Skocz do zawartości


Zdjęcie

Przy blondynkach faceci głupieją.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
61 odpowiedzi w tym temacie

#1

Bobek.
  • Postów: 476
  • Tematów: 30
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Przy blondynkach faceci głupieją
Kiedy mężczyzna spotyka kobietę o jasnych włosach, sam zaczyna się zachowywać tak jak blondynki z dowcipów
Naukowcy odkryli coś, co niektórzy nazywają żartobliwie "złudzeniem laluni".


Badali grupę mężczyzn, sprawdzając ich wyniki w testach wiedzy ogólnej chwilę po pokazaniu im fotografii różnych kobiet. Okazało się, że mężczyźni, którzy oglądali zdjęcia blondynek, wypadali w owych testach najsłabiej. Wyraźnie obniżała się ich aktywność intelektualna – być może z powodu szczerej wiary, że mają do czynienia z osobami mniej inteligentnymi…

Kolejne analizy dowiodły, że nie chodzi o proste zauroczenie paniami o jasnych włosach i związane z tym roztargnienie. Okazało się że gorsze wyniki testów były efektem nieświadomego przyjęcia funkcjonujących w społeczeństwie stereotypów o "głupich blondynkach".

– Ludzie konfrontowani ze stereotypami na ogół postępują zgodnie z nimi – mówi prof. Thierry Meyer, współautor badań, wykładowca psychologii społecznej na Université Paris X-Nanterre. – W tym wypadku okazało się, że blondynki skłaniały mężczyzn do głupszych zachowań, bo większość z nas nieświadomie nosi w sobie mit o "głupiej blondynce".

To kolejne badania potwierdzające, jak potężny jest wpływ stereotypów na nasze zachowanie. Wcześniej udowodniono, że w towarzystwie osób starszych ludzie chodzą i mówią wolniej, wykazano także, że nawet zupełnie nieuświadomione uprzedzenia na tle rasowym można ujawnić za pomocą specjalnie skonstruowanych testów.

Naukowcy uważają, że stereotypy na temat blondynek nabrały ogromnej siły w ubiegłym wieku. Obraz beztroskiej blondynki pojawił się w słynnej powieści Anity Loos "Mężczyźni wolą blondynki" z 1925 r. Później wizerunek ten umocniły takie gwiazdy filmowe jak Marilyn Monroe, Suzanne Somers czy Goldie Hawn. W ostatnich latach pojawiły się kolejne odbicia tego zjawiska, jak Paris Hilton – spadkobierczyni słynnej rodziny hotelarzy – czy piosenkarka Jessica Simpson.

Niektórzy uważają jednak, że korzenie tego stereotypu sięgają znacznie głębiej w przeszłość. Według naukowców z St Andrews University blondwłose, niebieskookie Europejki pojawiły się pod koniec epoki lodowcowej. Ponieważ w tym okresie populacja ludzka cierpiała na niedobór osobników płci męskiej, owe pierwotne blondynki miały większe szanse na spłodzenie potomstwa – bo zasadniczo różniły się od konkurentek.

Dzieci rasy białej rodzą się zwykle z jasnymi włosami, dlatego psycholodzy uważają, że istnieje w nas silnie zakorzenione, pierwotne skojarzenie: włosy blond i dzieciństwo, co z kolei sprawia, że blondyni mają większe powodzenie u płci przeciwnej.

Experimental Psychology" prowadzono na dwóch grupach mężczyzn. W obu ci, którzy oglądali zdjęcia blondynek, uzyskiwali niższe wyniki w testach.

Prawdziwe blondynki podeszły do wyników badań sceptycznie. – Zawsze traktowano mnie serio – powiedziała Laura Bailey, modelka pracująca dla domów mody Marks & Spencer. – Zawsze miałam jasne włosy i nigdy nie było to dla mnie problemem. Jeśli mnie z tego powodu niżej oceniano, to chyba nigdy nie zwróciłam na to uwagi.

Michelle Collins, jasnowłosa aktorka znana z roli w serialu "EastEnders", podejrzewa, że na wyniki testów mogły wpłynąć nie tyle stereotypy mówiące o inteligencji, co podejście mężczyzn do spraw seksu. – Nie sądzę, by chodziło o włos, oni patrzą tylko na biust – powiedziała. – Ale jeśli kobieta chodzi z włosami do tyłka, to nawet ja traktowałabym ją inaczej.

Blondyni i blondynki

* Kiedy dokładnie i w jakich okolicznościach pojawili się ludzie o jasnych włosach, tego naukowcy nie wiedzą. Na pewno stało się to dosyć późno w procesie ewolucji, już po opuszczeniu Afryki przez pierwszych ludzi.

* W Wielkiej Brytanii co trzecia kobieta jest blondynką – ale tylko 3 proc. całej populacji ma naturalnie jasne włosy.

* Nie wiadomo, jak doszło do tego, że blondynki uznano za mało inteligentne. Można jednak przypuszczać, że udział w tym miały takie postacie jak Marilyn Monroe. Nie ulega wątpliwości, że dowcipy o blondynkach od lat cieszą się popularnością.

Po czym poznać, że blondynka wysłała e-mail? Po znaczku naklejonym w prawym górnym rogu monitora…

* Oczywiście jest wiele bardzo inteligentnych blondynek. Susan Greenfield to profesor farmakologii w Oxfordzie, a aktorka Joanna Lumley jest także specjalistką w dziedzinie ochrony środowiska i członkinią brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Geograficznego


Źródło:Onet.pl

Użytkownik Bobek edytował ten post 08.12.2007 - 14:45


#2

Artur Gutowski.
  • Postów: 308
  • Tematów: 73
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Przy blondynkach faceci głupieją.

Nie... poprostu w towarzystwie idiotki facet probuje byc na jej poziomie (niskiej inteligencji) ;)



#3

optyk.
  • Postów: 167
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Racja.
Swoją drogą ludzie pracujący w zoo muszą mieć przerąbane.

#4

Bobek.
  • Postów: 476
  • Tematów: 30
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Czasami zwierzęta , są inteligentniejsze od człowieka.

#5

Lerlitz.
  • Postów: 229
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

dlatego wole brunetki :D

#6

Roseb.
  • Postów: 650
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

No nie wiem. Podświadomie napewno uważamy blondynki za głupsze, za co winę ponosi stereotyp. Jednak większośc blondynek jakie znam jest naprawdę inteligentna. Dlatego staram się nie wierzyc w stereotypy.
Ciekawym jednak, czy faktycznie rozmawiam z nimi jak z kimś głupszym. Muszę kiedyś się ich zapytac. :D

#7 Gość_21:37

Gość_21:37.
  • Tematów: 0

Napisano

Kolor włosów nikjak ma sie do inteligencji.
takie moje zdanie.

#8

michalp.
  • Postów: 1792
  • Tematów: 98
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Nie znam żadnej blondynki która wiedziałaby kto jest marszałkiem sejmu ;)

#9

spa10.
  • Postów: 47
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Zawsze mnie śmieszył ten głupi stereotyp.

#10

2007.
  • Postów: 256
  • Tematów: 21
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

> 21:37

Ameryki to nie odkryłeś ;)

Oczywiście, że to stereotyp, który na tyle się ugruntował i żyje teraz już swoim własnym życiem. Równie dobrze można znaleźć - wcale nietrudno - dziewczyny z dwoma komórkami zaledwie (jedna w głowie, druga w torebce) wśród innych kolorów.

Inny z kolei stereotyp dot. zarówno mężczyzn jak i kobiet to taki, że rude to fałszywe; niestety ale sprawdza się w niektórych - oczywiście - przypadkach (zapewne sprawa statystyki).

Użytkownik 2007 edytował ten post 08.12.2007 - 16:11


#11

Asieńka.

    Wiedźma

  • Postów: 979
  • Tematów: 28
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

No cóż, z doświadczenia wiem, że wielu facetów w mojej obecności głupieje :mrgreen:
Bronisław Komorowski - Marszałek Sejmu VI kadencji ;)



#12

Bobek.
  • Postów: 476
  • Tematów: 30
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

A w jakim sensie głupieje ? :>

#13

Artur Gutowski.
  • Postów: 308
  • Tematów: 73
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

No cóż, z doświadczenia wiem, że wielu facetów w mojej obecności głupieje biggrin1.gif


Ktos tu ma wysokie mniemanie o sobie :P Ach te blondynki... :D



#14

judas666.
  • Postów: 1468
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Kolesie głupieli, bo patrzeli na zdjęcia... To musieli być idioci.

#15

Tiamat.
  • Postów: 3048
  • Tematów: 29
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Uwielbiam te onetowe "naukowe" artykuly.

No cóż, z doświadczenia wiem, że wielu facetów w mojej obecności głupieje


Zalezy w jakim sensie :P ja z kolei z doswiadczenia wiem, ze bardziej glupieje przy brunetkach :P (ale przez ich urode, a nie glupote :P ).


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych