Skocz do zawartości


Skoro dział polityka to sprawdźmy jaką


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
35 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Aton

Gość_Aton.
  • Tematów: 0

Napisano

Liberalizm

Liberalizm (z łac. liberalis – wolnościowy, od łac. liber – wolny) - ideologia, kierunek polityczny głoszący, iż szeroko rozumiana wolność jest nadrzędną wartością. Najogólniej mówiąc liberalizm odwołuje się do indywidualizmu, stawia wyżej prawa jednostki niż znaczenie wspólnoty, głosi nieskrępowaną (aczkolwiek w ramach prawa) działalność poszczególnych obywateli we wszystkich sferach życia zbiorowego.

Liberalizm to także system gospodarczy opierający się na zasadach:
-wolnego obrotu towarami i usługami
-wolnej konkurencji pomiędzy podmiotami
-wolnego obrotu kapitałem oraz środkami produkcji

Nazwa kapitalizm jest często używana dla określenia systemu społecznego, gospodarczego i politycznego występującego w krajach zachodnich.

Nigdzie na świecie nie ma systemu w pełni kapitalistycznego. Kapitalizm jest ograniczany m.in. przez:
-monopole państwowe - prywatne monopole w kapitalizmie (czyli przy wolnym rynku), według jego zwolenników,
-praktycznie nie występowałyby
-ograniczenia obrotu kapitałowego, np. przez kontrolę państwa nad systemem bankowym
-interwencjonizm i protekcjonizm (cła) państwowy
-nierówne traktowanie podmiotów przez prawo, w szczególności różne opodatkowanie
-różne ograniczenia w wolnym obrocie towarami i usługami
-koncesje, zezwolenia
-władzę biurokracji

Socjalizm

Socjalizm (łac.societas - wspólnota) - wieloznaczne pojęcie, odnoszące się do prób zmniejszenia nierówności społecznych i upowszechnienia świadczeń socjalnych, lub poddania gospodarki kontroli społecznej (poprzez instytucje państwowe, samorządowe, korporacyjne lub spółdzielcze). Częścią wspólną wszystkich odmian socjalizmu jest (częściowe lub całkowite) odrzucenie idei kapitalistycznego wolnego rynku, ograniczenie własności prywatnej oraz promowanie idei sprawiedliwości społecznej.


Komunizm

Ustrój komunistyczny oraz tzw. realnego socjalizmu, zarówno w fazie rozwoju oraz apogeum funkcjonowania, charakteryzowały:
Ogromna produkcja w wybranych przez państwo dziedzinach gospodarki, przy jednoczesnym niedoborze większości innych towarów (konsekwencja centralnego planowania gospodarczego)
Mobilizacja ludności metodami przymusu politycznego i policyjnego do osiągania celów polityczno-gospodarczych komunizmu, m. in. kolektywizacja, industrializacja (ZSRR), Wielki Skok, rewolucja kulturalna (Chiny)
Masowe przemiany społeczne (uprzywilejowanie niektórych grup społecznych - np. chłopi, robotnicy, zwolennicy ustroju, kosztem reszty społeczeństwa np. poprzez wywłaszczenia, mordy czy dyskryminację (działania łamiące prawo tłumaczone były zasadą tzw. dyktatury proletariatu); niszczenie norm społecznych, tradycji i religii, narzucanie kierunków w sztuce np. socrealizm
Ateizacja, realizowana w sposób zinstytucjonalizowany, np. Związek Wojujących Bezbożników (ZSRR)
Cykliczne usuwanie rzeczywistych lub domniemanych przeciwników komunizmu (np. wróg klasowy, wróg ludu, kułak itp.), poprzez czystki, wymierzone we własne struktury władzy komunistycznej (m. in. organizowano procesy pokazowe), oraz inne formy represji (m. in. wykorzytanie psychiatrii do represji politycznych, np. psychiatria represyjna w ZSRR), czy system obozów pracy przymusowej np. Gułag (podporządkowany także celom ekonomicznym)
Zmiana sposobu życia związana z planami społecznymi i ekonomicznymi władz - np. uprzemysławianie, zasiedlanie miast przez ludność wiejską, wdrażanie pseudonaukowych teorii i poglądów np. łysenkizm
Kult przywódców państwowych, zgodnie z tzw. kultem jednostki, realizowany pośrednio poprzez promocję grup i kreowanie pożądanych postaw społecznych (np. stachanowiec, przodownik pracy, pionier, itp.)
Blokada informacyjna społeczeństwa, realizowana głównie poprzez cenzurę, indoktrynację ideologiczną, propagandę - w szczególności zawłaszczającą sferę języka publicznego poprzez tzw. nowomowę


Anarchizm

Anarchizm (od gr. ἀναρχία anarchia – "bez władcy") – ideologia i ruch polityczny postulujące zniesienie wszelkich form panowania i podległości człowieka wobec drugiego człowieka.

Anarchizm jest teorią ustrojową opisującą model społeczeństwa opartego na poszanowaniu wolności jednostki, równości społecznej i solidarności. Społeczeństwo anarchistyczne opiera się na swobodnej współpracy wolnych jednostek oraz pomocy wzajemnej. Głównymi zagrożeniami owego modelu są autorytaryzm oraz hierarchia społeczna.

Anarchizm postuluje zniesienie państwa i innych form władzy i wyzysku oraz zorganizowanie wolnościowego społeczeństwa na zasadach dobrowolności, federalizmu i pomocy wzajemnej. Poszczególne szkoły różnią się, zarówno w poglądach na kształt przyszłego wolnego społeczeństwa, jak i w poglądach na sposoby dążenia do niego. I tak np. anarchoindywidualiści nie przedstawiają wizji przyszłego społeczeństwa, gdyż wychodzą z założenia, że jednostki tworzące społeczeństwo mają prawo określać zasady wzajemnej współpracy. Anarchokomuniści zaś mają dość usystematyzowaną wizję społeczną opartą na komunach oraz społecznej kontroli środków produkcji i dystrybucji dóbr zgodnie z zasadą "od każdego według sił, każdemu według potrzeb".


Faszyzm

Faszyzm (wł. fascismo, od łac. fasces – wiązki, rózgi liktorskie oraz wł. fascio – wiązka, związek) – doktryna polityczna powstała w okresie międzywojennym we Włoszech, sprzeciwiająca się demokracji parlamentarnej, głosząca kult państwa (statolatrię, silne przywództwo oraz solidaryzm społeczny). Faszyzm podkreślał niechęć wobec zarówno liberalizmu, jak i komunizmu. Początkowo nazwa odnosiła się tylko do włoskiego pierwowzoru, później była stosowana wobec pokrewnych ruchów w latach 20. i 30. XX wieku

Jako faszystowskie często określa się poglądy prawicowe, pomimo ewidentnej sprzeczności postulatów większości partii prawicowych z postulatami faszyzmu czy nazizmu, zwłaszcza w sferze gospodarczej.

Narodowy socjalizm

Narodowy socjalizm (niem. Nationalsozialismus), zwany również nazizmem (niem. Nazi ) i hitleryzmem (od nazwiska Adolfa Hitlera) – totalitarna ideologia Niemieckiej Narodowo-Socjalistycznej Partii Robotników (NSDAP) , pochodna wobec faszyzmu, obowiązująca jako ideologia państwowa w czasie sprawowania władzy w Niemczech przez NSDAP w latach 1933-1945.

Gwałtowna przemiana świata, industrializacja, urbanizacja i upadek dotychczasowych pojęć w 2 poł. XIX w. skłaniały do poszukiwania nowych idei, dających zagubionym masom ludzkim poczucie sensu egzystencji. Głosząca indywidualizm ideologia liberalna nie mogła dotyczyć takich pojęć, gdyż była ufundowana na negacji wszelkich dotychczasowych pewników i kształtowania się opozycji do tradycyjnych pojęć i wartości, również religijnych. Społeczeństwo niemieckie, wyrwane ze starych struktur i pozbawione wszelkich wartości w wyniku uprzemysłowienia, szukało nowych systemów normatywnych w nacjonalizmie, szczególnie popularnym po zjednoczeniu Niemiec (1870).

Przymiotnik nazistowski był przez propagandę ZSRR tłumiony ze względu na chęć usunięcia niekorzystnych skojarzeń narodowego socjalizmu z socjalizmem, nawet pomimo wielu zbieżności w programach obu ideologii . Zamiast niego promowano przymiotnik faszystowski nawet w odniesieniu do wydarzeń historycznych ewidentnie związanych z niemieckim nazizmem a nie włoskim faszyzmem.W późniejszych latach przymiotnik faszystowski funkcjonował w propagandzie komunistycznej jako uniwersalne pejoratywne określenie stosowane zamiennie ze słowami reakcyjny, imperialistyczny itd.



Narodowy konserwatyzm

Narodowy konserwatyzm to polityczny termin używany przede wszystkim w Europie w celu określenia rodzaju konserwatyzmu nastawionego na promowanie narodowych wartości, jak również podtrzymywanie kulturowej i etnicznej odrębności. Wspólnymi ideami, które jednoczą narodowych konserwatystów w Europie są: eurosceptycyzm, pragnienie zachowania tradycyjnych wartości oraz (w największym stopniu), silny sprzeciw wobec imigracji.

Poza tymi wspólnymi elementami, narodowi konserwatyści mogą zajmować różne stanowiska w zależności od krajów i lokalnych uwarunkowań. Sprawdza się to zwłaszcza w dziedzinie ekonomii i gospodarki, gdzie narodowi konserwatyści w zależności od kraju mogą wspierać centralne planowanie, ekonomię mieszaną lub nawet leseferystyczną ekonomię ultrakapitalisyczną.

Narodowy konserwatyzm to polityczny termin używany przede wszystkim w Europie w celu określenia rodzaju konserwatyzmu nastawionego na promowanie narodowych wartości, jak również podtrzymywanie kulturowej i etnicznej odrębności. Wspólnymi ideami, które jednoczą narodowych konserwatystów w Europie są: eurosceptycyzm, pragnienie zachowania tradycyjnych wartości oraz (w największym stopniu), silny sprzeciw wobec imigracji.

Poza tymi wspólnymi elementami, narodowi konserwatyści mogą zajmować różne stanowiska w zależności od krajów i lokalnych uwarunkowań. Sprawdza się to zwłaszcza w dziedzinie ekonomii i gospodarki, gdzie narodowi konserwatyści w zależności od kraju mogą wspierać centralne planowanie, ekonomię mieszaną lub nawet leseferystyczną ekonomię ultrakapitalisyczną.





To są mniej więcej główne doktryny. Celem tematu jest oczywiście udowodnienie, że jego doktryna jest najlepsza. Bardzo proszę o uszanowanie cudzego zdania i nawet jeśli ktoś wybierze nazizm to ma do tego prawo. Jeśli się nie zgadzasz to poprostu wykaż błędy w ideologii.

Let's play!
  • 0

#2

Sim.
  • Postów: 198
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Było już multum razy
  • 0



#3

qnik1.
  • Postów: 46
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Skoro tak, to pokaż, że był :) jeżeli ten temat niczego nie wnosi, to znaczy, że trzeba go zamknąć
  • 0

#4 Gość_Aton

Gość_Aton.
  • Tematów: 0

Napisano

Skoro tak, to pokaż, że był :) jeżeli ten temat niczego nie wnosi, to znaczy, że trzeba go zamknąć


Naprawdę :rotfl: ??
  • 0

#5

Lerlitz.
  • Postów: 229
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Skoro tak, to pokaż, że był :) jeżeli ten temat niczego nie wnosi, to znaczy, że trzeba go zamknąć


hah widze ze nabijasz se posty w swietny sposób... Sędziując co do zamkniecia... nie widze zebys mial MODA
Jak narazie temat nic nie wnosi bo jest świeży

ja żadnego nie wybieram :) nienawidze współczesnej polityki obraca sie wokół kasy. Zreszta jak zawsze :P
  • 0

#6

Berith.
  • Postów: 1115
  • Tematów: 26
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Liberalizm... Tylko czy mam to jakoś uargumentować, czy może ma to być na zasadzie pamiętnych tematów z Hyde Parku?
  • 0

#7 Gość_Aton

Gość_Aton.
  • Tematów: 0

Napisano

Liberalizm... Tylko czy mam to jakoś uargumentować, czy może ma to być na zasadzie pamiętnych tematów z Hyde Parku?



Najlepiej uargumentować. Wykaż, że liberalizm jest lepszy od innych doktryn.
  • 0

#8

Ciszu.
  • Postów: 211
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Libertarianizm - minarchizm.
  • 0

#9

Roseb.
  • Postów: 650
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Liberalizm. Stawia on najbardziej ze wszystkich doktryn na indywidualizm jednostki. Podkreśla, że społeczeństwo to nie jednolitna masa, ale zbiorowisko pojedynczych jednostek mających własną wolę i mogących o sobie decydować. Nie narusza własności prywatnej jak np. socjalizm czy komunizm. Daje większe możliwości decydowania o własnym życiu.
Osobiście wierzę w to, że każdy jest kowalem własnego losu i od niego zależy jego bogactwo czy jakość życia. I państwu nic do tego, póki jego działania są zgodne z prawem. Państwo powinno zajmować się jedynie osobami biednymi i je wspierać, nie rzucając kłód pod nogi tym zamożniejszym.

Użytkownik Gynvael edytował ten post 31.12.2007 - 19:13

  • 0

#10

Berith.
  • Postów: 1115
  • Tematów: 26
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Nie twierdze, że liberalizm jest lepszy od innych doktryn. Każda doktryna ma swoje wady, jak i zalety. Ja wybrałem liberalizm, ponieważ najbardziej mi odpowiada. Jako, że jestem osobą dosyć przedsiębiorczą i pomysłową, to dla mnie najwygodniejsza jest, jak największa wolność jednostki. Ludzie, którzy nie radzą sobie w życiu wybiorą socjalizm, wielcy patrioci - narodowy konserwatyzm, a osoby wierzące że człowiek może żyć bez dążenia do władzy, zapewne postawią na anarchizm. Wszystkie doktryny są stworzone dla i przez ludzi. Nie ma lepszych i gorszych, po prostu są takie, które nam bardziej i mniej odpowiadają.
  • 0

#11

redfive.
  • Postów: 339
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Socjalizm.
pełna kontrola państwa nad gospodarką
Wolny rynek tylko w początkowym okresie sprzyja rozwojowi. W dłuższej perspektywie prowadzi on do powstawania ogromnych korporacji , co skutkuje globalizacją, likwidacją drobnej wytwórczości i rzemiosła. Rynek zostaje podzielony na sektory, zamiera konkurencja. Ceny produktów są windowane, natomiast obniżanie kosztów prowadzi do obniżania jakości produktów. Sprawna polityka marketingowa maskuje to wszystko.
Przykład.
Monopol PW na dostarczanie silników w Ameryce doprowadził do zastoju rozwoju techniki napędu odrzutowego na prawie 20 lat. Dopiero program F16 i dwa przygotowane silniki PW i GE doprowadził do 25% obniżenia cen silników i dużego skoku technologicznego. Obecnie sytuacja zaczyna znowu się powtarzać. Z projektu JFS wycofano silniki RR.
  • 0

#12

apo5.
  • Postów: 773
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Totalitaryzm. Społeczeństwu przydało by się trochę dyscypliny.
  • 0

#13

Roseb.
  • Postów: 650
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Ceny produktów są windowane, natomiast obniżanie kosztów prowadzi do obniżania jakości produktów.

Tak jest w przypadku kiedy jedna firma ma monopol na rynku. Kapitalizm sprzyja jednak istnieniu wielu podmiotów gospodarczych i konkurencji. One natomiast wzajemnie kontrolują się i nie dopuszczają, żeby ceny wzrastały (każdy stara się mieć produkt tańszy od konkurencji). W sytuacji kiedy państwo kontroluje gospodarkę może ono dowolnie sterować cenami. I ono nie ma konkurencji.
  • 0

#14

Paweł.
  • Postów: 1000
  • Tematów: 22
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Uwazam, ze polityka to samo zlo, wiec dobrym rozwiazaniem bylby anarchizm. Tylko, ze ludzie nie sa na tyle dojrzali, aby na to przystac.
  • 0



#15

Roseb.
  • Postów: 650
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Anarchizm to utopijna wizja społeczeństwa, która nigdy się nie spełni ze względu na ludzki charakter. Zawsze będzie ktoś dążący do władzy. Uważam, że skończyłoby się to tak jak z komunizmem. Na początku były szczytne intencje, a co później wyszło każdy wie.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych