, skąd wiesz ile jest obcych cywilizacji? Może jedna, może tysiąc, a może nie ma ich wcale.



Jeśli nasze wiadomości miałyby być zbyt nudne, to musielibyśmy założyć, że obcy są bardzo podobni do nas, mają takie same cechy charakteru i już dawno o nas wiedzą. W przeciwnym wypadku możemy wysyłać nawet cyrk międzygalaktyczny, a i tak nie dostaniemy odpowiedzi.
  • 0

#9

BENDER.
  • Postów: 166
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Szkoda tylko, że nawet jak ktoś odbierze te nasze wiadomości na odpowiedź musielibyśmy czekać w nieskończoność bo nie wiadomo czy dana cywilizacja dysponowała by odpowiednią technologią aby do nas dolecieć.
  • 0

#10

Artur Gutowski.
  • Postów: 308
  • Tematów: 73
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

NorthC0re, skąd wiesz ile jest obcych cywilizacji? Może jedna, może tysiąc, a może nie ma ich wcale.

Po prostu wiem... ;) Nie proś o podanie dowodów itp, bo tego typu dyskusja nie ma sensu, przynajmniej na takie tematy... To leży w mojej sferze duchowej. Nie ma w tym udokumentowania naukowego. Dla mnie moje podejście jest najbardziej prawdopodobne i logiczne. Każdy w co innego wierzy. ;)
  • 0



#11

Darek08.
  • Postów: 26
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Szkoda tylko, że nawet jak ktoś odbierze te nasze wiadomości na odpowiedź musielibyśmy czekać w nieskończoność bo nie wiadomo czy dana cywilizacja dysponowała by odpowiednią technologią aby do nas dolecieć.


A po co mają do nas dolatywać? Wyślą odpowiedź tak, jak my to zrobiliśmy.
  • 0

#12

Indoctrine.
  • Postów: 1450
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Widać, że na pomysł wpadł człowiek nie znający sie na psychologii, socjologii ani filozofii.
Kwestie społeczne są bardzo trudne do przekazania, gdyż nie ma uniwersalnego aparatu pojęciowego dla nas i hipotetycznych obcych. Polecam zapoznać się z książką Stanisława Lema "Głos Pana", gdzie te kwestie zostały bardzo inteligentnie wyjaśnione.

Machado, niemożliwe jest praktycznie by trafić na cywilizację o podobnym poziomie rozwoju. To nie Star Trek. A jak widać po Ziemi, 200 lat powoduje gigantyczne różnice w poziomie cywilizacyjnym. A co to jest 200 lat w skali kosmiczne?

Użytkownik Indoctrine edytował ten post 10.02.2008 - 13:51

  • 0

#13

darokrol.
  • Postów: 729
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

zbyt nudne ? ja chociażby nie wiem jak nudna była wiadomość to bym odpowiedział, może lepiej nie "opowiadać" obcym o naszej kulturze bo to ich zniechęci do komunikacji, ze strachu po prostu, kto by chciał się zaprzyjaźnić z takimi idiotami ? przecież lepiej żeby ziemianie nie wiedzieli gdzie są inne cywilizacje bo jak będziemy do tego zdolni to je oczywiście zniewolimy tak jak po odkryciu ameryki, albo z afrykanami swego czasu...
obawiam się że takie przesłanie miałoby tez zawierać informacje o ziemskich wierzeniach, co już zupełnie nas dyskredytuje
zresztą kosmicie jeśli odbiorą sygnał to chyba pomyślą o tym że szedł on setki lat i teraz życie na ziemi może wyglądać zupełnie inaczej :)
  • 0

#14

pazuzu.
  • Postów: 767
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

przeczytalem te wasze odpowiedzi i szczerze powiedziawszy jestem zaszokowany!
po pierwszze samym artykulem i stwierdzeniem ludzi ktorzy zwa sie astrofizykami
po drugie faktem iz nikt z was nie zauwazyl ze nasze wiadomosci w skali kosmicznej praktycznie nie opuscily jeszcze okolic naszego ukladu slonecznego

wysylamy w kosmos fale radiowe ktore wedruja z predkoscia swiatla
pierwsze pytanie ktore powinno sie nasunac kazdemu czytajacemu ten artykul powinno byc gdzie te nasze sygnaly dotarly

szacuje ze sygnaly o ktorych mowa zostaly wyslane przez czlowieka najwczesniej ok. 50-60 lat temu
mogly dotrzec jedynie do bardzo malej liczby gwiazd a nie kazda z nich ma uklad planetarny
dodatkowo zalozenie ze jesli ktoras ma to znajduje sie tam zycie na dodatek zycie inteligentne potrafiace odebrac nasze sygnaly jest delikatnie mowiac wielce optymistyczne
jesli by tak bylo to w naszej galaktyce musialoby istniec miliardy takich cywilizacji

nalezy tez zrozumiec ze jesli my wyslalismy sygnal przykladowo 10 lat temu i wlasnie w tej chwili zostal on gdzies tam w kosmosie odebrany to na odpowiedz musimy poczekac nastepne 10 lat

jesli przyjmiemy ze gdzies w centrum naszej galaktyki istnieje kilka cywilizacji zdolnych odebrac nasz sygnal i uswiadomimy sobie ze uklad sloneczny oddalony jest od centrum o ok. 27000 lat swietlnych to zrozumiemy ze prawdopodobnie nigdy nie otrzymamy na nie odpowiedzi bo za 54000 lat prawdopodobnie nie bedzie juz ludzi na ziemi

Użytkownik pazuzu edytował ten post 10.02.2008 - 14:52

  • 0

#15

shar0nie.
  • Postów: 384
  • Tematów: 4
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

jednym słowem nie było sensu wysyłać wiadomości ?
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych