Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wedyjska koncepcja Kosmosu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1

Kula.
  • Postów: 41
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Bardzo ciekawa jest tez wedyjska koncepcja Kosmosu. Literatura wedyjska zawiera tysiace wersetow omawiajacych budowe wszechswiata. Oto glowne elementy wedyjskiego opisu Kosmosu.

1. Istnieje wiele wszechswiatow materialnych (Brahmanda). Sa one czasem porownywane w Wedach do banieczek piany na brzegu oceanu (Karanada), gdzie kazda "banieczka piany" to odrebny wszechswiat. Po drugiej stronie tego oceanu jest swiat duchowy.

2. Kazdy wszechswiat jest otoczony stopniowo gestniejacymi powlokami materii, ktore rzeczywiscie mozna by porownac do lusek na cebuli

3. Nieco ponad polowe wszechswiata wypelnia ocean Garbodhaka. Nie jest to jednak zwykla ziemska woda (H2O), ale materia znacznie bardziej subtelna.

4. Nad oceanem Garbodhaka obracaja sie trzy systemy planetarne: Bhur (nizszy system), Bhuvah (system srodkowy, nazywany tez ziemskim) i Svah (wyzszy system).

5. Ziemia jest tylko mala czescia srodkowego systemu planetarnego (nazywanego tez Bhu-mandala). Ziemia jest zwykle opisywana jako rozwiniecie na plaszczyzne powloki kulistej co czasem powoduje opinie, ze Wedy pisza o "plaskiej" Ziemi.

To jest zasadniczy plan wedyjskiego opisu swiata. A teraz kilka istotnych uwag ogolnych:

a. Nasz wszechswiat jest wielowymiarowy, tzn. istnieja obok siebie oddzielne czasoprzestrzenie (swiaty) gdzie zarowno czas jak i przestrzen maja swoj calkowicie odrebny wymiar . Przestrzenie te ograniczaja np. dostep do wyzszych systemow planetarnych mieszkancom ziemi.

b. Przestrzen we wszechswiecie nie jest liniowa, tzn. odleglosci podawane nam przez Wedy sluza jedynie oddaniu ogolnych proporcji wszechswiata, a nie rzeczywistych odleglosci liniowych pomiedzy planetami lub swiatami. Na przyklad, mowiac o odleglosci z ziemi do zewnetrznych powlok wszechswiata Wedy zaznaczaja, ze nie mozna do tych powlok dotrzec pojazdem poruszajacym sie z szybkoscia mysli, nawet gdyby podroz ta miala trwac cala wiecznosc.

c. Ograniczenia naszych zmyslow nie pozwalaja nam na bezposrednie doswiadczenie wszystkiego co dzieje sie wewnatrz naszego swiata ziemskiego, nie mowiac juz o reszcie wszechswiata. Nasz wzrok odbiera tylko maly fragment spektrum falowego (wibracji), podobnie jak nasze uszy czy dotyk. Musimy o tym pamietac czytajac opisy wedyjskie.

Goraco zachecam osoby zainteresowane tym tematem do dalszej lektury pism wedyjskich, szczegolnie Piatej Piesni Srimad Bhagavatam, ktora jest dostepna w jezyku polskim na stronie Vrinda, a takze publikacji Instytutu Bhaktivedanty.

wiecej na ten temat i dyskusja: http://vrinda.net.pl...opic.php?t=1693
  • 0

#2

Pit.

    pies Darwina

  • Postów: 1034
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

No ciekawe, kolejny dowód, że starożytni wiedzieli więcej od nas...
  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych