Skocz do zawartości


Zdjęcie

Krypta dnia Sądu ostatecznego


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

#16

_Silent_.
  • Postów: 827
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Twierdzisz, że instrukcja obsługi pozwoliłaby Ci kopiować materiał genetyczny bez uprzedniego przygotowania na odpowiednich studiach? Gratuluję.
  • 0

#17 Gość_eru75

Gość_eru75.
  • Tematów: 0

Napisano

Twierdzisz, że instrukcja obsługi pozwoliłaby Ci kopiować materiał genetyczny bez uprzedniego przygotowania na odpowiednich studiach?

Wcale tak nie twierdzę. Sam proces kopiowania materiału genetycznego mógłby zostać skomputeryzowany do stopnia, w którym działanie człowieka ograniczałoby się do wprowadzenia odpowiednich instrukcji. Wtedy nie potrzebne byłyby specjalistyczne studia, wystarczyłaby wspomniana wcześniej przeze mnie instrukcja obsługi.
  • 0

#18

_Silent_.
  • Postów: 827
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Ciężko mi powiedzieć dlaczego do tej pory procesu tego nie zautomatyzowano i ludzie grzebią sie w tych laboratoriach. Ani ja, ani Ty specjalistami w dziedzinie nie jesteśmy.
Chciałem jedynie zwrócić uwagę na fakt, że sama Arka Noego bez sternika nigdzie nie popłynie.
  • 0

#19

izabellini.
  • Postów: 8
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

No dobrze ale jest jeszcze jeden problem. A gdy te rośliny po jakiejś katastrofie urosną to kto je zapyli?Może niech dołożą jeszcze pszczoly :))
  • 0

#20

NO_NAME.
  • Postów: 614
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

można zapylać rożliny ręcznie, pędzelkiem, a nawet palcem :) jak dla mnie bardzo fajny pomysł z tą kryptą. może nam się przydać nawet w niedalekiej przyszłości, gdy wyginie jakiś gatunek roślin będziemy mogli go odtworzyć. po za tym w razie jakiejś katastrofy zawsze mamy jakąś nadzieję na odtworzenie roslinności.
  • 0

#21

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zbudowano podziemną "Arkę Noego"



W tym tygodniu w górskim zboczu odległej wyspy na Morzu Arktycznym zostanie otwarty potężny podziemny bank ziaren z całego świata.
Ochrzczony Skarbcem Dnia Sądu Ostatecznego, bank jest uznawany za ostatnie zabezpieczenie światowych kolekcji nasion. Ma on chronić przed szerokim spektrum zagrożeń, wliczając w to wojny, katastrofy naturalne oraz niewłaściwe zarządzanie rolnictwem.


Obiekt ten, którego koszt budowy pokrył rząd norweski, znajduje się w zboczu górskim obok miejscowości Longyearbyen na odległej wyspie Svalbard położonej między Norwegią a biegunem północnym. Jego budowa rozpoczęła się rok temu, natomiast oficjalne otwarcie planowane jest w najbliższy czwartek. Według danych Global Crop Diversity Trust – fundacji, która opłaca zbieranie oraz przechowywanie nasion – Globalny Skarbiec Ziaren na Svalbardzie, jak jest oficjalnie nazywany, może przechowywać do 4,5 milionów próbek nasion. Docelowo będzie on miejscem składowania prawie wszystkich najważniejszych odmian upraw roślinnych na świecie.

Organizacja Narodów Zjednoczonych powołała powyższą instytucję w 2004 roku w celu wspierania długookresowej ochrony różnorodności upraw roślinnych. Środki finansowe na jej funkcjonowanie dostarczają państwa oraz fundacje prywatne.

Dyrektor wykonawczy tej instytucji, Cary Fowler powiedział: "Bank genów jest idealnym miejscem na bezpieczne przechowywanie nasion przez wieki. W takiej temperaturze ziarna ważnych upraw, jak pszenica, jęczmień i groch mogą przetrwać do 10 tysięcy lat".

Lokalizacja skarbca na mroźnej północy, głęboko w zboczu górskim gwarantuje, że nasiona będą magazynowane bezpiecznie niezależnie od tego, co się będzie działo na zewnątrz.

Magnus Tveiten, kierownik projektu ze strony norweskiego rządu, mówi: "Wierzymy, że konstrukcja tego obiektu zagwarantuje, że nasiona będą dobrze zachowane nawet, jeśli takie siły jak globalne ocieplenie, zwiększą temperaturę na zewnątrz".

Skarbiec znajduje się na końcu 120 metrowego tunelu wydrążonego w skale. Robotnicy użyli specjalnego systemu chłodniczego, by doprowadzić obiekt do temperatury18 stopni Celsjusza poniżej zera. Natomiast mniejszy system chłodzący w połączeniu z naturalnym obszarem wiecznej zmarzliny i grubą warstwą skał górskich utrzyma temperaturę w skarbcu na poziomie co najmniej 4 stopni poniżej zera.

Obiekt na Svalbardzie jest identyczny z już działającym bankiem genów, który znajduje się około godziny jazdy od Londynu w Sussex w Wielkiej Brytanii. Brytyjski skarbiec, nazywany Milenijnym Bankiem Nasion, jest częścią naukowego projektu, który zajmuje się nie roślinami uprawnymi, ale dziką florą.

Paul Smith, kierownik projektu Milenijnego Banku Nasion, zwrócił uwagę, że ochrona nasion dzikich roślin jest tak samo ważna jak konserwacja ziaren kluczowych upraw.

Smith powiedział CNN: "Musimy na przyszłość zagwarantować sobie możliwość użycia całego dostępnego nam obecnie bogactwa różnorodności roślin".

Norweski rząd podkreśla, że pomysł arktycznego banku genów powstał w latach 80-tych, ale stał się realny dopiero po wejściu w życie Traktatu o Zasobach Genetycznych Roślin dla Żywności w 2004 roku. Umowa ta zapewniła międzynarodowe ramy dla ochrony oraz udostępniania różnorodności upraw roślinnych.

Rząd norweski oświadczył, że koszt budowy obiektu wyniósł 50 milionów koron norweskich, czyli 9,4 miliona dolarów amerykańskich.
Źródło
  • 0



#22

ultimate.

    Animam debeo !

  • Postów: 500
  • Tematów: 46
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Witam.
A mi się wydaje że wszystko szykowane jest pod rok 2012! Nawet kolejna wyprawa na księżyc została przewidziana na ten rok. Moze jest plan aby uratować rządnych tego świata?

kolega wyżej zrobił alt+c na wiadomościach onet!

Użytkownik ultimate2000 edytował ten post 26.02.2008 - 14:30

  • 0



#23

Halloween.
  • Postów: 516
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

1. Również witam.
2. Ameryki nie odkryłeś, ma to na pewno jakiś związek z ewentualnym końcem świata w 2012 roku, w który ja nie wierzę.
3. No, super jesteś. Tylko popatrz sobie, że podał źródło, więc nie wiem w czym problem. :P
  • 0

#24

Cashpoint.

    egoism

  • Postów: 641
  • Tematów: 126
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Dołączona grafika
jedno z pomieszczeń w krypcie

Dołączona grafika
widok wejścia

Dołączona grafika
przewóz nasion

Dołączona grafika
zapakowane nasiona

Dołączona grafika
olbrzymie półki z nasionami

Dołączona grafika
góra w której wydrążona jest krypta

Dołączona grafika
wejście (nocą)



Źródło:
Guardian
  • 0



#25

Halloween.
  • Postów: 516
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

O ja Cie, ale fajny miś :] Widać, że podchodzą do sprawy poważnie i dlatego nasuwa się teraz takie pytanie - ciekawe co skłoniło ich do podjęcia takich kroków? [ja wiem, ale jestem ciekawy co wy na to]

Użytkownik Halloween edytował ten post 26.02.2008 - 15:09

  • 0

#26

Szpetnysz.
  • Postów: 70
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

hmm a moze ta cala organizacja ma jeszcze jakieś drugie dno ?

Nie wiem... ale nie wydaje mi się to wszystko takie piękne
Obawiam się, że idą za tym niezbyt dobre, dla nas, ludzi, nowiny
  • 0

#27

Silver Fang.
  • Postów: 20
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dobrze że budują coś takiego. Tylko czemu akurat teraz. Jakoś nie chce mi się wierzyć w to, że w 2012 roku ma być koniec świata (chociaż informacja o przebiegunowaniu Ziemi które ma nastąpić w 2012 szczerze mnie niepokoi). Ale taka wielka lodówka na roślinki zawsze się przyda :D
  • 0

#28

Glowa3.
  • Postów: 111
  • Tematów: 7
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nawet gdyby została jedna kobieta i jeden mężczyzna, to wielce prawdopodobne było by, że ludzkość przetrwa.

Z tym, że dzieci musiałyby się rozmnażać między sobą :o
  • 0

#29 Gość_Rishro

Gość_Rishro.
  • Tematów: 0

Napisano

Oj to zależy jakim brzydalem była by kobieta ;]
  • 0

#30

Elfares.
  • Postów: 35
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Powiem wam coś innego.
Jaką macie pewność, że nie zostawiono dla nas podobnych "prezentów" w przeszłości?
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych