Skocz do zawartości


Zdjęcie

Oujia - niebezpieczna zabawa czy tylko gra umysłu ?


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

#1

Kaiochin.
 • Postów: 283
 • Tematów: 36
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 8
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Oujia - niebezpieczna zabawa czy tylko gra umysłu ?

Wiele osób uważających rzeczy paranormalne jako totalne brednie, wciąż boją się używać Oujia. Dlaczego? Prawdopodobnie z powodów rożnego rodzaju opowiastek ze złymi doświadczeniami związanymi z tą zabawą, których nie da się normalnie wytłumaczyć. No cóż według niektórych to duchy bawią sie z nami podczas używania Oujia. Ale jak jest naprawde ?

Wiele razy słyszymy jak to ''duch'' za pomocą poruszania szklanki poprawnie przeliterował imię osoby z któregą ludzie próbowali się wówczas skontaktować. Ale czy to napewno duch przesunął tą szklankę?

Wyjaśnienie jak działa Oujia jest prostsze niż sądzicie. Osoby które wierzą że stoją za tym jakieś ''moce nie z tego świata'' oczywiście mogą dalej w to wierzyć, ale właściwy powód dla którego szklanka się przesuwa jest troszke mniej spektakularny. Odpowiedź na pytanie ''Co porusza szklanką'' znajdziemy w pojęciu ''zjawiska ideomotorycznego''.

Działanie tego zjawiska polega na tym, że jeśli skupimy się na pomyśle przesunięcia czegoś, jest bardzo prawdopodobne, że po chwili zaczniemy robić bardzo małe ruchy nie zdając sobie z tego żadnej sprawy. Jeśli - bez żadnych przeszkód - zaczniemy się koncentrować np. na tym, że nasza ręką staje się lekka, po pewnym czasie zoriętujemy się że robimy małe nieświadome ruchy aby ją podnieść. Podczas kiedy możemy zdawać sobie sprawę, że dana rzecz zaczyna się poruszać, nie zdajemy sobie sprawy, że to my to powodujemy. Tym samym nerwy w naszej ręce ciągle pracujące, mogą spowodować drgania, które wydają się pochodzić z zewnątrz -jakby były poza naszą kontrolą. Oczywiście niektóre osoby są na to bardziej podatne niż inne, ale jest to bardzo częste zjawisko i wszyscy go doświadczamy w taki sposób lub inny. Na przykład czasem możemy złapać się na samowolnym kopaniu ''niewidzialnej'' piłki podczas oglądaniu jakiegoś meczu, albo możemy wykonywać nagłe, krótkie ruchy kiedy oglądamy jakiś dobry film akcji.

Prekursorem Oujia było ''Table- Tipping''. Uczestnicy seansu siadali naokoło stołu i czekali aż duch zacznie się z nimi komunikować. Podczas trzymania opuszków ich palców na stole, nagle stół zaczynał ożywać i zaczynał się obracać. Jest to bardzo dramatyczna i efektowna demonstracja, ale już bardzo żadko widywana w dzisiejszych czasach.

Czy jest to możliwe aby przesunąć stół, nie będąc tego świadomym? Na pewno jest łatwiej zaakceptować tutaj działanie duchów? Otóż... nie :) . Jeśli kilka osób jest przekonanych, że stół przesunie się ( w tym polega haczyk - przekonanie uczestników aby uwierzyli że tak będzie), po chwili wszyscy zaczną nieświadomie go przesuwać. Pamiętajcie, że lekki stół na wypolerowanej podłodze przesuwa się tak samo lekko jak szklanka na planszy Oujia. Może być on troche cięższy, ale nie mówimy tu o podnoszeniu stołu. Pod koniec dziewiętnastego wieku, przeprowadzono pewien eksperyment, by sprawdzić czy poruszanie się stołu podczas seansu jest spowodowane obecnością duchów, czy nieświadomymi ''popchnięciami'' ze strony uczestników. Położono szklankę na stół i kazano wtedy wszystkim uczestnikom seansu umieścić na niej palec. ''Duchy'' zostały przywołane aby przesunąć stół, i wszyscy czekali aby zobaczyć co się stanie. Eksperyment był prosty : jeśli stół się poruszy, ruch podchodzi od samego stolika, czyli stały za tym duchy; natomiast jeśli poruszy się tylko szklanka, wtedy na pewno jej przesuniecie byłoby spowodowane poprzez ''zjawiska ideomotoryczne''. Jak się zapewne domyślacie (albo i nie), kiedy ''duchy'' przybyły aby poprzez manifestację swojej obecności przesunąć stół, szklanka poruszała się, a stół nie przesunął się nawet o centymetr.

Moje zainteresowanie Oujia wzrosło kiedy jednego wieczoru, mój kolega przyniósł ręcznie zrobioną wersję tej planszy. Zasługerował, że może powinniśmy spróbować przywołać jakiegoś ducha... tak dla zabawy... I w tym momencie poczułem się jak jakiś zdruzgotany nastolatek z Amerykańskiego filmu typu horror klasy b, igrający z siłami piekielnymi (lubię przesadzać w opowieściach). Mimo ekscytacji całą zabawą, przypomniał mi się artykuł o ''zjawisku ideomotorycznym'' i chciałem zobaczyć czy to rzeczywiście może być to. Po kilku próbach szklanka zaczęła się przesuwać. Marcin ( przyjaciel który przygotował Oujia) zasługerował abym to ja teraz wybrał ducha którego mamy wywołać. Zasługerowałem moją babcię, która umarła kilka lat temu, ale powiedziałem że ja nie będę trzymać palca na szklance (moża powiedzieć że chciałem przeprowadzić eksperyment). Marcin powiedział jednak, że jeśli osoba która zna przywoływanego ducha musi to robić. No cóż, nie miałem zbyt dużego wyboru i musiałem się zgodzić (skoro takie są zasady ;) ) ale postanowiłem nie robić czegokolwiek, co mogło spowodować przesunięcie szklanki z mojej strony (czyli starałem się myśleć o czym innym, niż o mojej babci).

Szklanka była umieszczona pomiędzy dwoma kartkami z ''Tak'' na jednej, oraz ''Nie'' na drugiej. Na około nich, leżały poroskładane w kształcie koła kartki z wszystkimi literami alfabetu. Każdy z naszej czwórki położył dwa palce na szklance, i zadaliśmy pierwsze pytanie ''duchowi'' pod instrukcjami Marcina '' Czy znajduje się tu jakiś duch?''. Wszyscy byli skupieni na egzystującej możliwości; przesunięcie się szklanki na ''Nie'' byłoby nonsensem, więc bez większej niespodzianki po chwili szklanka zaczęła się przesuwać w kierunku ''Tak''.

Marcin w tym momencie prawdopodobnie był już w stanie ekstazy, i zapytał się czy teraz ja nie mogłbym zadać pytania. '' Powiedz nam swoje imię'' zapytałem naszego ''gościa''. Nikt z obecnych nie znał imienia mojej babci, oprócz mnie (więc jeśli ''duch'' przeliterowałby imię mojej babci, prawdopodobnie odrazu uwierzyłbym w duchy :) ). Po około 10 sekundach szklanka zaczęła się powoli poruszać wzdłuż liter, i zatrzymała się na literze ''R''. Potem znowu zaczęła się poruszać tym razem do litery ''E'', za każdym razem jakby coraz szybciej, aż w końcu otrzymaliśmy imię ''Renata''.

''To niesamowite'' powiedział Marcin ''Kiedy zapytałeś o imię, odrazu pomyślałem o imieniu Renata, wiedziałem imię ducha zanim on zaczął je literować''

I tu go zaskoczyłem - ponieważ moja Babcia nazywała się Joanna a nie Renata.
Marcin spodziewał się, że szklanka przesunie się w kierunku litery ''R'', i niezdając sobie z tego sprawy, sam zaczął przesuwać szklankę w tym kierunku. Z każdą literą był coraz bardziej przekonany co do swojego trafu, co spowodowało, że zaczął pchać nawet mocniej i dowodzi nas do tego, że im bardziej był przekonany o tym co się stanie i im bardziej w to wierzył - tym silniejsza stała się jego wola i siła ''nieświadomych'' przesunięć szklanki.

Pomimo takiego błedu w imieniu ducha, wszyscy chcielu kontynuować więc postanowiłem, że zmyślę jakąś osobę ale podam im dużo detali i zobaczę czy tym razem stanie się to samo, co podczas ''wywoływania ducha'' mojej babci. Powiedziałem, że możemy wywołać ducha kobiety która zmarła 3 tygodnie temu, na naszym osiedlu, i zmyśliłem jeszcze pare rzeczy na jej temat o które moglibyśmy zapytać jako dowód, że dany duch jest tą kobietą (skomplikowane ? ). Jak się zapewne domyślacie, nie mieliśmy żadnych problemów aby się z nią skontaktować, i wszystkie szczegóły (które wymyśliłem) zostały zweryfikowane mimo tego iż nie były prawdą. Kiedy powiedziałem, że w dzieciństwie mieszkała w Warszawie, ''duch'' wyliterował to samo. Tylko mała szczypta sygestii, i możesz się bawić się przyjaciółmi jak chcesz :D . Z każdą literą za każdym razem zwiękaszała się prędkość szklanki. Jeden z kolegów był tak podatny na te sugestie, że w niektórych momentach szklanka przelatywała nad literą i musiała się wracać :D .

A więc ''zjawisko ideomotoryczne'' jest naszym duchem. Lecz jeśli dalej wierzycie, że to duchy stoją za Oujia... coż to jest sprawa każdego z osobna. Możecie spróbować podobnego eksperymentu jak ja, i zobaczyć co się stanie. Możecie również wykorzystać tą więdzę z tego artykułu do popisania się przed przyjaciółmi :) . Tak czy inaczej to wy musicie decydować w co wierzycie, dobrze byłoby abyście zanim uwierzycie - sprawdzili autentyczność danej rzeczy.

Autor : Andrzej ''Kaiochin''

żródła na temat ''zjawisko ideomotoryczne'':
Książka: ''Confessions of a Medium'' oraz '' Believing in Magic: The Psychology of Superstition''#2

scpt.
 • Postów: 522
 • Tematów: 1
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wspaniały artykuł daje plus :)
Duchy wynikające ze zbyt małej wiedzy na temat naszych umysłów,autosugestii,hipnozy,transów itp;]
Strach ludzi nie wierzących wynika właśnie przed zbiorową autosugestią i nawrzucaniem sobie do głowy nie koniecznie dobrych programów.Nieświadomie można przesuwać np wahadełko w którą stronę się chce trzymając je jedynie 2 palcami.Są to jedynie nieświadome ruchy pewnych mięśni.Koledzy nawet nie wiedzieli że już są w pierwszych stanach hipnotycznych(zwiększonej podatności na sugestie).

#3

Roseb.
 • Postów: 650
 • Tematów: 9
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Kawał dobrej roboty, plusik się należy.
Słyszałem już wcześniej o tym zjawisku i przekonuje mnie ono dużo bardziej niż idea komunikacji z duchami za pomocą szklanki. Nie znaczy to naturalnie, że nie wierzę w duchy. :)
Scpt, nie mogę się z Tobą zgodzić co do wahadełka. Co do działania bardzo przypomina ono różdżkę, z którą miałem kiedyś styczność. Chciałem sprawdzić, czy to faktycznie działa i poszedłem na spacer w poszukiwaniu cieków wodnych. Po powrocie porównałem z mapą kanalizacji w mieście i okazało się, że pokrywa się to z moimi wynikami. Więc w to akurat wierzę z pełnym przekonaniem.

#4

scpt.
 • Postów: 522
 • Tematów: 1
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Kiedyś ponoć wykrywano źródła wody podobnymi różdżkami.Nie mogę tego stwierdzić,ponieważ niestety nie posiadam żadnej :) Mam natomiast wahadełko i gdy wieszałem je na żyrandolu w każdym mi znanym mieszkaniu to sie nie obracało ;p Możliwe że do tego jest potrzebne jakieś napięcie z rąk,ale póki co jestem sceptycznie nastawiony do wahadełek.W najbliższym czasie postaram się przetestować różdżkę :)

#5

Kaiochin.
 • Postów: 283
 • Tematów: 36
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 8
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

ciekawi mnie tylko ile osób po przeczytaniu tego artykułu będzie dalej wierzyć w duchy :D#6

Hunter.
 • Postów: 302
 • Tematów: 6
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

A jak w takim razie wytłumaczyć manifestacje które się zdarzają podczas seansów? Albo dziwne zjawiska np:mruganie świateł, przesuwanie przedmiotów,których niedotykamy np:przesuwanie szklanki na szafce oddalonej od uczestników. A pozatym duch wcale nie musiał mówić prawdy. Nie jest dowiedzione że to co wywołujemy w istocie jest tym za co te istoty mamy np:to że wywołamy swoją babcie czy ciocie i poda nam swoje imie wcale nie oznacza że to jest nasza babcia czy ciocia.

#7

Pyziak.
 • Postów: 703
 • Tematów: 2
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Brawo Kaio! Może parę osób zrozumie co nieco dzięki temu artykułowi i będzie mniej tematów 'DÓH W MOJIM OGRUDKU!'

#8

Cashpoint.

  egoism

 • Postów: 641
 • Tematów: 126
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 3
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Ci którzy już dawno temu wmówili sobie istnienie duchów, nadal będą w nie wierzyć i żadna siła nie zdoła ich przekonać. Innej opcji nie ma. Czego byś nie zrobił, to fanatycy i zapaleńcy zawsze znajdą jakieś wymówki na ten temat. Tak było od zawsze w historii i tak nadal będzie. zwolennicy vs. przeciwnicy :P#9

scpt.
 • Postów: 522
 • Tematów: 1
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A jak w takim razie wytłumaczyć manifestacje które się zdarzają podczas seansów? Albo dziwne zjawiska np:mruganie świateł, przesuwanie przedmiotów,których niedotykamy np:przesuwanie szklanki na szafce oddalonej od uczestników. A pozatym duch wcale nie musiał mówić prawdy. Nie jest dowiedzione że to co wywołujemy w istocie jest tym za co te istoty mamy np:to że wywołamy swoją babcie czy ciocie i poda nam swoje imie wcale nie oznacza że to jest nasza babcia czy ciocia.


Najpierw napisz czy widziałeś to na własne oczy,czy też może przeczytałeś,usłyszałeś albo widziałeś na filmie? :D Z tych wszystkich filmików jakie widziałem które były o seansach każdy mógł być oszustwem.Podobnie z manifestacjami duchów typu,przesuwające się meble,przedmioty,mrygające oświetlenie.

#10

Hunter.
 • Postów: 302
 • Tematów: 6
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Jeśli chodzi o manifestacje to na własne oczy nie widziałem. Natomiast widziałem jak gasły świeczki które stały na kominku,kiedy "bawiliśmy"się z tą tabliczką.I nie piszcie że to był wiatr bo pomieszczenie było zamknięte,dokładnie leśniczówka. Ale uwierz że czytam relacje wielu świadków,którzy opisują jak po takim seansie działy się w ich domach różne rzeczy. CZy uwaasz że tysiące ludzi tak poprostu kłamało by dla zabawy?

#11

scpt.
 • Postów: 522
 • Tematów: 1
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jeśli chodzi o manifestacje to na własne oczy nie widziałem.


Otóż to :)

Natomiast widziałem jak gasły świeczki które stały na kominku,kiedy "bawiliśmy"się z tą tabliczką.I nie piszcie że to był wiatr bo pomieszczenie było zamknięte,dokładnie leśniczówka.


Uwierz mi na prawde wiele gazów gasi ogień ze świeczki:> Skoro dom był dokładnie zamknięty to może po prostu skończył się wam tlen? <żarcik> :D

Ale uwierz że czytam relacje wielu świadków,którzy opisują jak po takim seansie działy się w ich domach różne rzeczy. CZy uwaasz że tysiące ludzi tak poprostu kłamało by dla zabawy?


Praktycznie każdy może być w stanie transu/hipnozy,a na tyle miliardów ludzi jeszcze nikt nie udowodnił takiego seansu.Poczytaj np o siostrach Fox i innych spirytystach którzy wpadali.Poczytaj o eksperymentach profesora Wisemana.Ten artykuł oraz tajniki hipnozy i autosugestii.Duchy leżą w naszej podświadomości to taki nasz archetyp.Od zarania dziejów w coś wierzono.Bano sie śmierci i szukano sił nadprzyrodzonych.Uważam że to sie dzieje w naszych umysłach...mogę sie mylić,ale póki co wszystko daje sie wytłumaczyć jeśli chodzi o duchy ;p Szanuję Twoją wiarę mi w tej kwestii jej brak :)

Użytkownik scpt edytował ten post 25.01.2008 - 20:50


#12

Hunter.
 • Postów: 302
 • Tematów: 6
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Ok wg Ciebie jest to podświadomość. Aczkolwiek, dziecko dajmy na to 3 letnie , nie ma jeszcze w świadomości żadnych że tak powiem wierzeń . Wiesz jeszcze nie wie czym jest Bóg, nie utożsamia sie z żadną wiarą bo go to zwyczajnie nie interesuje, jego interesują zabawki itp. Czy takie dziecko któremu ukaże się duch również ulega halucynacjom związanym z podświadomością?

#13

scpt.
 • Postów: 522
 • Tematów: 1
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Odruch bezwarunkowy :) Zaobserwuj że młode zwierzęta też robią bardzo wiele rzeczy których nikt ich nie uczył.Dowodzi to tylko że takie halucynacje są również możliwe u małych dzieci i muszą być na stałe wbudowane nasz mózg.Pamiętaj też że wiara u to pewna część w mózgu człowieka(nie pamiętam jak się nazywa)wycinając ją lub gdy ulega uszkodzeniu to taki człowiek nigdy już nie będzie w stanie w nic uwierzyć.Chyba ze właśnie z przeżyć nabytych wykształci sie "zastępcza" sieć neuronów.Jednak to bardzo mało prawdopodobne.

Dziecko chociaż może być nieświadome to przecież mózg,do projekcji halucynacji bez problemu może użyć ludzi,które dziecko widziało chociażby raz przez sekunde w życiu.Może nawet wymieszać twarze i sam tworzyć zupełnie nowe obrazy(myślenie abstrakcyjne).Takie dziecko już chodzi i ogląda telewizor...nie ma więc pewności kogo widzi.

Dodam jeszcze że rosnący mózg(dane) może tym bardziej pobudzać pewne jego fragmenty.

Użytkownik scpt edytował ten post 25.01.2008 - 21:12


#14

Hunter.
 • Postów: 302
 • Tematów: 6
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Ok wiesz myśle że dalsza dyskusja nie ma sensu bo każdy z nas będzie upierał się przy swoim. Ale tak już to jest:) Szanuję to co tu przedstawiłeś, przede wszystkim wiedzę jaką posiadasz i sorry za offtopa

#15

Seboolek.
 • Postów: 239
 • Tematów: 13
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Czyli wychodzi z tego ze Kazdy człowiek umie telekineze... Czyli wszyscy jestesmy paranormalni. Cool


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych