Skocz do zawartości


Zdjęcie

Skalne sylwetki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
35 odpowiedzi w tym temacie

#16

Guliwer.
  • Postów: 548
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Też niewidziałem. Świetne ... Co do drugiego z pierwszych zdjęć, też sądzę że to raczej twór naturalny. Pierwsze, ekhm zastanawiające, nie wiem czy twór natury ... jeśli bynajmniej tak, to wysoce przypadek musiał zadziałać że tak podobne to jest do twarzy :)
  • 0

#17

M_lenka.
  • Postów: 41
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja nie widzialem, niesamowity  Masz wiecej informacji o tym rysunku?


To dziwne ale Białych Koni nie ma w większości popularnych przewodników dostępnych w Europie. Jeżeli już to wspomina się tylko o jednym. Biały Koń koło Zamku Uffington (Uffington White Horse) wyrzeźbiony jest na wysokim wzgórzu. Jego śnieżnobiała biel odcina się wyraźnie od okolicznej zieleni. Ma imponujące rozmiary (112m) porównywalne z boiskiem piłkarskim. Co ciekawe oglądany z daleka przypomina bardziej stworzony śmiałymi pociągnięciami rysunek współczesnego artysty niż coś co powstało tysiące lat temu. Jakby szykował się do nagłego skoku przed którym nabiera rozpędu i lekko ugina nogi.
Mimo badań nikt nie wie dokładnie kiedy i kto stworzył najbardziej znanego Białego Konia. Oczywiście Anglicy mają swoje legendy. Pierwsza z nich mówi, że Uffington White Horse został wyryty w porośniętym trawą kredowym wzgórzu w czasach Hengista Saskiego przywódcy, znanego z tego, iż zawsze poruszał się tylko na białych wierzchowcach.
Druga historia opowiada o koniu wyciętym dla upamiętnienia zwycięstwa króla Alfreda nad Duńczykami w 871 roku. Jest też legenda wiążąca konia ze... smokiem świętego Jerzego! Podobno na pobliskim wzgórzu (Dragon Hill) święty Jerzy zabił smoka zaś widoczne zagłębienie w kształcie rynny to kanał, którym spływała krew śmiertelnie rannego potwora. Jakby jednak nie patrzyć koń z Uffington smoka nie przypomina, chyba, że angielski smok wygląda zupełnie inaczej niż to co znamy z własnego podwawelskiego podwórka. Pewne jest jedno. Pisane wzmianki o Uffington White Horse spotykane są w różnych dokumentach od ponad 900 lat.
Dokładne badania wykonane przez brytyjskich archeologów datują wyrycie Białego Konia na drugie tysiąclecie przed naszą erą. Gdzieś pod koniec epoki brązu i na początku epoki żelaza. Pośrednio świadczą o tym również znalezione w pobliżu stare monety. Dlaczego jednak kilka tysięcy lat temu ktoś zadał sobie tyle trudu aby wyryć gigantyczny jak na tamte czasy rysunek? Co skłoniło ludzi do usunięcia ziemi na głębokość kilkudziesięciu centymetrów i wypełnienia jej śnieżnobiałą kredą przyniesioną być może nawet z innego miejsca? Czy w ten sposób chciano zbudować nietypowy drogowskaz widoczny z odległości wielu mil czy może obiekt tajemniczego kultu?
A może Biały Koń miał chronić mieszkańców wzgórza? Wreszcie jak kierowano pracami kiedy prawdziwe kształty konia i jego proporcje można podziwiać albo tylko ze sporej odległości albo z lotu ptaka? Te pytania do dziś nie mają jednoznacznej odpowiedzi.
(więcej na http://www.czejarek....oze/pdr07a.php)

A oto inne obiekty godne uwagi:
Dołączona grafika
Biały Koń z Westbury powstał w XVIII wieku na miejscu rysunku dziwniejszej istoty. Tamten koń miał wydłużony tułów, wielkie oko i był ułożony w półokrągły kształt.

Dołączona grafika
"Długi człowiek" Wilmington (Anglia) ma 70 m wysokości.

Dołączona grafika
Ten nagi gigant z Cerne Abbas w Dorset (Anglia) przed 2000 lat był symbolem
płodności
Dołączona grafika
Słynny starożytny indiański geoglif z Ohio (USA) przedstawiający węża i jajo - uniwersalny symbol alchemii.
(zaczerpnięte z http://www.gwiazdy.com.pl/42_99/2.htm- tam znajduje się artykuł)
:smile:
  • 0

#18

Legalize.
  • Postów: 2723
  • Tematów: 123
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Dobra robota :)
  • 0

#19

NHolokaust.
  • Postów: 653
  • Tematów: 40
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Hehe. Odnośnie geoglifów to możnaby założyć jeszcze co najmniej 5 tematów, ponieważ są na świecie miejsca - szczególnie pustynne - obfitujące w tego typu przekazy.

M_Lenka - bardzo ciekawe zdjęcia.
  • 0



#20

Guliwer.
  • Postów: 548
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ten symbol płodności mnie rozbroił :crazy:

Wąż i jajo natomiast są świetnie wkomponowane w tło, coś pięknego jak dla mnie :)
  • 0

#21

M_lenka.
  • Postów: 41
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mam jeszcze jeden ciekawy(jak dla mnie) artykuł :)

http://www.ready.vir.../artykuly_4.htm
  • 0

#22

NHolokaust.
  • Postów: 653
  • Tematów: 40
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Z Uffington? A co z pozostałymi?

1. Folkestone
Dołączona grafika

2. Alton Barnes
Dołączona grafika
Imponujące, prawda?

Te i więcej "Białych koni" są omówione pod adresem:
http://wiltshirewhitehorses.org.uk/
  • 0



#23

Józek.
  • Postów: 154
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Niezłe, bożka płodności widziałem już dawno tem uw jakiejś gazetce :crazy:
Ciekawe czemu jest on bogiem akurat tego czym jest :> :shock: :rotfl:
  • 0

#24

Artur Gutowski.
  • Postów: 308
  • Tematów: 73
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Powiem krótko: jestem zszokowany :shock: :shock:
  • 0



#25

oliver axel.
  • Postów: 352
  • Tematów: 16
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

ciekawy temat,
  • 0

#26

Maxxxo.
  • Postów: 61
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Możliwe ż maczały w tym palce "obce cywilizacje"
  • 0

#27

Cote-d'Or.
  • Postów: 614
  • Tematów: 16
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

wie ktoś może z czego są zbudowane ów "white horses" czy to jakieś skały wapienne ?
  • 0

#28

NHolokaust.
  • Postów: 653
  • Tematów: 40
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

[url="http://wiltshirewhitehorses.org.uk/"]http://wiltshirewhitehorses.org.uk/[/url]

Owe konie zrobione są z kredy.
  • 0



#29

Jocker.
  • Postów: 240
  • Tematów: 9
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mam pytanie czy są takie rysunki gdzieś w Polsce ????
  • 0

#30

Legalize.
  • Postów: 2723
  • Tematów: 123
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

A zwróciliście uwage na kontury prostokątne na ostatniej focie??
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych