Skocz do zawartości


Zdjęcie

Koniec poboru do wojska!


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
34 replies to this topic

#1

mojo.
  • Postów: 355
  • Tematów: 22
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Koniec poboru do wojska



Tak, tak, wyczekiwana przez wielu wiadomość wreszcie staje się faktem. Zapowiadał to w trakcie kampanii wyborczej Donald Tusk. Teraz wojsko podtrzymuje stanowisko.

Dołączona grafika


300 tysięcy młodych mężczyzn właśnie staje przed WKU - po raz ostatni. Od przyszłego roku obowiązkowa służba zostanie zawieszona, a w 2010 r. armia przejdzie na zawodowstwo - czytamy w "Metrze".

WKU przy ul. Żurawiej w Warszawie. Kilkanaście młodych osób przesiaduje na korytarzu. Czekają, aż będą wezwani przed komisję lekarską. Większość kurczowo ściska w dłoniach różne kartki i teczki. A w nich rentgenowskie zdjęcia krzywych kręgosłupów, zwichniętych barków i chorych kolan. Temat rozmów jeden - za rok poboru nie będzie (...).

Dlatego większość z tegorocznych poborowych jest przekonana, że jak się przeczeka ten rok, wojsko na pewno się o nich nie upomni. Stąd te wszystkie prześwietlenia, ale także zaświadczenia ze szkół i uczelni.

Czy należy się z tego cieszyć? Moim zdaniem tak. Czas, gdy założenie munduru było spełnieniem marzeń i odbierane było jako wypełnienie patriotycznego obowiązku wobec ojczyzny, minął już dawno. Przykre, ale prawdziwe.

Dziś powszechny pobór to powód wielu wylanych łez. Młodzi ludzie wbrew sobie zmuszani byli do cwaniactwa i kombinowania. Co więcej pobór napędzał maszynę korupcji - nie jest tajemnicą, że żeby wymigać się od wojska zazwyczaj wystarczyło wiedzieć, komu zapłacić.

Czy takie postępowanie można usprawiedliwiać? A czy należy się dziwić, że ludzie, którzy po wielu próbach znaleźli pracę, a później poświecają najlepsze lata swojego życia pracując po kilkanaście godzin dziennie, robią co mogą, by ich kariery nie przerwał rok spędzony w kamaszach? Moim zdaniem nie.

Dlatego cieszę się, że powód tej trudnej w ocenie moralnej sprawy od przyszłego roku zniknie. Inną sprawą jest, czy państwo polskie będzie potrafiło stworzyć sprawnie działającą armię zawodową.

Armia stanie sie pracodawcą, który o pracownika będzie musiał konkurować na wolnym rynku. Dziś żołd wypłacany miesięcznie poborowemu to 230 złotych netto. Lepiej być bezrobotnym.

Użytkownik +MoJo+ edytował ten post 08.02.2008 - 07:55


#2

BENDER.
  • Postów: 166
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Czytałem o tym już wcześniej i muszę przyznać, że jest to bardzo dobra wiadomość. Do 19 nastki mam jeszcze pół roku a potem coś wymyślę. Do wojska nie pójdę i tak a jak się wszystko dobrze ułoży to może nawet nie będę musiał mieszać w papierach.

#3

Chessman.
  • Postów: 1031
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Oby to była prawda OBY. Za parę tygodni mam komisję po raz kolejny(wcześniej miałem B24) i też zbieram papierów ile się da :] Będę za to wielbił Tuska ^^ Armia zawodowa to najlepszym jedyne rozwiązanie. Jak już musi być wojsko to niech będzie zawodowe. Jaki pożytek z ludzi, który szkolą się z przymusu?

#4

tatik.
  • Postów: 1982
  • Tematów: 291
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Genialne posunięcie (raczej walka o głosy).Jeśli zniknie pobór do wojska pozostanie nam tylko liczyć na sojusze :(



#5

Chessman.
  • Postów: 1031
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

tatik- niekoniecznie, wiem, że wielu ludzi chce iść do wojska i brak poboru tego nie zmieni. Na pewno będzie to mniej ludzi, ale będą lepiej wyszkoleni i zmotywowani patrząc na to z czysto technicznego punktu widzenia.

#6

mojo.
  • Postów: 355
  • Tematów: 22
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

wiem, że wielu ludzi chce iść do wojska i brak poboru tego nie zmieni


Wielu ludzi chce iść do wojska ale normalnie zarabiając. Wojsko zawodowe to zmieni. Wreszcie będzie można zarobić.

Genialne posunięcie (raczej walka o głosy).


Jeżeli jest to prawdą i tak się stanie to zobacz jaką przewagę zyskuje Tusk... człowiek wie jak walczyć o głosy:D . Choć przyznam że z tą armią zawodową to bardzo dobry pomysł. Wreszcie nie mam się czego bać :D

#7

zak.
  • Postów: 1198
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

wspaniale. wkoncu w tym kraju zaczyna byc normalnie

#8

apo5.
  • Postów: 773
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

No wreszcie....juz to pięcioletnie robienie licencjata stawało się uciążliwe :lol

#9

Tempter.
  • Postów: 413
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

No cóż-na rejestracji byłem,teraz czekam na wezwanie przed komisję i raczej jestem spokojny-będzie odroczenie z powodu nauki a potem pójdę na studia,przeczekam ten rok i...spokój do 2010.Myślę,że dobrym pomysłem jest wprowadzenie armii zawodowej,bo wreszcie będziemy mieli w wojsku wykwalifikowanych specjalistów a nie tych,którym się uczyć nie chciało i są bo muszą.



#10

Indoctrine.
  • Postów: 1450
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Tatil, armia poborowa jest bardzo słaba z założenia, szczególnie w Polskich warunkach.
Czego tak naprawdę poborowy się przeważnie uczy? Jak pić i kombinować by nie dostać łomotu od starszych.

Gdyby na przykład były codzienne nauki na strzelnicy, zajęcia z taktyki itp, to spoko, ale sprzątanie koszar wiele człowieka nie nauczy..
Bardzo dobry model jest w Szwajcarii, gdzie co jakiś czas każdy idzie na krótkie przeszkolenie, ale to jest właśnie przeszkolenie a nie jakieś durnoty.

#11

tatik.
  • Postów: 1982
  • Tematów: 291
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Kolejny absurd naszych jajogłowych i wciskanie ludziom głupoty...
W USA zaprzestano poboru do armii po wojnie w Wietnamie ale czy na pewno ?
Guzik prawda... siły zbrojne zostały w znacznym stopniu zreorganizowane, zmieniono tylko status Gwardii Narodowej
(w chwili obecnej około 350 tyś żołnierzy) która w każdej chwili może zmobilizować ilu tylko zechce.
Na dzień dzisiejszy Gwardia Narodowa bierze udział w misji w Iraku, Afganistanie,(gdzie gwardziści ochoczo :(
wykonują zadania polegające na wsparciu jednostek operacyjnych-w 2007 roku, w Iraku zginęło 426 gwardzistów, a 3583 zostało rannych).Anglia i Francja posiadają zreorganizowaną Obronę Terytorialną :) .Dobrym przykładem są Niemcy i Austria(i chyba Szwecja i inne nie jestem piewien),pobór i porządne szkolenie wojskowe.
Reorganizacja armii na zawodową w młodym demokratyczny,skorumpowanym kraju (do tego z pustą kieszenią)
to totalny absurd.Niezniszczalna armia bez żadnych rezerw nie istnieje nawet w książkach s/f.
A co w przypadku rozbicia takiej armii w pierwszym frontalnym ataku ?

Do wyboru opcje...

1.Prezydent uruchamia obwody i uzbraja pomysłodawców tego projektu ?
2.Modlitwa ?
3.Przyśpieszony kurs pt. RAMBO w 24 godziny ?
4.A może przekonamy Wielkiego Brata że na Mazurach są ogromne zasoby ropy naftowej ?



#12

Chessman.
  • Postów: 1031
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Polska nigdy nie będzie miała super mocnej armii choćby ze względu na liczebność kraju, więc tak czy inaczej w razie hipotetycznego ataku jesteśmy zdani na sojuszników. I jeszcze raz: 1 przeszkolony, zmotywowany żołnierz jest lepszy od 5 przymuszonych, bez umiejętności. Bo patrząc na to z punktu widzenia: w kupie siła, to równie dobrze można by poprostu dać wszystkim mężczyznom broń i już mamy super armię...

#13

Tempter.
  • Postów: 413
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Chessman-nasza armia potrzebuje też przede wszystkim nowoczesnego sprzętu-bo co nam po paru czołgach Leopard 2 i F-16 kiedy cała reszta jest bardzo do tyłu w stosunku do innych krajów?Jeśli chcemy mieć naprawdę dobrą armię to musimy albo jakimś cudem produkować sobie nowoczesne myśliwce sami,albo zorganizować kolejny przetarg,lecz nie kupować znowu podstarzałych F-16 lecz nowocześniejsze samoloty bojowe-marzy mi się polskie B2 albo parę samolotów F-22 Raptor-ale na taki zakup musielibyśmy pewnie trochę zaoszczędzić.



#14

Ejael.
  • Postów: 1261
  • Tematów: 56
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

----UWAGA!----SPROSTOWANIE!----

Wszystkim którzy myślą że to premier Tusk zrobił armię zawodową informuję że jest to kłamstwo. Odpowiednie decyzje podjął poprzedni rząd jeszcze w 2006 roku! Jedyne co zrobił Tusk to zawiesił pobór rok wcześniej - to oznacza że przez rok będziemy mieli słabszą armię.

O armii zawodowej zadecydował prezydent Kaczyński, premier Kaczyński oraz ówczesny minister obrony Sikorski. Odsyłam do źródeł, np. wywiad z Sikorskim z 2006 roku: http://tiny.pl/lwv3

Tyle tu zasług Tuska co nic...

#15

tatik.
  • Postów: 1982
  • Tematów: 291
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

lecz nie kupować znowu podstarzałych F-16 lecz nowocześniejsze samoloty bojowe-marzy mi się polskie B2 albo parę samolotów F-22 Raptor-ale na taki zakup musielibyśmy pewnie trochę zaoszczędzić.


Mało kto wie że jakiś tam głupi ruski SU-37 (produkt młodego państwa rosyjskiego)
spokojnie może rywalizować z Raptorem lub F-35. :)
kolejny model SU-47 przechodzi loty testowe




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych